ÚvodAktuality#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy
Příroda

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

  • 3. srpna 2021
Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Tišina, Frýdlantské cimbuří a Paličník: to je sedm vzácných kousků přírody Jizerských hor, jejichž sloučením vznikla v roce 1999 národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Prastaré bukové lesy na strmých horských svazích se v červenci 2021 staly první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.
Stovky let staré bukové lesy: národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny a bukové lesy ve Vihorlatských vrších na Slovensku. Obě lokality jsou zapsány na seznamu Světového dědictví organizace UNESCO jako Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy.
Jizerskohorské bučiny
Vihorlat
Největší chráněné území v Jizerských horách zároveň patří mezi několik největších národních přírodních rezervací a rovněž největší komplex bukových lesů v naší zemi. Jizerskohorské bučiny se rozkládají na zhruba 27 kilometrech čtverečních severovýchodních svahů hor, ale jménem trochu klamou: byť se oficiálně jmenují bučiny, zdaleka tu nerostou jen buky. Ve smíšených lesích najdete i jeřáby a lípy, v nižších partiích duby, jedle nebo smrky, některé staré přes 200 let. Nejzachovalejší a přírodně nejcennější části CHKO Jizerské hory jsou samozřejmě domovem mnoha vzácných živočichů a rostlin. Část rezervace je od roku 2007 bezzásahovým územím, kde je příroda ponechána samovolnému vývoji.
 

Jizerskohorské bučiny: vzácný kousek starých lesů Evropy



Národní přírodní rezervace
Jizerskohorské bučiny se skládá z několika ostrůvků smíšených a bukových lesů, roztroušených na severních svazích Jizerských hor. Západní část bučin zahrnuje svahy Oldřichovského hřebene, do rezervace ale patří i svahy nad Hejnicemi s hlubokými roklemi potoků, strmě spadajícími do údolí Smědé. Na území NPR se rovněž nachází skalní vyhlídky Ořešník, Krásná Máří a Hajní kostel, Velký a Malý Štolpich, Polední kameny i největší vodopád Jizerských hor, asi 30 metrů vysoký Velký Štolpich. K NPR patří i Frýdlantské cimbuří, oblast kolem vyhlídky Paličník a svahy mezi vrcholem Tišiny a údolím Hájeného potoka, dobře dostupné z Hejnic a Lázní Libverda.
 

UNESCO pro samotáře



Smíšené a bukové lesy na horských svazích s mnoha skalními masivy, věžemi a vyhlídkami nejsou zajímavé jen z hlediska ekologie, ale i turistiky. Právě v tom ale spočívá háček: na rozdíl od památek zapsaných v seznamu kulturního dědictví UNESCOJizerskohorských bučinách nenajdete žádná informační ani návštěvnická centra. Je tu jen příroda: oslnivá, krásná, majestátní a jedinečná. Zástupy výletníků tu nečekejte, na severní svahy míří mnohem méně lidí než do jiných částí Jizerských hor. Terén je tu náročnější, na stezkách je třeba zdolávat velká převýšení, a na kole se dá projet jen po Viničné cestě. Zkrátka ideální místo pro pěší turisty, kteří vyhledávají hlavně přírodní krásy, samotu a klid.
 

Pár tipů na výlety: stezky, vyhlídky a horská silnice



Zajímavý výlet lemovaný spoustou skalních útvarů nabízí Oldřichovské háje a skály, protkané stejnojmennou naučnou stezkou. Na trasu se dá vyrazit z Oldřichovského sedla od Hausmanky, bývalé hájovny, dnes známé spíš jako hospoda U kozy s výbornou kuchyní a svéráznou obsluhou. Na stezce čeká návštěvníky všech věkových kategorií spousta her a úkolů, které představují řadu chráněných druhů rostlin a živočichů, loupežnický skalní hrádek, kde na vrchol asi 30 metrů vysokých skalních bloků vedou do skály vytesané schůdky, a také horolezci oblíbené Lysé skály se známým skalním útvarem Gorila. Z vrcholků se otvírá výhled na Frýdlantsko, Horní Lužici, Polsko a Ještědský hřbet, na trasu navazuje kratší naučná stezka Oldřichovské bučiny.



