ÚvodAktualityKrajinou Pálavy do minulosti a zpět: tipy na místa spojená s archeologií
Pálava, Kudy z nudy, archeologie
Památky

Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: tipy na místa spojená s archeologií

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Objevte tato ikonická místa české archeologie i vy a vydejte se za dávnými lovci, do římského tábora i na slovanská sídliště!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi Památky

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi

Archeoskanzen Pohansko doplňuje expozici v zámečku, která představuje život starých Slovanů z pohledu nejnovějších archeologických nálezů. Venku se nachází repliky znázorňující velkomoravský kultovní, výrobní a obytný areál. Kolem archeoskanzenu také prochází naučná stezka Pohansko.

Druhý život venuše – výstava v Archeoparku Pavlov

25. 4.30. 11.
Druhý život venuše – výstava v Archeoparku Pavlov

V roce 2025 slavíme 100 let od objevení Věstonické venuše, nejvýznamnějšího archeologického nálezu na našem území. Na výstavu Druhý život venuše láká Archeopark Pavlov od 25. dubna do 30. listopadu 2025. Druhou část výstavy, zaměřenou na umění a design, představí zámek v Mikulově.

Zámeček Pohansko – archeologická expozice Památky

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku Příroda

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.

Památník Cyrila a Metoděje ve Strachotíně Památky

Památník Cyrila a Metoděje ve Strachotíně

Téměř dva a půl metru vysoký pomník Cyrila a Metoděje stojí od roku 2013 nad Strachotínem. Tvůrcem sousoší z pískovce je sochař Vladimír Matoušek. Má podobu dvou soch symbolizujících apoštoly Slovanů – Cyrila a Metoděje. Mezi nimi je mezera ve tvaru kříže.

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích Památky

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích

Sídliště starých Slovanů, z něhož bylo nalezeno rozsáhlé pohřebiště.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách Památky

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Naučná stezka Věstonická nádrž Příroda

Naučná stezka Věstonická nádrž

Naučná stezka vede kolem Střední nádrže vodního díla Nové Mlýny, která je významnou ptačí rezervací. Na šesti stanovištích získáte informace o ptácích a rybách Novomlýnských nádrží, o zaniklé obci Mušov nebo o obnově lužní krajiny.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v pavilonu Anthropos.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše Památky

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše Památky

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Hradiště Stolová hora u Klentnice Památky

Hradiště Stolová hora u Klentnice

Na plochém vrcholu Stolové hory vzniklo v mladší době bronzové 7,2 ha rozlehlé opevněné hradiště kultury mohylové a velatické. Do současnosti se z opevnění, které zřejmě lemovalo hradiště po celém obvodu, dochoval jen mírně zvlněný terén.

Hradisko v okolí Pasohlávek Památky

Hradisko v okolí Pasohlávek

Hlavním rekreačním centrem na vodní nádrži Nové Mlýny je obec Pasohlávky. Využít zde můžete řadu vodních sportů, turistiku či cykloturistiku v okolí.

Další aktuality

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Léto v Mikulově láká na prohlídky i projekt výtvarná Dílna

Léto je v regionálním muzeu v Mikulově ve znamení nočních kostýmovaných prohlídek i unikátního výtvarného projektu "Dílna", který se tradičně koná v rámci festivalu Křehký Mikulov. K návštěvě láká také Horní synagoga, Dietrichsteinská hrobka nebo zřícenina Kozí hrádek.
30. červen 2025 9:25
Památky, Jihomoravský kraj