ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKlausová synagoga – dočasně uzavřeno
Památky

Klausová synagoga – dočasně uzavřeno

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Původní Tříklausová synagoga byla komplexem tří staveb – dvou synagog a ješivy – vybudovaných koncem 16. století Mordechajem Maiselem. Jednu část založil rabi Löw pro vysokou školu talmudu, druhá byla modlitebnou a třetí byla určena pro rituální lázeň (mikve) a pro péči o nemocné.

Dnešní budova Klausové synagogy vznikla až po zhoubném požáru ghetta v roce 1689 a byla dostavěna roku 1694. Další přestavba Klausové synagogy spadá do osmdesátých let 19. století. Klausová synagoga byla největší synagogou ghettadruhou hlavní synagogou pražské židovské obce a synagogou pražského pohřebního bratrstva (instituce pečující o židovské pohřby a hřbitovy, o nemocné, přestárlé a umírající).

Za okupace bylo vnitřní zařízení zničeno. Další rekonstrukce synagogy proběhla 1979-84 a 1995-96. Z původní stavby zůstal zachován jen tvar oken a nápisová deska na pilíři, datující vznik synagogy do r. 1694. Dnes je zde umístěna stálá expozice Židovského muzea Židovské tradice a zvyky.

Můžete si zde prohlédnout výstavu zabývající se problematikou bohoslužeb všedních dní a svátků, nahlédnout můžete i do rozvinutého svitku Tóry a uvidíte zde také modlitební knihy a jiné rituální předmět. Dále jsou pro návštěvníky připraveny expozice o židovských svátcích a rituálech, mezi které patří narození, obřízka nebo svatba. Jsou zde vystavené předměty, které jsou s těmito rituály spjaty. Vystavují se zde i předměty typické pro židovskou domácnost.

Aktuality

Photo – Fred Kramer v Uměleckopůmyslovém museu v Praze

První retrospektivní výstava Freda Kramera (1913–1994), nejvýznamnějšího českého reklamního fotografa padesátých až osmdesátých let, čerpá z rozsáhlého souboru autorových prací, které po jeho smrti věnovala do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze jeho manželka.
Praha, Praha

Výběr z výsledků mezinárodního sklářského sympozia IGS 2024

Ve Foyer Uměleckoprůmyslového musea v Praze si můžete od 6. 3. do 25. 5. 2025 prohlédnout výběr výsledků IGS 2024. All you need is glass!
Praha 1, Praha

Hledání Páté čtvrti – komentovaná procházka pražským Josefovem

Kde se vlastně nachází tajuplná Pátá čtvrť? Vydejte se s námi za židovskými příběhy a legendami do pražského Josefova.
Praha 1, Praha

Filmová procházka Josefovem s filmovou historičkou Alicí Aronovou

Vydejte se s námi na filmovou procházku, která vám představí místa, jako jsou Starý židovský hřbitov, Staronová synagoga či okolí Španělské synagogy v mnohdy překvapivých historických a kulturních souvislostech!
Praha 1, Praha

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 33. ročník, bude slavnostně zahájen 29. října 2024 v pražském Rudolfinu.
Praha 1, Praha

Festival Obzory 2025 – dva dny přednášek, worhshopů a filmových projekcí

Osobnosti české scény extrémních sportů a cestování o víkendu 8. – 9. listopadu 2025 představí čerstvé expedice, podělí se o know-how pro oblíbené venkovní sporty, navíc se můžete těšit na orientální jídlo a projekce vybraných extrémních filmů.
Praha, Praha

Poetics of Encryption v Galerii Rudolfinum

Skupinová výstava Poetics of Encryption v Galerii Rudolfinum bude otevřena od 13. února do 11. května 2025.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2025

Od 8. do 13. listopadu 2025 se v Rudolfinu uskuteční pod hlavičkou Pražského jara již po třinácté Klavírní festival Rudolfa Firkušného. Svůj festivalový debut na něm budou mít Jan Lisiecki, Karel Košárek a jazzový pianista Jiří Levíček.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze – dočasně uzavřeno

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze – dočasně uzavřeno

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha, Praha

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

Prague Maze – pražská venkovní úniková hra Tajemství Golema

Vítejte v srdci staré Prahy, kde se čas zastavil a historie ožívá na každém kroku. Tato úniková hra vás zavede do tajemných uliček a skrytých zákoutí města, které po staletí ukrývají nespočet příběhů a legend.
Praha 1, Praha

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Restaurace La Veranda

La Veranda nabízí „šťastné jídlo“. Zdejší kuchaři tím chtějí ukázat, že jídlo vás může naplnit nejen fyzicky, ale především po emoční stránce. Jsou jídla nápaditá, hezky prezentovaná a lehce stravitelná. Jednoduše řečeno, jsou to jídla, která v nás vyvolávají jistotu, že život je krásný!
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental – v rekonstrukci

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v březnu 2025.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague, nově Fairmont Golden Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha

Hostel Franz Kafka

Stylový Hostel Franz Kafka se nachází v samém centru Prahy, jen pár metrů od Staroměstského náměstí. Výzdoba interiéru je inspirovaná dílem Franze Kafky.
Praha 1, Praha