Lázně Karlova Studánka s dvousetletou tradicí se nachází v nadmořské výšce 800 m n. m. v malebném údolí říčky Bílá Opava. Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří stylové lázeňské budovy. Lázně založil roku 1785 na místě železářské osady Hubertov nejmladší syn Marie Terezie, Maxmilián II. František. Název Karlova Studánka získaly až v roce 1803 podle habsburského vojevůdce Karla Ludvíka, který v bitvě u Aspern roku 1809 porazil Napoleona.
Roubené budovy ovlivněné empírem, které pamatují založení lázní, stojí v Karlově Studánce dodnes. V parcích a na úbočích zalesněných svahů najdete lázeňské penziony a pavilony, geologickou expozici hornin z oblasti Jeseníků, umělý vodopád, kavárny i výletní restaurace. Řadu návštěvníků láká do Karlovy Studánky nejenom ojedinělé horské klima a malebné prostředí, připomínající skanzen, ale také bazén s teplou slanou vodou a bohatá nabídka rekreačních a relaxačních programů s různou délkou pobytu.
Čistý vzduch, oxid uhličitý a minerální voda
K přírodním léčivým zdrojům patří kromě klimatu také přírodní oxid uhličitý a minerální voda, která slouží k přípravě uhličitých koupelí i rašelinových zábalů, k inhalaci a k pití. Mezi oblíbená místa patří bazén s teplou slanou vodou (32 až 34°C), podvodními lehátky, lavicemi a masážními proudy. Najdete tu také vířivku, finskou saunu, tepidarium a solnou jeskyni. V lázních probíhá komplexní lázeňská léčba pro onemocnění horních cest dýchacích, stavy po nemocích onkologických a také cévní nemoci (vysoký krevní tlak) a pohybové (kloubní a páteřní obtíže). Dále zde probíhají rekreační a relaxační programy.
Jedno z nejzajímavějších míst světa
Vědět byste měli i to, že list The New York Times zařadil Karlovu Studánku a Jeseníky do přehledu turisticky nejzajímavějších míst světa. Lázně se ocitly ve společnosti míst jako Rio de Janeiro, Marseille, Amsterdam či Istanbul.
Lázně Karlova Studánka jsou ale ojedinělé hlavně prostředím, ve kterém se nachází, třeba údolím horské říčky Bílé Opavy, nebo nejvyšší horou Jeseníků Pradědem. Nejkrásnější trasa vede pravou jesenickou divočinou po schodech, žebřících a můstcích údolím Bílé Opavy. Stezka vede z Karlovy Studánky a končí pod Ovčárnou, odkud je to přes horskou chatu Barborka již jen kousek na Praděd. Pokud dáváte přednost opuštěnějším místům, můžete zamířit třeba k Rolandovu kameni, skalnímu útvaru s krásnou vyhlídkou na okolní panorama Jeseníků. V zimě je nejlepší nasadit běžky a vyrazit po některé ze zdejších udržovaných stop anebo zamířit do ski areálu.
Karlova Studánka je lázeňské městečko v Hrubém Jeseníku, známé svým čistým vzduchem a krásnou horskou přírodou. Leží na východní straně nejvyšší hory Jeseníků, Pradědu.
Lázně Karlova Studánka založil v roce 1785 Maxmilián II. František, nejmladší syn Marie Terezie.
V Karlově Studánce se využívá přírodní oxid uhličitý a minerální voda pro přípravu uhličitých koupelí, rašelinových zábalů, inhalací a pití.
V Karlově Studánce probíhá komplexní lázeňská léčba pro onemocnění horních cest dýchacích, onkologické nemoci, cévní a pohybové obtíže. K dispozici jsou také rekreační a relaxační programy.
The New York Times zařadil Karlovu Studánku a Jeseníky mezi turisticky nejzajímavější místa světa.
Návštěvníci mohou obdivovat historické roubené lázeňské budovy, zúčastnit se rekreačních programů, využit moderní bazén s teplou slanou vodou, finskou saunu a solnou jeskyni nebo prozkoumávat turistické stezky a vodopády v okolní přírodě.
Nejkrásnější turistický kurz vede údolím Bílé Opavy, kde trasa vede po schodech, žebřících a můstcích a skýtá nádherné výhledy na okolní přírodu.
V zimním období jsou v Karlově Studánce dostupné udržované běžecké stopy a možnosti lyžování ve ski areálu, které přilehají k lázním.
Lázně Karlova Studánka otevřely nový bazén s teplou vodou a dalšími vodoléčebnými atrakcemi, který je prvním svého druhu v České republice.
Název Karlova Studánka byl přijat v roce 1803 na počest habsburského vojevůdce Karla Ludvíka, který porazil Napoleona v bitvě u Aspern.