ÚvodAktualityCestujte o víkendu na festivalu Kolem světa
Zážitky

Cestujte o víkendu na festivalu Kolem světa

  • 9. března 2020
Země všech kontinentů, padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst světa, cestovatelská setkání, zahraniční hosté. To vše i mnohem víc přináší největší cestovatelský svátek v České republice – festival Kolem světa. O víkendu 14. a 15. března 2020 se bude konat v PVA Expo Praha v Letňanech. Navíc bude festival doprovodným programem veletrhů a výstav For Caravan, For Boat a For Travel.
MarokoVe čtyřech přednáškových sálech se představí  téměř 50 cestovatelů, dobrodruhů, fotografů, digitálních nomádů či poutníků, kteří představí země všech kontinentů v rámci svých komentovaných projekcí. Program obohatí umělecká vystoupení tanečníků z několika zemí světa. Vedle přednášek a tanců si budete moci zakoupit etnické výrobky z Asie, Afriky a Jižní Ameriky nebo cestopisné průvodce. Velkým lákadlem bude možnost i ochutnat speciality orientální či jiné exotické kuchyně.

AfrikaProgramový ředitel festivalu Karel Wolf připravil pestrou mozaiku přednášek a projekcí nejen pro cestovatele a dobrodruhy, ale také pro jachtaře, námořníky a majitele obytných dodávek či karavanů. Hlavní scéna festivalu se bude konat v Kongresovém sále v 1. patře (z hlavního parkoviště je to vstup D). Druhý přednáškový sál se bude umístěn v prostřední hale (Hala 2D) a třetí a pátý sál bude umístěn ve přední Vstupní hale I.

Vstupenka na festival na jeden den stojí 400 Kč, na oba dva dny pak 600 Kč. Nakoupit se dají on-line. Cena celodenního parkovného je 150 Kč.
 

V hlavní roli Mongolsko

škoda 100 MongolskoDo Mongolska, země mnoha tváří se (opět) vydali manželé Urbanovi, ale i fotograf Václav Šilha. A každý přináší ojedinělé zážitky a zkušenosti. Urbanovi vyrazili na dlouhou cestu se starým vozem, Škodovkou 100 z roku 1969. Přijďte si poslechnout jejich vyprávění o tom, jak vyrazili ze Strašína přes Pamír do Mongolska a nakonec do Prahy na Václavák. Sáhli si při tom až na dno, projeli vyprahlou stepí ve 40 stupňových vedrech, topili se v bahně, zapadali sněhem a málem zmrzli, vydrápali se do víc jak 4600 metrů, jeli Škodovkou tam, kam si troufnou jen velká terénní auta... Během dobrodružné cesty je místní lidé okradli, další jim nezištně pomohli... se svým příběhem se vás svěří 14. 3. v 17:15 v sále 3 (Hala 1).

MongolskoVysoké pohoří Altaje, tundra, poušť Gobi nebo nekonečné pastviny. I když je tato země řídce osídlená, i v tom nejnehostinějším místě žijí lidé. Jejich těsné spojení s přírodou je v dnešním světě již málo vídanou věcí. Fotograf Vašek Šilha nás zavede k mongolským pastevcům, ke kazašským orlím lovcům, k mongolské minoritě Tsaatanů a v neposlední řadě také k návratu koní Převalského organizovaným Zoo Praha. Václav Šilha se představí 14. 3. v sále 4 (Vstupní hala I) od 12:00 hodin.
 

Na dlabaném člunu přes moře a plachetnicí kolem světa

monoxylonUznávaní vědci z královéhradecké univerzity R. Tichý, J. Miler, J. Štěpán a M. Drahorád se rozhodli prakticky vyzkoušet své poznatky z období počátků evropských a předovýchodních zemědělských civilizací na expedici Monoxylon - na dlabaném člunu projeli Egejským mořem jako naši předci před 8000 lety. V květnu a červnu roku 2019 vypluli načlunu vydlabaném z kmene dubu z poloostrova Atiky přes Mélos a Santorini na Krétu. Člun byl replikou prehistorického plavidla a šlo o to vyzkoušet jej v náročných podmínkách primitivní plavby. Byla to už třetí výprava s názvem Monoxylon, ale otázky z těch předchozích zůstávaly stále nezodpovězené. Šlo ale zároveň o sportovní výkon s prvky dobrodružství. Jak plavba postupovala a co bylo jejím výsledkem? Dozvíte se 14. 3. v 10:45 v sále 3 (Hala 1).

jachta Martin DolečekSám na plachetnici kolem světa – to je název dobrodružného cestování jachtaře Martina Dolečka, jehož plavba měla trvat dva roky. Martin si na své cestě musel projít mnoha úskalími. Řešil finance, zdraví, psychiku… Po přístavech si různě přivydělával, často jako elektrikář, přednášel o své plavbě a promítal krátké filmy. Musel udržovat nejen bezpečný technický stav své lodi, ale hlavně hlídat sám sebe, své zdraví a bezpečí. V bouřích se na Alyi trhaly plachty, praskaly stěhy, vanty a daleko v Korálovém moři se dokonce ulomil list hlavního kormidla. Martin si ale vždy dokázal poradit, doplout do chráněného přístavu a díky dobrým lidem, kteří mu byli ochotni pomoci se na svou cestu vrátit. Vrcholným okamžikem bylo ztroskotání na pustém australském pobřeží, kde si v duchu tolikrát opakoval své krédo "cesta bez překážek nikam nevede". O své výpravě do neznámých vod celého světa vám poví 14. 3. v 13:15 v sále 2 (hala 2D).
 

Island, Kyrgyzstán a Tádžikistán, Kanada nebo Bali a Jáva

IslandIsland je jedním z nejpestřejších míst v Evropě. Na relativně malé ploše nabízí magickou kombinaci sopek, ledovců, vodopádů, kamenitých pouští, zeleného pobřeží a zrcadlících se jezer. Více o Islandu se dozvíte na přednášce Jana Březiny 14. 3. v sále 1 (Vstupní hala II) od 10:30 hodin.

Nová přednáška fotografa Pavel Svobody ze tří cest do svérázné oblasti divokých velehor Kyrgyzstánu a Tádžikistánu vás určitě zaujme. Přátelští pastevci, tradiční pohostinnost a krásné horské treky v Ťan-Šanu i Pamíru. Jurty, kumys, orientální bazary a postsovětská nostalgie. kyrgystán a tádžikistánV málo známém Turkestánském hřbetu, v oblasti přezdívané „Asijská Patagonie“, se tyčí k nebi přes kilometr vysoké žulové stěny. Fanské hory v Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dech beroucími scenériemi. Sám stopem odlehlým Pamírem po slavné Pamir Highway. Wachánským údolím po hranicích s Afghánistánem, trek k azurovým jezerům a přes vyprahlý Pamír až k sedmitisícovému Pik Leninovi. Cestování po Střední Asii nadchne i ty nejnáročnější dobrodruhy – přijďte 14. 3. do sálu 1 (Vstupní hala II) od 17:30.

bali a jávaZa klidem na Bali a na cibetkovou kávu do centrální Jávy se vydejte s cestovatelkou Adélou Metlickou Lustykovou. Kulturní centrální Jáva, její úchvatná džungle a nekonečná rýžová pole. Projdeme se po jednom z největších dochovaných budhistických chrámů na světě, na jehož zdech najdete celý příběh Sidharty. Bali, ostrov bohů a démonů a v posledních letech turistů. Přiblížíme si tradice a zvyky místních, ukážeme si že ne vždy a všude je nutné se prodírat davy turistů. A to vše 14. 3. v sále 2 (Hala 2D) v 17:15.

kanadaTomáš Štěpán se v roce 2015 sbalil svých pět švestek do krosny a vydal se poznávat svět. Po pracovní dovolené na Novém Zélandu se usadil v Kanadě – zemi medvědů a tisíců jezer. Provincie nabízející divoké hory a nespoutanou přírodu, která je domovem pro elky, soby, losy, vlky, horské kozy, ovce, pumy a všemi respektované medvědy grizzly. Kanada je země možností a krás. Země, kde medvědi dávají dobrou noc. Více uslyšíte 14. 3. v sále 2 (Hala 2D) ve 14:30.
 

Trek v divočině Altaje a sama na treku k Everestu

altajAltaj, nejvyšší pohoří Sibiře, láká cestovatele a horolezce svou divokou přírodou. Království medvědů, vlků a komárů mezi horskými hřebeny nedotčenými civilizací u hranic Ruska s Kazachstánem a Mongolskem. rávě sem se vydal rostlinný biolog se zaměřením na buněčnou biologii a fluorescenční mikroskopii Lukáš Synek. Ušli dvě stě kilometrů s partou kamarádů zřídka používanou trasou přes Severočujský hřbet z bujné tajgy až do mongolských stepí, kde se pasou velbloudi a pastevci vám rádi prodají čerstvý kefír a lepjošku. V zaledněném sedle Medvědí tlapa dohnali ruskou rodinu s dětmi, bez horolezeckého vybavení tam uvízli a přechod sedla se změnil v záchrannou akci… Jak vše dopadlo se dozvíte 14. 3. v sále 4 (Vstupní hala I) od 13:15.

EverestTrek do základního tábora Everestu patří mezi nejkrásnější a zároveň nejnáročnější trasy na světě. Nepálským dobrodružstvím nás provede mladá cestovatelka Veronika Marčíková, která absolvovala Everest Base Camp Trek loni v dubnu. Sama, bez cestovky, průvodce nebo šerpy. Zažila dny bez jediného turisty, i dny, kdy se musela prodírat davy lidí. Bojovala s výškovou nemocí, spřátelila se s horolezci a čelila trapným situacím před šerpy. Jak poznat místní kulturu navzdory davům turistů? Jak se vyhnout výškovce? Jaké jsou záchody pod Everestem? A dá se tento trek zvládnout i bez fyzické přípravy? Poslechněte si její příběh 14. 3. v sále 3 (Hala 1) ve 14:30.

Další aktuality

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.
16. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024, Rožnění uherského býka ve Slaném, Svatoludmilská pouť na Tetíně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
15. září 2024 12:00
Památky, Praha

Festival Triangl otevře dveře tří vil v Pelléově ulici

V sobotu 14. 9. 2024 tři pražské vily – Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé – otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu můžete všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu. Od 10:00 do 21:00 jsou přichystány přednášky z oblasti popularizace vědy, různorodé výstavy, divadelní představení a literární čtení na téma Franze Kafky, performance Petra Nikla a koncert Lakomých Barek. Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny a divadlo. Vstup na festival je zdarma.
13. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán

Již podesáté se v neděli 15. září, a poté ještě 22. září 2024 zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Akce Radnice dokořán se koná u příležitosti 686. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program! Nahlédněte do historických sálů, věže a do podzemí! Letos bude možnost prozkoumat i běžně nepřístupné románské podzemí Staroměstské radnice.
13. září 2024 8:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
12. září 2024 14:00
Zážitky, Praha

Chystáte se na výlet do Prahy? Vyberte si nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
12. září 2024 11:00
Památky, Praha

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend! – pro rok 2024 zrušeno

V pořadí už podevatenácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 14. a 15. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
12. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha