ÚvodAktualityCo musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených dveří i svatováclavské slavnosti
Životní styl

Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených dveří i svatováclavské slavnosti

  • 31. srpna 2024
V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a určitě nebude na škodu připomenout si blížící se oslavy svatého Václava.
V září sice některé skvělé výstavy končí, ale jiné – neméně skvělé – začínají. Takže kde si s portálem Kudy z nudy užijete září do posledního dne a minuty?
 

Září na kolejích                           

VlakJeště před několika lety byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle depa Českých drah v Chomutově přístupný jen dvakrát do roka, ovšem od roku 2020 si můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel včetně těch, kterými cestovaly naše prababičky, prohlížet až do konce října, a to od čtvrtka do neděle od 10 do 17 hodin. V neděli 29. září se také naposledy konají letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce. Z Mladějova na Moravě se můžete vydat v 9:00 na Novou Ves, v 11:20 na Hřebeč a v 15:10 na Novou Ves. Poslední zářijovou sobotu se bude navíc konat velká slavnost všech fandů železnic – Den (mladějovské) železnice! Den železnice se bude slavit ale i na jiných místech. Například v Trutnově proběhne 8. září, velkým svátkem pro milovníky parních mašinek bude Festival parních lokomotiv v Benešově, který se bude konat 13. až 15. září. V areálu železniční stanice Česká Třebová se milovníci vlaků sejdou 21. a 22. září na Národní Den železnice. Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás i letos doprovází (již desátým rokem) při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátkydo 27. října. Cyklohráček pro malé i velké dobrodruhy jezdí stále za standardní tarif Pražské integrované dopravy (PID) či tarif Českých drah (ČD).
 

Na Tetín za Ludmilou

tetínV září si každoročně připomínáme zavraždění svaté Ludmily, první české i slovanské světice, babičky budoucího sv. Václava, zakladatelky vládnoucí dynastie. Největší vzpomínkové akce se tradičně konají na Tetíně, kde byla sv. Ludmila úkladně zabita. Symbolem vzpomínky na první českou kněžnu a světici svatou Ludmilu, babičku a vychovatelku knížete Václava, je Tetínská pouť. Letos se ve dnech 21. a 22. 9. můžete těšit na koncerty, trh, celosvětový sraz Ludmil a Bořivojů, Burčáková slavnost, pestrý program pro děti, historické přednášky, pouťové atrakce a plno dalších zajímavostí! Podle legendy zemřela sv. Ludmila na Tetíně 15. září 921. Letos tedy od tohoto činu uplyne 1103 let.
 

Víno budiž pochváleno!

Kde jinde byste si měli užít víno a burčák do sytosti než na vinobraní? Nabídka kam se vydat je jako každý rok pořádně bohatá. V Čechách například vynikající vína ochutnáte 7. 9. v plzeňském Bolevci, ve dnech 13. a 14. 9. na Vinohradském vinobraní v Praze, 14. 9. je vinobraní na Kuksu, kdy tam teče víno po historickém schodišti nebo 14. a 15. 9. na vinici sv. Kláry v pražské Troji. Za doprovodu historického a kulturního programu čekají 21. 9. návštěvníky i místní v Litoměřicích na Litoměřickém vinobraní. Velmi oblíbenou akcí je také Mělnické vinobraní, tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy se letos koná od 20. do 22. 9.

VínoNejvětší a nejtradičnější vinobraní se ale chystají na Moravě! Velikou akcí je Velkopavlovické vinobraní, které potrvá od pátku 13. do soboty 14. 9. Další týden se chystá od 20. do 21. 9. slavné Bzenecké krojované vinobraní a originální je 21. 9. Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích! Zde vás také ve stejný den potěší Hudbobraní ve Valtickém Podzemí. Těšit se můžete na cimbálky a ženské pěvecké sbory.

A na jaké další vinařské akce se během září těšit? Pražáci si užijí lahodného moku při Vinobraní na Grébovce 21. 9., kde se bude mimo jiné podávat burčák z vlastních historických vinic. Mikulov nabídne 21. 9. Festival bio vín a sýrů, ve dnech 28. a 29. 9. se také koná oblíbené Karlštejnské vinobraní. Tradiční podzimní lisování hroznů, prodej burčáku, ochutnávka vín a gastronomických pochutinami čáká návštěvníky 28. 9. na Sedleckém vinobraní.
 

Dny NATO v Ostravě

Dny NATODny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Ty letošní se budou konat 21. a 22. 9. 2024. Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Na Dnech NATO & Dnech Vzdušných sil zazáří Armáda České republiky představením nové  techniky, která byla zařazena do výzbroje. Vůbec poprvé představí vrtulníky Venom a Viper systému H-1, které se zapojí do dynamické ukázky 7. mechanizované brigády. Ve společné dynamické ukázce se také poprvé ukáže pořizovaná technika pro těžkou brigádu – tank Leopard 2 a obrněné vozidlo CV-90. U expozic jednotlivých útvarů si pak prohlédnete i další pořizovanou techniku včetně radaru MADR nebo dronů. Na mošnovské letiště se po roční pauze vrátí jedno z největších letadel světa C-5M Super Galaxy. Partnerským státem letošní akce je Německo. Představí ozbrojené síly, policii, celní správu, červený kříž i technické jednotky THW.
 

Zoo Praha oslaví 93 let

expozice GobiV sobotu 28. září se v Zoo Praha uskuteční slavnost k 93. výročí otevření zoologické zahrady. Za více než devět dekád své existence prodělala obrovský rozvoj: od malých betonových kotců a ohrad se posunula k tematickým a prostorným biotopovým expozicím bez viditelných bariér. Mezi nejnovější počiny patří otevření Rezervace Dja – nový pavilon goril simulující kamerunský deštný prales na ploše 7 700 m2, ve kterém mimo goril žijí také osináci, talapoini, štětkouni či kaloni. V roce 2023 přibyly do Pavilonu šelem a plazů krásné agamy límcové, které Zoo Praha chová vůbec poprvé v historii. Novinkou roku 2024 se stala expozice mongolské pouště Gobi, která je domovem pro koně Převalského, pouštní kočky manuly, hroznýška tatarského nebo pískomilů.

lední medvědV současné době se připravuje nová expozice pro lední medvědy. Ta nynější pochází z 30. let minulého století a je absolutně nevyhovující. Medvědům se dostane zbrusu nové krásné expozice s názvem Arktida, která vznikne v severozápadním cípu areálu zoo, kde jsou nejvhodnější mikroklimatické podmínky. Lední medvědi zde budou mít k dispozici dva rozsáhlé expoziční výběhy, každý se dvěma bazény se slanou vodou. Zázemí budou tvořit odstavný výběh a hlavně stavebně oddělené ubikace, umožňující vytvořit samici oázu absolutního klidu nezbytného pro úspěšný odchov mláďat.
 

Svatováclavské slavnosti 2024

Svatováclavské slavnostiTradiční slavnosti sv. Václava připravuje od 27. až 29. 9. Český Krumlov. Oslavy svátku patrona českých zemí, pivovarníků a vinařů sv. Václava v Krumlově provází spousta jídla, pití, zábavy a kulturních představení. Příjemnou atmosféru slavností dotváří přehlídka folklorních souborů či svatováclavský jarmark. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z noční návštěvy muzeí a galerií, umocněný působivým doprovodným programem.

Tradiční akcí k poctě sv. Václava je také Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi. Každoročně 28. 9. startuje z Komenského náměstí dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů na projížďku po hlavních dopravních tepnách města. Návštěvníci akce si mohou také před startem i po ukončení jízdy historická vozidla prohlédnout a navíc si užít i zajímavého doprovodného programu, který akci vždy provází.

svatý VáclavNejtradičnějším počinem je však Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, která letos proběhne od 27. do 29. 9. 2024. Do Staré Boleslavi spolu s představiteli církve a státu přivádí tisíce poutníků a vedle duchovního společenství je oblíbenou příležitostí k setkání při kulturních programech a lidové zábavě. Stará Boleslav se díky přímému přenosu Národní svatováclavské pouti každoročně ve svátek sv. Václava těší pozornosti široké televizní a rozhlasové veřejnosti. Pouť ve Staré Boleslavi je výjimečná také tím, žejsou během ní vystaveny unikátní relikvie, a to svatováclavský meč a relikviářová busta svatého Václava. Jedinečnou příležitost prohlédnout si je budete mít v sobotu 28. září po skončení slavnostní mše od 12:00 do 17:00 hodin. Poté budou převezeny zpět do Prahy a uloženy v katedrále sv. Víta.

Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni
Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov Památky

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Dny NATO v Ostravě 2025

20. 9.21. 9.
Dny NATO v Ostravě 2025

Dny NATO jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Legiovlak 2024

19. 11.24. 11.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Jízdy Plzenecké železnice – provoz na úzkorozchodné trati ve Starém Plzenci

7. 12.
Jízdy Plzenecké železnice – provoz na úzkorozchodné trati ve Starém Plzenci

Úzkorozchodná trať v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci se otevírá pro veřejnost několikrát do roka.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov Památky

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Navštivte muzeum v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě a prohlédněte si sbírku úzkorozchodných průmyslových lokomotiv, historických motocyklů, bagrů a buldozerů, traktorů a další zemědělské i stavební techniky, ale také dobových kočárků.

Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

27. 9.
Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

I v letošním roce se bude odehrávat tradiční Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku, slavnost, která byla nejdůležitější společenskou událostí celého roku. Vystoupí folklórní soubory, proběhnou komenotvané prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a chutné občerstvení.

Velkopavlovické vinobraní 2025

19. 9.20. 9.
Velkopavlovické vinobraní 2025

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zarážáním hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Čekají vás dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem.

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

20. 9.
Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

Tradiční podzimní Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečná akce, snad i jediná svého druhu u nás. Co se děje na retro vinobraní? Sběr hroznů, svačinka ve vinohradě, čerstvý burčák a hlavně – sběr hroznů! Velké finále vinobraní je Mistrovství ve sběru hroznů na čas!

Znojemské vinobraní 2025

12. 9.14. 9.
Znojemské vinobraní 2025

Znojemské historické vinobraní promění ve dnech 12. – 14. 9. 2025 centrum Znojma na královské město. Přinese oblíbený historický průvod, šermíře a tanečnice, hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince.

Mělnické vinobraní 2025

19. 9.21. 9.
Mělnické vinobraní 2025

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.

Pálavské vinobraní 2025

12. 9.14. 9.
Pálavské vinobraní 2025

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Karlštejnské vinobraní 2025

27. 9.28. 9.
Karlštejnské vinobraní 2025

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
20. listopad 2024 7:25
Životní styl

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
19. listopad 2024 11:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!
14. listopad 2024 7:23
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
13. listopad 2024 14:00
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
12. listopad 2024 13:23
Životní styl

Světový den udržitelné dopravy: zkuste cestovat ekologicky

Oslavte Světový den udržitelné dopravy, který připadá na 26. listopad! Je to ideální příležitost pro změnu – připojte se k celosvětové výzvě a vydejte se na krátkou či dalekou cestu po Česku ekologicky. Ať už pojedete vlakem, na kole nebo využijete MHD, každá volba pomůže nejen přírodě, ale i vám – ušetříte čas, stres a užijete si cestování z jiného úhlu. A jak se po Česku pohybovat, a přitom myslet na planetu, vám poradí Kudy z nudy!
11. listopad 2024 12:00
Životní styl