Co se vybaví fotografům, filmařům a všem fanouškům fotografování, když spatří elegantní kulaté logo
společnosti Foma? Prozrazuje to název aneb zkratka dvou slov: FOtografické MAteriály.
Výlety za kouzlem černobílých fotografií

Baví vás fotografování? Pak byste na svých cestách měli navštívit
Jindřichův Hradec a
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v bývalé jezuitské koleji anebo
Dům fotografie či
Fotograf Gallery v
Praze. Materiály od Fomy možná používal i
Josef Seidel a jeho syn
František; zjistíte to v originálním
Museu Fotoateliér Seidel v
Českém Krumlově.
Foma ale nevyráběla jen filmy a fotografické papíry pro amatéry i profesionály, do výrobního sortimentu patřily a patří také filmy pro letecké snímkování, fotopapíry, negativní a pozitivní vývojky, ustalovače, tónovače a další lázně či fotoemulze, medicinální rtg filmy, dentální rtg filmy nebo dozimetrické filmy, které slouží ke zjišťování radiace.
Fotochema před sto lety

Firma vznikla už v roce 1919 v
Praze-Nuslích, když chemičtí inženýři Evžen Schier a Gustav Bárta založili malou dílnu pro výrobu fotografických a diapozitivních desek. Prodávali je pod značkou Ibis. Záhy si nechali zaregistrovat značku Fotochema a o rok později koupili s dalšími společníky pozemky v
Hradci Králové. Tam se firma přestěhovala v roce 1921. Od té doby působila pod názvem
Fotochema, výrobky pro amatérské i profesionální fotografy ale posílala do světa pod ochrannou značkou
Foma. Novodobá historie firmy odstartovala privatizací v roce 1995, vlastní ji čtrnáct českých společníků. Původ ryze české značky a firmy potvrzuje dávný slogan
Foma je u nás doma.
Ke 100. výročí založení firmy vydala Foma Bohemia
knihu Foma stoletá, samozřejmě s mnoha fotografiemi. Pro věrné zákazníky připravila limitovanou edici černobílých svitkových filmů v nádherných obalech, inspirovaných designem původních krabiček z třicátých let minulého století, a také uspořádala
retrospektivní výstavu Foma 100 let v
Národním technickém muzeu v
Praze. Pokud jste ji nestihli, nevadí: s řadou výrobků společnosti Foma a také s dobovou fotografickou a filmovou technikou se můžete seznámit ve stálých expozicích
Fotografický ateliér a
Interkamera.
Renesance černobílé fotografie

Zdálo se, že s příchodem digitální fotografie a chytrých telefonů mají klasické černobílé fotky namále a postupně zaniknou. Na rozdíl od barevných fotografií ale k tak drastickému konci nedošlo: na černobílé filmy chce pořád fotit spousta lidí, profesionálních i amatérských fotografů. Kouzlo černobílých fotek objevují hlavně mladí lidé, kteří si chtějí technologii vyzkoušet jako trendy záležitost.
Díky jejich stoupajícímu zájmu společnost
Foma Bohemia už několik let zvyšuje výrobu. Nyní je firma z
Hradce Králové po britské firmě Harman Technology a značce Ilford druhým největším producentem černobílých fotografických materiálů na světě. Pro původní konkurenty typu Kodak nebo Fuji už černobílá fotografie není hlavní oblastí, a tak prázdné místo na trhu zabrali právě Britové a česká Foma.
O společnosti Foma Bohemia
- Díky vyššímu odbytu černobílých fotografických materiálů podnik hospodaří se ziskem asi 6 milionu korun.
- Československá Foma měla společnost závody v Českém Brodě a v Brně, zaměstnávala přes 1500 lidí a barevnými fotografickými papíry zásobovala všechny země bývalého východního bloku. Po revoluci v roce 1989 rychle o veškerý export přišla, a tak se specializovala právě na amatérské a technické černobílé materiály. Nyní ve společnosti pracuje asi 160 lidí.
- Foma Bohemia své výrobky vyváží hlavně do USA, Německa, Velké Británie, Nizozemska a Číny, export činí zhruba 90 % tržeb.
Firma Foma Bohemia sídlí v Hradci Králové.
Firma Foma Bohemia byla založena před více než sto lety.
Firma Foma Bohemia vyrábí černobílé i barevné filmy, fotografické papíry, filmy pro letecké snímkování, rtg filmy a další fotografické materiály.
Firma byla založena v roce 1919 v Praze-Nuslích chemickými inženýry Evženem Schierem a Gustavem Bártou.
Foma Bohemia je vlastněna čtrnácti českými společníky.
K 100. výročí založení vydala knihu 'Foma stoletá', připravila limitovanou edici černobílých svitkových filmů a uspořádala výstavu 'Foma 100 let' v Národním technickém muzeu v Praze.
V Českém Krumlově lze navštívit Museu Fotoateliér Seidel, které nabízí originální expozici související s fotografováním.
Hlavním zaměřením firmy Foma Bohemia je výroba černobílých fotografických materiálů.
Po britské firmě Harman Technology a značce Ilford je Foma Bohemia druhým největším producentem černobílých fotografických materiálů na světě.
Foma Bohemia své výrobky vyváží hlavně do USA, Německa, Velké Británie, Nizozemska a Číny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.