ÚvodAktualityKarlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka
Karlovarský kraj: tradice, lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán, Kudy z nudy
Lázně a wellness

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Světově proslulý region lázeňství a přírodních léčivých vod, skla a porcelánu: to je Karlovarský kraj. Vydejte se za lázeňskými a řemeslnými tradicemi na západ České republiky a užijte si lázeňská města a jejich romantickou atmosféru, léčivé procedury, kulturní zážitky i výlety za okouzlující přírodou.
Do Karlovarského kraje jezdí lidé za zdravím a odpočinkem celý rok. V kraji s největší koncentrací léčivých pramenů na světě sahá tradice lázeňské léčby až do 14. století. Lákavé jsou jak jedinečné přírodní zdroje a léčebné procedury, tak široká nabídka historických památek a krásná příroda v okolí.
 

Lázně, léčebné minerální prameny a UNESCO

V roce 2021 získaly Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně společně s dalšími jedenácti lázeňskými městy Evropy titul světového dědictví UNESCO. Proč byste se sem měli vydat? Lázeňská města jsou krásná v každé roční době a zachovala si kouzlo starých časů. Jejich atmosféru dotváří nádherná lázeňská architektura, kolonády s vřídelními prameny, parky, půvabné pavilony a vycházkové cesty se spoustou romantických vyhlídek. Dopřejte si lázeňskou péči na nejvyšší úrovni i nepřeberné množství aktivit!
 

Lázeňská města Karlovarského kraje

Vedle tři nejslavnějších lázeňských měst tvořících Západočeský lázeňský trojúhelník si ke svému pobytu můžete vybrat také Lázně Jáchymov, první radonové lázně na světě, které k léčbě využívají unikátní radonovou vodu. Líbit se vám budou i Lázně Kynžvart, jejichž podhorské klima platí za uznávaný přírodní léčebný zdroj. Je to místo, které si zamiloval i kancléř Metternich: navštivte jeho rezidenci, zámek Kynžvart s vyhlášeným kabinetem kuriozit, a projděte se po rozsáhlém anglickém parku.
 

Jarní zahájení lázeňské sezony

Mezi oblíbená evropská kulturní centra řadí lázeňská města v Karlovarském kraji také bohaté společenské vyžití. Přijeďte sem v květnu, kdy Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Jáchymov i Lázně Kynžvart prožívají každoroční zahájení lázeňské sezóny. Zažijte slavnostní svěcení a otevírání minerálních pramenů, tradiční průvody v historických kostýmech a bohaté doprovodné programy. Navštívit můžete například jarmarky tradičních řemesel, koncerty a další kulturní vystoupení a společenské akce.
 

Život v lázních

K pobytu v lázních nepatří jen prameny a ozdravné procedury, ale také relaxace a zajímavá náplň volného času. Vydejte se za příběhy slavných značek, tedy například minerálek Mattoni, porcelánu Thun 1794 či skla Moser, a obdivujte ruční výrobu skla, zapsanou v roce 2023 na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Zajděte si také na golf nebo na dostihy. Ty jsou pevně spjaty s historií a tradicí města Karlovy Vary, sportovně i společensky obohacují zdejší život již od konce 19. století. Prestižní akce na karlovarském závodišti navštěvují jak obyvatelé celého regionu, tak známé české i světové osobnosti.
 

Příběh slavného bylinného likéru Becherovka

U zrodu Becherovky, světoznámého bylinného likéru s typickou hořkosladkou chutí a zlatavou barvou stál zkušený obchodník Josef Vitus Becher. Řemeslo po něm převzal jeho syn Jan, který je považován za skutečného „otce“ Becherovky. Věnoval jí veškerou svou píli i vášeň a rozvíjel ji téměř 40 let. Díky přísně tajné receptuře chutná Becherovka stejně dnes jako před 200 lety a její chuť je nenapodobitelná, protože mezi bylinami z exotických krajin jsou i ty, které rostou jenom na Karlovarsku. Recepturu znají pouze dva lidé na celém světě. Vy se s historií i chutí originálního bylinného likéru seznámíte v Návštěvnickém centru BecherovkaKarlových Varech.
 

Krušnohorská krajina na seznamu UNESCO

Zápisem na Seznam světového dědictví UNESCO se vedle slavných lázní Evropy může pochlubit i Hornický region Erzebirge/ Krušnohoří. Hornická krajina na pomezí Česka a Německa za sebou má 800 let dlouhou historii a díky řadě zachovalých hornických památek učaruje milovníkům kultury, historie, i divoké přírody. Nechte se okouzlit jejím geniem loci a prozkoumejte třeba Vlčí jámy u Horní Blatné, kde najdete led i během parného léta, důl Mauritius u Hřebečné, štolu Johannes u Božího Daru, štolu č. 1 v Jáchymově nebo Rudou věž smrti u Ostrova.
 

Do lázní s Goethem

Jméno německého básníka Johanna Wolfganga Goetha provádí současné návštěvníky lázní na každém kroku. Sami zjistíte, že jeho výlety mohou být zajímavou inspirací i v dnešní době. Karlovarský kraj si totiž naprosto zamiloval, několikrát pobýval v Karlových Varech a Mariánských Lázních, podnikal vlastivědné a mineralogické výlety a zdejší krajinu zvěčnil i ve svých dílech. K nejpůvabnějším karlovarským cestám patří Goethova stezka, která začíná u slavného grandhotelu Pupp. Jeho karlovarské pobyty připomínají pamětní desky na domech, kde byl ubytovaný – U Bílého zajíce, na domě Mozart či U Tří mouřenínů. V Mariánských Lázních pak v domě, kde pobýval, je v současnosti muzeum.

Básník si oblíbil Svatošské skály, skalní útvary v údolí řeky Ohře připomínající zkamenělý svatební průvod. Několikrát je navštívil a byly pro něj inspirací pro dílo o Faustovi. Coby vzdělaný přírodovědec zkoumal vyhaslou sopku Komorní hůrku. Ta se díky němu proslavila v geologické literatuře u nás i v zahraničí, i když fakt, že jde skutečně o sopku, se potvrdil až po jeho smrti. Několikrát také navštívil městečko Loket s gotickým hradem. Ten Goethemu učaroval, na terase hotelu Bílý kůň pak požádal o ruku mladičkou Ulriku von Levetzow. S jeho dílem je spojený i hrad Hartenberg, kde napsal první část Elegií z Mariánských Lázní.
 

Po stopách Karla IV.

Podle legendy objevil léčivé účinky karlovarských pramenů v čele se slavným Vřídlem český král Karel IV. Vydejte se po jeho stopách na romantickou vyhlídku Karla IV. v lázeňských lesích či k prameni Karla IV. Tržní kolonádě. Panovníka připomíná i pomník u budovy Císařských lázní nebo jubilejní sloup se sochousadech Jeana de Carro. Vydat se můžete také na hrad Loket, kde císař pobýval již jako malý kluk a často se sem pak vracel, aby si kromě státnických povinností užil lov v okolních lesích.
 

Valdštejnské slavnosti v Chebu

Přijeďte na Valdštejnské slavnosti do Chebu! První slavnosti se konaly již roku 1908, na tradici se podařilo navázat od roku 2005 a od té doby se konají každý druhý rok. Vévoda Albrecht z Valdštejna město několikrát navštívil, jeho poslední návštěva se mu však stala osudnou: 25. února 1634 byl zavražděn. V Pachelbelově domě na náměstí, kde k vraždě došlo, je dnes muzeum s Valdštejnskou sbírkou, obrazárnou a rekonstruovaným úmrtním pokojem. K návštěvě zve i Chebský hrad, jediná císařská falc na našem území.
 

Cesta za pivem Karlovarským krajem

Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piva. Cesta za pivem vám představí jedinečné chutě, tradice a příběhy malých pivovarů v Karlovarském kraji. Ochutnáte tu jak klasické ležáky, tak speciály s vřídelní vodou nebo bylinkami podobnými těm z Becherovky. Vyzkoušejte třeba Zámecký pivovar Chyše, Pivovar Svatý FlorianLokti, pivovar Pivní SkautChebu, Pivovar Starý hrad, Pivovar Ryžovna u Božího Daru, Pivovar PermonSokolově, Pivovar KrušnohorKraslicích, Rodinný pivovar Kronl v Mariánských Lázních, Pivovar Karel IV. v Karlových Varech, pivovar Velkorybnický Hastrman či Pivovar Červený Vlk v Božím Daru.
10 tipů, kam v Mariánských Lázních s malými dětmi

10 tipů, kam v Mariánských Lázních s malými dětmi

Město v parku nebo park ve městě? Kdo někdy navštívil Mariánské Lázně ví, jak těžké je odpovědět na tuto záludnou otázku. Město vyniká svou polohou uprostřed přírody Slavkovského lesa s velmi kvalitním ovzduším, díky čemuž získalo v roce 2023 titul klimatické lázně posilující imunitu. Přednostmi v podobě čisté přírody plné parků, lesů, léčivých pramenů, dětských hřišť, sportovních areálů i možností ke koupání jsou Mariánské Lázně ideálním místem pro rodinnou dovolenou.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

#světovéČesko a houpavá lávka ve Svatošských skalách: adrenalin nad Ohří

#světovéČesko a houpavá lávka ve Svatošských skalách: adrenalin nad Ohří

Visuté mosty, schodiště a lávky se vám občas postarají o zážitky plné dobrodružství a adrenalinu. Leckomu stačí drobný pohyb pod nohama, ale někde se pohoupáte opravdu pořádně: třeba na lávkách přes řeku Ohři u Svatošských skal.

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

Lázeňské město jako žádné jiné: tak se představují Karlovy Vary. Neváhejte, nejlepší čas k návštěvě atraktivních míst je právě teď, když město není plné turistů z celého světa. Když budete mít opravdu štěstí, třeba se vám podaří odvézt si z Jeleního skoku na památku fotku, kde budete skutečně jen vy, kamzík a Karlovy Vary.

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

#světovéČesko a výlet k babylonské věži

#světovéČesko a výlet k babylonské věži

Krásno je místo, které láká k návštěvě samotným názvem: výlety sem zkrátka nemohou být jiné než krásné. Potvrzuje to i rozhledna, která zanedlouho oslaví rovnou stovku a pravidelně vítězí v soutěžích o nejhezčí vyhlídkovou věž Česka. Její stavitelé se prý inspirovali až v dalekém Iráku.

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

#světovéČesko a Karlovarský kraj

#světovéČesko a Karlovarský kraj

Západočeské lázně jsou krajem kraj kolonád, termálních pramenů, lázeňských pavilonů a promenádních cest se spoustou vyhlídek a odpočinkových altánů, ale také pozoruhodné přírody plné skal a vyhaslých sopek. Jen kousek od noblesních promenád Františkových Lázní se například projdete českým Islandem aneb národní přírodní rezervací Soos.

#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone

#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone

Název Soos sice zní nezvykle a exoticky, přesto označuje místo ryze české: patří národní přírodní rezervaci kousek od Františkových Lázní. A pozor: nejde o hustou omáčku ani naléhavé volání o pomoc, oblast připomínající islandskou krajinu prý získala své jméno z chebského německého nářečí, v němž soos znamená močál. Správně se Soos vyslovuje tak, jak čtete: s oběma „o“, tedy nikoli sós nebo sús.

Kam na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku po celý rok?

Kam na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku po celý rok?

Krušné hory s mnoha rašeliništi i rozeklanými vrcholy, málo známé Smrčiny či hornatý ostrov zeleně Slavkovský les s močály a vývěry minerálních pramenů, kam patří i Soos, přezdívaný český Yellowstone… to vše nabízí Západočeské lázně, region protkaný sítí turistických cest, které zvou na výlety za přírodními zajímavostmi od jara do zimy.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Karlových Varů a okolí, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Lázeňské město je totiž plné překvapení a malebných zákoutí!

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Mariánských Lázní

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Mariánských Lázní

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa Mariánských Lázní! Lázeňské město na úpatí Slavkovského lesa patří k těm nejkrásnějším. Vyfoťte si Zpívající fontánu, dvoranu pramenů, ruch města anebo jarní nádheru rozkvetlých parků.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Františkových Lázní

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Františkových Lázní

"Lázně Františkovy, každému vyhoví..." zpívá se ve známém popěvku. Určitě to platí i pro fotografy všeho zaměření – krásnou fotku zde uloví jak krajináři, tak portrétisté, příznivci makro fotografie i ti, kteří zachycují běžný život. Vytvořte ty nejkrásnější fotografie v nejmenším městě lázeňského trojúhelníku! Zajít můžete na jednu ze tří kolonád, do lázeňského parku anebo třeba k rybníku Amerika.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Lázní Kynžvart

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Lázní Kynžvart

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Lázní Kynžvart. Nachází se uprostřed lázeňského trojúhelníku a mimo klasicistního zámku jsou vyhlášené díky blahodárnému klimatu, minerálním pramenům a ložiskům slatiny. Udělejte si výlet do zámeckého parku, zachyťte lázeňský život a nezapomeňte se vypravit také na nedalekou Kladskou.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jáchymova

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jáchymova

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa v okolí Jáchymova. Lázeňské město obklopené Krušnými horami a temnou minulostí uranového dobývání je výzvou pro začínající i pokročilé fotografy. Zkuste zachytit odlišnou atmosféru v okolí lázní a u uranových dolů… Krásné budou přírodní scenérie u Klínovce nebo blízkého Božího Daru.

#světovéČesko a Grandhotel Pupp: luxus, tradice a zážitky v Karlových Varech

#světovéČesko a Grandhotel Pupp: luxus, tradice a zážitky v Karlových Varech

Světoznámý, ikonický a hlavně karlovarský: takový je Grandhotel Pupp. Navázal na tradice prvních společenských a ubytovacích podniků v Karlových Varech, jeho příběh trvá už déle než 300 let a většinu této doby patřil a stále patří mezi nejslavnější hotely v Evropě. Pojďte se s ním seznámit zblízka.

 #světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

#světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

Františkovy Lázně se jmenují po císaři Františkovi I., který je roku 1793 založil. Dokonce tu má jezdeckou sochu, ale v popularitě panovníka předčil jiný František: říká se tak sošce malého chlapce s rybou, kterou najdete v parku na začátku hlavní třídy poblíž Františkova pramene.

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

#světovéČesko a Karlovy Vary: Mezinárodní filmový festival a jeho srdce, ikonický hotel Thermal

#světovéČesko a Karlovy Vary: Mezinárodní filmový festival a jeho srdce, ikonický hotel Thermal

Jsou chvíle, které zažijete jen v Karlových Varech: například jako návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu. Hlavním domovem akce, která každý rok v létě zaplaví celé město, je hotel Thermal – místo, které vyrostlo právě kvůli filmovému festivalu.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Turistický region západočeských lázní v Karlovarském kraji skýtá mnoho příležitostí k vodním radovánkám. Najdete zde nejen množství minerálních pramenů, ale také řadu možností k příjemnému letnímu osvěžení v zatopených kaolinových lomech s průzračnou vodou, v přehradních nádržích anebo rybnících. Komu by se nechtělo do přírodní vody, může si vybrat z lázeňských bazénů.
19. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

Znáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet

Hornická kulturní krajina Krušnohoří letos slaví 5 let od chvíle, kdy byla zapsána, na české a německé straně hor, na Seznam světového dědictví UNESCO. Na obou stranách hranice Krušné hory pojí několikasetletá hornická historie – pohoří je protkáno stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let... ale ne všechny poklady Krušnohoří se ukrývají v podzemí. Existuje řada míst, která se váží k hornické minulosti a obdivovat je můžete z vrchu. A možná by vás na první pohled ani nenapadlo, k čemu původně sloužila. Prozkoumejte Krušnohoří s Kudy z nudy!
13. červenec 2024 12:00
Příroda, Karlovarský kraj

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
6. červenec 2024 12:34
Příroda, Karlovarský kraj

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?
2. červenec 2024 8:36
Památky, Karlovarský kraj

Poznejte nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.
30. červen 2024 8:13
Památky, Karlovarský kraj

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější český filmový festival v Karlových Varech. Letošní 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje 28. června 2024 a přehlídka filmů bude pokračovat dalších devět dnů, tedy do 6. července. Kromě řady vynikajících filmů představí také světovou premiéru dokumentu Janžurka. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii převezme Ivan Trojan.
24. červen 2024 16:00
Kultura, Karlovarský kraj

Když milujete západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?
17. červen 2024 16:00
Životní styl, Karlovarský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
6. červen 2024 13:51
Kultura, Karlovarský kraj