Skvělý způsob, jak se zbavit stresu, odpočinout si a pomoci organismu třeba s detoxikací, odbouráváním tuku nebo zadržováním vody: tohle všechno dokáže obyčejná
sauna. Saunování prospívá činnosti srdce, stimuluje krevní oběh, uvolňuje dýchací cesty i svaly a zmírňuje bolesti kloubů. Pomáhá i s termoregulací organismu a pomůže těm, které trápí syndrom studených nohou. Navíc saunovat se můžete celý rok, v zimě stejně jako v létě, a když budete dodržovat pár jednoduchých pravidel, určitě si sauny zamilujete.
Na
Kudy z nudy máme pro milovníky saunování
řadu originálních saunovacích tipů – co byste například řekli na
saunu u horského potoka nebo
saunu ve vlaku? Přesto jsou věci, které ani vášniví milovníci saunování dosud neví.
1. Kdo vymyslel saunování?
Když jsou sauny tak vychvalovanou součástí zdravého životního stylu, skoro by se zdálo, že jsou vynálezem moderní doby. Omyl! Jejich počátky prý můžeme hledat před tisíci lety u kočovníků ve střední Asii. Jejich saunám jsou nejpodobnější saunové stany a potní chýše, tedy jednoduché konstrukce překryté kůží nebo plátnem, kam se z ohniště nanosily rozpálené kameny. Ty se polévaly vodou a lidé sedící kolem nich tiše odpočívali. Klinické studie a lékařské výzkumy v té době neexistovaly, ale lidé věřili, že saunování zlepší jejich odolnost a imunitu.
2. Nejstarší sauny v českých zemích
Židovský obchodník, diplomat a cestovatel
Ibráhím ibn Jakúb nebyl zdaleka jediný, kdo se ve svých spisech pochvalně zmínil o
Praze, ale je autorem první písemné zprávy o její existenci. Ve zprávě, sepsané kolem roku 965 se uvádí:
„…a město Frágha je postaveno z kamene a z vápna. Je nejbohatší z měst zbožím. Jejich země je nejlepší ze zemí severu a nejlépe zásobená živobytím…“ Kromě toho popsal také
slovanské sauny: byly to dřevěné boudy, kde byly škvíry mezi prkny vycpané mechem a v rohu stála kamna. Rozpálená kamna se polévala vodou ze džberů, lidé pak uvnitř rozháněli vzduch snítkami větviček a trav.
Existenci dobové sauny potvrdil na sklonku 10. století v legendě o
svaté Ludmile a
svatém Václavovi benediktinský mnich
Kristián. Psal, že vůdce vrahů svatého Václava byl nalezen ležíc v
parní lázni, nazývané stuba, jizba.
3. Kde má původ slovo sauna?
Slovo
sauna pochází z finštiny, původně se vyslovovalo jako
sow-nah, a označovala se tak lázeň anebo malé stavení, které se po vytopení používalo jako ohřívárna při saunování. Sauna nebyla jen místem pro očistu a odpočinek. V saunách probíhal čilý společenský život, náboženské obřady i léčivé procedury.
4. Saunujte se jako Finové
Ačkoli se traduje, že ve Finsku je víc saun než lidí, není to pravda: v zemi s 5,5 miliony obyvateli je saun „pouze“ asi 2,3 milionu. Zato ale sauny jsou součástí finské národní kultury, patří k běžnému vybavení bytů a leckdo má dokonce saunu jako obytný přívěs. Možná právě kvůli saunám Finové opakovaně vítězí v průzkumu OSN o
nejspokojenější národ na světě. Pokud to někdo nechápe a ptá se, jak může vyhrávat země, kde je většinu roku zima a tma, možná je odpovědí právě saunování. Zkrátka dělejte to jako Finové!
5. Saunové rekordy a saunový skřítek Saunatonttu
Světovou saunovou metropolí je finské
Tampere, kde údajně napočítáte nejvíc veřejných saun. Je tu i nejstarší sauna v celé zemi,
Rajaporti, která je v provozu od přelomu 19. a 20. století. O maličko mladší je
Rauhaniemi, nejslavnější veřejná sauna v Tampere s působivou atmosférou a velkou pláží u jezera Näsijärvi. Místo, jemuž obyvatelé Tampere říkají Rauhis, je také oblíbeným cílem turistů, kteří tu poznají finské tradice zblízka a doslova na vlastní kůži.
Nejhlouběji položená sauna na světě je rovněž ve Finsku, a to 1 400 metrů pod zemským povrchem v dole v Pyhäsalmi, kde se těží zinek a měď. Samozřejmě existuje i speciální saunový skřítek či elf: jmenuje se
Saunatonttu a údajně umí kouzlit.
6. Není sauna jako sauna
Nejznámější je
finská sauna, tradiční a prověřená klasika: místnost obložená dřevem se vytápí kamny s lávovými kameny, teplota se pohybuje od 70 do 100 °C, vlhkost vzduchu bývá 10–20 %, ale závisí na polévání kamen. Takové saunování vyplavuje toxiny z těla, dobře prokrví končetiny a kůži, posílí imunitní systém a pomáhá proti alergiím.
Parní sauna mívá dlaždičkové či mozaikové obklady, teplota se pohybuje se kolem 45 °C, oproti finské sauně je ale vlhkost vzduchu téměř 100 %. Zlepšuje dýchání, usnadňuje odkašlávání, působí proti revmatu a artritidě, zbaví vás stresu a migrény.
Suchá sauna je obložená dřevem a vytápí se elektrickými či klasickými kamny, která se tudíž nepolévají. Teplota se pohybuje kolem 90 °C, vlhkost vzduchu mezi 10–15 %.
Tropická sauna navozuje tropické vlhké klima s teplotou kolem 50 až 60 °C. Je ideální pro ty, kterým vadí vysoké teploty ve finské sauně, má blahodárné účinky při léčbě astmatu, onemocnění dýchacích cest, revmatismu a dalších potížích.
Infrasauna využívá k ohřevu infrazářiče, teplota se pohybuje mezi 45 až 60 °C.
7. Pravidla saunování a kdy saunu raději vynechat
- Jak se chovat v sauně? Abyste si saunování opravdu vychutnali, vyhraďte si na ně dost času. Předem také počítejte s tím, že po saunování budete unavení, takže si naplánujte dostatek odpočinku.
- Do sauny nechoďte hladoví ani čerstvě najezení, ale dodržujte pitný režim, a to i mezi jednotlivými saunovými cykly.
- Před vstupem do sauny se osprchujte (bez plavek!), umyjte a osušte: není to jen hygienické, ale také praktické, protože suchá pokožka se v sauně začne potit dřív než mokrá a tělo se tak rychleji zbaví škodlivin.
- Je jedno, jestli v sauně budete sedět nebo ležet, ale pamatujte na to, že nejvyšší teplota je nahoře; začátečníkům bude líp na spodních lavicích.
- V sauně zůstaňte tak dlouho, jak vám to bude příjemné; osvědčený interval je asi 15 minut.
- Pak ze sebe ve sprše vlažnou vodou smyjte pot a ochlaďte se. Bez něj to nefunguje, imunitu posilují právě prudké změny teplot. Můžete si ale vybrat z několika druhů, od sprchy přes šokující vědro s ledovou vodou a ledovou káď až po ochlazovací bazénky.
- Saunování se obvykle skládá ze tří prohřívacích cyklů, mezi nimiž byste měli odpočívat a také pít. Nemusí to být jen voda: protože saunováním tělo ztrácí minerální látky, dejte si třeba minerálku, ovocné nebo zeleninové džusy, naopak se vyhněte alkoholu nebo kávě.
- A kdy je lepší saunu vynechat? Samozřejmě když jste nemocní, nastydlí anebo zkrátka cítíte, že na vás „něco leze“. Fandové saunování sice budou tvrdit, že sauna pomůže od všech neduhů, ale určitě se vyplatí pár dní počkat. Saunování urychlí průběh nemoci, ale zároveň organismus ještě víc vysílí. Navíc je na místě ohleduplnost k ostatním, protože v malém prostoru sauny snadno nakazíte ostatní.