Hezkou vzpomínkou na aktivní lesnické hospodaření v složitém, obtížně dostupném terénu jsou zbytky strmých lesních cest, po kterých se sváželo dřevo. Mimořádně atraktivní je takzvaná Štolpišská alpská silnice z 19. století, vozová cesta divokým údolím Černého Štolpichu s mosty a žulovými opěrnými zdmi. Po citlivé opravě dnes slouží pěším turistům a dá se po ní jít z Hejnic kolem vodopádů a dál kolem rašeliniště a rozhledny Na Čihadle až na Smědavu; v prvním úseku nad Hejnicemi vede souběžně s ní další naučná stezka Lesy Jizerských hor. Na řadě míst také narazíte na sloupky plotu, který v polovině 19. století vymezoval obrovskou Clam-Gallasovskou oboru; plot měřil 42 kilometrů, sloupků bylo přes osm tisíc a většina se dodnes dochovala. Doplňme ještě jednu oblíbenou kratochvíli a zároveň fenomén Jizerských hor, a to hledání stovek pomníčků, křížků a obrázků, které často připomínají tragická úmrtí dřevorubců, dřevařů, pytláků a hajných. Pro seznámení s nimi vám jedna dovolená rozhodně stačit nebude!
 

Jizerskohorské bučiny a původní bukové lesy Karpat

  • Zápisem na seznam světového dědictví UNESCO se Jizerskohorské bučiny připojily k památce, která byla na seznam světového dědictví zapsána už v roce 2007. Tehdejší název Původní bukové lesy Karpat byl od té doby rozšířen o dodatek „…a dalších oblastí Evropy“, postupně se také rozrůstá počet lokalit a zemí.
  • Na seznamu UNESCO jsou zapsány staré bukové lesy a pralesy z řady evropských zemí od Pyrenejí po Černé moře. Své přírodní poklady má tak chráněné kromě Česka i Albánie, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko i Ukrajina.
  • Ze záplavy starých bukových lesů, které byly prohlášeny lokalitami Světového dědictví UNESCO, jsme pro seriál #světovéČesko vybrali slovenské pohoří Vihorlatské vrchy, známé též jako Vihorlat. Zachovalé bukové pralesy s až 240 let starými stromy se táhnou od vrchu Vihorlat (1076 m) po hřebeni směrem k hoře Motrogon (1018 m) a Sninský kameň (1006 m). Na jeho úbočí najdete Morské oko, největší jezero Vihorlatských vrchů, rovněž chráněné jako NPR.
  • Jizerskohorské bučiny zdaleka nejsou jediným přírodním pokladem UNESCO u nás, na území České republiky je v současné době vymezeno šest biosférických rezervací UNESCO, které jsou ukázkou příkladného soužití přírody a lidí. Nejstarší je Třeboňsko (1977), v roce 1990 přibylo Křivoklátsko a Šumava, následovaly Krkonoše a Bílé Karpaty a v roce 2003 seznam uzavřela zatím poslední biosférická rezervace Dolní Morava. Obdiv sklízí i geoparky, kdy jediným evropským geoparkem UNESCO na našem území je od roku 2005 geopark Český ráj a tamní překrásná pískovcová skalní města. Cenné jsou rovněž národní geoparky Železné hory, Jeseníky, Egeria, Kraj Blanických rytířů, Ralsko, Vysočina, Podbeskydí, Broumovsko, Barrandien, park GeoLoci na Tachovsku a geopark Královská Šumava. Zvláštní ochraně se těší i národní parky Podyjí, Šumava, České Švýcarsko a Krkonošský národní park, které možná v blízké budoucnosti doplní národní park Křivoklátsko.
Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Skalní oblast Malý a Velký Štolpich v Jizerských horách Letní sporty

Skalní oblast Malý a Velký Štolpich v Jizerských horách

Významná oblast skal. Nacházejí se ve strmých svazích podél Malého a Velkého Štolpišského potoka a na úbočí Ořešníku v Jizerských horách. Materiál tvoří hrubozrnná žula. Oblast se dělí na Malý Štolpich, Velký Štolpich a Zahradní stěnu.

Vyhlídka Triangl – Poustevníkův kámen nad Hejnicemi Příroda

Vyhlídka Triangl – Poustevníkův kámen nad Hejnicemi

Z místa je krásný výhled na Hejnice s dominantou a kulturní památkou kostela. Uvidíte také Jizerské hory s nejvyšší horou Smrk, dále Paličník, Smědavskou horu, Frýdlantské cimbuří a Ořešník.

Vrchol Smrk – nejvyšší hora Jizerských hor Příroda

Vrchol Smrk – nejvyšší hora Jizerských hor

Smrk, s výškou 1124 m, je nejvyšší hora české části Jizerských hor. Vrcholek Smrku netvoří vrcholové skalisko, ale spíše plošina s označením triangulačního bodu.

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách Příroda

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách

Vodopády na Černém potoce, patřící mezi největší vodopády celých Jizerských hor, se nachází zhruba 2 km jižně od Bílého Potoka.

CHKO Jizerské hory Příroda

CHKO Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory je krajinou prastarých lesů, rašelinišť i podhorských luk. Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách Příroda

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Štolpichy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor. Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několikastupňový vodopád cca 30m vysoký. V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády.

Krásná Máří – jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek Příroda

Krásná Máří – jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek

Krásná Maří je jednou z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek. Nachází se nedaleko Tetřevích bud, na samém okraji severních svahů Jizerských hor, na dohled od jizerské magistrály.

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic Příroda

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic

Upravená skalní vyhlídka vysoká 944 metrů s dokonalým kruhovým rozhledem leží na západním okraji Klínového vrchu, krátkého hřbetu mezi údolími Hájeného potoka a Smědé v Jizerských horách.

Polední kameny v Jizerských horách Příroda

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Hejnice

Hejnice

Hejnice leží na severním úpatí Jizerských hor. Proslavil je poutní kostel s raně gotickou soškou Madony pocházející ze Žitavy, byť zázračná uzdravení nemocných měla na svědomí spíše léčivá voda pramenící v nedalekých Lázních Libverda.

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda Příroda

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda

Pět atraktivních vyhlídkových míst nad Lázněmi Libverda je osazeno dřevěným stojanem s informační tabulí. Na každé z nich najdete jednu z místních legend společně s místopisem vztahujícím se k vyhlídce.

Vyhlídka Hajní kostel nedaleko Hejnic Příroda

Vyhlídka Hajní kostel nedaleko Hejnic

Hajní kostel je vyhlídková skála, která patří k masivu Poledních kamenů. Dojít k ní můžete po červené a zelené značce z nedalekého Bílého Potoka pod Smrkem. Z vrcholové skály je velmi krásný výhled do údolí Smědé a Frýdlantsko.

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé Památky

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé

Obec Bílý potok se nachází ve Frýdlantském výběžku, nedaleko města Hejnice. Bílý Potok je první frýdlantskou osadou na horním toku Smědé a jednou z nejvýše položených v této části Jizerských hor.

Skalní věž Sviní kámen v Jizerských horách Příroda

Skalní věž Sviní kámen v Jizerských horách

Sviní kámen oblíbený řadou horolezců se nachází v Jizerských horách, v lokalitě Srázy a Poledník. V blízkosti zajímavého skalního útvaru prochází zelená hřebenovka z Oldřichovského sedla na Bílou kuchyni.

Národní přírodní rezervace Karlovské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Karlovské bučiny

Jedná se o lesní ekosystémy bučin a biotop vzácného a ohroženého druhu rostliny kruštíku drobnolistého, včetně jeho populace.

Přírodní rezervace Hamrštejn Příroda

Přírodní rezervace Hamrštejn

Přirozený listnatý a smíšený les s řadou teplomilných hájových druhů. Nejcennější jsou porosty dubohabřin a květnatých bučin s mnoha vzácnými a zákonem chráněnými rostlinnými druhy v podrostu. Součástí rezervace je zřícenina středověkého hradu.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek, do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, prozkoumejte Krkonošské muzeum v Jilemnici, Městské muzeum v Železném Brodě i Johanitskou komendu v Českém Dubu.
18. květen 2025 9:11
Památky, Liberecký kraj

Výlet na Ještěd pěšky, autobusem, autem i lanovkou: nahoře potkáte Marťana!

Plačící Marťánek, unikátní horský hotel, sportovní areál, přírodní park, sedačková lanovka a fantastický výhled do všech světových stran: mnozí z vás dobře tuší, že je řeč o Ještědu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy trochu blíže na tento náš unikát.
17. květen 2025 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Frýdlant zve na Valdštejnské slavnosti: dobové městečko, bitvy i koncerty

Ve dnech 16. až 18. května 2025 si udělejte výlet do Frýdlantu – po dvou letech se ve městečku pod Jizerskými horami uskuteční tradičně třetí květnový víkend oblíbené a skvělé Valdštejnské slavnosti. Akci, která je pořádána vždy každý lichý rok, čeká letos změna, část programu Valdštejnských slavností se přesouvá na nové místo, do zámeckých koníren! Těšte se na tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance i historických vojsk a bitev. Akce každoročně připomíná odkaz vévody Albrechta z Valdštejna, který měl ve Frýdlantu své mocenské a hospodářské centrum.
14. květen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Největší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích

Dvoudenní festival Maker Faire Prague se uskuteční od 10. do 11. května 2025 v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Již osmý ročník festivalu přiláká největší celebrity z maker komunity a divákům ukáže originální projekty vytvořené studenty i poloprofesionály. Řasy, které svítí ve tmě. Motýlí droni. Vzájemná destrukce robotů nebo první živý kámen na světě. Jsou věci, které jinde než na festivalu Maker Faire Prague pohromadě neuvidíte. Festival nabídne víc enež 170 inteligentních atrakcí pro celou rodinu.
9. květen 2025 8:58
Zážitky, Liberecký kraj

Anifilm v Liberci představuje to nejlepší ze současné animované tvorby

V Liberci právě probíhá 24. ročník mezinárodního festivalu Anifilm, který chce představit to nejlepší ze současné světové animované tvorby. Ve dnech ve dnech 6. až 11. května 2025 nabídne to nejzajímavější ze světové animace v osmi kategoriích – od celovečerních filmů přes krátkometrážní snímky a počítačové hry až po virtuální realitu.
6. květen 2025 19:24
Zážitky, Liberecký kraj

Na Frýdlantu se rozhlédnete z hradní věže po Terra felix

Terra felix – Šťastná země, tak se říkalo Frýdlantsku v severních Čechách za časů, kdy mu vládl Albrecht z Valdštejna. Přijďte poznat kraj pod Jizerskými horami z ptačí perspektivy! Hrad a zámek Frýdlant se tyčí na čedičové skále nad řekou Smědou. Hrad byl pro turisty zpřístupněn již roku 1801, čímž se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě. Kromě obvyklých sbírek zámeckého nábytku a vybavení je součástí expozice také rozsáhlá sbírka zbraní, ojedinělá vrchnostenská kancelář, dětský pokojíček, zámecká koupelna nebo dochovaná kuchyně. Děti navíc potěší speciální okruh právě pro nejmenší návštěvníky, který je zábavnou formou seznámí s životem na panském sídle.
4. květen 2025 9:31
Památky, Liberecký kraj

Výletní lodě na Máchově jezeře zvou na pohodovou výletní plavbu

Udělejte si výlet po hladině Máchova jezera se zdejší Regatou. Během května a června vyplouvají lodě po vodní hladině každou sobotu a neděli podle pravidelného jízdního řádu. Loď vyráží z přístaviště v Doksech na vody Máchova jezera v jarních měsících o víkendech v pravidelných časech 13:00 a 14:30 hodin. Během prázdnin pak lodě vyplouvají denně. Nastupte na palubu jedné ze čtyř lodí a za půl hodiny uvidíte celé Máchovo jezero – včetně krásných zátok, pláží, slavných vil ve Starých Splavech nebo hradu Bezděz na obzoru.
4. květen 2025 8:50
Zážitky, Liberecký kraj

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.
30. duben 2025 6:00
Životní styl, Liberecký kraj