ÚvodAktuality7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii
Zážitky

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Poslechněte si audio verzi článku
Evropská unie ovlivňuje náš každodenní život víc, než si často připouštíme. A přitom se za jejími symboly, slavnostmi i českou účastí skrývají fascinující příběhy a historické paradoxy, o kterých málokdo ví. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách českých vizionářů, křišťálových darů i významných okamžiků, které se zapsaly do evropské historie – a často právě s českou stopou.
Jak stará je myšlenka sjednocené Evropy, proč se slaví Den Evropy, kolik jazyků se používá v evropských institucích nebo jaké dary vozí Češi do Bruselu? A věděli jste, že během českého předsednictví padla vláda? Tady je sedm zajímavostí, které vás o Evropské unii možná překvapí.

Zajímavé a inspirující výlety "na skok přes hranice"
 

1. České země a první návrh Evropské unie v dějinách

Za vznikem Evropské unie stojí účastníci odboje, lidé, kteří přežili holocaust, politici, a dokonce filmové hvězdy či vizionářští vůdci. K vytvoření Spojených států evropských vyzval Evropu už Winston Churchill, ovšem znát byste měli i Jaroslava Lva z Rožmitálu, nejvyššího purkrabího a švagra českého krále Jiřího z Poděbrad. Právě on stál v čele reprezentačního poselstva, které král vyslal na dlouhou cestu po evropských panovnických dvorech, aby získalo podporu pro ve své době ojedinělá mírová řešení případných konfliktů na evropském kontinentě. Na cestu vyrazili roku 1465 z Blatné a podle deníku jednoho z členů výpravy, Václava Šaška z Bířkova, pak Alois Jirásek napsal knihu Z Čech až na konec světa. Král Jiří z Poděbrad, který povýšil zájmy českého království nad své vlastní a zařadil se do galerie největších osobností našich dějin, tak prvním návrhem Evropské unie v 15. století předběhl historii o plných 500 let.
 

2. Česko a předsednictví Evropské unii

Systém, kdy se vždy po šesti měsících členské státy Evropské unie střídají v předsednictví v Radě EU, zavedla Lisabonská smlouva v roce 2009. V témže roce od 1. ledna do 30. června se Česká republika ujala svého prvního předsednictví. Členské státy spolupracují v rámci tříčlenných skupin, Česká republika je v této trojici společně s Francií a Švédskem.
 
Každá z členských zemí Evropské unie se snaží během svého předsednictví ukázat světu zajímavá místa, často ověnčená tituly památek UNESCO. Česká republika například zahájila své druhé půlroční předsednictví v roce 2022 společným zasedáním vlády a Evropské komise na zámku v Litomyšli. Kromě toho do ulic Prahy vyjela slavnostně vyzdobená EU tramvaj a v Rudolfinu se konal koncert děl Antonína Dvořáka. Historie českého předsednictví má však i méně slavnou kapitolu. Při tom prvním v roce 2009 padla vláda Mirka Topolánka. Česká republika se tak stala první zemí v historii, která při výkonu předsednictví Radě EU přišla o vládu, což tehdy vyvolalo pozornost celé Evropy.
 

3. České sklo pro Evropu

Lze najít lepší materiál, který by symbolizoval sjednocenou Evropu, než české sklo, pevné a křehké zároveň? Při druhém předsednictví České republiky Radě Evropy se blýskli i skláři ze severu Čech. Společně s Křišťálovým údolím a Muzeem skla a bižuterieJablonci nad Nisou připravili projekt Evropský stůl a 27 dvojic pohárů, které symbolizují jednotlivé členské země Evropské unie. Poháry navrhla sklářská výtvarnice a designérka Mária Burešová a jsou alegorií přátelství a komunikace, tedy základních hodnot, na nichž stojí základy Evropské unie. Číše vznikly v několika kopiích, takže k vidění jsou nejenom ve stálé expozici jabloneckého muzea, ale také na výstavách po celém světě.

Do výroby se zapojily například Florianova huť z ČastolovicČeské Lípy, Lasvit a sklárna AjetoLindavy, Sklárna Novosad & synHarrachova, Novotný GlassNového Boru, PreciosaKamenického Šenova, či Pačinek Glass z Kunratic u Cvikova.

Další skleněnou českou stopu vybrousila nižborská sklárna Rückl, která společně s designérem Rony Pleslem vytvořila ručně foukaný set křišťálové karafy a dvou sklenic. Zdobí je ručně broušený nápis EUROPE a dvanáct ručně broušených hvězd. Set coby symbol českého kulturního bohatství slouží jako dárek na neformálních zasedáních Rady EU nebo návštěvách Evropské komise a Evropského parlamentu v České republice.
 

4. Den Evropy: 9. květen

Svátkem Evropské unie a současně každoroční oslavou míru a jednoty je Den Evropy. Slaví se každý rok 9. května a připomíná výročí historické Schumanovy deklarace. Dne 9. května 1950 francouzský ministr zahraničí Robert Schuman navrhl vznik Evropského společenství uhlí a oceli. V deklaraci se objevila myšlenka, že díky propojení těžby uhlí a výroby oceli by byla válka mezi historickými rivaly Francií a Německem „nejenom nemyslitelná, nýbrž i prakticky nemožná“. Schumanův návrh se považuje za počátek evropského společenství, současné Evropské unie.
 

5. Fakta, čísla a evropská hymna

Rozloha Evropské unie činí více než 4 miliony kilometrů čtverečních a žije v ní přes 500 milionů obyvatel, tedy zhruba 7,5 % světové populace. Největší zemí je Francie následovaná Španělskem, Švédskem, Německem a Finskem. Nejmenší jsou Malta, Lucembursko a Kypr.

Už v roce 1972 schválila Rada Evropy jako svou hymnu Ódu na radost, úryvek z Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena. Skladatel ji v roce 1823 složil na slova lyrické básně Friedricha Schillera Óda na radost z roku 1785. V roce 1985 ji pak vedoucí představitelé členských států schválili jako oficiální hymnu Evropské unie. Oficiálně nemá žádný text a vyjadřuje evropské ideály svobody, míru a solidarity pouze univerzálním jazykem hudby. Hraje se při slavnostních příležitostech týkajících se Evropské unie a také na všech akcích celoevropského rozměru.
 

6. Evropa hovoří 24 jazyky

Jak se počet členských zemí Evropské unie rozrůstal, rostl i počet úředních jazyků. Podle letopočtů je také patrné, o které země šlo. Původními signatáři Římských smluv, které s platností od začátku roku 1958 založily EHS a Euratom, byly Itálie, Francie, Belgie, Lucembursko, Nizozemské království a Německo, úředními jazyky tedy byly francouzština, italština, němčina a nizozemština. V roce 1973 se připojily angličtina a dánština (Dánsko, Irsko, Spojené království), v roce 1981 přibyla řečtina (Řecko), o pět let později portugalština a španělština (Španělsko, Portugalsko), a v roce 1995 finština a švédština (Rakousko, Finsko, Švédsko). V roce 2004 se novými členy staly Česká republika, Slovensko, Polsko, Slovinsko, Kypr, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Malta, v roce 2007 Bulharsko a Rumunsko a jako poslední v roce 2013 Chorvatsko.

V současné době má Evropská unie 27 členů, v roce 2020 ukončilo členství Spojené království Velké Británie a Severního Irska.O vstup do Evropské unie se ucházejí Turecko, Černá Hora, Srbsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Republika Severní Makedonie, Ukrajina, Moldavsko a Gruzie.
                                              

7. Čeští úředníci a bruselská čeština

Češi pracující v institucích Evropské unie si postupně vytvořili vlastní pracovní slang. Kdo nikdy neslyšel „trialog“, jako by v Bruselu nebyl: znamená to vyjednávání mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Komisí. Na poradě „kolegium“ se schází komisaři, „acquis“ (čti „akí“) je balík unijních pravidel, které musí členské státy přijmout. Čeští euroúředníci tak běžně míchají češtinu s angličtinou, francouzštinou i svým vlastním euro-newspeakem, kterému obyčejný smrtelník často vůbec nerozumí. Dokonce nechybí ani odkaz na slavnou Schrödingerovu kočku: takzvaný Schrödingerův článek je text formulovaný v návrhu legislativy tak, že jeho dopad je nejasný, dokud není proveden.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Kde domov můj – česká státní hymna

Kde domov můj – česká státní hymna

Vedle malého a velkého státního znaku, státních barev, vlajky, prezidentské standarty a státní pečetě patří k sedmi státním symbolům hymna, slavnostní skladba, která se hraje při významných příležitostech. Tvoří ji první sloka písně Kde domov můj, která poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka.

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Cvikov

Cvikov

Repliky historického skla ze sklárny Ajeto v Lindavě, obnovený pivovar, kalvárie na Křížovém vrchu, přírodní památka Dutý kámen a také skalní město se spoustou zajímavých zákoutí, to všechno nabízí město Cvikov, ležící na úpatí Lužických hor mezi Novým Borem a Jablonným v Podještědí.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

Evropská železnice slaví velká výročí téměř každý rok – a ten letošní není výjimkou. S Kudy z nudy si připomeneme třeba koněspřežnou železnici z Českých Budějovic do Lince, výročí příjezdů prvních vlaků do Prahy a do Brna, naše nejstarší lokomotivy anebo první železniční nehodu. A pokud si myslíte, že jsou dějiny železnice nudné, připravte se na překvapivé jízdy do minulosti!

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Nejprestižnější evropské ocenění za soudobou architekturu Mies van der Rohe Award se uděluje od roku 2001 za vynikající architektonická díla, která vznikla na území Evropy. Kromě prestiže zdůrazňuje přínos, který kvalitní architektura znamená pro udržitelný rozvoj a kvalitu života občanů. Jak si v tomto klání stojí Česká republika?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady Kultura

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Trojmezí u Hrádku nad Nisou Životní styl

Trojmezí u Hrádku nad Nisou

Trojmezí – místo, kde se setkávají hranice tří států. Na mapě Evropy jich najdeme desítky. Česko – německo – polské Trojmezí leží na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka. Státní hranice vedou středem obou toků. Nachází se necelé 2 km od centra Hrádku nad Nisou a nedaleko německé Žitavy.

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Kypr?

Evropa v Česku: proč máme rádi Kypr?

Překrásné pláže, prohřáté moře i v době, kdy jinde hlavní sezona už skončila, hora Olymp, malované kostely, historické jádro města Pafos anebo zátoka, kde se údajně zrodila krásná bohyně lásky a krásy Afrodita: je tolik věcí, které milujeme na Kypru! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do Středomoří, do jedné z oblíbených destinací letních dovolených. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Kypr!

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Estonsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Estonsko?

Tallinn, jeho staré město Vanalinn, národní park Lahemaa, více než 1 500 ostrovů a ostrůvků, hrad Rakvere a tisíce kilometrů dlouhé pobřeží: je tolik míst, která milujeme v Estonsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do nejsevernější z pobaltských zemí. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Estonsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovinsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovinsko?

Lublaň, Bled a Bledské jezero, Kranjska Gora, jeskyně Postojna, Bohinjské jezero, soutěsky Mostnica a Vingar, světoznámé skokanské středisko Planica, Lipica a lipicánští koně, hrad Predjama, Maribor anebo pobřeží Jadranu s městy Piran a Izola: je tolik míst, která milujeme ve Slovinsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do země na pomezí Alp, Balkánu a Středomoří. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Slovinsko!

Jiří z Poděbrad – jediný zvolený český král

Jiří z Poděbrad – jediný zvolený český král

Jiří z Poděbrad (23. dubna 1420, ? – 22. března 1471, Praha) byl jediný český král, který nepocházel z panovnické dynastie. Za krále si jej jednomyslně zvolili čeští pánové v roce 1458 a úřad vykonával až do své smrti. Kdyby se ujal jeho návrh na vytvoření mírové organizace evropských křesťanských panovníků, Organizaci spojených národů nebo Evropské unii už mohlo být přes 500 let.

Alois Jirásek – zakladatel českého historického románu

Alois Jirásek – zakladatel českého historického románu

Alois Jirásek (23. srpna 1851, Hronov – 12. března 1930, Praha) nebyl jen spisovatel, považovaný za zakladatele českého historického románu, ale také autor řady divadelních her a středoškolský učitel. Celý život pracoval jako učitel dějepisu na gymnáziu, nejprve v Litomyšli, poté v Praze.

České sklo

České sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout.. Ruční výroba skla byla zařazena v prosinci 2023 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Amsterdam, Rijksmuseum s Rembrandtovou Noční hlídkou, sýry, tulipány, světoznámá květinová burza v Aalsmeer, delftský modrý porcelán, větrné mlýny, vodní kanály, rybí speciality anebo Naarden, místo s českou stopou, kde je pochovaný Jan Amos Komenský: je tolik věcí, které máme rádi na Nizozemsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme zemi na pobřeží Severního moře. Poznejte s Kudy z nudy Nizozemsko!

Ludwig Mies van der Rohe – světově proslulý architekt vily Tugendhat v Brně

Ludwig Mies van der Rohe – světově proslulý architekt vily Tugendhat v Brně

Ludwig Mies van der Rohe (27. března 1886, Aachen, Německo – 17. srpna 1969, Chicago, USA) byl jedním ze zakladatelů moderní architektury a poslední ředitel Bauhausu. Jeho nejznámější evropskou stavbou je brněnská vila Tugendhat, v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Evropa v Česku: proč máme rádi Lotyšsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Lotyšsko?

Hlavní město Riga a jeho historické centrum, největší lotyšský národní park Gauja, středověký hrad Turaida, ledovcová jezera anebo Jurmala, letovisko na pobřeží Baltského moře, které se proslavilo už v době carského Ruska: je tolik věcí, které máme rádi v Lotyšsku! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lotyšsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Maltu?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maltu?

Mdina a Valletta, Modrá laguna, krásné pláže a zátoky, modré moře v tisíci odstínech, památky starší než egyptské pyramidy, středomořská kuchyně a také místa, kde se natáčel seriál Hra o trůny: je tolik věcí, které milujeme na Maltě! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme nejmenší členskou zemi Evropské unie. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maltu!

Evropa v Česku: proč máme rádi Řecko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Řecko?

Slunce a nekonečné pláže, velkolepé antické památky, hlavní město Atény a středověké město Rhodos, Staré řecké báje a pověsti, román Řek Zorba, skladby celosvětově známého Vangelise či George Michaela, tradice novodobých olympijských her, kláštery Meteora anebo hora Athos: je tolik věcí, které milujeme v Řecku! Se seriálem o evropských zemích se tentokrát vydáme do jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Řecko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Dovolená u Jadranu, letní atmosféra chorvatských ostrovů a pláží, úžasné moře, národní park Plitvická jezera, města Dubrovník, Poreč, Trogir, Šibenik či Pula, dary moře, kaskády řeky Krky anebo místo, kde se natáčely příběhy nejznámějšího evropského indiána, náčelníka Apačů Vinnetoua: je tolik věcí, které milujeme v Chorvatsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do nejoblíbenějších destinace letních dovolených u moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Chorvatsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Slunečné pobřeží, moře, písečné pláže a voda prohřátá sluncem, růžový olej, šopský salát, pohoří Rila a Rilský klášter, římské památky, starobylá města anebo Sofie a majestátní katedrála sv. Alexandra Něvského: je tolik věcí, které milujeme v Bulharsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do jedné z nejoblíbenějších destinací letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Bulharsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Litvu?

Evropa v Česku: proč máme rádi Litvu?

Tisíce jezer, nekonečné pobřeží Baltského moře a písečné duny, jantar, rybářské vesnice, barevné domky, jezero Galvé s hradem Trakai, poutní místo Hora křížů, města Vilnius, Kaunas anebo Rumšiškės s vyhlášeným skanzenem: je tolik věcí, které máme rádi v Litvě! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Litvu!

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice. Zajímá vás, kde konkrétně fondy EU pomohly ve vašem regionu? Ministerstvo pro místní rozvoj pravidelně pořádá akce, kde se s úspěšnými projekty můžete seznámit.

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Finsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Finsko?

Tisíce nádherných jezer, polární záře a půlnoční slunce, muminci, sobi ve vánoční vesničce Rovaniemi, saunování, Helsinky a Satu Pekka: je tolik věcí, které máme rádi ve Finsku! Seriál o evropských zemích pokračuje v další ze skandinávských zemí, a dokonce v té nejšťastnější na světě. Pojďte s Kudy z nudy poznat Finsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Budapešť, impozantní parlament, Rybářská bašta a lázně Széchenyi, víno, guláš, klobásy a všudypřítomná paprika, překrásná historická města s úžasnými památkami, termální lázně, vinařská oblast Tokaj, Balaton, fascinující jeskyně Aggtelek a řeka Dunaj: je tolik věcí, které máme rádi v Maďarsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u jednoho ze sousedů bývalého Československa. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maďarsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Pohádky Hanse Christiana Andersena, přívětivé město Kodaň, malebné nábřeží Nyhavn lemované hrázděnými domy, Malá mořská víla, zábavní park Tivoli, královský palác Amalienborg, Lego a Legoland, přírodní křídové útesy Møns Klint, muzeum námořní plavby v Helsingøru anebo kouzelné vodní kanály, průplavy a mosty: je tolik věcí, které máme rádi na Dánsku! Seriál o evropských zemích tentokrát míří na sever. Pojďte s Kudy z nudy poznat Dánsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Fascinující solné doly Wieliczka, Mazurská jezera, kouzelná Wrocław plná trpaslíků, Krakov s drakem a hradem Wawel, zářící historická centra Toruně a Gdaňsku, hrad Malbork, noblesní zámky, zubři v Bělověžském pralese, pobřeží Baltského moře, bigos, žurek, pirohy a zapiekanky: je tolik věcí, které máme rádi na Polsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Polsko!

České značky: Preciosa

České značky: Preciosa

Inspirujeme k vytváření křišťálového světa, říká o sobě společnost Preciosa. Pod její značkou se do světa hrnou nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla, světelné instalace a skleněné zátky. Kde můžete skleněné poklady značky Preciosa vidět na vlastní oči?

Evropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh "Evropské Unie" v dějinách

Evropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh "Evropské Unie" v dějinách

Jiří z Poděbrad celý život usiloval o vytvoření mírového spojení všech evropských království do "Evropské unie" již v 15. století.

Blatná

Blatná

Jak název napovídá, krajina kolem Blatné bývala dřív plná bažin a močálů. Od té doby se leccos změnilo; město proslavené pěstováním růží a chovem ryb leží v malebné oblasti plné rybníků. Tak jako před staletími i nyní na Blatnou dohlíží malebný vodní zámek, obklopený rozsáhlým anglickým parkem.

Česká Lípa

Česká Lípa

Život města na řece Ploučnici byl odedávna pevně spojen s vodním hradem Lipý. Kromě něj v České Lípě můžete vidět řadu pěkných měšťanských domů, radnici, několik kostelů, augustiniánský klášter s loretou a Svatými schody, sídlo muzea a galerie, a také archeologické muzeum v bývalé městské šatlavě.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

Ochutnejte Evropu ve Středočeském kraji!

Ochutnejte Evropu ve Středočeském kraji!

Na začátku srpna odstartovala série akcí Ochutnej Evropu, které v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské Unie pořádá Středočeský kraj. Po úspěšných zastávkách v Příbrami a Nymburce je připraveno dalších osm zastávek ve větších středočeských městech. Akce Ochutnej Evropu probíhají pod záštitou ministra pro evropské záležitosti ČR pana Mikuláše Beka.

Další aktuality

Když někdo miluje železnici… aneb tipy na expozice i zážitkové jízdy

Že jsou vlaky poezie, to ví dnes už každý. Nic na tom nezmění ani to, že "modrá armáda" už dnes není co dřív. Když je milujete, není totiž co řešit. Nepomůžete si. Mašinky mají svoje kouzlo, a když mu jednou propadnete, tak už je to na celý život a nikdo s tím nic nenadělá. Pojďte se s námi podívat na místa, která mají se železnicemi něco společného a kde se s nimi můžete nejen setkat, ale kde se jich můžete třeba i dotknout vlastníma rukama a seznámit se s nimi jinak než jako pasažéři.
18. červenec 2025 16:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (19.7. – 20.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Josefkol 2025 – sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického, Veselokopecký jarmark 2025, Sklářské a pivní slavnosti v Harrachově 2025, Pivobraní 2025 v Červeném Kostelci, Baroko na Bylinkovém panství Rochlov 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. červenec 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (19.7. – 20.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Tradiční Skalecká pouť na Mníšku pod Brdy 2025, Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm 2025, Den s Horskou službou 2025, Slavnost chleba v Lenoře 2025, Edmundova v Českém Švýcarsku zahajuje provoz – otevření v roce 2025. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
18. červenec 2025 6:00
Zážitky

Velké lásky a svatby, které psaly českou historii

Závoje z krajky, slavnostní zvony, vzácné šaty, přísliby věčné lásky i tajemství, která se šeptají jen mezi svatebními stoly. Svatby odjakživa patřily k nejdojemnějším i nejdramatičtějším okamžikům lidského života – a české dějiny jich zažily bezpočet. Některé byly honosné podívané, jiné se odehrály v ústraní, daleko od zvědavých očí. A za každou z nich se skrývá příběh, na který se nezapomíná. Pojďte ty nejzajímavější svatby české historie prozkoumat s Kudy z nudy!
17. červenec 2025 10:25
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
15. červenec 2025 9:45
Zážitky

Za letním dobrodružstvím na hrady a zámky: nejlepší akce do konce léta!

Během léta a prázdnin žijí kulturní památky bohatým životem. Na hradech, zámcích a v podhradí se koná spousta zajímavých akcí, kde hrají prim urostlí rytíři, obratní šermíři, zdatní řemeslníci nebo postavy z historie i pohádek. Nalákají vás k výletu prohlídky s dobovou hudbou, zámecká divadla, ohňostroje a ohňové show nebo poutě či ochutnávky tradičních historických pokrmů? Vyberte si hrady a zámky, muzea, galerie, věže, chrámy a další místa spojená s historií a kulturou. Na ty nejzajímavější akce do konce léta vás zve Kudy z nudy!
15. červenec 2025 9:06
Zážitky

Prohlídky, zábava a dobrodružství: Kam vyrazit do konce prázdnin?

Ještě spoustu prázdninových dnů máme před sebou! Děti i dospělé čekají letní zážitky, třeba v podobě netradičních, tajemných a zábavných prohlídek, výpravy za zvířátky, do středověku nebo prázdninové hry s dobrodružnými úkoly... A Kudy z nudy vám samozřejmě prozradí, kam se na ně vydat. Vezměte rodiny nebo přátele s sebou a všichni si užijte skvělý výlet!
15. červenec 2025 8:41
Zážitky

Pohádkové říše, chaloupky, stezky a hrady: toulky se strašidly, vodníky i princeznami

Pojďte s námi do pohádky: prozkoumejte pohádkové říše, stezky, chalupy, statky a chaloupky, půdy a další místa! Poradíme vám, kde se návštěva může protáhnout na celý den a kde vám bude stačit jen krátká zastávka, kde objevíte skřítky a víly, i kde narazíte na Krakonoše. A dokonce víme i o místě, kde se ubytujete v pohádkových domečcích!
13. červenec 2025 10:19
Zážitky