ÚvodAktualitySvatojánské Navalis 2024 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy
Zážitky

Svatojánské Navalis 2024 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy

  • 13. května 2024
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého, kterého zná celý svět. Slavné vodní slavnosti na jeho počest se u Karlova mostu letos dočkají již 16. ročníku a nejen Pražané se z něj budou moci těšit ve středu 15. května 2024!
Slavnosti Navalis

Už po 296. a 16. v novodobé historii se v Praze budou ve středu 15. května konat Svatojánské slavnosti Navalis 2024. Vltava v blízkosti Karlova mostu se tak opět stane místem, kde se stejně jako v barokní době uskuteční vodní koncert. Přesně v duchu barokních ohromujících spektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice.

navalisProgram slavností zahájí Zdobení koní na Hradčanském náměstí, které se bude konat od 14:30 hodin u Arcibiskupského paláce. V 16:30 proběhne požehnání koním a jezdců tamtéž a poté následuje slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava od 17:30 hodin. V 19:00 vyrazí svatojánské procesí na Karlův most. Povede jej Banderium z Kunovic, které je dle tradice ochranou pro panovníka či biskupa. Kladrubský hřebčín provede jízdu původním arcibiskupským kočárem s reprezentativním čtyřspřežím kladrubských hřebců. Procesí se bude ubírat z katedrály Královskou cestou až na Karlův most.
 

Benátské lodě na Vltavě a zdobená lodice Bissona Nepomuceno

navalisA protože Jan Nepomucký, jenž je celosvětově nejznámějším českým světcem, je také jedním z patronů italských Benátek, každý rok organizátoři slavností Navalis zvou do Prahy benátské gondoliéry a veslaře. Letos se na hladině Vltavy u Karlova mostu objeví regata benátských lodí Vela al Terzo, kterou můžete pozoroat od 19:45. Svatý Jan Nepomucký je, jak již bylo uvedeno, jedním z patronů města Benátek, a především služebníků vodních – gondoliérů. Věděli jste, že socha sv. Jana Nepomuckého je jedinou sochou na Canal Grande v Benátkách. Arcibiskup pražský odstartuje regatu historických závodních veslic symbolicky benátským praporem od mřížky, kde podle tradice svrhli tělo sv. Jana Nepomuckého. Regaty se zúčastní i bývalí čeští reprezentanti v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.

Poprvé se v České republice představí benátská historická lodice bissona San Giovanni Nepomuceno zvaná též Praghese, jejíž holý trup byl v roce 2019 přivezen do severočeských Nehasic z Benátek, kde byl tradičními řezbářskými, malířskými, zlatnickými technikami a uměleckou draperií ozdoben, aby se s věrnou kopií sochy Jana Nepomuckého na přídi, tak jak ji známe od Jana Brokoffa z Karlova mostu, účastnil v Benátkách slavnosti Regata Storica 2019 a tím rozšířila jako jedenáctá loď flotilu unikátních veslic typu bissona, které jsou kotví v historické loděnici Arsenale v Benátkách.
 

Parašutisté i vodní koncert

navalisVečerní koncert na hladině Vltavy zahájí seskok pěti osvětlených parašutistů. Šestý parašutista, Marek Rahbani (mistr světa v canopy pilotingu), proletí pod obloukem Karlova mostu, kde bylo podle tradice tělo Jana Nepomuckého svrženo do Vltavy. Symbolicky pět osvětlených parašutistů se poté snese na vodní hladinu Vltavy a zahájí tak večerní koncert.

V období baroka, byly tzv. vodní hudby, musicae navales, komponovány vždy pro jednotlivé ročníky slavností. Dle tohoto kánonu i v roce 2024 zazní aranžmá barokní hudby v provedení ansámblu Hora Fugit pod vedením Beaty Altior z Institutu renesance kulturního dědictví. Během koncertu zazní Litanie ke sv. Janu Nepomuckému Johanna Antona Kobricha, Regina Coeli Bonifazia Grazianiho, Te Deum laudamus Wolfganga Amadea Mozarta a tradiční slavnostní fanfáry Jiřího Ignáce Linky. Pořadatelé se pokusí provést jedinečný hudebně-historický experiment, který nemá v novodobých dějinách obdoby. Vše bude provedeno s ohledem na srozumitelnost pro současné publikum, ale s důrazem na oživení autentické barokní tradice.

Muzeum Karlova mostu Kultura

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Svatojánské slavnosti Navalis 2025

14. 5.15. 5.
Svatojánské slavnosti Navalis 2025

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha