Za upíry do Čelákovic

Před padesáti lety proslavil
Čelákovice zvláštní nález, když v místě zvaném
Mrchovláčka – které mimochodem nikdy nemělo nijak dobrou pověst – bylo odkryto jedenáct hrobů s podivnými ostatky. Tři mrtví měli oddělenou lebku, jeden pravou nohu; levou měl přitom silně ohnutou v koleni, jako by původně byla svázaná. Několik lidí bylo patrně pohřbeno se spoutanýma rukama, jiní leželi na břiše a v jednom z hrobů se našel zbytek kůlu z borového dřeva.
Skutečně se v Čelákovicích podařilo objevit
největší evropský hřbitov upírů anebo šlo o odsouzence, popravené na nedaleké šibenici?
Další upíří rejdiště
Čelákovičtí upíři se sice stali senzací, ale našly se i další podivnosti. Například v
Kopidlně v místě zvaném Na stínadlech narazili při hloubení základů domu na lidské kostry s lebkami uloženými mezi nohama, v
Lochenicích byla objevena kostra ženy ležící na břiše a přibitá železnými hřeby k prknu na dně hrobu a v
Žatci nález odhalil dva muže pochované během 12. století; jeden měl oddělenou hlavu, druhý dřevěný kolík a hřeb v hrudi.

Na další zajímavosti narazíte při prohlídce
Památníku Velké Moravy ve
Starém Městě na
Uherskohradišťsku. Již v 10. století tu pochovali malé dítě zatížené nad pánevními kostmi a dolními končetinami velkými kameny, byly objeveny také hroby, v nichž byli nebožtíci svázaní do kozelce anebo jinak „zneškodněni“ – málo platné, v boji s upíry šlo víc než o vysvobození mrtvých o to, aby se ulevilo živým. Upíří pověsti se dotkly také jihomoravských
Ivančic nebo
Žďáru nad Sázavou, kde na
Dolním hřbitově objevíte místo odpočinku posledního českého upíra. V 19. století se tu odehrál podivuhodný protivampýrský obřad, detailně popsaný ve žďárské i jihlavské kronice. Hřbitov, vybudovaný v roce 1709 podle návrhu architekta
Jana Blažeje Santiniho, se dnes už nepoužívá a je přístupný zdarma.
Za upíry se také můžete vypravit do
Českého Krumlova, a to na
výlet po stopách upíří princezny, na
strašidelný zámek Draxmoor do
Dolní Rožínky anebo se v
seriálu Česko ve filmu podívat na
film Upír z Feratu režiséra
Juraje Herze.
V Čelákovicích bylo odkryto jedenáct hrobů s podivnými ostatky, včetně mrtvých s oddělenými lebkami a svázanými končetinami.
Další lokality zahrnují Kopidlno, Lochenice, Žatec a Ivančice, kde byly nalezeny podobně neobvyklé hroby a ostatky.
Na Dolním hřbitově ve Žďáru nad Sázavou můžete vidět místo odpočinku posledního českého upíra, kde se konal protivampýrský obřad.
Kněžna Eleonora Amálie Schwarzenberg byla ve své době považována za nebezpečnou upírku a její osud stojí za prozkoumání v Českém Krumlově a Třeboni.
Ve Táboře se nachází Strašidelné podzemí, které je situováno v katakombách starého domu a nabízí atmosféru plnou strašidelných stvoření.
Kamenná baba u Bezděkova je socha vytesaná z hrubozrnné žuly s nápadně velkými očima upřenými k vodě.
Faustův dům se nachází na Karlově náměstí a je spojen s tajemnými dějinami alchymisty Edwarda Kelleyho a Ferdinanda Antonína Mladoty ze Solopysk.
Na zámku Dětenice se konají strašidelné prohlídky v doprovodu neobvyklých bytostí, které jsou vhodné pro děti i dospělé.
Kniha 'Kletba krve' od spisovatelky Martiny Hohenberger vypráví o upířích bytostech žijících v podzemí Znojma.
Český filmový průmysl je známý dlouhou tradicí a nepřebernou škálou památek, které někdy hrají samy sebe, jindy slouží jako kulisy pro děj, který se odehrává jinde.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.