ÚvodAktualityDožije se libeňský most stovky? aneb nejznámější stavby Pavla Janáka
Památky

Dožije se libeňský most stovky? aneb nejznámější stavby Pavla Janáka

  • 16. června 2018
Stavby architekta Pavla Janáka jsou leckdy známější než jeho jméno – a zvlášť poslední dobou, kdy se hodně mluví o zbourání Libeňského mostu v Praze. Ano, i ten je Janákovým dílem, podobně jako třeba pražský palác Adria nebo pardubické krematorium, které znáte z Herzova filmu Spalovač mrtvol.
Architekt Pavel Janák (1882–1956), rodák z Prahy-Karlína, patřil k nejvýraznějším představitelům české meziválečné architektury. Žil v době, kdy se rychle střídaly styly a všechny se odrazily v jeho tvorbě: od secese a kubismu přes národní sloh až po funkcionalismus.
 

Libeňský most

Přes Vltavu mezi Libní a Holešovicemi v Praze vede Libeňský most, otevřený 29. října 1928 k desátému výročí vzniku Československé republiky. Jeho předchůdcem byl od roku 1903 provizorní dřevěný most, který o něco dřív sloužil při výstavbě mostu Legií. Libeňský most, údajně jediný na světě s prvky kubismu, často střídal jména. Dvakrát se vrátil k původnímu názvu Libeňský, mezitím však byl v letech 1938 až 1940 a 1945 až 1952 pojmenován po tehdejším primátorovi Prahy, Karlu Baxovi, jako Baxův most a v letech 1952 až 1962 nesl název Stalingradský most. Momentálně je jeho osud nejistý; možná ho čeká bourání, možná opravy.
 

Pardubické krematorium

Nejslavnější české krematorium stojí v Pardubicích: právě tady v roce 1968 natáčel Juraj Herz film Spalovač mrtvol. V té době budova existovala už téměř padesát let; vznikla v letech 1921 až 1923 a Pavel Janák ji navrhl ve stylu rondokubismu či obloučkového kubismu, pro který byly charakteristické pozitivní a barevné ohebné prvky. Podobně jako pražská Legiobanka, postavená ve stejném stylu, si i pardubické krematorium muselo na uznání odborníků i veřejnosti počkat několik desítek let, ale dočkalo se. Od roku 2010 je zapsáno mezi národní kulturní památky a pravidelně se tu pořádají komentované prohlídky.
 

Palác Adria

Ve stejné době jako pardubické krematorium Janák pracoval na projektu pražského paláce Adria na nároží Jungmannova náměstí a Národní třídy na Novém Městě v Praze. Janák je autorem průčelí budovy, dispozici měl na starosti Josef Zasche. Sochařská výzdoba paláce je dílem Otto Gutfreunda, Jana Štursy, Bohumila Kafky a dalších.
 

Prvorepubliková funkcionalistická vilová kolonie Baba

Významnou část Janákovy tvorby tvoří urbanistické návrhy řady pražských čtvrtí, mezi nimiž vyniká projekt osady BabaDejvicích na severním okraji Prahy. Komplex několika desítek funkcionalistických vil byl jednou z evropských ukázkových kolonií moderního bydlení, které vznikaly na přelomu 20. a 30. let 20. století. Pavel Janák si Babu vybral také pro stavbu vlastního rodinného domu, v němž žil až do smrti. Od roku 1993 je Baba městskou památkovou zónou.
  

Hvězda, Míčovna a další

V závěru své profesní kariéry mohl Pavel Janák při obnově řady památek využít svůj celoživotní zájem o historii a umění minulých staletí. V roce 1936 byl jmenován architektem Pražského hradu; pracoval na úpravách Černínského paláce a Letohrádku královny Anny, záchraně renesanční Míčovny i rekonstrukci Prezidentského domku v Královské zahradě. Barokní jízdárnu Pražského hradu proměnil v reprezentativní výstavní prostory, pro dnes již neexistující Muzeum A. Jiráska a M. Aleše upravil letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře a podílel se i na rekonstrukci zámku v Novém Městě nad Metují.
 

Víte, že…?

  • Již během studií pozemního stavitelství a architektury u profesora Josefa Schulze na Českém vysokém učení technickém se Pavel Janák zapojil do soutěže o úpravu a dostavbu Staroměstské radnice v Praze, poničené koncem druhé světové války. K řešení prostoru Staroměstského náměstí se během života vrátil ještě dvakrát, ovšem žádná ze soutěží nepřinesla výsledek a novogotické křídlo radnice z let 1838 až 1848 dosud nebylo obnoveno.
  • Pavel Janák je rovněž autorem projektu Hlávkova mostu; ten jako jeden z mála významných pražských mostů nese od svého vzniku v letech 1910 až 1911 stejné jméno.
Libeňský most v Praze Památky

Libeňský most v Praze

Pražský Libeňský most v sedmé městské části spojuje Holešovice s Libní. Byl postaven v letech 1924 až 1928. V té době šlo o nejdelší silniční most v Praze. Po proudu řeky je v Praze patnáctým mostem, vede po něm i tramvajová trať.

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol Památky

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou Památky

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.

Prezidentský domeček na Pražském hradě Památky

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze Památky

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Další aktuality

Tipy na Velikonoce pro nejmenší turisty a výletníky

Trávíte Velikonoce doma s menšími dětmi a chtěli byste jim vymyslet zajímavý program? Pokud nevíte, jak je během svátků zabavit, určitě vám pomohou naše tipy, které jsou určené především nejmenším turistům a výletníkům.
4. duben 2025 15:35
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Grill fest na Smíchovské náplavce, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha