ÚvodAktualityCestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!
Zážitky

Cestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!

  • 19. června 2024
Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků, chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit a pohlédnout tváří v tvář statečným rytířům, historickým osobnostem anebo z bezpečné vzdálenosti zažít atmosféru válečné vřavy či touhu po vítězství na kolbišti? Pro milovníky oživlé historie přináší portál Kudy z nudy tipy na ty nejzajímavější historické slavnosti a bitvy, které během léta můžete navštívit, nebo se jich přímo zúčastnit!

Do víru krvavých bitev i za rytíři na kolbiště

RytířBěhem tří termínů (vždy v pátek a sobotu) 12.-13. července či 2.-3. a 16.- 17. srpna se na zámku v Jindřichově Hradci stanete svědky události, která předcházela začátku třicetileté války s názvem Defenestrace aneb příběh Viléma Slavaty. Vilém Slavata byl dne 23. května roku 1618 vyhozen z okna pražského hradu, jako jeden z nenáviděných císařských místodržících a tímto činem byla rozpoutána třicetiletá válka. Prohlídka vás provede nejen všemi zásadními ději toho dramatického dne i do některých běžně nepřístupných míst zámku. V dějinné scenérii se objeví mnoho historických postav a k vidění bude skutečný boj s výstřely z mušket a děla, vojáci tanec, oheň i kejklíři. Prohlídka není vhodná pro děti do 10 let.

Ve středověku se ocitne 9. až 14. července hrad Bezděz, kdy zde pod praporem Václava Berky z Dubé bude hradní posádka připravena i v dobách klidu a míru hájit zájmy panovníka. Uvidíte zajímavý příběh a šermířská vystoupení skupiny historického šermu Tartus. Doboví vojáci vám také předvedou ukázky soubojů se středověkými zbraněmi, pro zájemce bude připravena i malá ukázka středověké tortury.

RytířiNa tvrzi Mrač proběhnou 27. července 2024 velkolepé středověké bitvy v rámci historického festivalu. Bude se jednat o jednu husitskou a jednu bitvu z třicetileté války (pokračování příběhu z loňského roku). Dále proběhne šermířský turnaj o ceny, můžete se těšit na ukázku sokolnictví, metalovou kapelu Metanoon i akrobatickou ohňovou show skupiny Novus Origo. Dále vystoupí Alchymista Bavor a uvidíte ukázku práva útrpného kata Martina. Samozřejmostí bude dobové tržiště, atrakce pro děti a chutné občerstvení.

Od 9. do 10. srpna se vrátí do středověku zámecký park v Jemnici, kde se uskuteční Jemnická bitva. Zámecký park se opět vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku a jiné, více či méně ctnostné, hodnoty. Krásný přírodní prostor zaplní od 14:00 rytíři, tanečnice, alchymista, dobové tržiště a slaměné hradby v odpoledních hodinách poskytnou kulisu pro XIV. Jemnickou bitvu.

Bitva BudyněA v sobotu 10. srpna se rozhoří bitva v Budyni nad Ohří. Letos už pojedenácté se změní hrad v Budyni v místo bojů mezi Švýcary a Burgunďany, jak je kronikáři zaznamenali v kronikách konce 15. století. Čeká vás tržiště a bohatý doprovodný program, prohlídky hradu, tábora, zbrojnice, středověká kuchyně, dobové tance a dobová hudba a další. A rovnou dvě rekonstrukce bitev! Bitev se účastní 100 bojujících z Česka i Německa. Na trhu kromě občerstvení a zboží najdete i poučné ukázky řemesel, dále se vám dostane poučného výkladu v tábořišti i zbrojnici.

Pokud se vám ve středověku líbí, nenechte 13. až 15. září si ujít historický festival Táborská setkání, který se odehrává v historickém centru města a využívá jeho zajímavá a neokoukaná zákoutí. Tak jako každý rok i letos určitě přijede bratr Žižka na koni v doprovodu své družiny. Také na louce v Tismenickém údolí bude živo – odehraje se zde královský rytířský turnaj na koních a nebude chybět ani historický program s husitskými hrami pro děti.
 
bílá horaPamatujete si z hodin dějepisu na výklad o Bílé hoře? Přijďte se ve dnech 21. až 22. září na vlastní oči přesvědčit, jak to tenkrát bylo – velké představení jedné z nejznámějších bitev v naší historii proběhne za účasti několika stovek účinkujících. Co nejvěrnější rekonstrukce bitvy bude doplněna hudbou a pyroefekty. Uvidíte útok jezdců katolického vojska po kterém se dal protestantský pluk Jindřicha Thuna na útěk a další „chrabré“ české oddíly ho ihned následovaly. Pád českých stavů nezachránil ani proslulý odpor Moravanů u královské obory.
 
bitva u slavkovaNa začátek prosince připadá 219. výročí bitvy u Slavkova, která vstoupila do dějin jako Bitva tří císařů. V čele vojsk stáli opravdu osobně francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. rakouský panovník František. Hlavními body programu od 29. listopadu do 1. prosince 2024 bude sobotní ukázka bitvy pod kopcem Santon, večerní defilé s přehlídkou a ohňostrojem ve Slavkově u Brna a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místu nejtěžších bojů. Bitva to byla vskutku nelítostná – zděšení obyvatelé až dvacet kilometrů vzdáleného Brna se tehdy shromáždili poblíž brněnské katedrály a s hrůzou naslouchali zvukům bitevní vřavy. Po skončení nejkrvavějšího střetu armád na území ČR, zůstalo bojiště poseto 60 tisíci mrtvými.
 

Historickým osobnostem tváří v tvář

Císařský denSetkat se s Karlem IV. se vám 24. srpna poštěstí v Kadani. Tradiční slavnost Císařský den připomíná významnou historickou událost, a to že roku 1367 římský císař a český král město navštívil. Po celý den můžete sledovat na několika scénách rozmístěných po historickém centru města vystoupení hudebníků, kejklířů či ukázky útrpného práva. Ve Smetanových sadech bude slyšet chřestění zbroje a ryk rytířů na koních při napínavém turnaji. Prohlédnout si můžete také rytířské ležení s rytířským stanem, středověkou lazebnou a katovnou, ve které nebude natahovací žebřík.

„Krále cizince“ Jana Lucemburského potkáte o víkendu 13. – 15. září ve Znojmě na tradiční městské slavnosti Znojemské historické vinobraní, která připomíná návštěvu českého krále, který Znojmo se svým doprovodem navštívil v roce 1327. Čeká vás zde velkolepá kostýmová podívaná, slavnosti burčáku a vína s hudební a taneční přehlídkou.

Dvoudenní slavnost vína, Karlštejnské vinobraní, Karlštejnské vinobranís bohatým programem bude probíhat 28. až 29. září za přítomnosti samotného krále a římského císaře Karla IV. Jeho choť Elišku Pomořanskou doprovází na Karlštejn každý rok 250členný průvod v gotických kostýmech. Na Karlštejně si můžete vychutnat nejenom různé druhy vín, burčáku a kulinářských specialit, ale také vystoupení šermířů, kejklířů a pištců, ukázky lidových řemesel a pokud budete mít chuť naučíte se tančit historické tance. Večer čeká děti i dospělé ohňové představení.

Velkolepou podívanou pro všechny příznivce historie a staré vojenské techniky jsou 5. října tradiční oslavy založení města Terezína. Během celého dne uvidíte přehlídku historických jednotek, kterým bude přihlížet i samotná císařovna Marie Terezie s císařem Josefem II. Během dne můžete potkat vojáky i uvnitř pevnosti na speciálních prohlídkách. Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a program vyvrcholí nočním bojem o terezínskou pevnost.
Defenestrace aneb příběh Viléma Slavaty

2. 8.3. 8.
Defenestrace aneb příběh Viléma Slavaty

Na léto 2024 připravil Státní zámek Jindřichův Hradec obnovenou premiéru nočního představení Defenestrace aneb příběh Viléma Slavaty. Účinkovat budou šermířské a divadelní skupiny Jindřich, Sígři, Vendetta a také taneční soubor Campanello.

Historické slavnosti v Kolíně 2024

10. 8.
Historické slavnosti v Kolíně 2024

Skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína vás srdečně zve na tradiční historickou akci v příjemném prostředí kolínského Kmochova ostrova. Letos se koná 10. srpna 2024.

Bitva Budyně 2024

10. 8.
Bitva Budyně 2024

V letošním roce nebude chybět třesk zbraní a rachot výstřelů v příkopu bývalého vodního hradu v Budyni nad Ohří. Již po dvanácté se tam v sobotu 10. srpna rozhoří bitvy mezi Švýcary a Burgunďany.

Bitva na Mělníku aneb Dvanáctá bitva Rytířů Mělnických

3. 8.
Bitva na Mělníku aneb Dvanáctá bitva Rytířů Mělnických

Rok se s rokem sešel a přiblížila se první srpnová sobota tohoto léta, kdy v lůně královského věnného města Mělník, nad soutokem dvou největších českých řek Labe a Vltavy, se v Hořínském parku rozpoutá již dvanáctý ročník Bitvy na Mělníku.

XIV. Jemnická bitva

9. 8.10. 8.
XIV. Jemnická bitva

14. ročník bitvy v Jemnici. Zámecký park opět poskytne útočiště stovkám šermířů, kteří se utkají v odpolední bitvě.

Bitva Mrač – historický festival 2024

27. 7.
Bitva Mrač – historický festival 2024

Další ročník historického festivalu Mrač, letos již 8., se uskuteční v sobotu 27. července 2024. Započne otevřením tržiště a opět přinese dvě zuřivé bitvy, kde se dočkáte pokračování příběhu z roku loňského. Kromě bitev se těšte na mnoho další středověké zábavy.

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

21. 9.22. 9.
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře v roce 1620. Velké představení finále bitvy za účasti několika stovek účinkujících bude doplněno hudbou a pyroefekty. Bitva ve dnech 21. až 22. září 2024 bude realizována tak, aby se co nejvíce podobala skutečné historické události.

Josefínské slavnosti Terezín 2024

5. 10.
Josefínské slavnosti Terezín 2024

Největší historické slavnosti 18. století v Evropě k založení města Terezína. Oslavy 244. výročí založení pevnosti Terezín.

159. výročí bitvy u Hradce Králové – Königgrätz 1866

27. 6.3. 7.
159. výročí bitvy u Hradce Králové – Königgrätz 1866

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největší bitvou na českém území v historii. Každoročně ve výroční dny bitvy se v prostoru památkové zóny konají bitevní ukázky, pietní a vzpomínkové akce.

Císařský den v Kadani 2024

24. 8.
Císařský den v Kadani 2024

Nejvýznamnější kulturní akcí města je Císařský den, kterým si Kadaň připomíná slavný příjezd císaře Karla IV. z roku 1367 a 1374. Historickou část města ovládnou dobová řemesla, kejklíři, trhovci, stylová hudba a pouliční divadlo.

Znojemské vinobraní 2024

13. 9.15. 9.
Znojemské vinobraní 2024

Znojemské historické vinobraní, které přinese 13.–15. 9. 2024 oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

1. 12.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Táborská setkání 2024

13. 9.15. 9.
Táborská setkání 2024

Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožívá na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století. Časem, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Karlštejnské vinobraní 2024

28. 9.29. 9.
Karlštejnské vinobraní 2024

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Anenská sklářská slavnost na Jizerce 2024, Krkonošský víkend s Hurvínkem , Dětský Den v DOXu, Ivančická svatojakubská pouť 2024, Pravěký den. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
24. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.7. – 28.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Colores Flamencos Olomouc – mezinárodní festival flamenca a španělské kultury , Folkové prázdniny na zámku v Náměšti nad Oslavou 2024, Bechyňské keramické trhy 2024, Mezinárodní mistrovství ČR v sekání sektů, Ed Sheeran – open-air koncert v Hradci Králové . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. červenec 2024 7:00
Zážitky

Sami, sobě, si... aneb otevřené dílny pro každého

Také patříte k těm, které baví něco zajímavého vytvářet? Anebo byste to možná rádi zkusili, ale bojíte se, že by se vám nedařilo… Pro všechny kreativce, ať už zkušené či kutily teoretiky, máme dnes tipy na nejrůznější dílny a dílničky, které jsou otevřeny pro každého. Zkuste si něco sami vyrobit!
23. červenec 2024 9:00
Zážitky

Česko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban

Gotický román z Prahy Sedmikostelí je druhý román Miloše Urbana, první, který vydal pod svým jménem. Píše se v ní o sérii děsivých vražd, do jejichž vyšetřování se pouští neúspěšný historik a neobratný policista Květoslav Švach. Dočká se podobně jako další Urbanův román, Santiniho jazyk, filmové podoby?
22. červenec 2024 10:55
Zážitky

O prázdninách ožívají hrady a zámky i v noci

Červenec a srpen je k zasvěcen nočním prohlídkám. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si památky v netradičním čase a okusit specifickou atmosféru nočních prohlídek. Noční prohlídky bývají navíc často doplněné speciálním programem. Kde zažijete jedinečnou atmosféru nočního hradu či zámku? To už vám poradí Kudy z nudy.
19. červenec 2024 12:00
Zážitky

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!
17. červenec 2024 15:14
Zážitky

Kde najdete nejlepší zábavní parky pro děti v Česku? Vyberte si z 10 báječných míst, kde se děti vydovádí pod širým nebem

Pokud chcete s dětmi strávit pěkné chvíle, udělejte si s nimi výlet tam, kde si skutečně vyhrají a bude se jim tam líbit! A jestliže nevíte přesně, kam by to mělo být, nechte se inspirovat našimi tipy. Dnes vám totiž nabízíme přehled zábavních parků a míst, kde se děti zaručeně vydovádí.
16. červenec 2024 8:58
Zážitky

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky