ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… letišti Praha-Ruzyně
Památky

7 věcí, které nevíte o… letišti Praha-Ruzyně

Poslechněte si audio verzi článku
Letiště Praha, Letiště Václava Havla anebo zkrátka Ruzyně: to je největší a nejvýznamnější mezinárodní letiště v České republice. Kdy vzniklo, kdy tu přistálo první letadlo, jak se od té doby změnilo a kolik cestujících ročně odbaví? A jaké novinky pro vás chystá? Kudy z nudy vyrazilo pátrat přímo na místo činu: na pláň severozápadně od vesničky Ruzyně, které se kdysi říkalo Dlouhá míle.
Budova letiště Praha otevřená v létě 1968, dnešní Terminál 1
Dnešní budova Terminálu 1
Tvrz, dvůr, a nakonec malá vesnička pod úbočím Bílé hory s letohrádkem Hvězda: tak vypadala Ruzyně v minulých staletích. V roce 1900 tu žilo 1142 lidí a až do roku 1960 byla samostatnou obcí. Když se ten rok připojila k Praze, už měla téměř šest tisíc obyvatel, a hlavně na pláni severozápadně od obce se už rozkládalo prosperující letiště. Ve stejném roce také padlo rozhodnutí o výstavbě nového terminálu (dnešní Terminál 1) a v následujících desetiletích se letištní komplex dál rozrůstal. Jak ale vypadaly jeho začátky?
 

1. Jak se z travnaté louky stala moderní letecká křižovatka

V roce 1937 dobový tisk psal o tehdy nově otevřeném letišti v pražské Ruzyni jako o největším a nejmodernějším vzdušném přístavu republiky. Co by asi tehdejší novináři říkali při pohledu na dnešní Letiště Václava Havla?  Zatímco v roce 1937 letiště využilo necelých čtrnáct tisíc cestujících na 24 linkách, v roce 2022 jich odbavilo téměř jedenáct milionů. Ruzyni využívá přes 50 leteckých společností, které Prahu spojují přímými linkami s více než 130 destinacemi po celém světě. Mimochodem, plocha letiště se od té doby rozrostla téměř na desetinásobek: zatímco původní letiště mělo asi 80 hektarů, dnes plocha letiště představuje asi 920 hektarů.
 

2. Ruzyně jako vzor pro další letiště

O stavbě nového letiště se rozhodlo v roce 1929, kdy už kapacita dosavadního mezinárodního letiště v Praze-Kbelích přestávala stačit. Stavět se začalo v červenci 1932, a protože to bylo v době velké hospodářské krize, kvůli snížení nezaměstnanosti se používalo co nejméně strojů a mechanizace. Letiště bylo dokončeno 1. března 1937 a zahraniční odborníci je vzápětí označili za jedno z nejlepších v Evropě. Moderní a nadčasová odbavovací hala, postavena podle projektu architekta Kamila Roškota, se rovněž stala vzorem pro další letiště, budovaná po celé Evropě. Horší to bylo s celkovým projektem, kde se ve výběrovém řízení sice sešlo 25 návrhů, ale porota nakonec žádný nevybrala. Výsledek proto byl kombinací několika navrhovaných řešení.
 

3. První letadlo a přistání v trávě

Snídaně v trávě – tak bychom dnes mohli s lehkou nadsázkou označit první let, který do Ruzyně zamířil. První letadlo, které na novém letišti přistálo 5. dubna 1937 v devět hodin ráno, byl letoun Douglas DC-2 na lince z Piešťan do Prahy s mezipřistáním ve Zlíně a v Brně. O hodinu později v Ruzyni přistál první mezinárodní let z Vídně do Berlína, který měl mezipřistání v Praze. A jak je to s tou trávou? Při uvedení do provozu sice letiště mělo pět hvězdicovitě umístěných vzletových a přistávacích pásů, ale vesměs na trávě. Výstavba první zpevněné dráhy ale byla kvůli nečekaně rušnému provozu zahájena už koncem roku 1937.
 

4. Ruzyňské letištní dráhy aneb od trávy po beton

První dráhy na ruzyňském letišti měřily od 900 do 1050 metrů. V roce 1945 byly už všechny zpevněné, a postupně se také prodlužovaly. V současné době se na Letišti Václava Havla Praha používají dvě dráhy: hlavní ranvej, v roce 1982 prodloužená na 3 715 metrů, a vedlejší ranvej. Letiště v Ruzyni ale patří mezi 40 nejvytíženějších letišť v Evropě a je na hraně své kapacity. Situaci vyřeší jen vybudování nové paralelní dráhy, kdy nová ranvej má sloužit jen pro přistání, stávající hlavní dráha pak jen pro vzlety. S její výstavbou se počítá ve 30. letech.

Bonusový dodatek pro stavaře: v místech extrémního namáhání má dráha cementobetonový povrch, v ostatních místech živičný. Ochrannou vrstvu tvoří štěrkopísek, podkladní vrstvy štěrkodrť s cementovou stabilizací, kryt je cementobetonový nebo asfaltobetonový. Celková tloušťka dráhy je přibližně jeden metr.
 

5. Letiště a koronavirová pandemie

Rekord v cestování Čechů po Česku padl v roce 2022. Po vlasti jsme cestovali vůbec nejvíc v novodobé historii, a to i díky portálu Kudy z nudy. Zahraničních turistů k nám přijelo skoro stejně jako před deseti lety, ale ačkoli se počty odbavených turistů na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni mohou zdát obrovské, zdaleka se nevrátily na úroveň před koronavirovou pandemií. Podle prognózy ACI Europe se evropská letiště vrátí k předcovidovým hodnotám na přelomu let 2024 a 2025, v případě ruzyňského letiště se ale restart českého letectví dá očekávat až o rok dva později.
 

6. Konec ČSA

Ruzyňskému letišti chybí velký dopravce, který by létal do nových destinací. Dalším důvodem je výpadek ruského a ukrajinského trhu po rozpoutání Putinovy agrese a úpadek národního dopravce ČSA. Zatímco před koronavirovou pandemií s českou leteckou společností s hlavní základnou na letišti Václava Havla v Praze létalo 2,5 milionu cestujících ročně, v roce 2023 to bylo jen asi 150 tisíc. V říjnu 2024 pak České aerolinie podnikly svůj poslední let. Společnosti zůstalo jen pár letadel a z ČSA se stala jen značka a zastřešující společnost skupiny s majoritním podílem ve Smartwings.
 

7. Kdy se Ruzyni vyhnout?

Ačkoli s plány cestovních kanceláří hýbat nemůžete, o vlastích cestách rozhodujete sami. Největší nával a nejvyšší počet odbavených cestujících zažívá Letiště Praha prvního července, kdy jen v roce 2022 letištěm prošlo přes 51 tisíc pasažérů.

Pro srovnání, průměrný denní počet dosahuje přes 29 tisíc turistů. Ve stejný den letiště zaznamenalo také nejvíce pohybů, tedy vzletů a přistání, kterých bylo 409.
 

Zajímavosti o letišti Ruzyně

  • Když se veškerá civilní letecká doprava přemístila z Kbel do Ruzyně, neznamenalo to konec starého kbelského letiště. Dodnes se využívá pro vojenský letecký provoz a v hlavní sezoně můžete zdarma navštívit Letecké muzeum Kbely, největší letecké muzeum u nás. Řada vystavených letounů patří ke světovým unikátům.
  • Iniciátorem nápadu s přejmenováním ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla Praha byl filmový režisér, scenárista a producent Fero Fenič, který s návrhem přišel krátce po smrti bývalého prezidenta Václava Havla. Petici tehdy podepsalo přes 80 tisíc lidí. Letiště změnilo název 5. října 2012 v den výročí Havlových narozenin.
  • V roce 2024 uspělo Letiště Václava Havla Praha v hodnocení mezi uživateli Google a stalo se čtvrtým nejlepším v Evropě
  • Žádnou cestu za hranice všedních dnů neplánujete a chcete se jen tak podívat na odlétající a přistávající letadla? Využijte vyhlídkové valy nebo vyhlídkové terasy. Zblízka se s provozem na Letišti Václava Havla Praha seznámíte při zajímavých exkurzích.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Největší letiště v České republice – Letiště Praha

Největší letiště v České republice – Letiště Praha

Mezinárodní letiště Praha – Ruzyně bylo otevřeno a provoz zde byl zahájen 5.4.1937. V roce 1968 byl zahájen provoz v části Sever (nové letiště) a v novém terminálu. Letiště je stále rozšiřováno a modernizováno. Dne 5. října 2012 došlo k oficiálnímu přejmenování na Letiště Václava Havla Praha, na počest bývalého prezidenta ČR.

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!

Jeden z největších murálů na světě – Murál Kosmos na letišti

Jeden z největších murálů na světě – Murál Kosmos na letišti

U Letiště Václava Havla vznikla v květnu 2020 jedna z největších venkovních maleb na světě. Celistvý obraz rozsáhlého murálu je nejlépe vidět během odletu a přistání na hlavní dráze letiště. Myšlenku zkrášlit a vizuálně zpestřit nejen industriální haly, ale i celé průmyslové zóny, přineslo ilustrátorské studio Drawetc. V roce 2017 vyhlásilo mezinárodní soutěž Art Wall a tím odstartovalo postupnou proměnu velkých ploch po republice.

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.

Letiště Praha – letadla, letecký provoz a exkurze na letišti Zážitky

Letiště Praha – letadla, letecký provoz a exkurze na letišti

Letiště Praha je místem, kde můžete načerpat atmosféru dálek a poznání. Exkurze vás seznámí se současným provozem, leteckými společnostmi a s různými typy letadel. Máte příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Sledování letadel na letišti Václava Havla z vyhlídkové terasy Tuchoměřice Zážitky

Sledování letadel na letišti Václava Havla z vyhlídkové terasy Tuchoměřice

Zveme vás na zastřešenou vyhlídkovou terasu, ze které mohou milovníci letadel sledovat vzlétají a přistávající letadla z přilehlého Letiště Václava Havla. Terasa se nachází v outletovém a zábavním centru POP Airport.

Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

Společnost Aero je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919. Za sto let existence opustilo brány závodu více než dvanáct tisíc strojů, například letouny Ae-45, MiG-15, MiG-19 nebo také L-29 Delfín, což byl vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Pojďte se se značkou Aero Vodochody seznámit zblízka!

Letiště Letňany – unikátní prostor pro volný čas Zážitky

Letiště Letňany – unikátní prostor pro volný čas

Letiště Letňany je unikátním místem, kde se nejen létá a kde žije chráněný sysel obecný, ale také místem, kde můžete mnoha různými způsoby prožít volný čas.

Alšova vyhlídka v Tichém údolí Příroda

Alšova vyhlídka v Tichém údolí

Skalnatý vrchol nedaleko Únětic se nachází nad Únětickým potokem v Tichém údolí. Místo s výhledem na Kozí hřbety navštěvoval s oblibou také malíř Mikoláš Aleš, podle něhož dostala vyhlídka své pojmenování.

Exkurze na letištích nabízí Praha, Pardubice i Karlovy Vary

Exkurze na letištích nabízí Praha, Pardubice i Karlovy Vary

Prohlídky odbavovacích a příletových hal, ukázky prací hasičských záchranných sborů, odmrazování letadel anebo uklízení letištních drah, s tím vším – a mnoha dalšími detaily – vás seznámí exkurze do zákulisí několika letišť. Kam se na ně můžete vypravit?

Největší české letecké katastrofy – znáte je i z televizních seriálů

Největší české letecké katastrofy – znáte je i z televizních seriálů

Letecké katastrofy nejsou jen známý televizní cyklus dokumentárních rekonstrukcí, které pátrají po příčinách známých leteckých nehod, ale bohužel i součást naší moderní historie. Kde se odehrály nejhorší letecké nehody na území České republiky a bývalého Československa?

POP Airport Životní styl

POP Airport

Nakupování a zábava na jednom místě!

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Hlavní nádraží není jen největší železniční stanice v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě.

Vyhlídkové terasy na letišti Václava Havla v Terminálech 1 a 2 Zážitky

Vyhlídkové terasy na letišti Václava Havla v Terminálech 1 a 2

Najděte si chvilku a navštivte vyhlídkovou terasu, kde uvidíte letadla jako na dlani. Odměněni budete nevšedním pohledem na letištní plochu a letadla na ní.

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla Zážitky

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se můžete podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.

Pražský dopravní uzel – největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Pražský dopravní uzel – největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Do Prahy vedou 4 dálnice, 3 silnice pro motorová vozidla, 4 silnice I. třídy a 10 železničních tratí.

Další aktuality

Poznejte tajemství a legendy staré Prahy: abeceda skrytých tváří města

Praha není jen stověžatá. Je i filmová, vodnická, erotická nebo třeba cimrmanovská. Ve stejný den může být exaltovaná i ospalá, turisticky přepudrovaná i autenticky zašlá. Je to město alchymistů a okultních symbolů, výčepních legend, strašidel, tajemných sklepů i literárních duchů. A právě tuhle její proměnlivost jsme se na Kudy z nudy rozhodli poskládat od A do Z.
18. červenec 2025 20:23
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.7. – 20.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Setkání DeLoreanů a fanoušků filmu Návrat do budoucnosti v Andělském pivovaru, Tanabata 2025, Slánský okruh 2025, Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice 2025, Pohoda Fest Chýně 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Hledá se strom pro pražské Vánoční trhy 2025!

Letní prázdniny jsou v plném běhu, přesto Praha začíná hledat svůj vánoční strom. Organizátor největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí, společnost Taiko, opět vyhlásila soutěž Hledá se strom, který ozdobí Staroměstské náměstí v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu pražských Vánoc mohou zájemci organizátorům posílat až do 15. září 2025.
17. červenec 2025 12:00
Zážitky, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby. Ti nejpovolanější z prostředí hmyzí gastronomie vám představí benefity této zatím poněkud exotické kuchyně.
15. červenec 2025 16:16
Příroda, Praha

Letní slavnosti staré hudby propojí téma Familia

Letní slavnosti staré hudby opět prosytí Prahu krásnou hudbou staletí minulých, v podání špičkových interpretů. Ve dnech od 17. července do 5. srpna 2025 přináší slavnosti sedm jedinečných večerů, které letos propojuje téma Familia. V podání souborů Ensemble Polyharmonique, Concerto Scirocco, Sete Lágrimas, Tasto Solo, Collegium Marianum a dalších zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby. Hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie
15. červenec 2025 13:11
Kultura, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny oživí od čtvrtka 17. 7. do soboty 19. 7. 2025 pražskou kulturní nabídku. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní velké množství hudebních a tanečních souborů ze 14 z celé Evropy, Asie, Jižní Ameriky a Afriky. Zavítejte na Ovocný trh či náměstí Republiky a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků, lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2025 12:00
Kultura, Praha

Letní shakespearovské slavnosti nabízí jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky

Víte, že Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara? Letní shakespearovské slavnosti si můžete užít po celé leto! Představení se od konce června do začátku září 2025 hrají v Praze se na Pražském hradě v Nejvyšším purkrabství a na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí, v Olomouci v parkánu Uměleckého centra UP (Konvikt), v Brně se hraje na Špilberku a v Ostravě na Slezskoostravském hradě. Letní shakespearovské slavnosti letos přináší opět nové inscenace, včetně premiéry Othella v režii Braňa Holička, a to na Pražském hradě a v Lichtenštejnském paláci.
15. červenec 2025 9:36
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, na terasu DOXu, na terasy obchodních domů, do kina v zahradě Kinských, nebo do Holešovické tržnice. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
14. červenec 2025 9:35
Kultura, Praha