ÚvodAktualityČeské značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant
Kultura

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Poslechněte si audio verzi článku
Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?
Značka Made in Czech Republic je u hudebních nástrojů sice vzácností, ale zájem o české výrobky je stále. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do starých manufaktur i k mladým mistrům svého řemesla, pod jejichž rukama se rodí skutečné klenoty.
 

Petrof: koncertní křídla i karavany

Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof z Hradce Králové sice kvůli pandemii koronaviru omezil výrobu, ale o nové zakázky se postarala nedávná diplomatická roztržka. Vzpomínáte? Jeden z čínských odběratelů tehdy zrušil dohodnutou koupi nástrojů za přibližně pět milionů korun. Klavíry a pianina však rychle našly nové domovy, když je odkoupila nadace miliardáře Karla Komárka a na základě grantové výzvy nástroje věnovala tuzemským školám; jednatelka firmy Zuzana Ceralová Petrofová posléze řekla, že tak rychlý obchod v životě neudělala.

Z Tchaj-wanu a překvapivě i z Číny sice vzápětí dorazily další objednávky, ale rodinná firma s tradicí výroby hudebních nástrojů z roku 1864 už nespoléhá jen na hudební nástroje. Nyní Petrof oprášil projekty, které společnosti pomohly zdolat minulou finanční krizi. Tehdy šlo o zakázkovou výrobu luxusních kuchyní, nyní královéhradecký závod nabízí designové interiéry pro luxusní domy či jachty anebo vybavení karavanů z moderních lehčených materiálů ve vysokém lesku. Podnik, který byl koncem 19. století dvorním dodavatelem pro rakouský císařský dvůr a dnes je největším výrobcem klavírů a pianin v Evropě, vyrábí také akustické a protihlukové panely, které se instalují na stěny kanceláří, sálů a konferenčních místností, a ve spolupráci s českým výrobcem Xavian se pustil do výroby speciálních reprobeden.
 

Amati: na obzoru je lepší budoucnost a nové muzeum

Některým firmám se daří, jiným pandemie zasadila poslední ránu do vazu: v létě 2020 definitivně skončil tradiční výrobce hudebních nástrojů Strunal Schönbach v Lubech na Chebsku, firma, která prodávala smyčcové nástroje a kytary do celého světa.

S problémy se potýkala už delší dobu také světoznámá značka Amati – Denak z Kraslic, jejíž historie sahá do roku 1842. Hlavní sídlo společnosti vyrábějící dechové hudební nástroje, jejich náhradní díly a příslušenství je v Kraslicích, menší výrobní středisko v Hradci Králové. Po roce v konkurzu před sebou má společnost Amati snad konečně lepší budoucnost: v aukci ji koupil nový majitel, který má v plánu do firmy investovat, propagovat ji a vrátit tam, kde historicky byla, tedy na světové trhy od Jižní a Severní Ameriky přes Austrálii až po Japonsko.

A zajímavost? Z prodeje Amati – Denak byla vyloučena unikátní sbírka hudebních nástrojů, o kterou se zajímá Karlovarský kraj i město Kraslice. Možná se časem dočkáme nového muzea hudebních nástrojů – podobně v nedalekých Lubech u Chebu, kde jádro expozice tvoří sbírka zaniklé společnosti Strunal Schönbach.
 

Kytary, které míří do světa

Zajímavý příběh za sebou má i společnost Furch Guitars, český výrobce prémiových akustických kytar a akustických basů, kterou založil v roce 1981 František Furch. Firma, která začínala za komunistického režimu tajnou kusovou výrobou v garážových podmínkách, se proměnila ve společnost s více než šedesáti zaměstnanci. Akustické kytary v mnoha designových provedeních vznikají v několika patrech bývalého mlýna ve Velkých Němčicích na Břeclavsku, společnost pak vede Františkův syn Petr. Firma ročně vyrobí přibližně osm tisíc nástrojů a prodává je s rozšířenou tříletou zárukou na pěti světových kontinentech. O kvalitě kytar Furch nejlépe svědčí vlastní distribuční a servisní středisko v americkém Nashvillu, hlavním městě country, a také reference špičkových hudebníků, jako jsou například Al di Meola, zpěvačka Suzanne Vega či Per Gessle ze skupiny Roxette, z domácích interpretů pak třeba David Koller, Vlasta Redl nebo Xindl X.

Ve světě kytar je pojmem také jméno Petra Jurkoviče, jehož nástroje vlastní například Eric Clapton, Jeff Beck nebo Billy Gibbons ze ZZ Top, známí jsou i výrobci baskytar Miroslav Vlček nebo Aleš Vychodil.
 

Housle a violy na míru

Značku Made in Czech Republic byste našli i na hudebních nástrojích od dalších domácích výrobců. Často jde o zručné řemeslníky, kteří ale místo sériové výroby staví jednotlivé nástroje pro profesionální hráče. K nim patří proslulé houslařské rody Špidlenů z Prahy nebo Pilařů z Hradce Králové, strunné smyčcové nástroje značky Martin W. Placht, která sdružuje západočeské stavitele houslí, viol a violoncell, Rostislav Čapek z Prahy, který už přes třicet let staví bendža a mandolíny, anebo Jan František Veselý. Ten patří k jedněm z mála pardubických profesionálních houslařů a v jeho ateliéru vznikají tradičním ručním způsobem osvědčeným už z dob baroka nejen housle, violy, violoncella, ale i historické nástroje, jako jsou viola da gamba a viola d'amore. Mimochodem, nástroje z Janova ateliéru mají jednu zvláštnost: do nejmenších detailů zpracované originální dřevěné hlavičky.
 

Harmoniky Delicia z Hořovic

Zatímco houslisti, violisti a cellisti hrají na vzácné staré nástroje, které čím jsou starší, tím získávají na kvalitě, se žesťovými nástroji je to podle profesionálních hudebníků právě naopak: tuby, lesní rohy a pozouny prý kvalitu svým používáním ztrácí. Někde mezi tím jsou akordeony a harmoniky, které už sto let vyrábí firma DeliciaHořovicích. Aby mohla nejstarší česká manufaktura na výrobu harmonik zaručit kvalitu nástroje ve všech detailech, má vlastní kovovýrobu, lisovnu, měchárnu, truhlárnu nebo potahovnu celuloidů. Jejich nástroje si oblíbili hráči na celém světě, ve městě se pravidelně v létě koná hudební festival Hořovická heligonka.
 

Reproduktory inspirované přírodou

Aby hudební nástroje z Čech nejenom dobře zněly, ale také se dobře poslouchaly, o to se starají výrobci reproduktorů a sluchátek. Před časem se mezi ně zařadili průmysloví designéři Ondřej Chotovinský s Martinem Hřebenem a jejich firma Deeptime. Při práci pro prestižní automobilky včetně značek Ferrari, McLaren či Aston Martin poslouchali Ondřej s Martinem hudbu téměř neustále, ale protože sluchátka ani studiové reproduktory jim nevyhovovaly velikostí ani kvalitou přenosu, rozhodli se vyrobit si vlastní. Tak vznikly reproduktory, kopírující takzvanou logaritmickou spirálu. Ladným tvarem připomínají schránky měkkýšů nebo části lidského ucha, a právě díky zaoblenému tělu nabízejí vyšší rozsah slyšitelných frekvencí. Vyrábějí se z křemičitého písku se speciálním pojivem technologií 3D tisku, finální úpravy probíhají v dílně v Buštěhradě. V zahraničí je po luxusních produktech velká poptávka, nejvíc jich firma vyváží do Japonska.
 

Co Čech, to muzikant, aneb víte že…?

  • Zajímavou zprávu o Češích – muzikantech najdeme v knize anglického varhaníka a hudebního historika Charlese Burneyho (1726–1814). „Často jsem slýchal, že Češi jsou nejhudebnější… snad v celé Evropě,“ píše Burney. „Vynikající německý skladatel, který je teď v Londýně, mi řekl, že by vynikli nad Italy, kdyby se těšili stejným výhodám jako oni. Procestoval jsem celé Království české od jihu k severu, všude jsem se horlivě vyptával a poznal jsem, že děti obojího pohlaví se učí hudbě netoliko ve velkých městech, nýbrž i v každém vesnické škole.“ Věřme mu: Burney patřil k nejvýznamnějším hudebníkům své doby a mezi jeho přátele patřil například český skladatel Josef Mysliveček (1737–1781).
  • V „konzervatoři Evropy“ se zrodilo tolik šikovných muzikantů, že mnozí z nich museli hledat uplatnění za hranicemi, doma pro ně práce nebyla. Podle Hudebního slovníku z roku 1815 od bibliotékáře strahovské knihovny Bohumila Dlabače v letech 1740 až 1810 měly Čechy 951 profesionálních hudebníků, z nichž 409 působilo v cizině.
  • V roce 1770 údajně žilo v 952 popisných číslech Starého Města pražského více než 200 lidí, kteří měli jako své povolání hudbu. Inu, co Čech, to muzikant…
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Co přinese Rok české hudby 2024?

Co přinese Rok české hudby 2024?

Česká hudební historie má jeden kouzelný detail: každý letopočet končící čtyřkou si připomínáme řadu výročí narození nebo úmrtí významných českých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Z této náhody se zrodila tradice Roků české hudby. Platí to i pro letopočet 2024: pojďte s Kudy z nudy důstojně slavit Rok české hudby 2024!

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce skutečně výjimečný program.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Muzeum pian Petrof v Hradci Králové Kultura

Muzeum pian Petrof v Hradci Králové

V Muzeu pian továrny PETROF si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů.

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

Hořovická firma Delicia accordions vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let! Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Ruční výroba těch nejkvalitnějších nástrojů přetrvala dodnes – muzikanti si mohou vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru.

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

Věděli jste, že v Hradci Králové sídlí světoznámá firma Petrof, která od roku 1864 vyrábí klavíry a pianina s nezaměnitelným romantickým zvukem? V Muzeu klavírů továrny Petrof v Hradci Králové si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů. Podobnou tradici výroby unikátních klavírů má od roku 1827 vídeňská firma Bösendorfer. Považuje se za vůbec nejstarší firmu tohoto druhu na světě.

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

První koncertní nástroj postavil Antonín Petrof v truhlářské dílně svého otce roku 1864. Rodinný podnik, největší evropský výrobce klavírů a pianin světové kvality, trvá už v páté generaci. Dodnes se většina práce dělá ručně, jeden nástroj tvoří asi sedm tisíc součástek a jeho výroba trvá přibližně devět měsíců.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
16. květen 2025 14:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
2. květen 2025 12:41
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura