ÚvodAktualityČeské značky: Jarošovský pivovar a oceněné etikety s folklorními motivy
Gurmánská turistika

České značky: Jarošovský pivovar a oceněné etikety s folklorními motivy

Poslechněte si audio verzi článku
„Léta tam stál, stojí tam dál / pivovar u cesty, každý ho znal / léta tam stál, stát bude dál / ten kdo zná Jarošov, zná pivovar.“ Znáte ho také? Aby ne, Jarošovský pivovar v Uherském Hradišti má díky písničce rockové skupiny Argema reklamu, o jaké si jiné pivovary můžou jen nechat zdát. Pivo začal vařit v roce 1688, před časem značka málem zanikla a v roce 2017 se znovu probudila k životu.
Pivovar, který vznikl díky měšťanům z Uherského Hradiště, za sebou má historii dlouhou několik set let. Šťastnější časy zažil po roce 1869, kdy jej odkoupil Salomon BraunUherského Ostrohu a rod Braunů si vlastnictví podržel tři generace. Po válce zachránili výrobu zaměstnanci a podnik fungoval dál, po roce 1989 ale pivovar začal vykazovat velké ztráty a postupně propouštěl. Posledním hřebíčkem do pomyslné rakve byly povodně v červenci 1997, na konci roku byl pivovar uzavřen a Jarošovské „pivo jako malované“ najednou přestalo existovat.
 

Bíla pěna, láhev orosená…

Chybělo málo a značka by zanikla. Když se ho koncern Heineken rozhodl prodat, koupil ho místní podnikatel Radislav Vymyslický. Nejde ale o původní kolos, tam se dnes vyrábějí výtahy; nový minipivovar vybavený moderní technologií stojí o pár stovek metrů dál v budově na Pivovarské ulici, kde kdysi vznikaly slavné dětské jídelní židličky firmy TON.

Staletou tradici vaření piva v Jarošově oficiálně obnovila první várka Jarošovského ležáku 12% z 8. února 2017. Pozornost si zaslouží slovácké motivy na etiketách: právě jejich originální výtvarné pojetí s využitím folklorních prvků bylo v roce 2017 oceněno na prestižní soutěži World Beer Awards, zatím posledním významným designovým oceněním je Red Dot Design Award.

Kromě vaření spodně kvašených ležáků plzeňského typu a spodně i svrchně kvašených speciálů se Jarošovský pivovar zapojil do kulturního života Uherského Hradiště a okolí, pomohl desítkám kulturních a sportovních akcí i nadačním aktivitám, otevřel malé pivovarské muzeum a má vlastní pivovarskou prodejnu. Kromě exkurzí pořádá například Den otevřených dveří v Jarošovském pivovaru, Hradišťské piváky nebo Jarošovský Oktoberfest. Milovníci piva ze Slovácka si tak znovu společně s Argemou mohou zanotovat známý refrén „…bíla pěna, láhev orosená / chmelový nektar já znám / jen jsem to zkusil a jednou se napil / od těch dob žízeň mám.“
 

Jako David s Goliášem



Jarošovský Argemou opěvovaný pivovar neproslavila jen písnička, ale také spor pivním Goliášem, největším evropským výrobcem piva koncernem Heineken. Ten přitom Jarošovské pivo nikdy nevařil, ruinu pivovarských budov získal až v roce 2008 od tehdejšího majitele, společnosti Drinks Union.

Spor se táhl od roku 2016, kdy Jarošovský pivovar zažádal u Úřadu pro průmyslové vlastnictví o zápis obrazové ochranné známky Jarošovské pivo. Měla ochránit nejenom spojení s Jarošovem, ale i obrazovou podobu známky. Proti zápisu se ale ohradila společnost Heineken, která historickou slovní ochrannou známku Jarošov zdědila po předchozích majitelích pivovaru. Nový pivovar se bránil tvrzením, že do ochranné známky Heinekenu nezasahuje, protože Jarošovský a Jarošovské je označení zeměpisného původu výrobku. Piva se zkrátka vaří v Jarošově, v části města Uherské Hradiště.

Při soudních procesech se na Jarošovský pivovar snesly výrazy jako „nekalá soutěž“ a „parazitace na dobrém jménu značky Jarošov“, nicméně soudy nic závadného neshledaly. Úřad pro průmyslové vlastnictví nakonec ochrannou známku Jarošov ve vlastnictví Heinekenu zrušil s tím, že koncern ji neužíval a chtěl ji blokovat jenom proto, aby se nevařilo pivo pod tímto názvem.

Fandové Jarošova rozhodnutí samozřejmě uvítali, Heineken se ještě odvolal, vzápětí ale odvolání stáhl. V Jarošově se tak opět může vařit Jarošov, tak jak tomu bylo vždy.
 

Třikrát o Jarošovském pivu

  • Oba pivovary skutečně jsou jako příslovečný David a Goliáš: Jarošovský pivovar má roční produkcí přes šest tisíc hektolitrů a patří tak do kategorie minipivovarů. Nizozemský Heineken coby druhý největší producent na světě ovládá značky Krušovice, Zlatopramen, Březňák, Starobrno a Hostan.
  • Většina jarošovského piva se prodává v lahvích, takže pivovar musí navyšovat kapacitu stáčení. V březnu 2021 do pivovaru dorazila nová lahvová stáčecí linka, která dostala jméno Máňa.
  • Jarošovské pivo se vaří ze sladů z regionálních sladoven v Kroměříži a Záhlinicích, místní vody a Žateckého poloraného červeňáku, ale pivovar se nebojí experimentovat i s jinými odrůdami chmele.
Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu Letní sporty

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat Příroda

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Františkánský klášter v Uherském Hradišti Památky

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Klášter je společně s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie významnou kulturní památkou. Ukrývá prostory s velmi vzácnou výtvarnou výzdobou z počátku 18. století. Po roce 1989 byl v klášteře obnoven řeholní život, nyní bydlí bratří v domě na náměstí.

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s námi podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti Kultura

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. A to nejen svou historií píšící se od roku 1914 či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti.

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti Památky

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Při toulkách královským městem Uherské Hradiště můžete poznávat historické skvosty především na Masarykově náměstí – Lékárnu u Zlaté koruny, barokní kašnu a další památky.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště

Město na řece Moravě je srdcem Slovácka, regionu proslulého svébytným folklorem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem a překrásnými kroji. Projděte se historickým centrem i vinařskými uličkami v Mařaticích, navštivte expozice Slováckého muzea a poznejte zblízka bohaté slovácké lidové tradice!

Minimuzeum a pravidelné exkurze v Jarošovském pivovaru Zážitky

Minimuzeum a pravidelné exkurze v Jarošovském pivovaru

Přijďte se podívat do pivovaru. Prohlédnete si výrobu Jarošovského piva zblízka, dozvíte se zajímavé a cenné informace o tradiční výrobě piva a ochutnáte tento vynikající mok přímo z tanku.

Jarošovský pivovar – bílá pěna, láhev orosená Gurmánská turistika

Jarošovský pivovar – bílá pěna, láhev orosená

Výroba piva pod taktovkou společnosti Jarošovský pivovar a.s. se do Jarošova u Uherského Hradiště vrátila v roce 2015. Pivo pivovar vyrábí prostřednictvím moderní nerezové technologie za použití typických klasických výrobních postupů českého piva, které má doma i ve světě velkou oblibu.

Další aktuality

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků – pro rok 2024 zrušeno

V sobotu 14. září 2024 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na sklizeň ovoce a jeho využití při přípravě tradičních valašských pokrmů. Nebude ale chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
12. září 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj

Za sklářskými mistry se vypravte do skláren Květná 1794! Slaví letos 230 let své existence

Pojďte se v sobotu 14. září 2024 podívat do sklárny Květná 1794 na Východní Moravě. Budou zde mít Den otevřených dveří (upozornění – akce zrušena z důvodu nepřízně počasí, připravuje se náhradní termín). Uvidíte tavení skloviny, sklářské pece a mistři skláři vám odhalí celý postup ruční výroby skla.
9. září 2024 17:04
Památky, Zlínský kraj

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

V sobotu 7. a v neděli 8. září 2024 pořádá město Uherské Hradiště už jedenadvacáté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.
5. září 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
3. září 2024 18:00
Životní styl, Zlínský kraj

Štípa u Zlína se připravuje na hlavní pouť

Jako každé září, i letos se bude konat pouť na mariánské poutní místo do Štípy u Zlína. Letošní hlavní pouť vychází přímo na svátek Narození Panny Marie v neděli 8 září. Ale již od soboty je pro poutníky připraven bohatý program. Pro zájemce bude po celé oba poutní dny v kostele k dispozici také průvodce a pro odpočinek a osvěžení otevřena kavárna.
2. září 2024 11:37
Památky, Zlínský kraj

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Velká pardubická se už blíží…
30. srpen 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Liptálské slavnosti nabídnou folklor zpoza humen i z exotických dálek

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 55 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná od 21. do 26. sprna 2024 v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
22. srpen 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj

Vizovice o víkendu ovládne Trnkobraní

Tradiční letní švestkový festival Vizovické Trnkobraní se bude konat v pátek a sobotu 23. a 24. srpna 2024 v areálu likérky R. Jelínek ve Vizovicích nedaleko Zlína. Návštěvníci se mohou těšit na dvoudenní hudební program s kapelami a interprety jako je Anna K, Desmond, Divokej Bill, No Name, O5 a Radeček, Pokáč, Tomáš Klus, Visací zámek, Vypsaná fixa či Xindl X a další. Součástí festivalu bude již tradičně veřejnosti otevřená soutěž v pojídání švestkových knedlíků, která se bude konat v sobotu v 13:15 hodin.
21. srpen 2024 11:00
Kultura, Zlínský kraj