ÚvodAktualityČeské značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let
Kultura

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

Poslechněte si audio verzi článku
Hraje na ně a zná je celý svět: značka Petrof má ve světě klavírů podobně skvělý zvuk jako Steinway či Bechstein. Na malý výlet do dějin společnosti se ale musíme vydat hluboko do minulosti. Začalo to v roce 1857, kdy osmnáctiletý Antonín Petrof odešel na zkušenou do Vídně a začal se učit řemeslu stavitele klavírů.
Práce v malé továrně na piana Antonína Petrofa nadchla; v roce 1864 sestrojil první vlastní klavír a o rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu za katedrálou sv. DuchaHradci Králové na řádnou klavírnickou dílnu. Ta začala být úspěšně se rozvíjející firmě záhy malá, a tak se po několika letech mistři klavírníci stěhovali za město do dnešní ulice Na Brně. Tady dodnes pokračuje v poctivém řemeslu a rodinné tradici již pátá generace rodiny Petrofů.
 

Od historie po dnešek

Na přelomu 19. a 20. století se nástroje českého původu z Hradce Králové vyvážely do celého světa. Uznání se dočkal i Antonín Petrof: od císaře obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. V roce 1915 zakladatel firmy zemřel a idylické časy skončily. Synové, vnuci a další generace Petrofů se během 20. století museli vypořádat se dvěma světovými válkami, meziválečnou hospodářskou krizí, znárodněním a nakonec s vleklou privatizací.

Současný největší výrobce akustických pian v Evropě má přibližně 200 zaměstnanců. Ročně dodá na trh přibližně dva tisíce klavírů a dvanáct tisíc pianin s velkým podílem ruční práce, více než polovina produkce míří na východní trhy, především do Ruska, Číny a Japonska. Firma má vlastní výzkumnou a vývojovou laboratoř, při oslavách 150. výročí založení byla představena nová prémiová značka ANT. PETROF a v roce 2017 společnost otevřela obchodní a kulturní centrum Petrof Gallery.
 

Petrof Gallery a muzeum

Chcete-li Petrof Gallery navštívit, musíte se vydat přímo do sídla společnosti. Reprezentativní prodejní salon, hudební kavárna a hala pro pořádání koncertů, konferencí a společenských setkání totiž vznikla rekonstrukcí a přístavbou jedné z hal na okraji výrobního areálu. Vzniklo tak důstojné prostředí pro prodej zdejších nástrojů, k vidění je i zvětšený model klavíru, který tvoří skryté schodiště a balkon s výhledem na prodejnu. K posezení u šálku kávy láká kavárna a další kuriozita: klavír vybavený unikátním samohrajícím systémem.

V areálu sídlí rovněž muzeum, jehož prohlídku si ovšem musíte rezervovat předem. Je tu vystavena řada jedinečných hudebních nástrojů, od klavírů a pianin přes harmonia až po historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Všechny nástroje si můžete na místě vyzkoušet, prohlídku je samozřejmě možné spojit s exkurzí do výrobních prostor.
 

Víte, že?

  • Sto let od vzniku Československa oslavila firma Petrof představením klavíru, pojmenovaného  Republika. Jeho základem je nejprodávanější model 125, ale jinak k jeho výrobě byly použity materiály spojené se vznikem samostatné republiky: rezonanční deska je z beskydského smrku, uplatnil se i slovenský javor a zakarpatský ořech. Nástroj zdobí vlajka, znak a obrys prvorepublikového Československa.
  • Každý klavír je postaven z více druhů dřev, vybraných podle různých vlastností. Firma Petrof i jiní výrobci v zahraničí například s oblibou používají smrkové dřevo ze Šumavy.
  • Klavíry se vyvíjely stovky let, ovšem v době, kdy zahájil výrobu Antonín Petrof, už vypadaly a fungovaly stejně jako dnes.
  • I laikové ví, že se klaviatura skládá z černých a bílých kláves, ale znáte jejich počet? Při 88 klávesách je 52 bílých a 36 černých. Bílé klávesy se dřív vyráběly ze slonoviny a mrožích klů, černé z ebenového dřeva. Dnes samozřejmě ušlechtilé materiály vystřídaly umělé obklady.
  • Výroba klavíru je dlouhý proces, náročný finančně i technicky. Od pokácení stromů k poslednímu doladění může uplynout i několik let. Průměrná doba výroby piana je pět až šest měsíců, klavír se rodí přibližně devět měsíců.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

Sté výročí vzniku Československé republiky oslavila královéhradecká firma Petrof výrobou unikátního klavíru. Pianino, na jehož výrobu byly použity materiály vztahující se k Československu, bylo trefně pojmenován Republika. Vidět je můžete v budově kulturního centra Petrof Gallery.

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Vypravte se s Kudy z nudy na výlety za krásami dřeva a uměním řezbářských mistrů. Tradice výroby dřevěných předmětů je dlouhá tisíce let a má celou řadu podob. Dřevo je ekologické a příjemné na pohled, a díky svým přirozeným vlastnostem a udržitelnosti má i v dnešním světě spoustu možností využití. Vydejte se je objevovat společně s námi!

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Jiráskovy sady v Hradci Králové Příroda

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice. Najdete zde četné vzácné dřeviny, hudební pavilon, zbytky pevnostního opevnění a dřevěný kostelík sv. Mikuláše z počátku 16. století.

Muzeum pian Petrof v Hradci Králové Kultura

Muzeum pian Petrof v Hradci Králové

V Muzeu pian továrny PETROF si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů.

Vydejte se po stopách tradičních řemesel Královéhradeckého kraje

Vydejte se po stopách tradičních řemesel Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je protkán řemesly, objevte s portálem Kudy z nudy místa spojená s tradicemi. Vrátíte se o staletí dozadu, poznáte, jak se dříve žilo, ale také si řadu řemesel můžete vyzkoušet vlastními rukama. O letních prázdninách můžete vyrazit do řady muzeí, ale také přímo do dílen, kde uvidíte mistry svých oborů. Poznejte, jak se vyrábí vánoční ozdoby či loutky, jak dříve pracovali mlynáři a kováři, nebo třeba se podívejte, jak vznikají světově vyhlášené klavíry továrny Petrof.

České značky: velký historický přehled legendárních značek

České značky: velký historický přehled legendárních značek

Baťa, Škoda, Kofola, Moser nebo Pilsner Urquell: to jsou nejúspěšnější české značky, které zná celý svět. Vydejte se s Kudy z nudy za příběhy tradičních českých značek po časové ose! Podíváme se hluboko do historie i do současnosti, a představíme vám ikonické a legendární firmy, které ve svých oborech představují špičku.

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

Věděli jste, že v Hradci Králové sídlí světoznámá firma Petrof, která od roku 1864 vyrábí klavíry a pianina s nezaměnitelným romantickým zvukem? V Muzeu klavírů továrny Petrof v Hradci Králové si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů. Podobnou tradici výroby unikátních klavírů má od roku 1827 vídeňská firma Bösendorfer. Považuje se za vůbec nejstarší firmu tohoto druhu na světě.

Petrof Gallery Kultura

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

První koncertní nástroj postavil Antonín Petrof v truhlářské dílně svého otce roku 1864. Rodinný podnik, největší evropský výrobce klavírů a pianin světové kvality, trvá už v páté generaci. Dodnes se většina práce dělá ručně, jeden nástroj tvoří asi sedm tisíc součástek a jeho výroba trvá přibližně devět měsíců.

Zpívající stromy v Hradci Králové Zážitky

Zpívající stromy v Hradci Králové

Tři stromy s kulovitou korunou a útlým kmenem zdobí terasy schodiště z Komenského ulice na nádvoří Regiocentra Nový pivovar. Když na schody někdo vstoupí, rozzáří se barevná světla, která osvětlí stromy a prostor kolem nich, a spustí se hudba.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj