ÚvodAktualityJohanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty
Příroda

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Poslechněte si audio verzi článku
Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.

slezská hartaÚdolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing. Jedná se o nejmladší přehradu v České republice a najdete ji v Nízkém Jeseníku, jihovýchodně od Bruntálu.

Přehrada se využívá pro výrobu energie, jako havarijní povodňová ochrana, pro chov ryb, sportovní rybolov, rekreaci. Pro zvýšení turistického vyžití na Slezské Hartě jsou určeny také vyhlídkové plavby po přehradě. Ty zajišťují lodě Santa Maria ve stylu plaveb Kryštofa Kolumba a moderní elektroloď Harta.

slezská harta vyhlídková plavbaSanta Maria pluje na objednání mezi Leskovcem nad Moravicí, Roudnem a Novou Plání. Elektroloď Harta vyplouvá z Leskovce nad Moravicí. Vystoupit lze na zastávkách Razová, Roudno a Leskovec nad Moravicí. Lístky na vyhlídkovou plavbu lze zakoupit v Infocentru minimálně 15 minut před vyplutím. Pokud se stane, že vám zrovna výletní loď odjede, můžete počkat na další plavbu na terase restaurace nebo si zkrátit čas procházkou po okolí. Zpravidla plavební sezona startuje v květnu a končí v září. V květnu a září lodě jezdí o víkendech. V červnu až srpnu pak denně. Pokud chcete plout po přehradě samostatně, pak si můžete zapůjčit malá plavidla v půjčovnách v přístavišti v Nové Pláni, či Leskovci nad Moravicí. 
 

Nejlepší místa na koupání

slezká harta koupáníA kde se na Slezské Hartě vykoupat? K nádrži je přístup z okolních obcí Nová Pláň, Leskovec, Razová nebo Roudno. Určitě vás překvapí zdejší krásně čistá voda. Pláže jsou většinou travnaté s pozvolným vstupem do vody. U Roudna nenajdete žádné vybavení ani služby, o to je zde koupání romantičtější.

V Nové Pláni leží koupací oblast v příjemném prostředí za obcí. V obci je možno využít i venkovní koupaliště s občerstvením. Rekreačně plavecký bazén má 13 x 18 m, hloubka dosahuje 1,5 m. Nechybí skluzavka, travnaté plochy, lehátka, slunečníky a občerstvení. Ke sportovnímu vyžití najdete tenisový kurt, stolní tenis, dětské hřiště nebo půjčovnu loděk a šlapadel. Obec Leskovec nad Moravicí musela z poloviny přehradnímu jezeru ustoupit a leží tedy na samém břehu nádrže. Koupací oblast se nachází v příjemném prostředí na jižním okraji obce. Pláž je travnatá s pozvolným vstupem do vody. K dispozici je dětský park, občerstvení a toalety.
 

Sopky, kam se člověk podívá

Slezská HartaVěděli jste, že vodní nádrž Slezská Harta není prvním "jezerem", které v této oblasti vzniklo? Řeka Moravice byla asi před milionem let přehrazena lávovým proudem, když skupina vulkánů v okolí Roudného vyvrhla mocný lávový proud. Tím vzniklo rozsáhlé jezero, možná trochu podobné tomu dnešnímu.

Největší pozoruhodnost kraje – skupinu ještě relativně „nedávno“ vyhaslých vulkánů, z nichž nejmohutnější je Velký Roudný, lze poměrně snadno obejít pomocí naučné stezky Po vulkanitech, která prochází po obou stranách Slezské Harty. Jižní část stezky vede přes všechny významnější sopečné kužely včetně Velkého a Malého Roudného. Oba kopce vznikly na přelomu třetihor a čtvrtohor, patří tedy do stejné, vzácné mladé sopečné krajiny jako Vinařická hora u Kladna nebo Komorní hůrka u Františkových lázní.

Slezská HartaJedná se o tzv. stratovulkány: sopka během erupcí produkovala jak sopečný popel, tak vrstvy sopečné lávy. Na průřezu by tedy vypadala zhruba jako medovník, se střídajícími se vrstvami obou hornin. Na Roudném sice není žádný výraznější lom, který by vám dovolil, abyste si to mohli ověřit, z bezlesé části vrcholu je však nádherný výhled.

Na opačné straně Slezské Harty se nachází přírodní památka Razovské tufity, kterou prochází druhý úsek zmíněné naučné stezky. Kolmé lomové stěny se šedou, měkkou horninou vznikly postupným usazováním sopečného popele nejspíš ve vodním prostředí. Milion let poté se tento jednoduše těžitelný šedivý stavební kámen, podobný plynosilikátovým cihlám, využívá ve stavebnictví. Šedé věže místních kostelů a stěny některých domů pocházejí právě odsud.
 

U Slezské Harty řádila Johanka z Arku

Johanka z ArkuNa Slezské Hartě se roku 1998 natáčel velkofilm Johanka z Arku (v kinech uveden 1999). Svého času v okolí jezera vyrostly kulisy středověkého města, Milla Jovovich zde v roli francouzské hrdinky sváděla bitvy a natáčení řídil z režisérského křesla Luc Besson.

Na loukách u přehrady stávalo takzvané hrazení dřevěná hradba s padacím mostem. Na vrchu filmaři postavili Orleán, kulisy brány, vjezd do města a dole na vodě byl hrad s vodním příkopem. Největší bitva se odehrávala na protější straně od Razové. Bylo tam deset tisíc komparzistů. Dnes byste ale místo nepoznali – hned po natáčení bylo místo osázeno lesními dřevinami. A co se stalo s velkolepým hradem? V době natáčení se uvažovalo o jeho turistickém využití, ale překvapivě se  nenašel nikdo, kdo by jej udržoval. Lidé a firmy kulisu později rozebrali na otop.
Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria Zážitky

Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria

Vodní nádrž Slezská Harta vám nabízí možnost brázdit její hladinu na replice historické lodi Santa Maria či v elektrolodi Harta. Vyhlídkovou lodí si můžete vychutnat okružní plavbu po vodní nádrži, je však třeba se předem objednat v informačním centru.

Půjčovna malých plavidel na Slezské Hartě Letní sporty

Půjčovna malých plavidel na Slezské Hartě

Půjčovny malých plavidel na Slezské Hartě jsou k dispozici v Nové Pláni a v Leskovci nad Moravicí. Naleznete zde vypůjčení pramice (s elektromotory či bez), šlapadla a elektrické čluny.

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.

Bruntál

Bruntál

Historické jádro s řadou zajímavých domů, upravená náměstí, zámek s arkádovým nádvořím a parkem, zbytky hradeb s okrouhlou baštou a aquapark s wellness centrem, to všechno můžete obdivovat v Bruntálu. V okolí města navíc objevíte půvabná přírodní zákoutí a několik třetihorních a čtvrtohorních sopek!

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice Příroda

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice

Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n.m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Dnes již vyhaslá čtvrtohorní sopka soptila naposledy zhruba před 1,7 milióny let. V 19.století byl na jejím úbočí otevřen lom, ve kterém se až do druhé poloviny 20. století těžily sopečné tufy.

Penzion Johannes ve Staré Vsi u Rýmařova Ubytování

Penzion Johannes ve Staré Vsi u Rýmařova

Nově přestavěný penzion z původní farní budovy, která byla vybudována na konci 19. století za přispění janovického papírníka Johannese Siebra, byl díky zdařilé přestavbě vybrán i do soutěže o nejhezčí stavbu roku. Nabízí celoroční odpočinek jak početným skupinám, tak rodinám s dětmi nebo párům.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Hledáte inspiraci pro letní výlety po všech krajích České republiky? Vyzkoušejte naše tipy na elektrárny, mosty, železnice, kanály, rozhledny, vodní stavby, manufaktury a další industriální a technické památky. Jsou přístupné veřejnosti, přináší svědectví o umu a vynalézavosti našich předků a podrobně je zmapoval cestopisný dokumentární cyklus České televize, na němž se podílela i Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism s portálem Kudy z nudy.

Moravskoslezský kraj: industriální dědictví, tradiční řemesla a Technotrasa

Moravskoslezský kraj: industriální dědictví, tradiční řemesla a Technotrasa

Řada míst Moravskoslezského kraje připomíná technickou zručnost a řemeslnou minulost severní Moravy a Slezska. S portálem Kudy z nudy se podíváte jak do technických památek, kde se interaktivní formou představují tradiční řemesla, tak do míst, která průmyslem stále žijí.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku Příroda

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Rozhledna Velký Roudný v Jeseníkách Příroda

Rozhledna Velký Roudný v Jeseníkách

Rozhledna na Velkém Roudném, nejvyšším vulkánu v Nízkém Jeseníku, byla postavena v roce 2007.

Kaple na vrchu Velký Roudný v Jeseníkách Památky

Kaple na vrchu Velký Roudný v Jeseníkách

Velký Roudný je kupovitý vrchol, který se tyčí nad vodní nádrží Slezská Harta. Hora je nejvyšší a nejzachovalejší stratovulkán Nízkého Jeseníku. Na jeho vrcholu se nachází zděná kaple z roku 1933, která byla obnovena v roce 1998.

Vápenná pec u Slezské Harty Památky

Vápenná pec u Slezské Harty

Vápennou pec z roku 1912 objevíte nedaleko přehrady Slezská Harta. Pec má kruhový půdorys, výšku zhruba 4 metry, tloušťku stěn 1 metr. Kolem pece prochází cyklostezka.

Geopark Krajina břidlice Příroda

Geopark Krajina břidlice

Poznejte krajinu s oblými zelenými pastvinami, hlubokými dolinami se starými řekami a potoky, krajinu lesů i osamělých skupin stromů v kopcích, které ukrývají staré lomy a doly. Geopark Krajina břidlice se nachází v Nízkém Jeseníku, jeho okraj lemuje Hrubý Jeseník a Moravská brána.

Po naučné stezce za osudy Slezské Harty Příroda

Po naučné stezce za osudy Slezské Harty

O nejmladší přehradě v České republice Slezské Hartě se dozvíte na Naučné stezce Zatopené osudy. Začíná u informačního centra v Leskovci nad Moravicí, měří 1,4 kilometru a má pět zastavení. Přibližují osudy lidí, kteří v údolí před výstavbou přehrady žili i historii obcí.

#světovéČesko a jesenické moře na Slezské Hartě

#světovéČesko a jesenické moře na Slezské Hartě

Znáte Slezskou Hartu, devátou největší a zároveň nejmladší přehradu v Česku? Leží v podhůří Jeseníků nedaleko Bruntálu a vypadá to zde jako na švédském pobřeží Baltského moře. Však se také Hartě přezdívá „jesenické moře“. Je ideálním místem pro pěší turistiku, kolo, ale i rybaření či jachtaření.

Naučné stezky po vulkanitech v Nízkém Jeseníku Příroda

Naučné stezky po vulkanitech v Nízkém Jeseníku

Naučné stezky v celkové délce 25 km jsou vybudovány kolem vodní nádrže Slezská Harta a provedou návštěvníky po jednotlivých vulkánech, lávových proudech a místech, která s vulkanickou činností souvisejí.

Sopečné Razovské tufity Příroda

Sopečné Razovské tufity

Pokud nejste geologové, budete rádi, že se u nás dozvíte něco nového. Procházka lomem je až neskutečně romantická.

Venušina sopka u Bruntálu Příroda

Venušina sopka u Bruntálu

U Bruntálu na severní Moravě najdete pozoruhodnou přírodní zajímavost. Jedná se o kopec (643 m.n.m.) nad obcí Mezina, čtvrtohorní Venušinu sopku. Vrchol sopky je pokryt červenohnědou struskou a sopečným pískem.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj