ÚvodAktualityHrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí
Památky

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

  • 26. listopadu 2024
Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 1. prosince 2024 do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
Ondřejská pouť má tradičně dvě části – církevní a světskou. Chcete-li si užít obě, budete si muset přivstat. V 9:00 hodin se poutníci vydají za doprovodu živé dechové kapely k hradní kapli sv. Ondřeje, kde zahájí farář mši svatou. Po bohoslužbě už nebude nic bránit světské zábavě, která se protáhne do odpoledních hodin. Po celou dobu vám budou k dispozici stánky s občerstvením a drobným zbožím. Na zahřátí poslouží čaj, svařák nebo medovina, hladové žaludky utěší párky z kotle a jiné typicky pouťové chuťovky. Hradní zřícenina bude v tento den otevřená do 15:30 hodin.
 

Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy nemůžete přehlédnout. Tyčí se na protáhlém kopci nad stejnojmennou obcí známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Z jeho hradní věže je krásný výhled do okolí na hřebeny Beskyd, městečko Kopřivnici, Příbor a přes Fryčovice až k Ostravě. Kromě hradu a přilehlé obory plné daňků a muflonů stojí za vidění také kaple sv. Ondřeje z konce 17. století, která je nejzachovalejším objektem na hradě. Je zasvěcena patronu zdejšího kraje sv. Ondřeji. V kapli je výborná akustika a proto se zde konají nejrůznější koncerty a vystoupení. Areál hukvaldského hradu je od roku 1994 pravidelně na začátku léta dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.
 

Na návštěvu k Leoši Janáčkovi

Hukvaldy jsou na svého slavného rodáka patřičně hrdí a pečují o jeho památku. Chcete-li nahlédnout do míst, kde skladatel trávil dlouhá léta, hledejte dům s číslem 79. Dnes je z něho muzeum s krásně dochovanými původními interiéry z dob Janáčkova života. Průvodce vám bude vyprávět o skladatelově životě, ukáže vám, kde pracoval, odpočíval i jedl. Expozice pak napoví mnohé o Janáčkově vztahu k rodnému kraji. Budete-li chtít na umělce zavzpomínat skrze hudbu, v audiovizuální místnosti jsou připravené špičkové nahrávky jeho skladeb i několik filmů. Pozor, od listopadu do března je památník Leoše Janáčka přístupný pouze po telefonické domluvě.
 

Aquapark Olešná: Koupání za každého počasí

Láká-li vás pohyb, ale podzimní počasí mu příliš nepřeje, zkuste aquapark Olešná ve Frýdku-Místku. Patří však k nejmodernějším nerezovým koupalištím v zemi a z Hukvald to k němu máte, co by kamen dohodil. Uvnitř vás čeká krytý vodní svět s divokou řekou, whirpoolem, lavicemi s vodní a vzduchovou masáží nebo tobogánem s videoprojekcí. Areál nabízí také možnost nočního koupání s laserovou show a každou neděli od 10 hodin aquaaerobic. O víkendu mají otevřeno do 21 hodin. Vstupné na 90 minut stojí 230 korun.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Liška Bystrouška v Hukvaldech Památky

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech Památky

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Další aktuality

Hrady a zámky v Moravskoslezském kraji zahajují novou sezónu

Památky Moravskoslezského kraje pomalu otevírají své brány! Už od 5. dubna 2025 zve na návštěvu například zámek Janovice, který vám nabídne zcela novou prohlídkovou trasu. Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň se už nemohou dočkat Velikonoc, a tak vás provedou velikonočními interiéry od první dubnové soboty. Otevřeno budou mít ale nejen hrady a zámky – z industriálních památek se můžete podívat do Dolu Michal, který na letošek připravuje noční prohlídky a akce pro děti z mateřských škol.
2. duben 2025 18:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 5. dubna 2025 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
2. duben 2025 12:28
Příroda, Moravskoslezský kraj

Legiovlak vyjíždí do nové sezony: letos jej zastihnete v Hradci Králové, Praze, Brně i Jihlavě

Nádraží Týniště nad Orlicí je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Setkáte se s ním ve Středočeském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, i na Vysočině. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost. Na své pouti po Čechách, Moravě a Slezsku bude od 1. dubna do 30. listopadu 2025.
1. duben 2025 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima dává našim končinám definitivní vale a vládu nad přírodou přejímá již velmi očekávané jaro. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
29. březen 2025 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Velikonoční tipy 2025 v Ostravě a okolí

Kam vyrazit o Velikonocích v Ostravě a okolí? Naplánujte si skvělý program o prodlouženém víkendu, nechejte se inspirovat tipy z portálu Kudy z nudy, který vám tentokrát poradí, kam se vydat na výlet či zajímavou velikonoční akci v Ostravě a okolí.
16. březen 2025 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kde? V Chráněné krajinné oblasti Poodří v obci Sedlnice. Sněženky jsou poklady jara, pojďme je společně chránit, aby mohly lány sněženek vykouzlit úsměv na tvářích i dalších generací.
6. březen 2025 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Bohumín rozveselí masopustní průvod

Masopustní veselí ovládne v úterý 4. března 2025 bohumínskou pěší zónu i náměstí T. G. Masaryka před radnicí. Nebudou přitom chybět veselé maškary, koňský povoz i stylový hudební doprovod.
3. březen 2025 13:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava nabídne komentované prohlídky kolekce bonsají

V loňském roce nabídla Zoo Ostrava poprvé komentované prohlídky s průvodcem speciálně zaměřené na bonsaje. Tyto miniaturní rostliny jsou na zimu přestěhovány z expoziční části do vytápěného fóliovníku, kde prohlídky probíhaly. Zájem o ně byl velký, proto je zoo nabízí i v letošním roce – zahájeny budou 1. března a konat se budou o sobotách a nedělích po celý březen.
25. únor 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj