ÚvodAktualityHrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu
Památky

Hrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu

  • 18. února 2018
Dvacet šest domů, šest zahrad a dvě cihelny musely zmizet z Malé Strany, aby si na jejich místě v letech 1624–1630 mohl Albrecht z Valdštejna nechat postavit své nové sídlo. Dnes ve Valdštejnském paláci sídlí Senát Parlamentu České republiky; kromě dnů otevřených dveří zve na zajímavou výstavu i v zimě.
Výsledkem Valdštejnových stavebních vizí byl rozlehlý a honosný palácový komplex a zároveň první monumentální světská stavba raného baroka v Praze; všechny další pražské barokní paláce jsou mladšího data. Sám Valdštejn si ale přepychového sídla příliš dlouho neužil, roku 1634 byl zavražděn v Chebu.
 

Medvědi, hrnek a lev

Pokud hledáte důvod, proč právě teď navštívit Valdštejnský palác, chopte se příležitosti: Výstava protokolárních darů v Mytologické chodbě nabízí přehlídku více či méně vkusných předmětů, které senátoři obdrželi jako dary při svém putování po světě či od zahraničních návštěv v Česku. Co uvidíte? Například hrníček s motivem Petrohradu, který věnoval Senátu ruský prezident Vladimir Putin, dva objímající se lední medvědy coby dar Parlamentu Dánského království a spousty dalších suvenýrů ze všech koutů světa. Naopak dary, které od nás putují za hranice, zastupuje křišťálový lev. Váží přes dvě kila a je vyroben z formy z období první republiky. Vstup na výstavu je zdarma, otevřeno je vždy první víkend v měsíci a ve státní svátky, v dubnu pak každý víkend. Další možnost nabízejí dny otevřených dveří, které Senát pořádá každoročně 8. května a 28. října.
 

Příběh slavné kapesní Rybičky

Denně až do 25. února si můžete ve Výstavní síni Senátu prohlédnout výstavu Od Rybičky k Predátoru, mapující téměř tři staletí trvající nožířské tradice Českosaského Švýcarska. Seznámíte se i s příběhem legendární Rybičky, kapesního nože, který se ve společnosti Mikov v Mikulášovicích vyrábí více než sto let, nechybí ani větší exponáty jako palaše, šavle, břitvy či kordy. Vstup je zdarma.
 

Jízdárna a první sala terrena v českých zemích

Každé barokní sídlo muselo mít zahradu a ani Valdštejnský palác nebyl výjimkou. Velkoryse rozvržená zahrada se salou terrenou, vůbec první stavbou svého druhu v českých zemích, je ale otevřená až od dubna. Prohlédnout si zato můžete Valdštejnskou jízdárnu; ostatně na koně si Valdštejn potrpěl, v palácové konírně prý měl každý kůň nad sebou svůj portrét. Obrovská jízdárna slouží jako výstavní prostor, až do 25. února si můžete prohlédnout výstavu Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský – renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem. Národní galerie v Praze ji připravila společně s Kunsthistorisches Museum Wien a Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky.
 

Co po Valdštejnovi zbylo?

Přestože rodu Valdštejnů palác patřil až do roku 1945, památek na Albrechta z Valdštejna se dochovalo jen málo: například přenosná cestovní truhla a měděná kamínka, portrét z roku 1631, kord, límec, ostruhy anebo pozoruhodné vysoké boty, ušité z jednoho kusu kůže. Raritou je vycpanina jeho jezdeckého koně. Oblíbené zvíře zvláštní žíhané barvy, které zřejmě padlo v bitvě u Lützenu, nechal Albrecht z Valdštejna vycpat a vystavit ve svém paláci. Dnes je kůň umístěn v chebském muzeu a drží titul zřejmě nejstarší vycpaniny v Česku a druhé nejstarší v Evropě, byť se už dávno ví, že je sestaven z více zvířat.
 

Valdštejnský palác kdysi a nyní

V polovině 20. století přešel Valdštejnský palác do vlastnictví státu. Využití pro Senát bylo logickým pokračováním několika desetiletí, kdy v interiérech byly kanceláře ministerstva informací a posléze ministerstva kultury. Památková obnova dokončená roku 2000 vrátila budovám, zahradě i výstavnímu prostoru ve Valdštejnské jízdárně působivý historický ráz.

 
Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu Památky

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci Památky

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně Památky

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.

Valdštejnská jízdárna Kultura

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha