ÚvodAktualityDeset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku
Zážitky

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

  • 15. února 2024
Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.

Sladovna: vstupte do světa dětské ilustrace

SladovnaV posledních letech se stala báječným místem pro rodiny s dětmi písecká Sladovna; letos oslaví již 17. sezónu. Vedle bohatého programu akcí je hlavním lákadlem patero interaktivních výstav. V jejich čele stojí obří dřevěné Mraveniště s desítkami metrů chodeb, komůrkami a mosty, se skluzavkou a audiovizuálními efekty. Celé patro je věnované dětské knižní ilustraci, pro nejmenší děti je připraven fantastický herní prostor Pilařiště.

SladovnaHraní, zábavné bádání a experimentování s animací i zvukovými efekty, dvě vybavená animační studia, zvukové studio a kino.. to vše je Animárium. Město mnoha perspektiv, skrytých významů i výzev k objevování, to objeví děti na výstavě Já město, která je plná nevšedních prvků. K prohlédnutí bude už jen do 17.3. 2024. Vklouznout můžete také do Hnízda ilustrace – jako když na staré půdě najdete zapomenutou knihu do které se vnoříte a vstoupíte do příběhu... Svět dětských obrazových knih a příběhů láká ke hře, čtení a vyprávění i samotnému tvoření. Součástí je i výtvarný ateliér.

Během prvních tří týdnů jarních prázdnin je Sladovna otevřena standardně, od úterý do neděle, od 26.2. do 11.3. (včetně) bude otevřeno i v pondělí od 9 do 17 hodin.
 

Prácheňské muzeum: do expozice za rybami

RybaV části královského hradu ze 13. století sídlí Prácheňské muzeum. Ze stálých expozic je pro děti nejlákavější část nazvaná Ryby a rybářství: její součástí totiž jsou akvária a nádrže s mnoha druhy ryb českých řek, rybníků a přehradních nádrží. Expozice prezentuje ryby v sedmi akváriích o objemu 2 000 litrů, dvou akvárií o objemu 2 500 litrů a jedné průhledové nádrži o objemu 130 litrů. Pravidelně zde bývá vystaveno 16 až 20 druhů ryb, přičemž některé exempláře dosahují značných rozměrů (sumec, kapři, štika). Expozice živých ryb je doplněna ukázkou historického vybavení používaného dříve v rybničním rybářství a dále výstavkou říčních perel místního původu.
 

Písek a ikonický most: dříve se jmenoval po jelenovi

most v pískuByla by škoda navštívit Písek a neprojít se alespoň jednou po kamenném mostě, který vede přes Otavu. Je to totiž nejstarší dochovaný kamenný most v Čechách; pochází dokonce ze 13. století. Ačkoli nepatří mezi památky UNESCO a na délku měří jen něco málo přes sto metrů, jde o velmi významnou a cennou architektonickou památku. Podle ústního podání se most původně jmenoval Jelení. Nový most byl tehdy pojmenováván podle prvního "uživatele", který po něm přešel. V tomto případě to byl jelen, který ráno předešel zřejmě připraveného významného činitele státní správy.
 

Dětská hřiště: hrajte si

dětské hřištěSkluzavky, prolézačky, balanční prvky, houpačky a další atrakce v Písku čekají na malé návštěvníky třeba na Mírovém náměstí a v Palackého sadech. Na hřišti u výletní restaurace na Městském ostrově zakotvila velká dřevěná loď a na Jiráskově nábřeží objevíte unikátní hřiště z živého vrbového proutí s kameny, mosty, vrbovými loděmi, tunely a tee-pee. Hřiště jsou kvalitně a bezpečně vybudována, často stavěna z přírodních, odolných a trvanlivých materiálů. Hřiště pro menší děti jsou z bezpečnostních důvodů obvykle oplocena.
 

LezeTop: protáhněte se

leze top písekVíce než 150 lezeckých cest, 1 400 metrů čtverečních boulderingových ploch a 6 až 15 metrů vysoké stěny, to je základní představení lezeckého centra LezeTop. Patří k největším lezeckým centrům u nás, pro menší návštěvníky tu mají dětskou stěnu. Vybavení nemusíte brát do s sebou, je tu i půjčovna s kompletním lezeckým vybavením.

Podud jste začátečníci, je nutné při první návštěvě centra základní proškolení instruktorem (pondělí a čtvrtek od 15 00 – 19 00, nebo objednání instruktora min. den předem).
 

Zemský hřebčinec Písek: jarní přehlídka plemenných koní

hřebčinec písekV březnu se v Zemském hřebčinci nedaleko Písku chystá oblíbená Jarní přehlídka plemenných koní. Písecký hřebčinec zve na tuto první letošní akci určenou pro širokou veřejnost všechny milovníky koní. Brány historického areálu hřebčince se otevřou v sobotu 2. března u příležitosti tradiční Přehlídky plemenných koní. Druhý termín je pak v sobotu 23. března 2024. V úvodu programu se divákům jako obvykle představí plemenní hřebci Zemského hřebčince a také kolekce plemeníků soukromých majitelů. Po této části zajímavé především pro chovatele klisen bude následovat pestrý program s koňmi v hlavní roli. Z pohodlí tribuny bude možné sledovat jezdeckou čtverylku, skokové i drezurní ukázky, dovednosti koní v různých zápřežích a mnoho dalšího.
 

Výlet za zvířátky: Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů MakovZoologickou zahradu v Písku sice nemají, ale můžete se vypravit do záchranné stanice živočichů Makov; leží v areálu hájenky u rybníka Makov u obce Čížová, asi 7 km od města, a z Písku se sem dá pohodlně dojet na kole. Stanice přijímá veškeré poraněné, nemocné či jinak handicapované volně žijící živočichy a pečuje také o opuštěná mláďata. Stanice je umístěna v areálu hájenky Makov. Současná rozloha činí cca 4000 m2. Stanice je rozdělena na tři části: expoziční, léčebná a rehabilitační a vypouštěcí. Podívat se sem můžete ve středu a sobotu od 9:00 do 15:00 hodin. Nahlédnout do života záchranné stanice umožňují rovněž dvě webové kamery. Sledovat tak 24 hodin denně můžete zdejší jezírko a obyvatele v léčebné části stanice, na jaře hnízdění handicapovaného páru čápů bílých nebo zimní krmítko. Veterinární službu zajišťuje Veterinární klinika Písek, za což jí patří velký dík.
Lezecké centrum LezeTop – Písek Letní sporty

Lezecké centrum LezeTop – Písek

Jedno z největších lezeckých center v ČR, 1500 m² lezecké plochy, více než 160 lezeckých cest všech obtížností. Centrum je určeno pro širokou veřejnost, začátečníky i sportovní lezce. Vstup není časově omezen.

Sladovna Písek – galerie hrou Zážitky

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět Jana Amose Komenského, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v Animáriu.

Přírodní park Písecké hory Příroda

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací Příroda

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Na Městském ostrově v Písku naleznete restauraci a venkovní bar s posezením a dětským zábavním parkem. Ostrov uprostřed řeky Otavy využívali v minulosti ostrostřelci, hrálo se tu rovněž divadlo.

Záchranná stanice živočichů Makov Příroda

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Prácheňské muzeum v Písku Kultura

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Sladovna Písek – prohlídka s příběhem Kultura

Sladovna Písek – prohlídka s příběhem

Aneb "navštívení zlatých časů sladovnických". Písecká Sladovna je na cestě vytváření nové formy živého kulturního centra, kde se hodnoty tvoří a zprostředkovávají návštěvníkům všech generací. Naleznete zde několik stálých expozicí, ale také interaktivní výstavy, určené především dětem.

Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně Zážitky

Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. A Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Přijeďte do Písku a objevte mravenčí svět!

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR Památky

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Další aktuality

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj