ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o Tibetu
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Tibetu

Poslechněte si audio verzi článku
Tibet. Slovo, které voní dálkami, zasněženými horami a tajemstvím. Pro někoho je to střecha světa, pro jiného země duchovních mistrů, barevných modlitebních praporků a hlubokých meditací. A přestože se Tibet zdá být nekonečně vzdálený, jeho příběhy se často dotýkají i naší země. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu do Tibetu – a připravte se na pořádnou dávku překvapení, legend i českých stop, které vás možná překvapí.
Tibet fascinuje lidi po celém světě už staletí. Je to země s neobyčejnou kulturou, drsnou přírodou a duchovní hloubkou, která nemá obdoby. Od českých sběratelů, starých cestovatelů i novodobých dobrodruhů a horolezců až po politické gesto Václava Havla, Tibet má s naší historií víc společného, než by se mohlo zdát. Víte, kde najdete kousek Tibetu v Čechách nebo co znamenají záhadné barevné praporky třepotající se ve větru? Vydejte se za tibetským dobrodružstvím s Kudy z nudy!
 

1. Václav Havel a dalajláma: české setkání na střeše světa

Češi mají o Tibetu povědomí hlavně díky jedné mimořádné postavě – dalajlámovi, duchovnímu vůdci tibetského buddhismu. Václav Havel se stal první hlavou státu na světě, která oficiálně přijala dalajlámu jako státního představitele, a to v roce 1990. Tím prolomil led, který do té doby kolem tibetské otázky v politice panoval.
 
Od té doby dalajláma navštívil Česko opakovaně. Byl hostem pořadů Na plovárně a Hyde Park Civilizace, pořádá různá vystoupení a přednášky, navštěvuje senát, setkává se i s běžnými lidmi. Jeho slova o soucitu, svobodě a lidské důstojnosti u nás rezonují dodnes. A Václav Havel zůstal v očích Tibeťanů i světové veřejnosti symbolem odvahy postavit se za utlačovaný národ.
 

2. Vlajka pro Tibet: česká města proti nesvobodě

Každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci v roce 1959, vlají na českých radnicích, školách a institucích tibetské vlajky. Akce Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. Česko se do ní zapojilo velmi aktivně – patří k zemím, kde vlaje nejvíc tibetských vlajek na úředních budovách v Evropě. Někde to bývá spíš symbolická podpora lidských práv, jinde i politický vzkaz. K tradici se hlásí stovky měst a obcí, které chtějí připomenout osud Tibetu i univerzální hodnoty svobody a spravedlnosti.
 
Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.
 

3. Mikulášovice a tibetský koutek uprostřed lesa

Tibet nemusíte hledat jen na mapě Asie, stačí zajet do Mikulášovic ve Šluknovském výběžku. Místní Asijská poznávací stezka vás provede bambusovým lesem, kolem dřevěných chrámků a reliéfů buddhistických božstev až k barevným tibetským praporkům, k vidění je stúpa, jurta, tradiční pícka a hlavně živá zvířata v podobě stáda asijských jaků. Stezku budují místní nadšenci inspirovaní cestami do Asie pod vedením přední české tibetoložky Jarmily Ptáčkové, aby lidem ukázali kousek vzdáleného světa přímo u nás doma.
 
Stezku a další stavby vybudoval spolek Thonmi. Svým názvem odkazuje k učenci Thönmimu Sambhótovi, který byl v 7. století našeho letopočtu vyslán do Indie studovat sanskrt, aby pomohl spojit tibetskou a indickou kulturu. Stezka není jen turistickou atrakcí, pořádají se tu také přednášky a setkání o buddhismu a asijských kulturách. Jednou ročně se koná festival Eastern Tunes, nabízející chutě, hudbu i kulturu Asie. Kdo hledá klid, najde ho tady mezi lesy a zvuky tibetských zvonků.
 

4. České sbírky tibetských pokladů

Tibet lákal české cestovatele a sběratele už od 19. století. V Náprstkově muzeuPraze nebo v Moravském zemském muzeu v Brně se uchovávají unikátní sbírky tibetských předmětůmodlitební mlýnky, sošky buddhů, thanky (zvané též thangky, ručně malované výjevy na plátně zasazeném v brokátu) a další textilie nebo šperky z oblasti Himálaje. Tyto předměty často nejsou pouhé umělecké skvosty, ale i významné náboženské symboly, které vyprávějí příběh Tibetu – jeho víry, historie i každodenního života.
 

5. Modlitební mlýnky a praporky: tibetská poezie ve větru

Představte si vysoké hory a na nich třepotající se barevné praporky. To jsou tibetské modlitební praporky, které Tibeťané věší nad horské průsmyky, střechy domů nebo posvátná místa. Každý praporek je potištěný mantrami a přáními dobra. Vítr, který jimi provívá, odnáší modlitby do celého světa. Červená, zelená, žlutá, bílá a modrá barva symbolizují pět přírodních živlů – oheň, vzduch, zemi, vodu a prostor. Modlitební praporky můžete běžně vidět už i u nás na zahradách, horolezeckých chatách nebo festivalech. Staly se oblíbeným symbolem spirituality i solidarity s Tibetem.

Podobně populární jsou modlitební mlýnky. Jde o jednoduché válce, připevněné na kovových nebo dřevěných držadlech. Uvnitř je stočený papír se sepsanými modlitbami. Když jím věřící otáčí, modlí se, a plní tím svou náboženskou povinnost. Tradičně se otáčí mlýnkem v ruce, ale i Tibeťané přizpůsobují náboženství dnešním potřebám. Když nemají čas chodit do chrámů nebo točit modlitebním mlýnkem doma, pořídí si mlýnek na elektřinu nebo na sluneční pohon a dají si ho do auta nebo do kanceláře.
 

6. Tibet – země zakázaných expedic

Tibet byl po staletí považován za zakázanou zemi, kam cizinci nesměli. Evropané mocnosti se ho snažili prozkoumat už od 14. století, ale Tibeťané svou zemi před vlivem okolního světa chránili. Mezi první Evropany, kteří se dostali do Lhasy, patřili křesťanští misionáři nebo dobrodruzi, převlečení za poutníky. I tady najdeme nečekanou českou stopu: prvním Evropanem, který vstoupil na tibetské území, prý byl italský mnich českého původu Oldřich Čech, který měl do Lhasy dorazit roku 1328.
 
Češi sice do Tibetu nikdy ve velkém necestovali, ale mezi známé české tibetology a sinology patří například profesor Josef Kolmaš (1933–2021), který přeložil řadu tibetských textů a napsal první české dějiny Tibetu. Jeho práce přiblížila tibetskou historii i duchovní svět české veřejnosti.
 

7. Tibetská kuchyně: chuť hor a svobody

Tibet, to nejsou jen modlitby a zasněžené štíty Himálaje, je to také jedinečná kuchyně. Tradiční tibetská jídla ochutnáte i u nás, a to především v asijských restauracích nebo na festivalech. Nejznámější jsou momo – plněné taštičky z tenkého těsta, připomínající trochu naše knedlíčky nebo pirohy. Plní se masem, zeleninou nebo sýrem.
 
Tibeťané milují také tsampu – praženou ječmennou mouku smíchanou s čajem, máslem nebo jogurtem. A samozřejmě nechybí slavný tibetský máslový čaj, který Evropanům přijde často příliš slaný, ale na vysokohorském mrazu vás báječně zahřeje. Tibet chutná trochu jinak: drsně, ale zároveň hřejivě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

Jestli existuje cestovatelské nebe, v neděli 27. září tam proběhne velký mejdan: k oslavě mezinárodního dne cestování se sejdou všichni čeští cestovatelé, slavní i ti zapomenutí. Protože i vy nepochybně patříte mezi vášnivé výletníky, stojí za to si některé z vašich předchůdců připomenout.

Mikulášovice

Mikulášovice

Město ve Šluknovském výběžku znají ti, kteří jezdí obdivovat přírodní krásy národního parku České Švýcarsko. Tady se rovněž zrodil nožík zvaný rybička s rukojetí ve tvaru ryby: připomíná místní nožířské tradice a zároveň zve na prohlídku nožířského muzea.

Asijská poznávací stezka v Mikulášovicích Příroda

Asijská poznávací stezka v Mikulášovicích

Kus Asie můžete poznat při svých procházkách v okolí Mikulášovic ve Šluknovském výběžku, kde je Asijská poznávací stezka. Od roku 2023 je trasa i vyznačena a vede od Dolní Mikulášovice přes Asijské centrum do Lipové.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šluknovsko do nejsevernějších míst naší země

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šluknovsko do nejsevernějších míst naší země

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do nejsevernější části České republiky, krajině ze tří stran obklopené Saskem. V zeměpise jste se o ní učili jako o Šluknovském výběžku, ale Šluknov zdaleka není jediné zajímavé místo, které tu můžete navštívit. Na toulkách vás okouzlí působivá krajina, řada historických a technických památek a několik kuriozit – třeba obraz v krajině vytvořený z menhirů, nejsevernější železniční trať anebo nejsevernější bod České republiky, zvaný český Nordkap.

Brno-Medlánky

Brno-Medlánky

Prozkoumejte městskou část Brno-Medlánky a nabídku turistických atraktivit. Medlánecké kopce jsou oblíbeným cílem vycházek a výletů v těsném sousedství husté zástavby brněnských městských částí. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Další aktuality

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
27. červen 2025 17:00
Životní styl

Seznamte se: 29. června má svátek Pavel

I když Pavly v aktuálním žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené chlapečky nenajdeme, rozhodně na tom nejsou špatně. Mužů a chlapců s tímto křestním jménem totiž v Česku žije přibližně 200 tisíc! Všem Pavlům, Pavlíčkům, Pavlíkům, Pavkům a Pájům přejeme k jejich svátku vše nejlepší!
27. červen 2025 9:00
Životní styl

Ať žijí prázdniny 2025: skvělé výlety do hor, za zvířaty, k vodě i za zábavou

Sláva, prázdniny jsou konečně v dohledu! Velkou dovolenou už máte určitě do puntíku naplánovanou, ale my vám poradíme se spoustou malých výletů. A co by vám nemělo uniknout? Třeba nově otevřený letohrádek Bellarie v Českém Krumlově, zrekonstruovaná zámecká zahrada v Lysicích, koupání na koupališti Cihelna v Pardubicích, venkovní bazény v Třeboni, archeoskanzen Trocnov... a mnoho dalšího.
26. červen 2025 21:11
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
26. červen 2025 21:06
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
26. červen 2025 20:43
Životní styl

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.
24. červen 2025 3:45
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
23. červen 2025 9:00
Životní styl

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.
20. červen 2025 6:00
Životní styl