Ondřejská pouť má tradičně dvě části – církevní a světskou. Chcete-li si užít obě, budete si muset přivstat. V 9:00 hodin se poutníci vydají za doprovodu
živé dechové kapely k hradní kapli sv. Ondřeje, kde zahájí farář mši svatou. Po bohoslužbě už nebude nic bránit světské zábavě, která se protáhne do odpoledních hodin. Po celou dobu vám budou k dispozici
stánky s občerstvením a drobným zbožím. Na zahřátí poslouží čaj, svařák nebo medovina, hladové žaludky utěší párky z kotle a jiné typicky pouťové chuťovky.
Hradní zřícenina bude v tento den
otevřená do 15:30 hodin.
Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě
Hrad Hukvaldy nemůžete přehlédnout. Tyčí se na protáhlém kopci nad stejnojmennou obcí známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Z jeho hradní věže je
krásný výhled do okolí na hřebeny Beskyd, městečko
Kopřivnici,
Příbor a přes Fryčovice až k
Ostravě. Kromě hradu a přilehlé
obory plné
daňků a muflonů stojí za vidění také
kaple sv. Ondřeje z konce 17. století, která je nejzachovalejším objektem na hradě. Je zasvěcena patronu zdejšího kraje
sv. Ondřeji. V kapli je výborná akustika a proto se zde konají nejrůznější koncerty a vystoupení. Areál hukvaldského hradu je od roku 1994 pravidelně na začátku léta dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.
Na návštěvu k Leoši Janáčkovi
Hukvaldy jsou na svého
slavného rodáka patřičně hrdí a pečují o jeho památku. Chcete-li nahlédnout do míst, kde
skladatel trávil dlouhá léta, hledejte
dům s číslem 79. Dnes je z něho muzeum s krásně dochovanými původními interiéry z dob
Janáčkova života. Průvodce vám bude vyprávět o skladatelově životě, ukáže vám, kde pracoval, odpočíval i jedl. Expozice pak napoví mnohé o
Janáčkově vztahu k rodnému kraji. Budete-li chtít na umělce zavzpomínat skrze hudbu, v audiovizuální místnosti jsou připravené špičkové nahrávky jeho skladeb i několik filmů. Pozor, od listopadu do března je
památník Leoše Janáčka přístupný pouze po
telefonické domluvě.
Aquapark Olešná: Koupání za každého počasí
Láká-li vás pohyb, ale podzimní počasí mu příliš nepřeje, zkuste
aquapark Olešná ve
Frýdku-Místku. Patří však k
nejmodernějším nerezovým koupalištím v zemi a z Hukvald to k němu máte, co by kamen dohodil. Uvnitř vás čeká
krytý vodní svět s divokou řekou, whirpoolem, lavicemi s vodní a vzduchovou masáží nebo tobogánem s videoprojekcí. Areál nabízí také možnost
nočního koupání s laserovou show a každou neděli od 10 hodin aquaaerobic. O víkendu mají
otevřeno do 21 hodin. Vstupné na 90 minut stojí 230 korun.
Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje, jenž se slaví 30. listopadu.
Ondřejská pouť má tradičně dvě části - církevní a světskou.
Z hradní věže Hukvaldy je krásný výhled do okolí na hřebeny Beskyd, městečko Kopřivnici, Příbor a přes Fryčovice až k Ostravě.
Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy se koná pravidelně na začátku léta v areálu hukvaldského hradu.
Muzeum nabízí prohlídku dochovaných interiérů z dob Janáčkova života, a také audiovizuální místnost s nahrávkami jeho skladeb.
Vstupné do aquaparku Olešná na 90 minut stojí 230 korun a návštěvníci zde najdou krytý vodní svět s divokou řekou, whirpoolem, masážní lavicemi, tobogánem s videoprojekcí a možnost nočního koupání s laserovou show.
Hukvaldy se projevují hrdost na Leoše Janáčka péčí o jeho památník a udržováním muzea, které ukazuje návštěvníkům jeho život a dílo.
Návštěvníci mohou vidět hrad Hukvaldy, kapli sv. Ondřeje s výbornou akustikou, oboru plnou daňků a muflonů, bronzovou sochu lišky Bystroušky a Památník Leoše Janáčka.
Bronzová socha lišky Bystroušky symbolizuje odkaz na operu 'Příhody lišky Bystroušky', kterou zde Leoš Janáček složil.
Kromě koupání v bazénech mohou lidé v aquaparku Olešná provozovat aquaaerobic, užívat si noční koupání s laserovou show a využívat tobogány s videoprojekcí.