ÚvodAktualityEHD 2024: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze
Památky

EHD 2024: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze

  • 4. září 2024
Dny evropského dědictví (European Heritage Days) jsou velkým podzimním svátkem všech památek, kdy se otevírají každoročně brány těch nejzajímavějších objektů, ale i takových prostor, které bývají běžně nepřístupné. Většinou o víkendech 7. – 8. a 14. – 15. září se můžete na taková místa vypravit i v Praze. V hlavním městě budou otevřeny nejrůznějších památky, a to i ty, kam se běžně nedostanete. Přehled těch nejzajímavějších vám přináší Kudy z nudy.
Loöwitův mlýnJaké památky budou v rámci Dnů evropského dědictví k navštívení? V sobotu 7. 9. bude otevřena typická dominanta Libně, rokokový Libeňský zámek. Původně byl sídlem majitelů libeňského panství, později letním sídlem pražských primátorů. Dnes slouží Úřadu Městské části Praha 8 a je krásným místem pro svatbu. Komentované prohlídky budou probíhat každou půl hodinu od 12:00 do 18:00. (poslední v 17:30). Hned za zámečkem bude 7. 9. od 10:00 do 18:00 hod. otevřen jinak nepřístupný Zámecký pivovar, založený pravděpodobně po roce 1545. Od té doby byl několikrát zničen a znovu postaven. Do dnešní doby se zachovala pouze hlavní budova, pozdně barokní stavba z 19. století. Třetí památkou v lokalitě je nově zrekonstruovaný Löwitův mlýn. Mlýn pravděpodobně pochází již ze 13. století, nejstarší dochovaná část je z přelomu 16. a 17. stol. Objekt je dnes v majetku městské části Praha 8. V létě 2023 zde vzniklo Kulturní centrum Velký mlýn s pobočkou Městské knihovny v Praze a kavárnou, do budoucna se počítá i s dalším kulturním využitím. Památka je přístupná 7. 9. od 9 do 20 hodin

grabova vilaMilovníci neobjevených památek by si měli udělet čas na návštěvu běžně nepřístupné Grabovy vily, jen kousek odtud, na Košince. Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou. Do památky bude možné nahlédnout pouze v sobotu 7. 9. 2024 od 12:00 do 18:00 hodin. Prohlídky s průvodcem začínají každou půl hodinu, poslední v 17:30 hod. A naposledny oblast Libně, 7. 9. od 14:00 do 19:00 je možné navštívit Libeňskou synagogu.

Na druhém břehu řeky, v rezidenční čtvrti Bubeneč v Praze 6, bude v neděli 15. 9. otevřena Vila Lanna. Byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Krásně zrestaurovaná věž s vyhlídkou nabízí úchvatný výhled. Umístěna je zde stálá expozice slavného grafika Oldřicha Kulhánka. Prohlídky od 10:30 do 18:00 budou probíhat volně, bez průvodce.

Praha 2 nabídne ve své městské části také několik historických budov k prohlídkám. Bude to Novoměstská radnice na Karlově náměstí, která bude příchozím otevřena od 7. až do 15. 9., vždy od 10:00 do 20:00 hodin. Během EHD návštěvníkům není zpřístupněn celý objekt, pouze část prostor radnice. Proběhne zde několik kulturních akcí i se zajímavou slevou či bez poplatku. Ve dnech 9. 9. (13:00 – 18:00) a 10. 9. (9:00-16:00) bude milovníky památek čekat kaple Božího hrobu na Zderaze.

Kalendář akcí v Praze
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Dny evropského dědictví

6. 9.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Dny evropského dědictví

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Dny evropského dědictví 2025

6. 9.14. 9.
Dny evropského dědictví 2025

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 6. do 14. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.

Löwitův mlýn Památky

Löwitův mlýn

Velký mlýn tzv. Löwitův, významná kulturní památka Libně, stojí západně od Libeňského zámečku.

Park Cibulka Příroda

Park Cibulka

Lesopark Cibulka s množstvím romantických zákoutí se nachází ve čtvrti Košíře v Praze. V parku je množství laviček, dětské hřiště, procházejí tudy stezky pro turisty i cyklisty. Procházku parkem můžete spojit s výletem do sousední přírodní památky Vidoule.

Kaple sv. Kláry v Troji Příroda

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Lannova vila v Bubenči Památky

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Zámek Libeň na Praze 8 Památky

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Kostel U Jákobova žebříku Památky

Kostel U Jákobova žebříku

Na okraji lesoparku v Praze Kobylisích stojí sborový dům s kostelem U Jákobova žebříku. Ve své době velmi moderní stavba od švýcarského architekta Ernsta Gisela z roku 1971 je spjata s politickým a společenským uvolněním „Pražského jara“.

Grabova vila v Libni Památky

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Novoměstská radnice v Praze Památky

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Další aktuality

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha

Vyšehrad si můžete prohlédnout celoročně samostatně i s průvodcem

Vydejte se do historie a poznejte legendy, které se pojí k Vyšehradu. Během komentovaných prohlídek s průvodcem poznáte jeho nejzajímavější místa. Podíváte se do Gotického sklepa s expozicí pojednávající o historii Vyšehradu, do Cihelné brány jejíž expozice dokumentuje Vyšehrad jako pevnost a projdete tajemnými kasematy až do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Areál si můžete projít i samostatně s autoprůvodcem, který nabízí zajímavé informace o jednotlivých objektech, ale i tematické trasy v češtině a angličtině. Aplikace je dostupná ke stažení na Google Play nebo Apple Store a umožňuje návštěvníkům objevovat Vyšehrad samostatně a vlastním tempem.
30. březen 2025 10:04
Zážitky, Praha