ÚvodAktualityJak poznat Tábor za jeden den
Zážitky

Jak poznat Tábor za jeden den

Poslechněte si audio verzi článku
Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Jste v Táboře a máte jen pár hodin volna? Na Kudy z nudy jsme pro vás připravili pár tipů, kam se podívat, pokud vyšetříte kousek volna. Která místa můžete poznat během jediného dne?
 

Toulky centrem nejen za husity

Výhledy z ulice Na Parkánech do údolí řeky Lužnice, procházka kolem Jordánu spojená třeba s návštěvou botanické zahrady anebo toulky historickým centrem Tábora: to jsou tři tipy, které snadno zvládnete během několika hodin. Při toulkách městskou památkovou rezervací narazíte na místa, která se vám postarají o další program. Například táborskou radnici na hlavním Žižkově náměstí nepoznáte jen jako krásnou stavbu z období pozdní gotiky, ale také jako sídlo Husitského muzea. Nemáte čas na prohlídku všech expozic? Určitě stojí za to vyšetřit alespoň hodinu a projít se historickým podzemím. Přibližně půl kilometru dlouhá trasa se proplétá sklepy domů na Žižkově náměstí. Z podzemí tak vyjdete jinde, než jste do něj vstoupili, takže uvidíte z různých úhlů i dominantu města, kostel Proměnění Páně.


 

Vyhlídky, parky a muzeum čokolády

Chcete mít skutečně krásné fotografie Tábora a Žižkova náměstí? V hlavní sezoně to není žádná věda, jen musíte po 200 schodech vystoupat na 75 metrů vysokou kostelní věž. Malým adrenalinovým zážitkem je podlézání zvonu, který váží přes 2,5 tuny. Možná vás při pohledu z výšky přiláká labyrint středověkých táborských uliček: v nich objevíte nejenom spousty příjemných hospůdek, restaurací, kaváren a zmrzlináren, ale třeba také Muzeum čokolády a marcipánu. Zdržet se v něm můžete tak dlouho, jak jen budete chtít.



O kousek dál pak stojí hrad Kotnov s další expozicí Husitského muzea a také s další vyhlídkovou věží: na tu vede „jen“ 155 schodů, ale nabízí působivé vyhlídky na Lužnici, okolní lesy s lesoparkem Pintovka a také na poutní areál Klokoty. Do něj se snadno dostanete pěšky přímo z centra Tábora přes Holečkovy sady po křížové cestě a Klokotskou alejí, trasa pěšky tam a zpátky měří jen něco málo přes dva kilometry.
 

Tábor pro rodiny s dětmi a socha na zdi gymnázia

Hledáte v Táboře tipy pro rodiny s dětmi? Navštivte třeba celoročně otevřené Muzeum Lega anebo Skřítkov, v hlavní sezoně vás pak přivítá Housův mlýn nebo Strašidelné podzemí. Vypravit se můžete také do zoologické zahrady (z města se tam dostanete autobusem nebo pěšky, cesta měří čtyři kilometry) a pokud si nezapomenete doma plavky, v letních dnech se můžete vykoupat v Jordánu.



U první a nejstarší vodní nádrže ve střední Evropě najdete dvě táborské kuriozity. Na severní straně hráze, tedy dál od historického centra, to je Jordánský vodopád, na straně blíž k centru Tábora uvidíte na zdi gymnázia zvláštní balancující sochu známého českého herce Jiřího Hrzána. Herec, kterého proslavily filmy Drahé tety a já či Pane, vy jste vdova, se v Táboře narodil, první herecké zkušenosti získal v místním Divadle mladých a studoval na místním gymnáziu. Miloval lezení po výškách a jeho záliba se mu v roce 1980 stala osudnou.
Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře Památky

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Jan Žižka 600 let

26. 4.11. 5.
Jan Žižka 600 let

Hrdina a boží bojovník nebo padouch, mordýř a násilník? V Galerii Stará radnice v Táboře bude k 600. výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky otevřena výstava Jan Žižka 600 let. Výstava potrvá od 26. 4. 2024 do 11. 5. 2025.

Via ferrata v Táboře Letní sporty

Via ferrata v Táboře

V Táboře si mohou milovníci skalního lezení vyzkoušet krátkou cvičnou ferratu, vhodnou zejména pro začátečníky. Vysoká je asi 30 metrů s obtížností B. Po celé délce trasy je dobře uchycené ocelové lano a několik stupňových kramlí.

Slavnost k 600. výročí Jana Žižky v Betlémské kapli

10. 10.13. 10.
Slavnost k 600. výročí Jana Žižky v Betlémské kapli

V Betlémské kapli v Praze si můžete připomenout 600. výročí úmrtí Jana Žižky.

Galerie Vodárenská věž v Táboře Kultura

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Městská památková rezervace Tábor Památky

Městská památková rezervace Tábor

Městskou památkovou rezervaci v Táboře tvoří území původního půdorysu města, které zahrnuje Žižkovo náměstí a přilehlé ulice z něho vybíhající. Ohraničují ho ulice, kde se v dobách minulých nacházelo opevnění – ulice Na Parkáně, park Staré město, Holečkovy sady, Žižkova a Divadelní ulice.

Zoo Tábor Zážitky

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Žižkův víkend v Táboře

10. 10.12. 10.
Žižkův víkend v Táboře

Akce při příležitosti 600. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova.

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst v Toulavě, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst v Toulavě, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Kopce vlnící se až za obzor, barevné lány, hluboké lesy. V oblasti Toulava naleznete to nejtypičtější, čím se vyznačuje česká krajina. Rozlehlí turistická oblast zasahuje na okraj Středočeského kraje a do jižních Čech. Jedná se o území Táborska, Sedlčanska a okolí Milevska. Zatoulejte se v Toulavě třeba do České Sibiře, Javorových hor, na Veselská blata, do skanzenů i živoucích vesniček ve stylu selského baroka. Toulava vás okouzlí a překvapí.

Pomník Jana Žižky z Trocnova v Táboře Památky

Pomník Jana Žižky z Trocnova v Táboře

Na náměstí v Táboře stojí socha Jana Žižky z Trocnova. Slavný husitský vojevůdce sehrál důležitou roli v budování města i při vzestupu moci a slávy husitského Tábora.

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

Na kole krajem husitů

Na kole krajem husitů

Užijte si nádhernou cyklistickou projížďku v kraji Husitů. Poznáte Tábor, zchladíte se v Chýnovské jeskyni a podíváte se na hrad Choustník. Trasa měří 64 km s převýšením 880 metrů. Doporučujeme spíše trekové kolo.

Poutní kostel Klokoty Památky

Poutní kostel Klokoty

V příměstské části Tábora, v Klokotech, se nachází poutní areál s chrámem. Klokoty představují cíl oblíbených vycházek. Z Kotnova přes Holečkovy sady, pojmenované na počest významného spisovatele a překladatele Josefa Holečka (1853-1929), který v Táboře studoval, sem vede křížová cesta.

Táborské středověké podzemí Památky

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR Příroda

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Bývalá Křižíkova elektrárna v Táboře Památky

Bývalá Křižíkova elektrárna v Táboře

Elektrárna byla postavena v letech 1902–1903 v neorenesančním stylu. Jejím autorem je významný český vynálezce a podnikatel František Křižík. Dnes technická památka se nachází na břehu Lužnice poblíž železničního mostu.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Muzeum pivovarnictví v Táboře Památky

Muzeum pivovarnictví v Táboře

Expozice představuje a mapuje historii vaření piva v Táboře od roku 1437, kdy se představitelé města smířili se Zikmundem Lucemburským, který jim na oplátku udělil listinu s městskými právy.

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře Památky

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Barokní kostel Narození Panny Marie a původně augustiniánský kostel vybudovaný v 17. století byl postaven pro oporu protireformace.

Klokotská alej v Táboře Příroda

Klokotská alej v Táboře

Převážně lipová alej vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. Tvoří ji 94 lip malolistých a tři olše lepkavé. Stroym lemují cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836.

Jordánský vodopád v Táboře Příroda

Jordánský vodopád v Táboře

Přibližně 1 kilometr pod vodopádem pod Bechyňskou branou v Táboře se nachází zajímavá umělá, kaskáda vysoká více než 3 metry.

Do Tábora za husity Příroda

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Geologická expozice Pod Klokoty v Táboře Příroda

Geologická expozice Pod Klokoty v Táboře

Nově vybudovaná expozice se nalézá v lomu na pravém břehu Lužnice pod městem Tábor. "Lidé si myslí, že kameny jsou němé. A přitom je tak snadné přimět kámen k řeči" to je motto geologické expozice Pod Klokoty v Táboře, jejímž záměrem je předvést široké veřejnosti vybrané druhy hornin.

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě Letní sporty

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Vodní nádrž v Táboře o ploše přes 50 ha. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní přehradní nádrží ve střední Evropě. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je mimo to hojně využíván k rekreaci.

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Jihočeském kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Jihočeském kraji

Plánujete rodinnou dovolenou v jižních Čechách anebo výlet po tomto malebném kraji s dětmi, ale nejste si jisti, kde to bude vaše nejmenší bavit? Inspirujte se našimi tipy, které jsou ušity rodinám s dětmi přesně na míru! Skvělý den si užijete v některých ze zoologických zahrad, na pohádkovém zámku Blatná, v archeoskanzenu, v muzeu čokolády a na dalších místech. Stačí si jen vybrat...

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře Zážitky

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde si vše můžete vyfotografovat i vyzkoušet. Ve zbrojnici naleznete expozici zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů rozličných žánrů. Například Bathory, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda a další.

Zážitková karta Toulavka Zážitky

Zážitková karta Toulavka

Vezměte do rukou zážitkovou kartu turistické oblasti Toulava, od Tábora až po Sedlčany a vydejte se objevovat Toulavu se spoustou výhod. Karta, kterou si vyzvednete zdarma v podobě papírové brožury na infocentrech, nebo elektronicky, nabízí více než 50 bonusů a slev.

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny Příroda

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

Poutní areál v Klokotech u Tábora je půvabná stavba, inspirovaná Santinim. Jméno má podle řeky Lužnice, která si tiše šumí, proudí a klokotá pod strmým svahem, z nedalekého Tábora sem vede křížová cesta. Krásné místo se uchází o čestný titul bazilika minor, který by zvýšil jeho prestiž.

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky? A kde objevíte i méně známé jihočeské památky?

Housův mlýn Tábor – filmový mlýn Kultura

Housův mlýn Tábor – filmový mlýn

Místo, které při návštěvě Táborska nesmíte minout. Místo, kde se nezvládnete nudit. Zážitková filmová zbrojnice, ubytování v pokojích s filmovými rekvizitami, krčma s filmovým menu, půjčovna kostýmů a k tomu velké hlídané parkoviště. Pořádáme koncerty, hostíme divadla a sportovní kluby.

Nejstarší zpřístupněná jeskyně v České republice – Chýnovská jeskyně

Nejstarší zpřístupněná jeskyně v České republice – Chýnovská jeskyně

První zpřístupněná jeskyně na území Česka byla objevena při práci v lomu a v roce 1868. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště. Strmé chodby jeskyně spadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Délka turistické trasy je 220 m a teplota vzduchu 5-9°C.

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách? Přijeďte do Tábora! Ve zdejší filmové zbrojnici, která je evropským unikátem, naleznete nepřeberné množství zbraní, zbrojí a rekvizit, které si zahrály v mnoha světově proslulých filmech a seriálech. Pokud jste fanoušky historických velkofilmů, žánru fantasy nebo sci-fi, určitě budete znát Mlhy Avalonu, Bathory, Hellboy nebo Letopisy Narnie. Exponáty z těchto a dalších filmů si zde nejen prohlédnete, ale také na vlastní kůži vyzkoušíte!

Půjčovna kostýmů v Housově mlýně v Táboře Zážitky

Půjčovna kostýmů v Housově mlýně v Táboře

Chystáte se na náš masopust, karneval či jinou kratochvíli? Přijďte si půjčit kostým k nám na Housův mlýn. Můžete si půjčit šašky, princezny a mnoho dalšího.

Autokemp Knížecí rybník v jižních Čechách Ubytování

Autokemp Knížecí rybník v jižních Čechách

Vydejte se strávit příjemnou dovolenou do autokempu Knížecí rybník nedaleko Tábora.

Další aktuality

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Doznívající léto vítá návštěvníky Krumlova do sváteční atmosféry slavností a festivalů. Předposlední zářijový víkend 20. – 22. 9. 2024 se na zámku v Českém Krumlově ponese v duchu Festivalu barokních umění. Oslava staré hudby v historických prostorách města oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení.
19. září 2024 6:00
Kultura, Jihočeský kraj

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj