ÚvodAktualityČeské značky: příběh skla značky Moser
Kultura

České značky: příběh skla značky Moser

Poslechněte si audio verzi článku
Sklo značky Moser mělo štěstí: na rozdíl od jiných slavných českých značek se téměř po celou dobu své existence hřálo na výsluní zájmu a reprezentovalo skutečný luxus. Již od roku 1863 používá Moser výhradně bezolovnatý křišťál. Žádný jiný materiál přitom nevyžaduje od sklářů tolik zručnosti a znalostí, jako právě on.

Kde se zrodilo sklo králů?

Zakladatel nejznámější české sklárny Ludwig Moser se narodil v roce 1833 v Karlových Varech, ve městě, kde jeho rodiče provozovali košer jídelnu a jako vůbec první Židé získali povolení k trvalému pobytu. Z nadějně zahájených studií ve Vídni se musel Ludwig po čtyřech letech vrátit kvůli chybějícím financím a nastoupit do učení k rytci skla Andreasovi Mattonimu.

Rozčarování z přerušených studií záhy smazaly podnikatelské úspěchy. Ludwig Moser zprvu prodával lázeňským hostům ryté suvenýry na karlovarských ulicích a kolonádách, po dvou letech si pořídil vlastní ryteckou dílnu a obchod. Krámek, kde se prodávaly ryté skleničky a lustry, zrcadla, těžítka a spousty dalších drobností se během následujících let proměnil ve značku, kterou si zamilovali císaři i králové, emírové i maháradžové a společně s nimi politici a celebrity z celého světa.

V roce 1873 na Světové výstavě ve Vídni byla Ludwigovi Moserovi udělena medaile za zásluhy a zároveň byl jmenován dvorním dodavatelem vídeňského císařského dvora, další úspěchy následovaly. Sklo značky Moser se rozletělo do celého světa a mít alespoň jeden kousek z karlovarské sklárny, ať už broušený, rytý nebo zdobený zlatem či platinou, prostě patřilo a dodnes patří k dobrému tónu.
 

K Moserům na sklo, kávu a zážitky

Kritické roky pro sklárnu nastaly ve třicátých letech minulého století, kdy první světová válka a hospodářská krize srazily zájem o luxusní zboží na minimum. Moserovi stihli opustit Karlovy Vary ještě před příchodem fašismu a druhou světovou válku firma přečkala jako německý státní podnik, takže na rozdíl od jiných českých značek se nikdy nepotýkala s restitucemi. Současná akciová společnost Moser navíc udržuje s potomky zakladatele firmy velmi přátelské styky.

Krásu skla značky Moser i jedinečnou atmosféru sklářského řemesla můžete obdivovat při prohlídce sklářské huti a muzea Moser v Karlových Varech. K zastávce láká také moderní kavárna Café Moser a prodejní galerie, vybudované v prostoru karlovarského Návštěvnického centra.
 

Akce pro návštěvníky a galerie v Praze

Vidět celý proces tvorby skla zblízka je neopakovatelným zážitkem, který běžná prohlídka nenabízí.

Sklárna každoročně láká na dvě akce pro širokou veřejnost. Tou první je Den otevřených dveří sklárny Moser. Bohatý program pro malé i velké nedoplňují jen volné prohlídky sklářského muzea a hutě, ale uvidíte také práci rytců, leštiček, malířek a dalších, díky nimž je sklo z Karlových Varů oblíbené po celém světě.

Konec roku uzavírá Vánoční sobota, která se v Moseru slaví každoročně během adventu. Bezplatné prohlídky sklářského muzea a prohlídky sklářské hutě s odborným výkladem průvodce za zvýhodněnou cenu provází zvláštní nabídka, které milovníci skla jen těžko odolají: Jakýkoliv křišťálový kousek značky Moser, který si v prodejní galerii koupíte, zkušený mistr rytec přímo na místě zdarma opatří vašim jménem nebo monogramem. Na obou akcích si také můžete koupit díla z Moseru za mimořádně výhodné ceny.

A pokud to snad do Karlových Varů máte poněkud z ruky, můžete se zastavit v Praze, v umělecké prodejní galerii Moser na Staroměstském náměstí. I ona má už pořádně dlouhou tradici – víte, že první reprezentační moserovská galerie v hlavním městě vznikla již roku 1925?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Světově proslulý region lázeňství a přírodních léčivých vod, skla a porcelánu: to je Karlovarský kraj. Vydejte se za lázeňskými a řemeslnými tradicemi na západ České republiky a užijte si lázeňská města a jejich romantickou atmosféru, léčivé procedury, kulturní zážitky i výlety za okouzlující přírodou.

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji Zážitky

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Vánoce v Karlových Varech – zimní nádhera lázeňských kolonád

Vánoce v Karlových Varech – zimní nádhera lázeňských kolonád

Světově proslulé lázeňské město Karlovy Vary je ideálním místem, kam přijet relaxovat v každém ročním období. Kouzelný vánoční čas prozáří kolonády i celé město tisíci barevných světel a dýchne na vás poklidnou atmosférou plnou pohody. Navštívit můžete nejenom tradiční vánoční trhy, ale třeba také Vánoční dům – místo, kde mají Vánoce po celý rok.

Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, v němž naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

V celé České republice nenajdete oblast s tak bohatým výskytem minerálních a termálních pramenů jako právě v nejzápadnějším cípu země. Tři nejznámější lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, byla dokonce díky své jedinečnosti v červenci 2021 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Vypravte se tedy za Vřídlem do Karlových Varů, Zpívající fontánou do Mariánek či soškou Františka ve Františkových Lázních. Dopřejte dovolenou všem svým smyslům a vydejte se do lázeňského trojúhelníku!

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte! Lázně a wellness

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Exkluzivní pobyt dle vašich představ v srdci Karlových Varů, v klidném lázeňském městě s unikátní atmosférou v té nejvyšší kvalitě. Každý pokoj si díky unikátní architektuře hotelu zachovává svůj osobitý vzhled. Na recepci Grandhotelu si určitě všimnete unikátních nástěnných hodin.

Tipy na místa, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Tipy na místa, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový globus, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Užijte si bezstarostnou dovolenou a výhodný pobyt s Karlovy Vary Region Card

Užijte si bezstarostnou dovolenou a výhodný pobyt s Karlovy Vary Region Card

Karlovy Vary, největší české lázeňské město s více než 650 lety lázeňské tradice můžete poznat komfortně a do nejmenších podrobností – stačí si pořídit turistickou kartu Karlovy Vary Region Card. Kde ji seženete, kolik stojí a co všechno nabízí? To vám prozradí portál Kudy z nudy.

Muzeum Karlovy Vary Kultura

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech Zážitky

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Slavné lázně Evropy: výročí zápisu tří českých lázeňských měst na seznam UNESCO

Slavné lázně Evropy: výročí zápisu tří českých lázeňských měst na seznam UNESCO

Před rokem, 24. července 2021, získalo titul světového dědictví UNESCO jedenáct lázeňských měst Evropy. V mezinárodním projektu Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe jsou i tři známá města západočeského lázeňského trojúhelníku, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Co jim přinesl zápis do prestižního seznamu a co se od té doby změnilo?

Největší a nejznámější lázeňské město v České republice – Karlovy Vary

Největší a nejznámější lázeňské město v České republice – Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou největším lázeňským městem České republiky. Své jméno dostaly po císaři Karlu IV. Místní horké i studené léčivé prameny jsou využívány k pitným kúrám, koupelím a dalším procedurám.

Rytiny, monogramy či oroplastika: Sklárna Moser zhotoví sklenice nebo vázu podle vašeho návrhu

Rytiny, monogramy či oroplastika: Sklárna Moser zhotoví sklenice nebo vázu podle vašeho návrhu

Vyhlášená karlovarská sklárna Moser vychází vstříc zákazníkům, kteří se chtějí podílet na návrhu skleněných výrobků. Pro kreativce je k dispozici on-line konfigurátor, jehož prostřednictvím si mohou zájemci navrhnout křišťálový výrobek podle svých představ. Na výběr jsou sklenice, karafy a legendární váza Diva, které lze modifikovat barevně, přidat k nim ryté ornamenty, monogramy nebo oroplastiku.

Další aktuality

Přijďte se podívat do Kyselky na exponáty z historie značky Mattoni 1873

Přijďte nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele Heinricha Mattoniho, která sahá až do roku 1873. Budova v obci Kyselka, v níž vzniklo první Muzeum stáčení minerálních vod, nese jméno dr. Josefa Löschnera, Mattoniho spolupracovníka při propagaci léčivých účinků minerálních vod. Löschnerův pavilon sloužil v době svého vzniku jako provozovna pro stáčení minerální vody ze stejnojmenného pramene. Mattoni Muzeum v Kyselce se po zimní pauze od dubna opět otevírá svým návštěvníkům. Originálně zpracovaná expozice mapující počátky slavné firmy Heinricha Mattoniho zahajuje sezonu s novými exponáty, včetně lanovky na minerálku.
29. březen 2025 5:34
Kultura, Karlovarský kraj

Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře

Bečovský zámek zahájí oficiálně novou sezónu již v pátek 28. března 2025. Vydat se můžete nejen za relikviářem sv. Maura, ale také do zámeckých interiérů. Novinkou bude výstava Kult svatých těl. Zámek bude otevřen od 9:00 do 14:00, během víkendu pak od 9:00 do 16:00 hodin.
25. březen 2025 6:00
Památky, Karlovarský kraj

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

Jára Cimrman nás inspiruje a baví už více než padesát let. Ačkoliv je Jára Cimrman kultovní vymyšlenou postavou, jeho duch i humor si už doslova žije sám svým životem. Jeho příznivci usilují i o zápis Járy Cimrmana na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Z polozapomenutého génia se stala hýčkaná celebrita, která plní výstavní sály, získává pamětní desky, sochy a nejrůznější expozice. Víte, kde všude se s vítězem celonárodní ankety Největší Čech můžete setkat a kde objevíte jeho stopy? My ano!
15. březen 2025 8:55
Životní styl, Karlovarský kraj

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
9. březen 2025 15:00
Památky, Karlovarský kraj

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
6. březen 2025 8:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Centrum Chebu v sobotu rozveselí masopustní průvod

V sobotu 1. března 2025 se již pojedenadvacáté vydá na svoji cestu městem masopustní průvod. Město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo, Městský dechový orchestr a Základní škola Jindřicha Jindřicha, zvou všechny, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, do masopustního průvodu. Letošní rok chce dát opět prostor pro kreativitu – téma pro masku si každý zvolí podle svých představ, fantazii se meze nekladou.
26. únor 2025 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
24. únor 2025 17:29
Kultura, Karlovarský kraj

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.
21. únor 2025 10:00
Zimní sporty, Karlovarský kraj