ÚvodAktualityDělostřelecké tvrze, pevnostní muzea a novinky v roce 2018
Památky

Dělostřelecké tvrze, pevnostní muzea a novinky v roce 2018

  • 8. května 2018
Plánujete návštěvy dělostřeleckých tvrzí, jejichž stavby před osmdesáti lety stopla mnichovská dohoda? Právě teď otvírají pro novou sezonu. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, na jaké novinky se můžete těšit a také kam byste si měli pospíšit. Dobrošov, Hanička, Bouda, Hůrka a Stachelberg se vás už nemohou dočkat!
Pospíšit byste si ale měli především na pevnost v Dobrošově na Náchodsku: v červnu totiž začne generální rekonstrukce, která tvrz uzavře na další tři roky. Letošní návštěvnická sezona tak bude velmi krátká, ovšem zavřeno tu bude poprvé od roku 1968, kdy armáda tvrz zpřístupnila veřejnosti.
 

Dobrošov chystá rekonstrukci

Na tvrzi Dobrošov se chystá památková obnova pěchotního srubu a přestavba návštěvnického centra. Pevnost a její části, rozeseté po širokém okolí, si dlouho bude možné prohlížet jen zvenčí, ovšem po dokončení rekonstrukce vás od jara 2021 čeká návštěvnické centrum s novou interaktivní expozicí a také výtah, který do podzemí dopraví hendikepované turisty. V několika podzemních sálech uvidíte, jak by Dobrošov vypadal, kdyby k mnichovské dohodě nedošlo, stavitelé by pevnost dokončili a ta by se užívala podle původních plánů.

Prohlídky Dobrošova probíhají v pátek, sobotu, neděli, začínají vždy v 9.45, 11.10, 12.30, 14.00 a poslední v 15:15. Ve všedních dnech je otevřeno pouze na objednání předem. Počítejte také s tím, že do podzemí vede 171 schodů a z podzemí 262.
 

Směr Hanička

Součástí hraničního opevnění mezi Krkonošemi a Ostravou je i dělostřelecká tvrz Hanička, skrytá v lesích nad Rokytnicí v Orlických horách. Byla pojmenována podle zdejší trampské osady a na rozdíl od Dobrošova prošla v 80. letech minulého století rozsáhlou přestavbou, kdy se proměnila na kryt odolný proti zbraním hromadného ničení. Koncem loňského roku byly dokončeny úpravy kompletně zrenovovaného sociálního zázemí, další změny se chystají: Dotknou se zejména částí, které vznikly před a za 2. světové války, kromě toho vznikne nové parkoviště na Panském Poli. Revitalizace se dočká také interiér dělostřeleckého srubu Na mýtině, vůbec největší z opevňovacích objektů, na jehož stavbu bylo potřeba více než pět a půl tisíce kubíků betonu. Jeho vnitřní stavební dispozice se vrátí do podoby z roku 1938. Expozice, kterou si můžete projít před samotnou prohlídkou, se letos věnuje především bývalému veliteli tvrze J. M. Novákovi a firmě Zbrojovka Janeček.

Haničku si můžete prohlédnout během května o víkendech, prohlídky začínají každou celou hodinu, od začátku června bude otevřeno i ve všedních dnech kromě pondělí.  
 

Stachelberg: návrat do podzemí

Největší atraktivitou Stachelbergu jsou rozestavěné podzemní prostory. Názornou ukázku starých technologických postupů při výlomech velkých kasárenských sálů ale viděli návštěvníci naposled před několika lety, kvůli problémům se statikou byly tyto části už dlouho zavřené. Nyní došlo na rekonstrukci přístupových chodeb, stržení starých dřevěných výztuží a zajištění několika desítkami metrů nových ocelových výztuží, takže v nové sezoně byste vše mohli opět vidět na vlastní oči. Kromě toho na Stachelbergu dokončili systém zákopů a systém chodníků a stezek, dokončuje se nový orientační a informační systém. Novinkou je také upravené pietní místo u řopíku těsně u silnice vedle kamenného morového sloupu ze 17. století. V květnu je otevřeno o víkendech, v červnu denně od čtvrtka do neděle.
 

Další zajímavosti pevnostních muzeí

  • Rekonstrukce tvrze Dobrošov se zhruba o rok protáhne kvůli netopýrům, kteří podzemí využívají jako zimoviště. Od října do konce března se tak práce zastaví, aby netopýři měli klid.
  • Tvrz Bouda se skládá z pěti nadzemních objektů, vzájemně propojených podzemními chodbami. V době jejího vzniku neexistovala zbraň, která by ji dokázala zničit, naopak tvrz mohla po dokončení bránit prostor o rozloze neuvěřitelných 448 kilometrů čtvrtečních. Od začátku května je otevřeno denně, prohlídky podzemí začínají v 11, 13 a v 15 hodin. Pro opravdové fajnšmekry jsou určené šestihodinové speciály s detailní prohlídkou pevnosti a dalších zajímavostí v terénu, například pozůstatku polní dráhy z doby stavby tvrze, samostatného pěchotního srubu K – S 25 Na sedle či prohlídka „převráceného“ řopíku.
  • Zatímco k tvrzi Bouda budete muset jít několik kilometrů pěšky, nejjednodušší přístup je k tvrzi Hůrka: stojí na okraji města Králíky a od parkoviště je to ke vchodu jen pár metrů. Obě tvrze, Bouda i Hůrka, navíc nabízejí miniprohlídky, kdy v podzemí strávíte jen půl hodiny. Nic pro nadšence, zato dobré řešení pro rodiny s malými dětmi nebo turisty, kteří si zapomněli přibalit teplé oblečení. V nejhlubších prostorách dělostřeleckých tvrzí totiž teplota obvykle nepřekročí 4 až 6 °C.
Pěchotní srub MO S-5 Na trati Kultura

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub je jeden z prvních postavených v ČSR, patří do systému stálého pohraničního opevnění stavěného v letech 1935-1938.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13 Letní sporty

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Armádní bunkr pod sv. Antonínkem Památky

Armádní bunkr pod sv. Antonínkem

Nedaleko známého poutního místa na sv. Antonínku nedaleko Uherského Hradiště objevíte armádní bunkr, který v 50. letech minulého století sloužil nedaleké posádce. Armáda ho ale později opustila a nyní jej zpřístupnili místní turisté.

Válečné muzeum Sudety Zážitky

Válečné muzeum Sudety

Muzeum v originálním krytu civilní obrany je zaměřené na první a druhou světovou válku, koncentrační tábory, 50. a 60. léta obav před atomovou válkou a rok 1968. Velká výstava Zmizelé Sudety mapuje devastaci obcí v Sudetech komunisty.

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma Památky

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.

Muzeum lehkého opevnění Chotěbuz Památky

Muzeum lehkého opevnění Chotěbuz

Klub vojenské historie Chotěbuz zrekonstruoval 3 lehké objekty vz. 37, a tím vybudoval muzeum, s cílem ukazovat lidem každý objekt v jiném historickém období.

Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce Památky

Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce

Chcete-li se vrátit zpět do roku 1938,a připomenout si, tehdejší vypjatou atmosféru v československém pohraničí, navštivte pěchotní srub T-S 19 Turov, nacházející se v zatáčce u silnice Červený Kostelec-Stárkov. Srub rekonstruuje sdružení Klub vojenské historie T-S 19 Turov z.s.

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších Památky

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách Kultura

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která vás provede historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Uvidíte zde modely opevnění, vybavení, zbraně a uniformy obránců hranic od doby první republiky až do roku 1999.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách Památky

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Objekt patří ke klasickým dvoupatrovým betonovým bunkrům, jejichž největší množství se nachází právě na severní hranici naší země. Tento srub je zajímavý tím, že měl být vybaven téměř všemi druhy zbraní použitelných v pevnostní linii.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let Památky

Tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Tvrz Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí. Skládala se ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů.

Pevnost Dobrošov u Náchoda Památky

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, jedinečný zážitek ze setkání se současným výtvarným uměním v EPO1 v Trutnově, prehistorii v Paleoparku Balka v Nové pace a v Museu bednářství Jaroslava Tománka poznejte stará řemesla. Vydejte se na výlet na hrad Pecka, na rozhlednu na Feistově kopci i rozhlednu Šibeník u Nového Hrádku anebo zavítejte do Rychnova nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
18. květen 2025 9:06
Kultura, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí sedm atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
16. květen 2025 16:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonošskému národnímu parku je 62 let

Krkonošský národní park letos slaví 62 let od svého vyhlášení. Dne 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoskiego Parku Narodowego na polské straně hor, které nastalo o čtyři roky dříve (1959). Při příležitosti 62. výročí založení Krkonošského národního parku si také připomeňme, že je to 31 let, co lesy na území Krkonoš přešly od státního podniku Lesy České republiky pod správu Správy KRNAP.
16. květen 2025 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové je již otevřeno safari i pro osobní automobily!

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá své brány tradičně od května. Bývají tak otevřeny venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Letošní sezónu přibrzdilo opatření proti šíření slintavky a kulhavky – safari je ale nyní otevřeno a lze jej navštívit safaribusem, truckem a od 15. května 2025 i vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně; jízdenku pro jízdu po safari vlastním vozem si musíte opatřit předem on-line. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
15. květen 2025 10:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonošské louky procházejí omlazením

Vzácné druhy krkonošské květeny se pomalu probouzejí po zimním odpočinku. S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu krkonošských luk.
12. květen 2025 8:51
Příroda, Královéhradecký kraj

Pokořte naše nejvyšší hory: Vydejte se do Krkonoš zdolat zdejší tisícovky!

Plánujete si aktivní dovolenou na horách anebo před sebou máte volný den, který chcete strávit v pohybu? Co si dát pořádně do těla a zdolat naše nejvyšší hory? Krkonoše ukrývají spoustu krásných míst a kromě těch často frekventovaných zde objevíte i taková, kde budete téměř nebo úplně sami. Inspirujte se našimi tipy a užijte si den v horském terénu. Zavedeme vás na nejvyšší vrcholová místa republiky, kam vedou turistické stezky. Trekové hole a pití si nezapomeňte s sebou!
6. květen 2025 15:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Květen je na Stezce korunami stromů v Krkonoších věnován řemeslům, sportu i pěstounům

Chystáte se během krásných květnových dnů někam do přírody na rodinný výlet? Jedním z tipů kam vyrazit na státní svátek či prodloužený květnový víkend 8. až 11. 5. 2025 je krkonošská Stezka korunami stromů v Janských Lázních. Na své si přijdou milovníci řemesel, sportu i dravých ptáků. Speciální den je pak připraven i pro rodiny pěstounů.
6. květen 2025 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Trutnov Trails jsou otevřeny pro všechny jezdce na horských kolech

Terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova lákají bikery. Všechny traily jsou sjízdné, těšit se můžete na projetou a upravenou stopu. Na základně funguje oblíbená restaurace, půjčovna a na na oficiálním parkovišti na terasách máte možnost i přespat, v autě nebo ve stanu.
5. květen 2025 9:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj