ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Poslechněte si audio verzi článku
Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.
Když se 17. prosince 1903 poblíž městečka Kitty Hawk v Severní Karolíně bratři Orville a Wilbur Wrightové poprvé vznesli do vzduchu s kluzákem vybaveným vrtulemi a motorem, lidstvu se splnil sen o létání. Několik let nato francouzský vynálezce a letecký konstruktér Louis Blériot poprvé přeletěl kanál La Manche, za což mimochodem získal tisíc liber od britského deníku Daily Mail a ve Francii titul rytíř Čestné legie. Když v červnu 1919 John Alcock a námořní poručík Arthur Whitten-Brown absolvovali první nepřerušený let z kanadského ostrova Newfoundland směrem k britským břehům, otevřelo se letecké nebe nad Atlantikem. Odvážní muži na létajících strojích a konstruktéři letounů se v té době ovšem hlásili o slovo i u nás.
 

1. Průkopníci českého létání a jejich létající stroje

Ještě před první světovou válkou se poprvé vznesl do vzduchu Jan Kašpar (1883–1927), průkopník české aviatiky. Letadla, s nimiž předváděl první pokusy na letišti v Pardubicích (kde má vlastní Letecké muzeum) a v roce 1911 první dálkový let z Pardubic do Velké Chuchle, Kašpar koupil v Blériotově továrně. Vybavil je vlastními motory, letoun dnes můžete vidět v hlavní hale Národního technického muzea v Praze.

Připomenout bychom měli ale i Jana Čermáka (1870–1959), který se stal průkopníkem českého letectví ještě před Janem Kašparem. Létat se naučil ve Francii, odkud si přivezl motor pro budoucí letadlo. Letoun sestavil společně s přáteli a poprvé se v něm vznesl do vzduchu v listopadu 1910 v Plzni. O rok později jako první Čech získal mezinárodní letecký průkaz, a to na proslulém stroji Libella, který si také sám sestrojil. A proč se o něm moc nemluví? Zatímco Jan Kašpar předváděl své letecké umění výhradně doma, Čermák létal hlavně za hranicemi, a tak se o něm tolik nepsalo.
 

2. Letadla značky Aero Vodochody

Vinou první světové války mohla letadla většinou prokázat své dovednosti nejprve na bojištích, na praktické mírové využití došlo teprve po válce. Díky vyspělému průmyslu a dostatku schopných lidí v Československu záhy po válce vzniklo několik leteckých továren. Tak se zrodila například značka Aero Vodochody, kde první letoun pro nově založenou československou armádu vyrobili už v roce 1919. V našem největším leteckém závodě na tradice navazuje nová generace cvičných letounů Albatros L-39 Next Generation. Zatímco Češi za války létali u Royal Air Force (RAF) na anglických spitfirech a hurricanech, nyní britští piloti z RAF létají na českých strojích. Jde o bitevníky L-159, které se ve Velké Británii využívají v rámci projektu Red Air Aggressor Training Service k výcviku pilotů stíhaček F-35 Lightning a Eurofighter Typhoon. O československých letcích a RAF se více dozvíte v Muzeu čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově na Vysočině či Muzeu generála Emila BočkaIvančicích.
 

3. Avia, Letov a Latecoere: značky našich letadel

Největším leteckým závodem první republiky byla Avia, od roku 1926 součást koncernu Škoda. Dnes už letadla nevyrábí, poslední stroj opustil montážní hangár v červnu 1960. Dodnes ale existuje část závodu Letov, založeného roku 1918 v Praze-Letňanech. Své zkušenosti z první republiky přenesl do licenční výroby vojenských letadel a křídel sovětských letounů MiG-19 a MiG-21. V 90. let podnik pracoval Letov pro konsorcium Airbus a vyráběl nouzové dveře pro letoun A321. Dnes část závodu působí pod vlajkou společnosti Latecoere a kromě specializované výroby dílů z obtížně obrobitelných kovů, hliníkových slitin a kompozitů zajišťuje výrobu a montáž dveří do kompletní modelové řady výrobce letadel Dassault.
 

4. Hlubočky, Mora a Honeywell Aerospace: díly pro Airbusy a Boeingy

V Hlubočkách u Olomouce v roce 1951 v závodech výrobce domácích spotřebičů Mora Moravia vznikla letecká divize. Důvod? Když začaly vznikat proudové motory, bylo zapotřebí lisovat plechy – a k tomu měla nejblíž právě Mora, která lisovala plechy pro sporáky. K leteckému průmyslu se Mora vrátila v roce 1996, kdy začala spolupracovat s firmou Honeywell. Americká společnost v roce 2002 celý podnik koupila a dnes tu vyrábí a opravuje součástky leteckých motorů pro většinu Airbusů a Boeingů, tedy nejproslulejších strojů současného leteckého průmyslu, ale také díly pro americké vojenské vrtulníky Chinook a tanky Abrams.
 

5. Armádní stroje, vládní speciály a drony

Žádný fanda letectví a letadel nesmí chybět v září na akci nazvané Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky v Ostravě, největší bezpečnostní přehlídce v Evropě. Jaké letouny vlastně naše armáda používá? Nejpočetnějšími bojovými letouny českých vzdušných sil jsou lehké bitevní letouny Aero L-159 Alca, vyrobené v Aeru Vodochody. Do armádní flotily také patří dopravní a transportní letouny, několik desítek vrtulníků a dva dopravní letouny Airbus A319CJ aneb vládní speciály. Armáda má od Švédska pronajaté stíhačky Gripen, které jsou ve výzbroji letectva v Čáslavi, a rovněž se podílela na vývoji dronu Bivoj.
 

6. Aerotaxi a létající auta

Snili jste o létajících autech, která by se pohybovala vzduchem nezávisle na letištích? Podle názvu by tuhle představu mohlo naplňovat letecké taxi nebo aerotaxi, byť jde vesměs o malá letadla. Aerotaxi vyrábělo i Aero Vodochody: dvoumotorový čtyřmístný letoun Aero 45 poprvé vzlétl v roce 1947 a v září stejného roku byl představen veřejnosti na Mezinárodním leteckém dni v Ruzyni. Vyrobeno bylo jen několik stovek kusů, většina putovala do zahraničí. V roce 1951 se výroba kvůli stěhování do Vodochod a přechodu výroby na čistě vojenskou produkci přesunula do Kunovic. Na Aero 45 navázala výroba tvarově povedené „dvoustovky“, L-200 Morava. Navázat by na ně mohl Zuri, nově vyvíjený letoun s vertikálním vzletem i přistáním.
 

7. Letiště v České republice

Do leteckého světa patří vedle leteckých muzeí, simulátorů a leteckých přehlídek také to, co je na zemi: letiště. V České republice je 90 civilních letišť, z toho 24 mezinárodních. Z nich je ale pouze šest veřejných, a z nich jen pět má pravidelný letecký provoz. Do skupiny mezinárodních letišť patří Letiště Václava Havla Praha, Letiště Brno–Tuřany, Letiště Leoše Janáčka Ostrava, Letiště Pardubice a Letiště Karlovy Vary, nejmenší mezinárodní letiště u nás. Nepravidelný letecký provoz má Letiště Mnichovo Hradiště, neveřejná letiště s nepravidelným provozem jsou Letiště Kunovice a Letiště Vodochody. Armáda ČR využívá letiště v Čáslavi, u Náměště nad Oslavou a v pražských Kbelích.
7 věcí, které nevíte o… letišti Praha-Ruzyně

7 věcí, které nevíte o… letišti Praha-Ruzyně

Letiště Praha, Letiště Václava Havla anebo zkrátka Ruzyně: to je největší a nejvýznamnější mezinárodní letiště v České republice. Kdy vzniklo, kdy tu přistálo první letadlo, jak se od té doby změnilo a kolik cestujících ročně odbaví? A jaké novinky pro vás chystá? Kudy z nudy vyrazilo pátrat přímo na místo činu: na pláň severozápadně od vesničky Ruzyně, které se kdysi říkalo Dlouhá míle.

Dny NATO v Ostravě 2025

20. 9.21. 9.
Dny NATO v Ostravě 2025

Dny NATO jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Z Prahy všemi směry: pozorování letadel a procházka k rybníkům do Hostivice

Z Prahy všemi směry: pozorování letadel a procházka k rybníkům do Hostivice

Fascinuje vás pohled na letadla, odlétající nebo přilétající na ruzyňské letiště? Máme pro vás skvělý tip, kde si takovou podívanou užijete, jak dlouho si jen budete přát: vydejte se s Kudy z nudy do Hostivice. Příjemná procházka povede na vyhlídkové terasy u letištních drah, ale také na ptačí pozorovatelnu u Hostivických rybníků. Nad Hostivicí totiž nelétají jen letadla!

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Největší muzeum letectví a kosmonautiky v České republice – Letecké muzeum Kbely

Největší muzeum letectví a kosmonautiky v České republice – Letecké muzeum Kbely

Z nejstaršího pražského letiště ve Kbelích vzlétla první letadla v roce 1923. Dnes je zde muzeum, jehož expozice se vztahuje k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Hledáte inspiraci pro letní výlety po všech krajích České republiky? Vyzkoušejte naše tipy na elektrárny, mosty, železnice, kanály, rozhledny, vodní stavby, manufaktury a další industriální a technické památky. Jsou přístupné veřejnosti, přináší svědectví o umu a vynalézavosti našich předků a podrobně je zmapoval cestopisný dokumentární cyklus České televize, na němž se podílela i Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism s portálem Kudy z nudy.

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

Společnost Aero je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919. Za sto let existence opustilo brány závodu více než dvanáct tisíc strojů, například letouny Ae-45, MiG-15, MiG-19 nebo také L-29 Delfín, což byl vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Pojďte se se značkou Aero Vodochody seznámit zblízka!

Největší letiště v České republice – Letiště Praha

Největší letiště v České republice – Letiště Praha

Mezinárodní letiště Praha – Ruzyně bylo otevřeno a provoz zde byl zahájen 5.4.1937. V roce 1968 byl zahájen provoz v části Sever (nové letiště) a v novém terminálu. Letiště je stále rozšiřováno a modernizováno. Dne 5. října 2012 došlo k oficiálnímu přejmenování na Letiště Václava Havla Praha, na počest bývalého prezidenta ČR.

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn Památky

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.

Jizerskohorské technické muzeum Památky

Jizerskohorské technické muzeum

Unikátní expozice leteckých motorů od roku 1917 až po současnost, expozice textilní výroby a mnohé další zajímavosti v budově historické továrny firmy Karl Bienert v Bílém Potoce, jenž je kulturní památkou ČR.

Exkurze na letištích nabízí Praha, Pardubice i Karlovy Vary

Exkurze na letištích nabízí Praha, Pardubice i Karlovy Vary

Prohlídky odbavovacích a příletových hal, ukázky prací hasičských záchranných sborů, odmrazování letadel anebo uklízení letištních drah, s tím vším – a mnoha dalšími detaily – vás seznámí exkurze do zákulisí několika letišť. Kam se na ně můžete vypravit?

Největší české letecké katastrofy – znáte je i z televizních seriálů

Největší české letecké katastrofy – znáte je i z televizních seriálů

Letecké katastrofy nejsou jen známý televizní cyklus dokumentárních rekonstrukcí, které pátrají po příčinách známých leteckých nehod, ale bohužel i součást naší moderní historie. Kde se odehrály nejhorší letecké nehody na území České republiky a bývalého Československa?

Největší sportovní letiště v České republice – letiště Hosín

Největší sportovní letiště v České republice – letiště Hosín

Letiště v Hosíně leží nedaleko Českých Budějovic. Koná se tu řada vrcholných leteckých setkání, včetně mistrovství světa a Evropy v letecké akrobacii, při kterých dosahují velkých úspěchů i čeští piloti. Kvůli stále populárnějšímu létání na ultralehkých letadlech zde byla zřízena letecká škola.

Zuri – český letoun s vertikálním vzletem

Zuri – český letoun s vertikálním vzletem

Dolet 700 kilometrů, rychlost 300 kilometrů za hodinu, a hlavně kolmý start i přistání: to je ambiciózní projekt, na němž od roku 2017 pracuje tuzemský start-up Zuri pod vedením programátora a podnikatele Michala Illicha (*1979). Název Zuri je inspirovaný svahilštinou, v překladu znamená krásný, dobrý.

Letci v RAF – muži, kteří zasáhli do světových dějin

Letci v RAF – muži, kteří zasáhli do světových dějin

Za druhé světové války bojovala řada československých letců ve službách britského vojenského letectva Royal Air Force (RAF). Stíhací i bombardovací peruť zasáhly krátce po svém založení do letecké bitvy o Británii. Celkem prošlo československými perutěmi RAF 2500 mužů, pětina z nich v bojích zahynula.

Jan Kašpar – průkopník a legenda české aviatiky

Jan Kašpar – průkopník a legenda české aviatiky

Datum 16. dubna 1910 je zapsáno zlatým písmem v historii české aviatiky: ten den podnikl Jan Kašpar (20. května 1883, Pardubice – 2. března 1927, Pardubice) se svým letounem Blériot XI jako první Čech průkopnický let dlouhý asi dva kilometry ve výšce 25 metrů. O rok později absolvoval první úspěšný dálkový let a navždy se tak stal symbolem českého letectví.

Exkurze na Letišti Karlovy Vary Zážitky

Exkurze na Letišti Karlovy Vary

Letiště Karlovy Vary nabízí zájemcům, zejména ze strany škol, komentované prohlídky v areálu letiště.

Exkurze na Letišti Pardubice Zážitky

Exkurze na Letišti Pardubice

Co vše je potřeba zařídit, aby se cestující dostal pohodlně do správného letadla a jak se navádějí letadla ze země? To vše a ještě mnohem víc se dozvědí návštěvníci exkurze na letišti v Pardubicích.

Exkurze na Letišti Ostrava Zážitky

Exkurze na Letišti Ostrava

Co se děje se zavazadly po odbavení? Kdo uklízí palubu letadla? Dobrá zpráva pro všechny, kteří by rádi odhalili tajemství letištního provozu, a kterým nestačí odpovědi vyhledané na internetu.

Letecké muzeum v Kunovicích má nově ve své sbírce letoun Jak 40

Letecké muzeum v Kunovicích má nově ve své sbírce letoun Jak 40

Do Leteckého muzea v Kunovicích přibyl v posledních dnech nový exponát – jedná se o letoun Jakovlev Jak 40, který sloužil velmi dlouho ve Vzdušných silách Armády ČR. Letadlo získalo od armády Technické muzeum v Brně, které jej v rámci dlouhodobé spolupráce se slováckým Leteckým muzeem zapůjčilo do Kunovic. Stroj budou mít fandové letectví poprvé možnost vidět příští rok na jaře v areálu muzea.

Nejnovější mezinárodní letiště v České republice – Letiště Pardubice

Nejnovější mezinárodní letiště v České republice – Letiště Pardubice

Pardubické letiště je nejmladší mezinárodní letiště v České republice se smíšeným civilním a vojenským provozem. Zatím odtamtud létají jen charterové lety v letní sezóně.

Nejmenší mezinárodní letiště v České republice – letiště Karlovy Vary

Nejmenší mezinárodní letiště v České republice – letiště Karlovy Vary

Nejmenší letiště s mezinárodním statutem a s pravidelnými linkami mají Karlovy Vary. Na toto tletiště létají několikrát týdně letadla z Moskvy a v hlavní lázeňské sezóně také z Tel Avivu v Izraeli.

Letoun Zlín Z-37 známý jako Čmelák – první československý specializovaný práškovací letoun

Letoun Zlín Z-37 známý jako Čmelák – první československý specializovaný práškovací letoun

K oblakům, byť v jeho případě spíše nízko nad okolní krajinu, se poprvé vznesl „traktor nebes“, letoun Zlín Z-37, všem známý pod názvem Čmelák roku 1936. Musel umět bezpečně létat i 5 metrů nad zemí a kvůli odolnosti proti rozstřikovaným chemikáliím měl trup potažený tesilem.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky