ÚvodAktualityČeské značky: GZ Media z Loděnice aneb vinylová deska, ta musí být z Česka
Životní styl

České značky: GZ Media z Loděnice aneb vinylová deska, ta musí být z Česka

Poslechněte si audio verzi článku
Legendární kulaté gramodesky se v Loděnici, obci v polovině cesty mezi Prahou a Berounem, vyrábějí od roku 1951. Přestože se zdálo, že jejich čas nenávratně končí a vystřídají je jiné nosiče, popularita starých vinylů stále trvá. Společnost GZ media jich letos vyrobí osmdesát milionů. Slogan Vinylová deska, ta musí být z Česka tak platí víc než kdy dřív.
Znáte obec Loděnice u Berouna? Je vstupní branou do Českého krasu, kříží se tu dálnice, autobusové linky, železnice a turistické značky. Navštívit můžete Důlní expozici Chrustenická šachta, nedaleko leží Skanzen Solvayovy lomy a ke 120. výročí zahájení provozu na trati Praha–Rudná–Beroun zahájilo provoz Museum trati a Ostře sledovaných vlaků. Právě na nádraží v Loděnici totiž režisér Jiří Menzel oscarový snímek Ostře sledované vlaky v roce 1966 natočil. V Loděnici má hlavní sídlo společnost GZ Media, někdejší Gramofonové závody, největší továrna na gramofonové desky na světě. V současné době zaměstnává ve všech svých odvětvích kolem 3 tisíce lidí.  
 

Gramofonka z Loděnice

Budovy a areál někdejší přádelny a tkalcovny Josef Sobotka & Comp. se v Gramofonové závody proměnily po druhé světové válce. Původně šlo o více výroben, v roce 1946 sdružených do národního podniku. Ten sídlil v Praze, a to do března 1948, kdy byla Gramofonce přidělena bývalá přádelna v Loděnici u Berouna.
První gramofonové desky se vyráběly z gumy, poté je nahradil šelak. Právě výrobna šelakové hmoty pro výrobu gramodesek byla dlouho nejšpinavějším provozem Gramofonových závodů, protože na všech předmětech i lidech ulpíval pach pryskyřice, hlavní součásti šelakové hmoty. Vinyl, tedy plast jménem polyvinylchlorid aneb PVC, z něhož se desky se desky začaly vyrábět v šedesátých letech, žádný nepříjemný pach nedoprovázel.
První deska byla v Loděnici vylisovaná v roce 1951, o deset let později přišla na svět první stereo deska, v roce 1972 první magnetofonová kazeta a v roce 1988 bylo vylisováno první CD.
 

Soumrak černých LP

Na časy, kdy desky začaly z trhu vytlačovat CD a gramofonové továrny se zavíraly jedna za druhou, vzpomínal majitel společnosti Zdeněk Pelc v rozhovoru pro časopis 100+1 zahraniční zajímavost: „Protože jsem měl k deskám vztah a tenkrát se také bojovalo o každé pracovní místo, abychom nemuseli propouštět, řekl jsem si, že jestli svůj podnik někdo zavře, tak já budu ten poslední v Evropě,“ říká Pelc. Tehdy firma udělala skvělé rozhodnutí: sice vyráběla CD, ale staré lisy na gramofonové desky místo do šrotu částečně využívala jako zdroj náhradních dílů, zbytek se přesunul do skladu. Později v Loděnici investovali do vývoje vlastního lisu, a po roce 1996 ty staré zase postupně ze skladu vytáhli.
 

Proč jen černá a kulatá?

Základní hmota pro výrobu gramofonových desek se dlouhá desetiletí probarvovala přimícháváním speciálních sazí. V Loděnici je používali ještě v roce 2018 (a zaměstnanci už tehdy kvůli velké prašnosti používali respirátory a kominická mýdla, která si jako jediná dokázala se sazemi poradit), pak je nahradilo barvivo dodávané v granulích.

Čím dál větší oblibu ale získávají jiné barvy gramofonových desek, případně desky, kde se místo malých etiket používají celoplošné etikety překryté průhlednou plastovou fólií. Zvukové drážky jsou vylisované právě v této folii.

V Loděnici umí hodně popustit uzdu fantazii a tvořivosti, a tak od roku 2007 zákazníkům nabízejí i kuriozitu v podobě tvarovaných desek, ořezaných do požadovaného tvaru. Má to jediný háček: omezení plochy pro zvukové drážky ovlivní délku hudby. Taková deska může mít libovolný tvar, od čtverce či obdélníku přes trojúhelník a ovál až třeba po stromeček nebo kočičí hlavu. Škála tvarů je téměř neomezená.
 

80 milionů desek za rok

Magnetofonové pásky a audiokazety se přestaly vyrábět už v 90. letech, blíží se soumrak CD. Proč stejný osud nepotkal i gramofonové desky, nejstarší ze všech nosičů?

Názorů a pohledů na věc je celá řada. Existují nosiče s čistším zvukem, ale znalci i fandové dobře ví, že poslech klasické gramofonové desky nabízí i jiné zážitky. Zpomalíte, na hudbu si uděláte čas, poslechnete si celé album, k tomu si zapálíte svíčku anebo oheň v krbu, otevřete láhev vína, uvaříte kávu. čas. Vinyl je zkrátka zážitek.

Možná je důvod skrytý v něčem jiném, ale poptávka po gramofonových deskách ve světě rok co rok dál stoupá. Ostatně čísla z Loděnic o tom vypovídají víc než jasně: v roce 2012 v Gramofonce vyrobili 7,5 milionu desek, v roce 2014 to bylo 14 milionů desek, v roce 2015 už 18 milionů desek a v roce 2016 již 24 milionů desek. Mezitím v roce 2016 firma oslavila 35 let existence a majitel společnosti Zdeněk Pelc stal Podnikatelem roku ČR. Uběhly dva roky a výroba během jediného dne dosáhla 106 000 desek.

Společnost se úspěšně rozvíjí a kráčí s dobou: otevřela novou lisovnu v Kanadě a továrnu ve Francii, založila Nadační fond Gramofond, postavila novou polygrafickou halu, do výroby vpustila robotizaci a automatizaci a opět navýšila kapacity. Sedmdesáté výročí existence firmy i 70 let od první vylisované desky v roce 2021 oslavili v Loděnici nejenom knihou o historii, nazvanou příznačně Gramofonka, ale i další expanzí. Česká firma má podíly v továrnách v kanadském Burlingtonu a v Memphisu v Tennessee. Nyní otvírá závod v Nashville a s nově otevřenými provozy očekává roční výrobu přibližně osmdesáti milionů desek za rok.

Tržby GZ Media stouply v loňském roce dle časopisu Forbes na rekordních 332 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 7,9 miliardy korun. Zisk před odečtením úroků, daní a odpisů se zvýšil na 77 milionů eur, tedy asi 1,8 miliardy korun. 
 

Víte, že…?

  • Společnost GZ Media je ve svém oboru světovou jedničkou. Firmě se daří získávat zakázky od nejznámějších světových umělců, vyráběli například desky pro Adele, U2, Madonu, Lady Gaga nebo Rolling Stones.
  • Kromě desek se firma prosadila i v polygrafii a vyrábí například obaly pro výrobce mobilních telefonů, alkoholu či parfémů.
  • Každá firma občas dostane kuriózní zakázku. Pro GZ Media to bylo přání menší americké kapely, které nahrávala desku, ale jeden z jejích členů zemřel. Posledním přáním zesnulého kytaristy bylo, aby jeho popel přisypali do desky pří výrobě posledního alba. Výsledkem byla speciální edice dvou set vinylů pro muzikantovu rodinu a jeho přátele.
  • Aneb jak stojí v knize Gramofonka: „…Gramofonové desky přežily hlavně díky lidem mimo hlavní proudy, jako jsou tvrdí rockeři, dýdžejové, metaloví či punkoví muzikanti, včetně garážových kapel. Vinyly jim nabízely nejen kvalitní zvuk, ale také pro ně důležitou možnost se odlišit. Díky nim kult gramofonové desky nikdy neumřel a dostal druhou šanci.“
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Naše nejkrásnější nádraží: Českou republikou po železnici

Naše nejkrásnější nádraží: Českou republikou po železnici

Cestování vlakem je populární, romantické a má své kouzlo. Pro někoho je důležité to, že rozsáhlá železniční síť spojuje všechny konce naší země a cestování je jednoduché, jiní zase ocení architekturu a nostalgii starých nádraží. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali krásná a zajímavá nádraží, která stojí za pozornost. Některá znáte ze soutěže Nejkrásnější nádraží, jiná zase z filmů či seriálů, a další třeba jako místa, kam jezdíte na dovolenou nebo na výlet. Nejlepší překvapení jsou pak ta, která zatím neznáte – a navíc vám poradíme, kam se můžete podívat v okolí!

Český Grand Canyon – Velká Amerika Příroda

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

CHKO Český kras Příroda

CHKO Český kras

Chráněné krajinná oblast Český kras se rozkládá od Prahy jihozápadním směrem k Berounu. Pestrá a mnohotvárná krajina zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu Památky

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě, který tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha.

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou Příroda

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily Památky

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Hořovice i Brandýs nad Labem, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i muzeum Vltavy v Chotilsku, Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích anebo Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku.
18. květen 2025 10:06
Památky, Středočeský kraj

Novinky turistické sezóny středních Čech 2025: poutní i naučné stezky, oslavy UNESCO nebo expozice na hradě

Střední Čechy nabízejí každoročně nové možnosti, kam se vydat. Přehled novinek letošního roku, které Středočeský kraj pro turisty připravil, vám přináší portál Kudy z nudy. Pozveme vás například do nových nebo upravených expozic, památek, přístavišť či na oslavy UNESCO.
18. květen 2025 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Počítačová hra se mění v turistický hit: Kingdom Come láká na výlety do české historie

Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance si získala srdce hráčů po celém světě – a teď zve i na reálné výpravy po české krajině. Projekt KCDlive propojuje digitální dobrodružství s autentickými místy, zážitky i akcemi. Ať už jste oddaní fanoušci hry, milovníci historie nebo jen hledáte nevšední výlet, s Kudy z nudy si na své přijde každý. Prostě středověk, jak má být – zábavný, poctivý a také trochu špinavý.
15. květen 2025 10:42
Životní styl, Středočeský kraj

Objevte tajemství krásy rododendronů v zámeckém parku Průhonice

Pěnišníky neboli rododendrony jsou častou a oblíbenou dřevinou parků a zahrad. Nejedná se o rostlinu novou, v Průhonickém parku ji například vysazoval zakladatel parku, hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca již před 120 lety. A věděl proč. Pohled na keře různých tvarů a velikostí s bohatými květy v odstínech od čistě bílé, přes různé tóny růžové, tmavě modrou, až po jasně žlutou, na jaře rozzáří i ten nejtemnější kout zahrady. Navíc, s ostatními vřesovištními rostlinami umí vytvořit nádherné a neotřelé zahradní kompozice.
13. květen 2025 12:00
Příroda, Středočeský kraj

Přijďte na Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově

Po celé dva dny, 16. až 17. května 2025, pro vás budou otevřena odborná pracoviště Astronomického ústavu na Ondřejově a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba je 9:00 až 18:00 hodin, na pátek i sobotu večer je navíc připraven i doprovodný program. Návštěva je vhodná pro vážné zájemce o astronomii, ale také laiky či rodiny s dětmi. Vstup, stejně jako doprovodný program, je zdarma.
12. květen 2025 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

Posílá vás někdo do Prčic? Udělejte jemu i sobě radost a zažijte atmosféru našeho nejznámějšího dálkového pochodu, který se letos bude konat již po osmapadesáté! Na sobotu 17. května 2025 je pro vás připraveno 21 tras různých obtížností, ze kterých si vyberou jak pěší turisté, tak i cyklisté. Pamatováno je také na sportovce s hendikepem, kteří jsou na vozíčku. Dětská pěší trasa startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej. I letos je třeba se na závod předem registrovat.
12. květen 2025 11:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Nové Strašecí zve i letos na oblíbený Den a noc s Kelty

Program nazvaný Den a Noc s Kelty připravilo na pátek 16. května 2025 Muzeum Nové Strašecí na Rakovnicku. Pro děti budou přichystány nejen praktické ukázky řemesel v dobovém keltském táboře před muzeem, ale i soutěže, kde si vyzkouší své dovednosti a znalosti. Letošní výjimečnou událostí je 2. ročník Opukového sympozia, které se koná u příležitosti výročí nálezu slavné opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic.
11. květen 2025 17:10
Kultura, Středočeský kraj

Filmové léto ve středních Čechách bude ve znamení festivalů i výročí kultovních děl 

Ať už si vyberete festival pod širým nebem, večerní promítání na návsi nebo nostalgii v pohodlí domova, jedno je jisté: středočeské filmové léto bude patřit výjimečným zážitkům. Rok 2025 přináší filmovým fanouškům příležitost nejen objevovat nové žánry a autory, ale také znovu se potkat s příběhy, které se nesmazatelně zapsaly do české kulturní paměti. Na své si přijdou příznivci krátkých experimentálních snímků, temné noirové poetiky i nestárnoucích titulů jako Vesničko má středisková, Lásky jedné plavovlásky nebo legendárního seriálu Chalupáři.
11. květen 2025 9:39
Zážitky, Středočeský kraj