Pavlovské vrchy se nacházejí v severozápadním výběžku Panonské nížiny a jsou známé jako teplá a sušší oblast České republiky. Jsou významným archeologickým místem, kde najdeme stopy po lovci mamutů, Keltech i vojácích Římské říše.
Archeopark Pavlov má moderní interaktivní expozice zaměřené na lovy mamutů, nezapomenutelnou architekturu a genius loci, umístěn na svažitých Pavlovských vrších.
Danuvina Alacris je věrná replika římské patrolovací lodi postavená z archeologických nálezů, kterou můžete vidět jako atrakci v Návštěvnickém centru Mušov, Bráně do Římské říše.
Dům přírody Pálavy je návštěvnické středisko, kde se dozvíte o druhové pestrosti rostlin i živočichů oblasti Pálava a způsobu, jakým lidé po tisíciletí formovali krajinu prostřednictvím hospodaření.
Archeoskanzen Pohansko přináší pohled na život starých Slovanů prostřednictvím archeologických nálezů, s venkovními replikami velkomoravských kultovních, výrobních a obytných areálů.
Věstonická venuše je považována za nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě a jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění, objevenou na nalezišti lovců mamutů ve Dolních Věstonicích.
Na naučné stezce Brána do Římské říše v Pasohlávkách se dozvíte o historii Římanů v regionu a navštívíte místa s unikátními archeologickými nálezy na trase dlouhé 1,5 km s deseti zastaveními.
Památník z pískovce, vysoký téměř dva a půl metru, představuje symbolické sochy apoštolů Slovanů, Cyrila a Metoděje, a je důležitým kulturním a historickým symbolem v oblasti.
Stolová hora na Pálavě je domovem vzácné šalvěje etiopské a má historii datovanou do mladší doby bronzové, kdy zde stálo opevněné sídliště.
Na Stolové hoře u Klentnice naleznete pozůstatky opevněného hradiště z mladší doby bronzové s rozlohou 7,2 ha, které tvoří významnou archeologickou lokalitu v regionu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.