Pospíšit byste si ale měli především na pevnost v
Dobrošově na
Náchodsku: v červnu totiž začne generální rekonstrukce, která tvrz uzavře na další tři roky. Letošní návštěvnická sezona tak bude velmi krátká, ovšem zavřeno tu bude poprvé od roku 1968, kdy armáda tvrz zpřístupnila veřejnosti.
Dobrošov chystá rekonstrukci
Na
tvrzi Dobrošov se chystá památková obnova pěchotního srubu a přestavba návštěvnického centra. Pevnost a její části, rozeseté po širokém okolí, si dlouho bude možné prohlížet jen zvenčí, ovšem po dokončení rekonstrukce vás od jara 2021 čeká návštěvnické centrum s novou interaktivní expozicí a také výtah, který do podzemí dopraví hendikepované turisty. V několika podzemních sálech uvidíte, jak by Dobrošov vypadal, kdyby k mnichovské dohodě nedošlo, stavitelé by pevnost dokončili a ta by se užívala podle původních plánů.
Prohlídky Dobrošova probíhají v pátek, sobotu, neděli, začínají vždy v 9.45, 11.10, 12.30, 14.00 a poslední v 15:15. Ve všedních dnech je otevřeno pouze na objednání předem. Počítejte také s tím, že do podzemí vede 171 schodů a z podzemí 262.
Směr Hanička
Součástí hraničního opevnění mezi
Krkonošemi a
Ostravou je i
dělostřelecká tvrz Hanička, skrytá v lesích nad
Rokytnicí v Orlických horách. Byla pojmenována podle zdejší trampské osady a na rozdíl od Dobrošova prošla v 80. letech minulého století rozsáhlou přestavbou, kdy se proměnila na kryt odolný proti zbraním hromadného ničení. Koncem loňského roku byly dokončeny úpravy kompletně zrenovovaného sociálního zázemí, další změny se chystají: Dotknou se zejména částí, které vznikly před a za 2. světové války, kromě toho vznikne nové parkoviště na Panském Poli. Revitalizace se dočká také interiér dělostřeleckého srubu Na mýtině, vůbec největší z opevňovacích objektů, na jehož stavbu bylo potřeba více než pět a půl tisíce kubíků betonu. Jeho vnitřní stavební dispozice se vrátí do podoby z roku 1938. Expozice, kterou si můžete projít před samotnou prohlídkou, se letos věnuje především bývalému veliteli tvrze J. M. Novákovi a firmě Zbrojovka Janeček.
Haničku si můžete prohlédnout během května o víkendech, prohlídky začínají každou celou hodinu, od začátku června bude otevřeno i ve všedních dnech kromě pondělí.
Stachelberg: návrat do podzemí
Největší atraktivitou
Stachelbergu jsou rozestavěné podzemní prostory. Názornou ukázku starých technologických postupů při výlomech velkých kasárenských sálů ale viděli návštěvníci naposled před několika lety, kvůli problémům se statikou byly tyto části už dlouho zavřené. Nyní došlo na rekonstrukci přístupových chodeb, stržení starých dřevěných výztuží a zajištění několika desítkami metrů nových ocelových výztuží, takže v nové sezoně byste vše mohli opět vidět na vlastní oči. Kromě toho na Stachelbergu dokončili systém zákopů a systém chodníků a stezek, dokončuje se nový orientační a informační systém. Novinkou je také upravené pietní místo u řopíku těsně u silnice vedle kamenného morového sloupu ze 17. století. V květnu je otevřeno o víkendech, v červnu denně od čtvrtka do neděle.
Další zajímavosti pevnostních muzeí
- Rekonstrukce tvrze Dobrošov se zhruba o rok protáhne kvůli netopýrům, kteří podzemí využívají jako zimoviště. Od října do konce března se tak práce zastaví, aby netopýři měli klid.
- Tvrz Bouda se skládá z pěti nadzemních objektů, vzájemně propojených podzemními chodbami. V době jejího vzniku neexistovala zbraň, která by ji dokázala zničit, naopak tvrz mohla po dokončení bránit prostor o rozloze neuvěřitelných 448 kilometrů čtvrtečních. Od začátku května je otevřeno denně, prohlídky podzemí začínají v 11, 13 a v 15 hodin. Pro opravdové fajnšmekry jsou určené šestihodinové speciály s detailní prohlídkou pevnosti a dalších zajímavostí v terénu, například pozůstatku polní dráhy z doby stavby tvrze, samostatného pěchotního srubu K – S 25 Na sedle či prohlídka „převráceného“ řopíku.
- Zatímco k tvrzi Bouda budete muset jít několik kilometrů pěšky, nejjednodušší přístup je k tvrzi Hůrka: stojí na okraji města Králíky a od parkoviště je to ke vchodu jen pár metrů. Obě tvrze, Bouda i Hůrka, navíc nabízejí miniprohlídky, kdy v podzemí strávíte jen půl hodiny. Nic pro nadšence, zato dobré řešení pro rodiny s malými dětmi nebo turisty, kteří si zapomněli přibalit teplé oblečení. V nejhlubších prostorách dělostřeleckých tvrzí totiž teplota obvykle nepřekročí 4 až 6 °C.