ÚvodAktualityČeské značky: Preciosa
Zážitky

České značky: Preciosa

Poslechněte si audio verzi článku
Inspirujeme k vytváření křišťálového světa, říká o sobě společnost Preciosa. Pod její značkou se do světa hrnou nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla, světelné instalace a skleněné zátky. Kde můžete skleněné poklady značky Preciosa vidět na vlastní oči?
Preciosa, moderní a největší sklářská firma v České republice, má patnáct závodů v deseti městech, čtrnáct zahraničních zastoupení a 4 000 zaměstnanců. Jejím domovem je Křišťálové údolí, oblast v nádherné přírodě Jizerských a Lužických hor, kde už v 16. století vznikly první sklářské hutě a později řada sklářských firem.
 

Preciosa: vzácná, výjimečná, vznešená



Po celém Křišťálovém údolí během staletí rostla sklárna za sklárnou. Díky vášni pro sklo a krásu ze severu Čech proudila do světa první hotová bižuterie, pověstný český křišťál, skleněné perle a křišťálové lustry. Když zákazníci po celém světě žádali čím dál víc kvalitních českých produktů a tradice předávaná z otce na syna přestala stačit, v Kamenickém Šenově v roce 1856 vznikla vůbec první sklářská škola na světě. O dalších 20 let později ji doplnila bižuterní škola v Jablonci nad Nisou, dnes si tu můžete prohlédnout i rozsáhlé Muzeum skla a bižuterie.

Velkou změnou byl rok 1948, kdy se několik desítek větších i menších podniků, firem a továren z Jablonecka, Liberecka a Turnovska spojilo v podnik nazvaný Preciosa. Jméno je odvozené z ženského rodu latinského přídavného jména preciosus – vzácný, výjimečný, vznešený.
 

Preciosa Group: listry, bižuterie, nadace a fotbal



Hlavním sídlem společnosti je Jablonec nad Nisou, kde Preciosa navazuje na staletou tradici menších sklářských společností. Pod značkou Preciosa ale působí i někdejší firma Lustry Kamenický Šenov, nyní Preciosa Lighting, největší tuzemský výrobce lustrů a osvětlení, společnost Preciosa Beauty, zaměřená na výrobu luxusní bižuterie, figurek a dárků z broušeného křišťálu, anebo Preciosa Ornela. Ta posílá do celého světa tradiční české perle a perličky, technologicky dokonalé korálky plné barev a hravosti. Nejsou jen součástí luxusních šperků a dekorativních výšivek, ale i národních krojů a tradičních doplňků. Do skupiny Preciosa patří též společnost Vinolok, která vyrábí originální skleněné zátky, strojírny v Liberci a v Brodku u Konice, a firemní nadace, která pomáhá především neziskovému sektoru a jednotlivcům v regionu. Preciosa je také stoprocentním vlastníkem fotbalového klubu Slovan Liberec.
 

Krása z Křišťálového údolí putuje do celého světa



Výrobky z českého skla a křišťálu si získaly věrné přátele a příznivce na všech kontinentech a ve všech koutech světa. Září po celém světě, od luxusních hotelů přes vily až po zaoceánské lodi a jachty. Za dynamickou instalaci v atriu zaoceánské lodi Norwegian Bliss získala Preciosa prestižní ocenění Cruise Ship Interiors Awards v kategorii Nejlepší osvětlení interiérů výletních lodí. Stovky ručně foukaných křišťálových květů z Preciosy zdobí květinový tunel na lodi Regent Seven Seas Splendor, skvostná instalace zdobí též londýnský hotel Great Scotland Yard, který vznikl v budově původního velitelství Scotland Yard Metropolitan Police. Z rukou sklářů severočeské tradiční firmy pochází také lustr procházející čtyřmi patry šestihvězdičkového hotelu Crown v Sydney, světelná instalace na letišti v Los Angeles či v Singapuru pro letiště Changi.
 

Skleněná krása ze severu Čech pro české oči



Čeští milovníci křišťálu si příběhy plné třpytu, záře a inspirace mohou vychutnat v domácím prostředí, namátkou ve vstupních prostorách pražského nákupního centra Palladium, v showroomu Flagship Store v Rytířské ulici na Starém Městě anebo v liberecké iQLandii. V létě 2021 tu ve spolupráci s Preciosou vznikla Křišťálová stezka, která navazuje na myšlenku projektu Křišťálového údolí. Na sedmi zastaveních přibližuje historii a význam skla v Libereckém kraji a propojuje jednotlivá místa spjatá s výrobou skla. Kromě odpovědí na otázky co vlastně je sklo, jak vzniká a jaké má vlastnosti tu uvidíte obří instalaci Molekuly. Skládá ze 167 křišťálových koulí, je vysoká 9,5 metru a váží 220 kilogramů. Jejím autorem je senior designér Preciosy Martin Prokeš a barvy ručně foukaných kousků si hrají s motivy Křišťálového údolí. Modrá barva symbolizuje vodu, jantarově žlutá sklářský písek a zelená lesy. Když prostřednictvím webové aplikace správně odpovíte na otázky a vyluštíte tajenku, získáte heslo, kterým po zadání do ovládacího panelu křišťálové Molekuly rozsvítíte.
Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Kamenický Šenov

Kamenický Šenov

Pro sklářské město na rozhraní Lužických hor a Českého středohoří jsou typické klasicistní domy z konce 18. století s mansardovými střechami. Zdejším fenoménem je sklo. Roku 1856 tu vznikla odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropě, která zajišťovala odbornou přípravu malířů a rytců skla.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu Zážitky

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

Křišťálový ráj Zážitky

Křišťálový ráj

Nové bižuterní centrum Křišťálové údolí bylo otevřeno od června 2022. Reprezentativní prodejna je největší svého druhu v České republice a nabízí návštěvníkům produkty 25 bižuterních firem, sklo a vánoční ozdoby. Pro návštěvníky provozuje velkou kreativní dílnu, workshopy a akce.

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

Chystáte se do Liberce? Pak byste vedle zoologické zahrady, novorenesanční radnice nebo Ještědu měli do výletního programu zařadit i prohlídku Severočeského muzea. Sídlí v budově, která vypadá jako zámek, je jednou z dominant Masarykovy třídy a hlídají ho lev a lvice.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

Preciosa – výrobky z křišťálového světa Zážitky

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa je přední světový výrobce skla. Již po desetiletí přináší do sklářství nové nápady, jak kombinovat barvy a křišťálové či skleněné komponenty. Navrhuje a vyrábí unikátní lustry, svítidla a šperky s originálním rodokmenem. Mimo to vyrábí také olovnaté sklo pro výtvarníky či laboratorní sklo.

Křišťály Mesmera z Preciosy – unikátní křišťály, které jako jediné na světě mění barvu

Křišťály Mesmera z Preciosy – unikátní křišťály, které jako jediné na světě mění barvu

Unikátní křišťály, které mění barvu podle světla, umí vytvářet sklářská společnost Preciosa. Změnu barvy způsobují látky, které společnost ve spolupráci s Akademií věd získává z recyklovaného odpadu z elektromotorů. Barva se jmenuje Mesmera a právě svým původem je jedinečná na světě.

Preciosa Lighting Zážitky

Preciosa Lighting

Hlavním sídlem společnosti je Jablonec nad Nisou, kde Preciosa navazuje na staletou tradici menších sklářských společností. Pod značkou Preciosa ale působí i někdejší firma Lustry Kamenický Šenov, nyní Preciosa Lighting, největší tuzemský výrobce lustrů a osvětlení.

Zahradní slavnost od Preciosa Lighting – zářící skleněná instalace pro nejlepší letiště světa

Zahradní slavnost od Preciosa Lighting – zářící skleněná instalace pro nejlepší letiště světa

Česká značka Preciosa Lighting rozzářila nejlepší letiště světa: Letiště Changi v Singapuru, díky své poloze jeden z hlavních dopravních uzlů jihovýchodní Asie. Svítící instalaci Garden Metamorphosis pro odletovou halu Terminálu 1 vyrobili skláři z Kamenického Šenova.

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích Památky

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově – nejstarší sklářská škola v České republice i na světě

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově – nejstarší sklářská škola v České republice i na světě

V Kamenickém Šenově byla roku 1856 založena odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropěm která zajišťovala odbornou přípravu místních malířů a rytců skla.

10 tipů na místa, kde vznikají designové české lustry

10 tipů na místa, kde vznikají designové české lustry

Když se řekne lustr, mnohým z nás se vybaví klasický křišťálový s mnoha skleněnými ověsy. A není se, co divit! Jedná se totiž o tradiční český výrobek, který u nás zdobí nejednu domácnost. Kde se však tyto lustry vyrábějí? Jaká je jejich historie? A vyhoví naše sklárny i tomu, kdo si přeje barevný lustr či moderní designový kousek, třeba podle svého návrhu? Odpověď na tyto otázky dostanete v dnešních tipech Kudy z nudy.

Titania Lux – výroba tradičních českých křišťálových lustrů Zážitky

Titania Lux – výroba tradičních českých křišťálových lustrů

Ryze česká rodinná firma Titania Lux se sídlem v Železném Brodě, městě s tradiční sklářskou výrobou, vyrábí tradiční klasické české křišťálové lustry. Zabýváme se také výrobou bytových interiérových svítidel a svítidel na zakázku. Nabízí také demontáž, montáž, čištění a repas starých lustrů.

Preciosa Ornela Zážitky

Preciosa Ornela

Jen málo věcí, které nás každý den obklopují a provázejí, má tak bohatou a fascinující historii, jako skleněné perličky. Historie českých perliček sahá až hluboko do 16. století, kdy se ve městě Mšeno na severu Čech rozhořela první sklářská pec.

Prasko – vázy ze skla a betonu Zážitky

Prasko – vázy ze skla a betonu

Zdánlivě nesourodé materiály – beton a sklo dokáže propojit designérka Petra Švejdarová, která z nich vytváří výjimečné designové vázy. Sklo působením plamene a ledové vody praská, nabízí tak další rozměr.

Křišťálová stezka v iQlandii Zážitky

Křišťálová stezka v iQlandii

Interaktivní hra v expozicích odhaluje svět skla a jeho využití. Projděte Křišťálovou stezku a rozsviťte iQlandii.

Další aktuality

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Společnost Regata Máchovo jezero připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě! Plavby se uskuteční v termínech: 30. listopad 2024, 8. prosinec 2024, 15. prosinec 2024 a 22. prosinec 2024.
20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Česko-saským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně pěšky, ze sedla kola nebo na běžkách – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
10. listopad 2024 8:15
Příroda, Liberecký kraj

Skiareál Ještěd zahájí sezonu v polovině prosince a chystá nové předplatné skipasů

Skiareál Ještěd se chystá na nadcházející sezonu a připravil nové předplatné Ještěd Easy Pass. Nadále zůstává v platnost program Gopass, kdy se kupují zvýhodněné skipasy na denní i večerní lyžování. Slavnostní otevření skiareálu do nové sezony se připravuje na 14. prosince 2024.
7. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj