ÚvodAktualityVčelí a mravenčí výlety: naučné stezky, medové zážitky, včelíny a kuriozity
Příroda

Včelí a mravenčí výlety: naučné stezky, medové zážitky, včelíny a kuriozity

Poslechněte si audio verzi článku
Využijte letní dny k výletům za drobnými nenápadnými pomocníky, o kterých často ani nevíme. S portálem Kudy z nudy se podíváte do lesů plných mravenišť, do skutečných i hodně zvětšených úlů, kde se můžete vžít do role pilných včelek, do včelařských muzeí a jednoho úžasného včelína.

Mravenci, kam se podíváš

Na první pohled obyčejná krajina leckdy skrývá nejedno překvapení. Tak je tomu například v Podkrkonoší u Hostinného, kde objevíte speciální mravenčí stezku. Měří necelých pět kilometrů, ale protože v terénu opisuje tvar osmičky, můžete si ji rozdělit do dvou okruhů. Cestou neobjevíte jen mravence, mraveniště a informační panely, ale také krmelce a zásobovací seníky, posedy, úly a ptačí budky. Seznámíte se i s jinými druhy mravenců, se základy myslivosti a také se včelami. Stezka začíná za městským parkem v ulici A. Jiráska, v místě, kde se ze silnice odděluje cesta k místní zahrádkářské kolonii. Vine se kolem zahrádek nahoru k Antoníčku a dále do lesa. Brzy odbočí z široké svážnice a svede vás kolem největšího z mravenišť do údolí Východního potoka. Druhá část stezky vás zavede na vyhlídku odkud spatříte Krkonoše a do dvou opuštěných lomů, nacházejících se na výchozu nad Arnultovicemi.
 

Tři včelí stezky

Ani včely nepřijdou zkrátka, své stezky mají například ve Smrčné na Vysočině anebo v Harrachově v Krkonoších. Délkou jsou vesměs ideální pro společný výlet s dětmi, plný zábavy a dobrodružství! Další naučná včelí stezka míří od lázní v Ostrožské Nové Vsi do Uherského Ostrohu. Na pětikilometrovém úseku ji lemuje dvanáct informačních panelů, a protože kopíruje místní cyklostezku, nemusíte po ní chodit pěšky, ale projet si ji na kole či na inlinech.
 

Včely a mravenci na Monínci anebo v mostecké knihovně

V přírodě spolu moc nevycházejí, ale včelí a mravenčí naučná stezka na Monínci udělala ze včel a mravenců kamarády. Je spravedlivě věnovaná oběma jejich mikrosvětům a patří k nejkratším; ze spodní části areálu to k hotelu Monínec je zhruba 1,5 km. Šestnáct informačních panelů mapuje přírodní zajímavosti okolní krajiny, ani tady nechybí včelí úl, samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od odpočívadla.

Včelí tajemství ukrývá také Městská knihovna v Mostě, která nabízí zájemcům informace i pozorování z první ruky: život včel můžete pozorovat v bezprostřední blízkosti v proskleném úlu přímo v atriu. Další včelstva mají knihovníci na střeše. Prostřednictvím skleněného úlu lze pozorovat, jak včely stavějí plástve, snášejí med a celkově způsob jejich života "v přímém přenosu".
 

Muzea včelařství, včelíny a včelí zajímavosti

Letem světem vás pozveme ještě na pár dalších pozoruhodných míst – třeba na prohlídku unikátního malovaného a vyřezávaného Machova včelínaKrušlově, do Včelařského muzea a skanzenu s naučným včelínem v Chlebovicích poblíž Frýdku-Místku, do Včelího světa v Hulicích, kde se stará škola proměnila ve velký včelí úl s obřími plástvemi a jeho návštěvníci se na chvíli mění ve včely, anebo do Muzea včelařství Moravského krasu ve Veselici.

Se včelami se blíž seznámíte i ve Včelařském skanzenuHumpolci anebo v Ekocentru Včelín v Ořechu kousek od Prahy, po předchozí objednávce můžete nahlédnout do Včelařského muzeaHranicích.

včely z úluZajímavou kuriozitou je Památník včelích matek, připomínající téměř zapomenuté včelařské tradice; objevíte jej v lesích východně od obce Kukle severně od Svitav. V místech, kde kdysi původní němečtí včelaři mívali oplozovací stanici včelích matek, vyrostl zejména pěkný altán s nezvyklou střechou, se skrytou včelařskou symbolikou a řadou včelích zajímavostí, nechybí tu ani starší pískovcový památník, studna s rumpálem a pár starších úlů.

Jednou ze zajímavoustí Pražského hradu je obnovený Masarykův včelín, ovšem ukrývá se v zahradě, kam nemá veřejnost přístup. Podívat se na něj však můžete z vyhlídky v Jelením příkopu.
Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů Kultura

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Včelín obsahuje 65 výtvarně zpracovaných úlů, některé vyřezávané ztvárňující lidovou architekturu, jiné malované. Vytvořil je včelař a řezbář Josef Mach, který celý svůj život zasvětil živým včelám a svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil včelí království.

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu Příroda

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu

Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově Příroda

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově

Zahrada respektuje původní sad starých odrůd jabloní a hrušek, v zelinářské části tradiční druhy zeleniny a bylinek, které se využívají ve zdejší kuchyni. Dále je zde okrasná část, divoký koutek, herní prvky, úkryty pro různé živočichy a jezírko.

Mravenčí stezka v Bedřichově Příroda

Mravenčí stezka v Bedřichově

Především děti potěší v Bedřichově naučná stezka o zvířátkách žijících v Jizerských horách. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka stezky je necelé dva kilometry.

Ubytování se Slunečním domě Ekocentra Oldřichov v Hájích Ubytování

Ubytování se Slunečním domě Ekocentra Oldřichov v Hájích

Areál se nachází v poklidné obci Oldřichov v Hájích, která je branou do Jizerských hor severně od Liberce. Ekocentrum nabízí moderní a pohodlné ubytovací zázemí v obci Oldřichov v Hájích, která je výborným výchozím bodem pro výlety do regionu Jizerské hory.

Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně Zážitky

Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. A Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Přijeďte do Písku a objevte mravenčí svět!

Apicentrum Protivín Příroda

Apicentrum Protivín

Environmentální centrum o včelách a včelaření v Protivíně se živými včelami, ukázkou včelařského vybavení, interaktivní zábavou pro děti a přímou ukázkou práce včelaře.

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci Letní sporty

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci

Na Monínci můžete díky zajímavé naučné stezce poznat mikro svět včel a mravenců. Naučná stezka vznikla na trase mezi restaurací M2 a hotelem Monínec a její délka je zhruba 1,5 km.

Naučná včelí stezka v Mostě Zážitky

Naučná včelí stezka v Mostě

V Městské knihovně v Mostě můžete navštívit naučnou včelí stezku. Život včel můžete pozorovat v bezprostřední blízkosti v proskleném úlu přímo v atriu. Další včelstva mají knihovníci na střeše.

Včelařské arboretum v Nasavrkách Příroda

Včelařské arboretum v Nasavrkách

Včelařské arboretum a včelí inspiromat vybudovalo Střední učilistě včelařské – Včelařské vzdělávací centrum.

Včelí stezka ve Smrčné Příroda

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi.

Muzeum včelařství Moravského krasu Kultura

Muzeum včelařství Moravského krasu

Muzeum s expozicí historie včelařství v regionu Moravský kras je umístěno společně s informačním centrem, knihovnou a hasičskou zbrojnicí v nově zrekonstruovaném kulturním domě ve Veselici.

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál Zážitky

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál

Hřiště (lesní zážitkový areál) na Mezní Louce vznikl v blízkosti největšího skalního mostu Evropy, Pravčické brány, jejíž dřevěný model je jedním z hlavních lákadel areálu. Mimo to je k dispozici dalších sedm herních prvků.

Včelín Ořech – unikátní prosklený včelín k pozorování včel Příroda

Včelín Ořech – unikátní prosklený včelín k pozorování včel

Mezi Rudnou u Prahy a Radotínem najdete unikátní prosklený včelín, kde můžete sledovat nejen včely, ale i včelaře doslova z několika centimetrů a přitom se nemusíte bát žihadel. Včelín je tak přizpůsoben především hromadným návštěvám školních dětí a dalších skupin, bezpečnost je na prvním místě.

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi Příroda

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi

Pro milovníky medu, turisty, cyklisty a všechny zájemce vybudovali včelaři z Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu naučnou stezku přibližující svět včel i dalšího hmyzu. Stezka je součástí "veřejné slovácké cyklistické dopravní tepny".

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách Ubytování

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách

Na 27 m² obytného včelína najdete maximální komfort a nebude vám chybět vůbec nic. Spaní na medu ukrývá všechny výdobytky moderní doby a poskytuje maximální komfort. Je stvořeno k relaxaci a odpočinku ideálně ve dvou, to vše v nejkrásnějším prostředí téměř nedotčené přírody.

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích Zážitky

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích

V chráněném objektu starobylého chlebovického fojtství najdete včelařský skanzen a muzeum včelařství. V muzeu jsou umístěny úly od nejstarších slaměných úlů až po nejnovější z tvrzeného polystyrenu.

Včelí farma Rokytník Gurmánská turistika

Včelí farma Rokytník

Včelí farma není v Česku až zas tak obvyklá. Proto máte unikátní příležitost, jednu takovou navštívit. Všude budete cítit omamnou vůni medu a domů si jistě odvezete nejednu sklenici a možná také hřejivou medovinku. Včelí farma Rokytník se zabývá chovem včel na území CHKO Broumovsko.

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná Příroda

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná

Svět včel je úžasný, tak proč se s ním neseznámit blíže? Včelařka, apiterapeutka a majitelka farmy Andrea Novotná vám ochotně ukáže své království na exkurzích, pořádá nejrůznější workshopy a nabízí prvotřídní včelí produkty a certifikované svíčky s oceněním Regionální produkt Českého středohoří.

Včelařská expozice Pištín Kultura

Včelařská expozice Pištín

Včelařská expozice se nachází v podkrovní části Spolkového domu v Pištíně. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické nástroje a zařízení, které používali včelaři.

Muzeum Včelí svět v Hulicích Kultura

Muzeum Včelí svět v Hulicích

Unikátní včelařská expozice, která umožní návštěvníkům stát se na chvíli včelou. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu.

Včelíny Želiv – glamping v maringotce Ubytování

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelín, glampingové ubytování v maringotce, je umístěn na kraji louky u lesa, s krásným výhledem do krajiny a vzrostlého lesa. Nabízí veškerý komfort hotelového ubytování uprostřed přírody, daleko od lidí.

Včelařské muzeum Rosice Kultura

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice se nachází v jižní části města a je osvětovým a chovatelským střediskem Českého svazu včelařů. Součástí areálu je muzejní expozice, specializovaná galerie a včelařský skanzen s unikátními ukázkami současné i historické včelařské techniky, včetně úlů.

Včelařská farma Doležalův med Životní styl

Včelařská farma Doležalův med

Návštěva včelařský farmy je určena pro všechny, který by se rádi dozvěděli více o životě včel, poznali zákulisí vytáčení medu. Exkurze spojené s prohlídkou a přednáškou o včelách probíhají od dubna do září.

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě Kultura

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě

Včelařské muzeum se nachází v domě v Hranicích na Potoční ulici. Nachází se zde expozice o včelařství, výuková a přednášková místnost a další místnost s prodejem tradičních včelařských výrobků.

Památník včelích matek u obce Kukle Kultura

Památník včelích matek u obce Kukle

Památník včelích matek připomíná téměř zapomenutou včelařskou tradici ve svitavském regionu a je zajímavým turistickým cílem s ojedinělou architekturou. Památník společně vybudovaly uprostřed lokality Brand Mikroregion Svitavsko a Lesy ČR.

Mravenčí stezka v Hostinném Příroda

Mravenčí stezka v Hostinném

Lesy na východním okraji města Hostinné obývá jedna z nejpočetnějších kolonií mravence pospolitého v Podkrkonoší. Dnes tudy vede 4,6 km dlouhá naučná stezka díky níž se dozvíte o životě lesních mravenců a dalších zajímavostech zdejší přírody.

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky Příroda

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky

Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s. je obecně prospěšná společnost, založená Ministerstvem zemědělství České republiky a Českým svazem včelařů.

Včelařský skanzen Humpolec Kultura

Včelařský skanzen Humpolec

Zájemci o chov včel se dozví v budově na Dolním náměstí úplně všechno. K vidění jsou ukázky nejrůznějších včelařských pomůcek a historických úlů.

Apidomek v Kunvaldu – včelín, ve kterém můžete bydlet Životní styl

Apidomek v Kunvaldu – včelín, ve kterém můžete bydlet

Apiterapii, tedy léčbu včelami a včelími produkty, lidé nevědomky využívají, když si dají med při nachlazení do čaje. Její staronovou podobou je apidomek – včelín sloužící i pro pobyt nevčelařů, kde se můžete na čas zabydlet zároveň se včelami.

Naučná včelí stezka v Harrachově Příroda

Naučná včelí stezka v Harrachově

Upozorňujeme, že nová trasa nekoresponduje se zákresem včelí stezky v Harrachovských toulkách.

Quest Putování se včelkou Medulkou Hulicemi a Včelím světem Zážitky

Quest Putování se včelkou Medulkou Hulicemi a Včelím světem

Hledací hra – quest nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro všechny, kteří rádi hledají a poznávají… Hledačku a tužku obdržíte na recepci v budově muzea nebo ji lze stáhnout.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda