ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Čarostřelec, Jizerské hory a Jan Horníček
Zážitky

Česko mezi řádky: Čarostřelec, Jizerské hory a Jan Horníček

  • 16. listopadu 2022
Je mrazivý únor léta Páně 1789 a cesta z Reichenbergu do Hejnic se klikatí strmým, zalesněným průsmykem. Nad Jizerskými horami běsní bouře a v dostavníku, který se namáhavě prodírá záplavami sněhu, se seznamují dva muži: biskupský sekretář Vilém a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně. Tak začíná kniha Jana Horníčka (*1989) Čarostřelec.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek.

Náhoda? Kdepak, ty dva svedlo dohromady vyšetřování. Někdo vyloupil baziliku Navštívení Panny MarieHejnicích, vzápětí se rozjede série krvavých vražd. Příběh nakonec oba hrdiny zavede hluboko do Jizerských hor mezi pytláky a pašeráky. Těm vládne pověstný Tapper, čarostřelec, ale také nebezpečný pytlák, který má na svědomí i mnoho lidských životů.

Víc napovídat nebudeme, pověst o čarostřelcích z Velké Jizery, kteří dokázali rozluštil „šest ze sedmi pečetí tajných nauk a pouze nesmrtelnost a neviditelnost jim odolaly,“ je v Jizerských horách známá dodnes. Právě pověstmi o čarostřelcích se ve svém knižním debutu inspiroval i Jan Horníček a jeho knížka zvítězila mezi bezmála devadesáti zaslanými rukopisy v 25. ročníku Literární ceny Knižního klubu.

Horníček pochází z Rychnova nad Kněžnou, ale před pár lety mu učarovaly právě Jizerské hory. Divoká, opuštěná a nespoutaná krajina, její neopakovatelný svéráz a tajuplná jezírka s černou vodou si prý nakonec příběh samy vynutily. Cesty svých hrdinů poctivě prošlapal sám, u Hejnic a Frýdlantu částečně vycházel ze starých vojenských map. Cenným zdrojem informací pro něj byla i Kniha o Jizerských horách od Miloslava Nevrlého, povinná četba všech, co si tenhle kout Česka zamilovali.

Už v době vydání Čarostřelce autor sliboval pokračování. Druhý díl série Jezuita Vilém vyšel v roce 2022 a jmenuje se Kapitán Stellwerther. Ve volném pokračování se na scéně objevuje nejenom Vilém, který zůstal na severu a stal se venkovským knězem a učitelem, ale i neporazitelný doktor Šulc. Nový zašmodrchaný případ je ovšem tentokrát z Jizerských hor odvede do světa, do Paříže, kterou revoluce proměnila v popraviště Evropy. Podle hodnocení čtenářů je to lahůdka pro milovníky špionážních historických zápletek, musíte se ale smířit s tím, že konec chybí a budete čekat na další díl.
Hejnice

Hejnice

Hejnice leží na severním úpatí Jizerských hor. Proslavil je poutní kostel s raně gotickou soškou Madony pocházející ze Žitavy, byť zázračná uzdravení nemocných měla na svědomí spíše léčivá voda pramenící v nedalekých Lázních Libverda.

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se rozkládá na strmých severních svazích Jizerských hor. V červenci 2021 se oblast s řadou skalních vyhlídek i největším vodopádem Jizerských hor stala první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.

Skalní vyhlídka Ořešník Příroda

Skalní vyhlídka Ořešník

Skalní dominanta Ořešník se tyčí ve Smědavské pahorkatině nad obcí Hejnice, ve výšce 800 m.n.m. Na vrcholek se dostaneme po schůdcích vytesaných do skály. Je zde kříž, původně postaven františkány z kláštera v Hejnicích.

Vyhlídka Hajní kostel nedaleko Hejnic Příroda

Vyhlídka Hajní kostel nedaleko Hejnic

Hajní kostel je vyhlídková skála, která patří k masivu Poledních kamenů. Dojít k ní můžete po červené a zelené značce z nedalekého Bílého Potoka pod Smrkem. Z vrcholové skály je velmi krásný výhled do údolí Smědé a Frýdlantsko.

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda Příroda

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda

Pět atraktivních vyhlídkových míst nad Lázněmi Libverda je osazeno dřevěným stojanem s informační tabulí. Na každé z nich najdete jednu z místních legend společně s místopisem vztahujícím se k vyhlídce.

Olivetská hora v Jizerkách Příroda

Olivetská hora v Jizerkách

Olivetská hora se nachází v Jizerských horách nedaleko vodní nádrže Bedřichov. Z vrcholu, na který vede modrá turistická značka, je nádherný výhled do okolní krajiny. Pojmenována je podle obrázku s biblickou Olivetskou horou, který zde kdysi někdo pověsil na jeden ze stromů.

Štolpišský ledopád v Jizerských horách Zimní sporty

Štolpišský ledopád v Jizerských horách

Vyznavači lezení po ledu si v Jizerských horách oblíbili skalní útvary pokryté ledem v údolí Velkého Štolpichu.

Sněžné věžičky u Hejnic Příroda

Sněžné věžičky u Hejnic

Sněžné věžičky jsou skalní útvar a zároveň název nižšího vrcholu Černé hory v centrální části Jizerských hor. Leží asi 3 km západně od vrcholku Jizery a asi 8 km jihovýchodně od Hejnic.

Horská chata Smědava Gurmánská turistika

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava, která stávala na hřebeni Jizerských hor od roku 1841 v roce 2021 definitivně dosloužila a musela být zbourána. Na jejím místě vyroste chata nová. Mezitím je hostům k dispozici samoobslužná restaurace.

Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Gackův pomníček u Čihadel Příroda

Gackův pomníček u Čihadel

Na modré turistické značce vedoucí od Knajpy na Kristiánov najdete skromný pomníček ve tvaru trojúhelníku s křížem a kovovou deskou. Byl zde vztyčen v upomínku vrchního inženýra Viktora Gacka, jenž byl na tomto místě zavražděn.

Stammelův kříž u Bedřichovské přehrady Památky

Stammelův kříž u Bedřichovské přehrady

Nedaleko modře značené Poutní stezky z Nové louky na Elektrárenskou cestu, u hráze vodní nádrže Bedřichov se nachází pomník ve tvaru kříže. Připomíná přestřelku mezi slavným jizerskohorským pytlákem a lesníky.

Bäumelův kříž nad Hejnicemi Památky

Bäumelův kříž nad Hejnicemi

Kříž na balvanu nedaleko hory s názvem Svinské čelo nad Hejnicemi připomíná šestadvacetiletého revírníka Johana Bäumela z Raspenavy, kterého zde 21. března 1842 omylem zastřelil lesník Bedřich Bergmann.

Hřebínek v Jizerských horách Gurmánská turistika

Hřebínek v Jizerských horách

Rozcestí Hřebínek leží na křižovatce pěti cest a patří k nejznámějším odpočinkovým místům Jizerek. Občerstvení i přístřeší za špatného počasí zde zajišťuje oblíbený bufet. Z Hřebínku lze pokračovat do Ferdinandova, na Bílou kuchyni, Pod Ptačí kupy, na Novou louku či po NS Černá Nisa.

Polední kameny v Jizerských horách Příroda

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic Příroda

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic

Upravená skalní vyhlídka vysoká 944 metrů s dokonalým kruhovým rozhledem leží na západním okraji Klínového vrchu, krátkého hřbetu mezi údolími Hájeného potoka a Smědé v Jizerských horách.

Prameniště Bílé Smědé Příroda

Prameniště Bílé Smědé

Jizerskými horami protéká řeka Bílá Smědá. Pramen vodního toku najdete v rašeliništích Klečových luk při západním úpatí hory Jizery v nadmořské výšce 1122 metrů.

Vodopád na Bílé Smědé v Jizerských horách Příroda

Vodopád na Bílé Smědé v Jizerských horách

Vodopád Bílé Smědé patří k těm nejvodnatějším vodopádům v Česku. Proteče tudy přes 100 litrů za sekundu

Rašeliniště Na Čihadle Příroda

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Bílá kuchyně v Jizerských horách Příroda

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Mezi turisty a lyžaři velmi známá křižovatka pěších tras s přístřeškem pod Olivetskou horou. Její zvláštní jméno doposud není úplně přesvědčivě vysvětleno, patrně připomíná provizorní kuchyni lesních dělníků při sezónních pracích.

Klášter Hejnice – vzdělávací, konferenční a poutní dům Ubytování

Klášter Hejnice – vzdělávací, konferenční a poutní dům

Vzdělávací, konferenční a poutní dům se nachází v budově bývalého františkánského kláštera, který původně sloužil jako zázemí pro poutníky, přicházející do chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích nad Nisou Památky

Kostel Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích nad Nisou

Ve Vratislavicích nad Nisou u Liberce se vystřídalo během staletí několik kostelů, ovšem do dnešní doby zůstal zachován pouze kostel Nejsvětější Trojice z let 1700-1701.

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Tišina, Frýdlantské cimbuří a Paličník: to je sedm vzácných kousků přírody Jizerských hor, jejichž sloučením vznikla v roce 1999 národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Prastaré bukové lesy na strmých horských svazích se v červenci 2021 staly první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.

Frýdlantské cimbuří – skalní vyhlídka nedaleko Hejnic Příroda

Frýdlantské cimbuří – skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří je výrazný skalní útvar v hřebeni Poledních kamenů Jizerských hor. Cimbuří má dva vrcholy od sebe oddělené hlubokou propastí. Na západnějším vrcholu je upravená vyhlídka, na kterou je možné vylézt po žebříku se zábradlím.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Další aktuality

Hrady a zámky Libereckého kraje letos lákají na archeologické skvosty a novinky v expozicích

Začíná hradozámecká sezona – návštěvníkům se v Libereckém kraji otevře hospodářský dvůr v Zákupech, zámek Grabštejn, který pomocí aplikace představí archeologické skvosty a na Lemberku připomenou výročí 30 let od svatořečení Zdislavy. Na návštěvu zve také hrad Bezděz, Trosky a zámky Frýdlant, Sychrov či Hrubý Rohozec.
2. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Sezona na hradech a zámcích v Královéhradeckém kraji přinese spoustu zážitků

Letošní návštěvnická sezona otevře bárny hradů a zámků první dubnový víkend. Zámky Náchod a Opočno připomenou v roce 2025 odkazy italských rodů na našem území, na Hrádku u Nechanic chystají tematické prohlídky parku a na Kuksu je připravena Mapa zážitků pro rodiny s dětmi. V Ratibořicích si letos připomínají 170. výročí vydání Babičky.
2. duben 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 5. dubna 2025, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9:00 do 16:00 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
1. duben 2025 13:00
Památky, Liberecký kraj

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
27. březen 2025 8:00
Příroda, Liberecký kraj

Zámek Zákupy letos otevře císařskou konírnu a expozici o nepřístupných zámcích

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má v sezóně 2025 pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je otevření císařské konírny, která se několik desetiletí objevovala v seznamech nejohroženějších památek v Česku a před několika lety se část její zdi dokonce zřítila. Ostatně menší expozice vám zkázu barokní konírny a její stav před rekonstrukcí připomene. Od dubna na milovníky památek čeká především nová velká expozice o nepřístupných zámcích. A že jich u nás je! Připomene vám třeba zámek Hrubá Skála, který dnes slouží jako hotel, nebo zámek v Mimoni, který byl v roce 1985 nadobro srovnán se zemí.
23. březen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Pekelské údolí láká nejen na bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků právě pokrývá údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
21. březen 2025 20:00
Příroda, Liberecký kraj

Pěší turistika v Libereckém kraji: na túry láká Hřebenovka, Máchova cesta i Maloskalsko

Málokterá oblast v Česku se může chlubit tak pestrým přírodním bohatstvím, jako má právě Liberecký kraj. Na pěší turistiku zvou nejen Jizerské hory, ale také Máchův kraj. K výletům a procházkám je jako stvořený Český ráj, do něhož v Libereckém kraji patří například okolí Malé Skály nebo Hruboskalsko.
17. březen 2025 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Přivítejte jaro s Krakonošem – letos opět přijede do Harrachova

V sobotu 15. 3. 2025 se v Harrachově v Krkonoších koná tradiční Příjezd Krakonoše. Vládce hor přijede s celou svou družinou, včetně hraběte a hraběnky Harrachových, Ančete a Kuby, čertů i ostražité Krakonošovy policie. Návštěvníci se mohou těšit také na Krakonošovu losovačku, stánkový prodej, dětské dílničky, malování na obličej, skákací hrad a souteže pro děti i dospělé. Program začíná v 10:30 hodin Krakonošovým průvodem.
11. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Liberecký kraj