ÚvodAktualityKdyž milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla
výlet Jižní Čechy, Kudy z nudy, Zvíkov
Památky

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky? A kde objevíte i méně známé jihočeské památky?

Český Krumlov: zámek, kláštery a další místa

Český KrumlovRomantické úzké uličky, gotika a renesance, smyčka řeky Vltavy a punc památky UNESCO: Český Krumlov je krásný a přitažlivý v každé roční době. Zastavit se tu můžete klidně na celý den, alespoň budete mít čas na prohlídku hradu a zámku, barokního divadla, Hradního muzea a areálu Klášterů s řadou interaktivních expozic. Můžete také zamávat medvědům v hradním příkopu, podívat se na město ze zámecké věže, plavit se na voru po hladině řeky anebo nahlédnout do bývalé městské šatlavy, kde sídlí Muzeum tortury. Velmi neobvyklý suvenýr si z Českého Krumlova odvezete díky Fotoateliéru Seidel: dům s dobovým fotoateliérem totiž nabízí fotografování v kostýmech se stylovými rekvizitami. V Panské ulici objevíte muzeum věnované vltavínům – jediným šperkovým kamenům na světě, které vznikly dopadem meteoritu. Dětem se bude určitě líbit Muzeum loutek a pohádkový dům anebo Film Legends Museum.
 

Zámek Hluboká nad Vltavou a Zoo Ohrada

zámek HlubokáKrásných zámků je v jižních Čechách celá řada, ale Hluboká je jen jedna. Bílé novogotické sídlo, postavené podle vzoru anglického královského hradu Windsor, je otevřené celý rok, v hlavní sezoně si kromě přepychově zařízených interiérů prohlédnete také zámeckou kuchyni s cukrárnou a osobním i jídelním výtahem z počátku 20. století nebo můžete vyšplhat na zámeckou věž. Zastavte se také v Alšově jihočeské galerii a vydejte se alespoň na krátkou procházku zámeckou zahradou a anglickým parkem. Kdo by si nevzpomněl na filmovou pohádku Pyšná princezna? V těsném sousedství pohádkového zámku můžete zavítat také do zoologické zahrady Ohrada. Chová na 256 druhů zvířat ve více než 2 000 exemplářích. V souladu s tradicí se i nadále zahrada zaměřuje na chov našich druhů s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie. Nechybí ani expozice představující faunu a flóru Austrálie, Ameriky a Afriky. V posledních letech věnuje zoo zvláštní pozornost zejména ohroženým druhům české a evropské fauny.
 

Pivo Budvar z Českých Budějovic

Zábavu, poučení, příběhy a hlavně ochutnávky světoznámého piva nabízí Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru. Světlý ležák Budweiser Budvar se z Českých Budějovic vyváží do desítek zemí celého světa a vy můžete na vlastní oči vidět, jak se vyrábí. Součástí prohlídky je ochutnávka nepasterovaného a nefiltrovaného piva z tanku v ležáckém sklepě. Nabídku služeb doplňují prodejna piva v ulici Kněžskodvorská a suvenýrů v návštěvnickém centru pivovaru Budvar.Přímo v areálu pivovaru láká k posezení u piva a gastronomických specialit tradiční české kuchyně pivnice Budvarka, pověstná je i restaurace Masné krámy v centru města.
 

Selské baroko nejen v Holašovicích

zbudovská blataKdyž se řekne Holašovice, nejspíš se vám vybaví selské baroko. Díky bohatě zdobeným průčelím selských statků nejenže patří mezi nejhezčí vesnice v Česku, ale také mezi památky UNESCO. K výročí dvaceti let od zápisu na prestižní seznam byla otevřena obnovená historická kovárna, v informačním centru si prohlédnete 3D model vesnice tak, jak byste ji mohli vidět jedině z ptačí perspektivy. V létě přijeďte na Selské slavnosti, poblíž také objevíte skutečnou turistickou atrakci: Stonehenge, megalitický kruh z obřích kamenů. Se selským barokem se ale potkáte i na méně exponovaných místech – například na Zbudovských blatech, Veselských (Soběslavských) blatech, Květově nebo Plástovicích. Barokní branou bývalého statku U Blumů vstoupíte do Muzea venkovského života v Předslavicích. Dům je dílem lidového stavitele, zedníka a umělce Jakuba Bursy. A nesmíme zapomenout ani na Zbudovská blata, historické území mezi Hlubokou nad Vltavou a Netolicemi s uceleným souborem lidové architektury.
 

Táborské podzemí a Housův mlýn

Také Tábor má co nabídnout: staré město s křivolakými uličkami a spoustou malebných zákoutí chrání zbytky mohutných hradeb, k návštěvě láká hrad Kotnov, romantické celoročně otevřené středověké podzemní chodby, Muzeum Lega a také Housův mlýnfilmovou zbrojnicí, půjčovnou kostýmů a středověkou krčmou. Děti nadchne také Muzeum čokolády a marcipánu a kdo má rád zvířata neměl by vynechat Zoo Tábor. Na město, které roku 1420 založili husité na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí, dodnes shlíží z pomníku na hlavním náměstí Jan Žižka: připomeňte si jeho osudy v Husitském muzeu. Aktivní turisté se mohou vydat na trasu stezky Best od Europe, která se vine podél řeky Lužnice. Krásným úsekem je Tábor-Bechyně, zpět se dostanete (v letním období) ikonickou Elinkou.
 

Krokodýlí zoo v Protivíně

Jižní Čechy a krokodýli? Proč ne? V Protivíně můžete navštívit Krokodýlí zoologickou zahradu s největší evropskou kolekcí aligátorů, kajmanů, krokodýlů a gaviálů. K vidění jsou několikametroví dospělí obři i mláďata, která se právě vylíhla. V jižních Čechách se roku 2017 povedl první evropský odchov gaviála indického a v roce 2024 oslavil krokodýl Ali rovných 70. let. Raritou je zde Bělouš - bílá forma krokodýla nilského a Ralf největší samec gaviála sundského chovaný ve střední Evropě (470 cm). Zoo nabízí také zážitkový program "Poznej dokonalý výtvor evoluce… aneb focení s krokodýly". Zejména u dětí je tato ukázka velmi vyhledávaná, podržet si vlastníma rukama mládě krokodýla je zážitek na celý život, který zároveň pomáhá posílit cit pro sounáležitost s živou přírodou. Pro malé krokodýly je dotek teplých lidských rukou příjemný, neboť teplota 36°C je pro ně komfortní při slunění a nekladou tak překvapivě pro některé návštěvníky při manipulaci odpor.
 

Česká Kanada a její krásy

LandštejnMísto, kde si splníte sen o dovolené plné zážitků a hlavně bez davů turistů: to je Česká Kanada. Překrásný kout na pomezí jižních Čech a Vysočiny poznáte třeba při výletě hlubokými lesy na Vysoký kámen, skalním útvarům Ďáblův chléb, Ďáblova prdel, do skalního města u Stálkova, k viklanu Trkal nebo k vykopávkám Pfaffenschlag. Velmi oblíbená zde byla úzkorozchodná železnice, která vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Naposledy zde vlaky vyjely v říjnu 2022, nyní se usilovně pracuje na obnově provozu. A co ještě nesmíte v oblasti minout? Tak třeba mohutný hrad Landštejn, pohádkové renesanční město Slavonice nebo jindřichohradecký hrad a zámek, opředený legendami o bílé paní. Nezapomeňte ani na Muzeum veteránů v Nové Bystřici!
 

Třeboňské rybníky

Třeboňskojižním Čechám neodmyslitelně patří hladiny rybníků. Ty nejkrásnější najdete na Třeboňsku: tamní rybniční soustava navázala na starší síť rybníků a řek, ale její zlatý věk přišel na konci 15. století, kdy mezi Třeboní a Veselím nad Lužnicí podél řeky Lužnice vznikly Zlatá stoka, Nová řeka a řada známých rybníků, například Rožmberk a rybník Svět. S chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko, která byla zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO, se seznámíte také v Třeboni: navštivte Dům přírody Třeboňska v renesančním zámku a Dům Štěpánka Netolického na hlavním náměstí. Sídlí v něm Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví a stálá expozice se věnuje rybníkářskému řemeslu, slavným rybníkářům a okolní krajině.
 

Kamenný most v Písku, Zvíkov a Orlík

Zastavte se v Písku a projděte se po Kamenném mostě, nejstarším dochovaném mostu v Česku a zároveň jednom z nejstarších kamenných mostů na světě. V druhé polovině 13. století jej začali stavět zruční řemeslníci z písecko-zvíkovské kamenické hutě. Značky tehdejších kameníků najdete na celém Písecku, od kostelů přes mosty až po královský hrad Zvíkov. Jeden z nejlépe dochovaných královských hradů z doby posledních Přemyslovců se kdysi tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady nad soutokem Otavy a Vltavy. Díky vyhlídkovým plavbám i pravidelným plavebním linkám se k hradu pohodlně dostanete na lodi, podobně jako k nedalekému zámku Orlík.
 

Schwarzenberská hrobka v Domaníně

Schwarzenberská hrobkaProhlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Projektem hrobky byl pověřen Josef Schmidt a později knížecí stavitel F. D. Deworetzský, spolutvůrce přestavby zámku Hluboká. O stavbu se zasloužili především Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou. V hrobce je umístěno 26 dvouplášťových rakví s nabalzamovanými těly. Jejich srdce až na srdce syna kněžny Eleonory se nacházejí ve zvláštních schránkách v Českém Krumlově


Pěší stezka Best of Europe Údolím Lužnice

stezka lužnicePrvní česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice z Plané nad Lužnicí kolem historických měst Tábor a Bechyni, starých mlýnů a zřícenin, až do Týna nad Vltavou. Celkem měří 55 km a je rozdělena do 4 denních etap. Jde o první stezku Best of Europe v ČR, která se tímto oceněním může pochlubit. Pro zařazení na seznam musí stezka splnit přísná kritéria, co se týče povrchů stezky, atraktivit a dostupnosti služeb. Pěší trasa je tak mezi 19 trasami v Evropě na tomto prestižním seznamu. Česká republika se tak stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má.


Novohradské hory

LesTéměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé místo na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, to jsou Novohradské hory. Území bylo po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony a je velmi dobře zachovalé – horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi. V roce 1564 proslavil tuto oblast zdejší léčivý pramen, jehož věhlas lázeňského místa později zdědil pramen objevený o něco níže v Dobré Vodě. Oblast dala také vzniknout velmi unikátnímu černému skluhyalitu, proslavenému po celém světě a s ním související těžbě dřeva, které se plavilo po uměle zbudovaných vodních nádržích, tzv. klauzích, jež tvoří neodmyslitelnou součást rázu místní krajiny. I milovníci památek si přijdou na své – najdou zde hrad Nové hrady s Terčiným údolí nebo tvrz Žumberk.
Šupina a Šupinka – objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb Zážitky

Šupina a Šupinka – objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb

Vítejte v tradiční rodinné rybí restauraci Šupina a Šupinka. Restaurace nabízejí české speciality; pokrmy masité, dietní, dětské, ale především pokrmy z čerstvých sladkovodních ryb třeboňského regionu.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku Letní sporty

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni Kultura

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace Gurmánská turistika

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace

Restaurace s proslulou kuchyní si zakládá na staročeských recepturách, a na světoznámé značce piva Budweiser Budvar. V dávné minulosti sloužil objekt k prodeji masa a masných výrobků. Oblíbená českobudějovická restaurace je zde od roku 1953.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově Kultura

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Lázně Aurora – odpočinek v Třeboni na břehu rybníka Svět Lázně a wellness

Lázně Aurora – odpočinek v Třeboni na břehu rybníka Svět

Lázně Aurora se nacházejí v klidném prostředí parku na břehu rybníka Svět. Součástí je prosklený výtah s nejvyšší panoramatickou vyhlídkou v Třeboni, dále kongresové prostory, restaurace, bary, wellnesscentrum a nově také Třeboňský vodní svět. Lázně Třeboň pohladí tělo i duši.

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO Příroda

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Krokodýlí zoo Protivín Příroda

Krokodýlí zoo Protivín

Navštivte největší evropskou kolekci krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů. Soukromý zemědělec a zároveň i chovatel ing. Miroslav Procházka vybudoval v centru Protivína na Písecku první krokodýlí zoo v České republice. Uvidíte 23 druhů krokodýlů z 25 popsaných na Zemi na ploše 2000 m².

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku Gurmánská turistika

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře Příroda

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Národní přírodní rezervace Žofínský prales Příroda

Národní přírodní rezervace Žofínský prales

Národní přírodní rezervace Žofínský prales je nejstarší rezervací nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Ochrana obou pralesů byla prohlášena majitelem panství Nové Hrady, hrabětem Jiřím Františkem Augustem Buquoyem, již 28. srpna 1838.

Rybářská cyklotrasa Vodňany Letní sporty

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Cyklotrasu s rybářskou tematikou si můžete projet kde jinde než v jižních Čechách. Turistická trasa má začátek ve městě Vodňany, vede českobudějovickou pánví kolem několika rybníků a končí opět ve Vodňanech. Okruh má celkovou délku cca 20 km a jsou na něm rozmístěny informační tabule, které seznamují s rybníky a některými mlýny na trase.

Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice Příroda

Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice

Zeptejte se někoho, kde leží Slepičí hory a v lepším případě bude přemýšlet, ve kterém státě by to mohlo být. V tom horším si bude myslet, že si z něj tropíte blázny. A jen opravdu skalní turisté nebo odborníci na vlastivědu bez zaváhání odpoví.

Přírodní park Novohradské hory Příroda

Přírodní park Novohradské hory

Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku Příroda

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Terčino údolí u Nových Hradů Příroda

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Do Tábora za husity Příroda

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Přírodní park Česká Kanada Příroda

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO Památky

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Krumlovské památky si můžete prohlédnout za poloviční vstupné – pomocí Český Krumlov Card. Město Český Krumlov se tak stalo prvním menším českým městem, které má ucelenou kulturní nabídku tohoto druhu.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR Památky

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Poutní i lázeňské místo Dobrá Voda na Novohradsku Památky

Poutní i lázeňské místo Dobrá Voda na Novohradsku

V Novohradských horách najdete na jihozápadním svahu dominantu lokality, poutní kostel Panny Marie Těšitelky v Dobré Vodě u Nových Hradů, která je viditelná za jasného počasí až z Budějovicka či Třeboňska. Místní prostředí je vyhledávané pro svůj klid i přírodní scenérie.

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec Památky

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky Kultura

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Další aktuality

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Doznívající léto vítá návštěvníky Krumlova do sváteční atmosféry slavností a festivalů. Předposlední zářijový víkend 20. – 22. 9. 2024 se na zámku v Českém Krumlově ponese v duchu Festivalu barokních umění. Oslava staré hudby v historických prostorách města oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení.
19. září 2024 6:00
Kultura, Jihočeský kraj

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj