ÚvodAktualityVčelí a mravenčí výlety: naučné stezky, medové zážitky, včelíny a kuriozity
Příroda

Včelí a mravenčí výlety: naučné stezky, medové zážitky, včelíny a kuriozity

Poslechněte si audio verzi článku
Využijte letní dny k výletům za drobnými nenápadnými pomocníky, o kterých často ani nevíme. S portálem Kudy z nudy se podíváte do lesů plných mravenišť, do skutečných i hodně zvětšených úlů, kde se můžete vžít do role pilných včelek, do včelařských muzeí a jednoho úžasného včelína.

Mravenci, kam se podíváš

Na první pohled obyčejná krajina leckdy skrývá nejedno překvapení. Tak je tomu například v Podkrkonoší u Hostinného, kde objevíte speciální mravenčí stezku. Měří necelých pět kilometrů, ale protože v terénu opisuje tvar osmičky, můžete si ji rozdělit do dvou okruhů. Cestou neobjevíte jen mravence, mraveniště a informační panely, ale také krmelce a zásobovací seníky, posedy, úly a ptačí budky. Seznámíte se i s jinými druhy mravenců, se základy myslivosti a také se včelami. Stezka začíná za městským parkem v ulici A. Jiráska, v místě, kde se ze silnice odděluje cesta k místní zahrádkářské kolonii. Vine se kolem zahrádek nahoru k Antoníčku a dále do lesa. Brzy odbočí z široké svážnice a svede vás kolem největšího z mravenišť do údolí Východního potoka. Druhá část stezky vás zavede na vyhlídku odkud spatříte Krkonoše a do dvou opuštěných lomů, nacházejících se na výchozu nad Arnultovicemi.
 

Tři včelí stezky

Ani včely nepřijdou zkrátka, své stezky mají například ve Smrčné na Vysočině anebo v Harrachově v Krkonoších. Délkou jsou vesměs ideální pro společný výlet s dětmi, plný zábavy a dobrodružství! Další naučná včelí stezka míří od lázní v Ostrožské Nové Vsi do Uherského Ostrohu. Na pětikilometrovém úseku ji lemuje dvanáct informačních panelů, a protože kopíruje místní cyklostezku, nemusíte po ní chodit pěšky, ale projet si ji na kole či na inlinech.
 

Včely a mravenci na Monínci anebo v mostecké knihovně

V přírodě spolu moc nevycházejí, ale včelí a mravenčí naučná stezka na Monínci udělala ze včel a mravenců kamarády. Je spravedlivě věnovaná oběma jejich mikrosvětům a patří k nejkratším; ze spodní části areálu to k hotelu Monínec je zhruba 1,5 km. Šestnáct informačních panelů mapuje přírodní zajímavosti okolní krajiny, ani tady nechybí včelí úl, samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od odpočívadla.

Včelí tajemství ukrývá také Městská knihovna v Mostě, která nabízí zájemcům informace i pozorování z první ruky: život včel můžete pozorovat v bezprostřední blízkosti v proskleném úlu přímo v atriu. Další včelstva mají knihovníci na střeše. Prostřednictvím skleněného úlu lze pozorovat, jak včely stavějí plástve, snášejí med a celkově způsob jejich života "v přímém přenosu".
 

Muzea včelařství, včelíny a včelí zajímavosti

Letem světem vás pozveme ještě na pár dalších pozoruhodných míst – třeba na prohlídku unikátního malovaného a vyřezávaného Machova včelínaKrušlově, do Včelařského muzea a skanzenu s naučným včelínem v Chlebovicích poblíž Frýdku-Místku, do Včelího světa v Hulicích, kde se stará škola proměnila ve velký včelí úl s obřími plástvemi a jeho návštěvníci se na chvíli mění ve včely, anebo do Muzea včelařství Moravského krasu ve Veselici.

Se včelami se blíž seznámíte i ve Včelařském skanzenuHumpolci anebo v Ekocentru Včelín v Ořechu kousek od Prahy, po předchozí objednávce můžete nahlédnout do Včelařského muzeaHranicích.

včely z úluZajímavou kuriozitou je Památník včelích matek, připomínající téměř zapomenuté včelařské tradice; objevíte jej v lesích východně od obce Kukle severně od Svitav. V místech, kde kdysi původní němečtí včelaři mívali oplozovací stanici včelích matek, vyrostl zejména pěkný altán s nezvyklou střechou, se skrytou včelařskou symbolikou a řadou včelích zajímavostí, nechybí tu ani starší pískovcový památník, studna s rumpálem a pár starších úlů.

Jednou ze zajímavoustí Pražského hradu je obnovený Masarykův včelín, ovšem ukrývá se v zahradě, kam nemá veřejnost přístup. Podívat se na něj však můžete z vyhlídky v Jelením příkopu.
Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů Kultura

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Včelín obsahuje 65 výtvarně zpracovaných úlů, některé vyřezávané ztvárňující lidovou architekturu, jiné malované. Vytvořil je včelař a řezbář Josef Mach, který celý svůj život zasvětil živým včelám a svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil včelí království.

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu Příroda

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu

Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově Příroda

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově

Zahrada respektuje původní sad starých odrůd jabloní a hrušek, v zelinářské části tradiční druhy zeleniny a bylinek, které se využívají ve zdejší kuchyni. Dále je zde okrasná část, divoký koutek, herní prvky, úkryty pro různé živočichy a jezírko.

Mravenčí stezka v Bedřichově Příroda

Mravenčí stezka v Bedřichově

Především děti potěší v Bedřichově naučná stezka o zvířátkách žijících v Jizerských horách. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka stezky je necelé dva kilometry.

Ubytování se Slunečním domě Ekocentra Oldřichov v Hájích Ubytování

Ubytování se Slunečním domě Ekocentra Oldřichov v Hájích

Areál se nachází v poklidné obci Oldřichov v Hájích, která je branou do Jizerských hor severně od Liberce. Ekocentrum nabízí moderní a pohodlné ubytovací zázemí v obci Oldřichov v Hájích, která je výborným výchozím bodem pro výlety do regionu Jizerské hory.

Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně Zážitky

Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. A Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Přijeďte do Písku a objevte mravenčí svět!

Apicentrum Protivín Příroda

Apicentrum Protivín

Environmentální centrum o včelách a včelaření v Protivíně se živými včelami, ukázkou včelařského vybavení, interaktivní zábavou pro děti a přímou ukázkou práce včelaře.

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci Letní sporty

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci

Na Monínci můžete díky zajímavé naučné stezce poznat mikro svět včel a mravenců. Naučná stezka vznikla na trase mezi restaurací M2 a hotelem Monínec a její délka je zhruba 1,5 km.

Naučná včelí stezka v Mostě Zážitky

Naučná včelí stezka v Mostě

V Městské knihovně v Mostě můžete navštívit naučnou včelí stezku. Život včel můžete pozorovat v bezprostřední blízkosti v proskleném úlu přímo v atriu. Další včelstva mají knihovníci na střeše.

Včelařské arboretum v Nasavrkách Příroda

Včelařské arboretum v Nasavrkách

Včelařské arboretum a včelí inspiromat vybudovalo Střední učilistě včelařské – Včelařské vzdělávací centrum.

Včelí stezka ve Smrčné Příroda

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi.

Muzeum včelařství Moravského krasu Kultura

Muzeum včelařství Moravského krasu

Muzeum s expozicí historie včelařství v regionu Moravský kras je umístěno společně s informačním centrem, knihovnou a hasičskou zbrojnicí v nově zrekonstruovaném kulturním domě ve Veselici.

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál Zážitky

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál

Hřiště (lesní zážitkový areál) na Mezní Louce vznikl v blízkosti největšího skalního mostu Evropy, Pravčické brány, jejíž dřevěný model je jedním z hlavních lákadel areálu. Mimo to je k dispozici dalších sedm herních prvků.

Včelín Ořech – unikátní prosklený včelín k pozorování včel Příroda

Včelín Ořech – unikátní prosklený včelín k pozorování včel

Mezi Rudnou u Prahy a Radotínem najdete unikátní prosklený včelín, kde můžete sledovat nejen včely, ale i včelaře doslova z několika centimetrů a přitom se nemusíte bát žihadel. Včelín je tak přizpůsoben především hromadným návštěvám školních dětí a dalších skupin, bezpečnost je na prvním místě.

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi Příroda

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi

Pro milovníky medu, turisty, cyklisty a všechny zájemce vybudovali včelaři z Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu naučnou stezku přibližující svět včel i dalšího hmyzu. Stezka je součástí "veřejné slovácké cyklistické dopravní tepny".

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách Ubytování

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách

Na 27 m² obytného včelína najdete maximální komfort a nebude vám chybět vůbec nic. Spaní na medu ukrývá všechny výdobytky moderní doby a poskytuje maximální komfort. Je stvořeno k relaxaci a odpočinku ideálně ve dvou, to vše v nejkrásnějším prostředí téměř nedotčené přírody.

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích Zážitky

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích

V chráněném objektu starobylého chlebovického fojtství najdete včelařský skanzen a muzeum včelařství. V muzeu jsou umístěny úly od nejstarších slaměných úlů až po nejnovější z tvrzeného polystyrenu.

Včelí farma Rokytník Gurmánská turistika

Včelí farma Rokytník

Včelí farma není v Česku až zas tak obvyklá. Proto máte unikátní příležitost, jednu takovou navštívit. Všude budete cítit omamnou vůni medu a domů si jistě odvezete nejednu sklenici a možná také hřejivou medovinku. Včelí farma Rokytník se zabývá chovem včel na území CHKO Broumovsko.

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná Příroda

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná

Svět včel je úžasný, tak proč se s ním neseznámit blíže? Včelařka, apiterapeutka a majitelka farmy Andrea Novotná vám ochotně ukáže své království na exkurzích, pořádá nejrůznější workshopy a nabízí prvotřídní včelí produkty a certifikované svíčky s oceněním Regionální produkt Českého středohoří.

Včelařská expozice Pištín Kultura

Včelařská expozice Pištín

Včelařská expozice se nachází v podkrovní části Spolkového domu v Pištíně. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické nástroje a zařízení, které používali včelaři.

Muzeum Včelí svět v Hulicích Kultura

Muzeum Včelí svět v Hulicích

Unikátní včelařská expozice, která umožní návštěvníkům stát se na chvíli včelou. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu.

Včelíny Želiv – glamping v maringotce Ubytování

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelín, glampingové ubytování v maringotce, je umístěn na kraji louky u lesa, s krásným výhledem do krajiny a vzrostlého lesa. Nabízí veškerý komfort hotelového ubytování uprostřed přírody, daleko od lidí.

Včelařské muzeum Rosice Kultura

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice se nachází v jižní části města a je osvětovým a chovatelským střediskem Českého svazu včelařů. Součástí areálu je muzejní expozice, specializovaná galerie a včelařský skanzen s unikátními ukázkami současné i historické včelařské techniky, včetně úlů.

Včelařská farma Doležalův med Životní styl

Včelařská farma Doležalův med

Návštěva včelařský farmy je určena pro všechny, který by se rádi dozvěděli více o životě včel, poznali zákulisí vytáčení medu. Exkurze spojené s prohlídkou a přednáškou o včelách probíhají od dubna do září.

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě Kultura

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě

Včelařské muzeum se nachází v domě v Hranicích na Potoční ulici. Nachází se zde expozice o včelařství, výuková a přednášková místnost a další místnost s prodejem tradičních včelařských výrobků.

Památník včelích matek u obce Kukle Kultura

Památník včelích matek u obce Kukle

Památník včelích matek připomíná téměř zapomenutou včelařskou tradici ve svitavském regionu a je zajímavým turistickým cílem s ojedinělou architekturou. Památník společně vybudovaly uprostřed lokality Brand Mikroregion Svitavsko a Lesy ČR.

Mravenčí stezka v Hostinném Příroda

Mravenčí stezka v Hostinném

Lesy na východním okraji města Hostinné obývá jedna z nejpočetnějších kolonií mravence pospolitého v Podkrkonoší. Dnes tudy vede 4,6 km dlouhá naučná stezka díky níž se dozvíte o životě lesních mravenců a dalších zajímavostech zdejší přírody.

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky Příroda

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky

Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s. je obecně prospěšná společnost, založená Ministerstvem zemědělství České republiky a Českým svazem včelařů.

Včelařský skanzen Humpolec Kultura

Včelařský skanzen Humpolec

Zájemci o chov včel se dozví v budově na Dolním náměstí úplně všechno. K vidění jsou ukázky nejrůznějších včelařských pomůcek a historických úlů.

Apidomek v Kunvaldu – včelín, ve kterém můžete bydlet Životní styl

Apidomek v Kunvaldu – včelín, ve kterém můžete bydlet

Apiterapii, tedy léčbu včelami a včelími produkty, lidé nevědomky využívají, když si dají med při nachlazení do čaje. Její staronovou podobou je apidomek – včelín sloužící i pro pobyt nevčelařů, kde se můžete na čas zabydlet zároveň se včelami.

Naučná včelí stezka v Harrachově Příroda

Naučná včelí stezka v Harrachově

Upozorňujeme, že nová trasa nekoresponduje se zákresem včelí stezky v Harrachovských toulkách.

Quest Putování se včelkou Medulkou Hulicemi a Včelím světem Zážitky

Quest Putování se včelkou Medulkou Hulicemi a Včelím světem

Hledací hra – quest nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro všechny, kteří rádi hledají a poznávají… Hledačku a tužku obdržíte na recepci v budově muzea nebo ji lze stáhnout.

Další aktuality

Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Zimní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit krásy zimní krajiny, které vykouzlí sníh a mráz, ale také pomíjivé okamžiky městské zimní výzdoby a světelných efektů na Silvestra či Nový rok. Nechte se inspirovat a udělejte si fotografický výlet do přírody i města.
1. prosinec 2024 13:36
Příroda

20 tipů, kam za kouzlem zimy v Krkonoších

Při toulkách přírodou v Krkonoších objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě sníh a mráz změní k nepoznání. Tak například na svahu Studniční hory vznikne každý rok mapa republiky, vodopády se promění v ledopády a běžkaři mají šanci dostat se tam, kam v létě nemohou, například pod Stříbrný hřeben a na Čertovu louku, nebo na Lysou horu u Rokytnice. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Krkonošským národním parkem!
1. prosinec 2024 13:00
Příroda

10 tipů na zimní procházku naučnými stezkami

I v zimě mají naučné stezky své kouzlo – objevovat je můžete právě nyní, když ještě nenapadlo tolik sněhu, aby se dalo jezdit na běžkách. K návštěvě láká například Božídarské rašeliniště, Hostivické rybníky, tichá krajina Kokořínska anebo sněhem již políbená krajina Jizerských hor, Krkonoš či Beskyd.
30. listopad 2024 10:00
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
28. listopad 2024 10:00
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
27. listopad 2024 16:29
Příroda

Národní parky ČR: objevte krásy české přírody a chráněných území

Národní parky jsou skvosty české přírody, které si zaslouží nejvyšší ochranu spojenou s péčí odborníků a respekt milovníků přírody. Na území České republiky máme zatím čtyři parky, v budoucnu by měl vzniknout další na území Křivoklátska. Při respektování pravidel pohybu ve zvláště chráněných územích se zde nabízí řada pro přírodu šetrných aktivit. Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje v národních parcích čtyři zóny: přírodní (bezzásahová, kam turisté nemají přístup), přírodě blízké (zásahy v omezené míře), soustředěné péče (zlepšování stavu ekosystémů narušených člověkem) a kulturní krajiny (obce v NP a jejich okolí). A jaké parky vlastně v ČR máme? Jejich přehled vám přináší Kudy z nudy.
27. listopad 2024 10:46
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
27. listopad 2024 9:00
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Teplice, který se otevřel v listopadu 2024. V nové atraktivní expozici se ocitnete uprostřed tropického lesa, kde na paleontologické stezce můžete obdivovat ekosystém plný motýlů a ponořit se do světa dinosaurů.
25. listopad 2024 22:59
Příroda