ÚvodAktualityLegenda jménem Mariánská Týnice
Památky

Legenda jménem Mariánská Týnice

  • 21. srpna 2019
Krajině Kralovicka vévodí červenobílá majestátní budova s impozantní kopulí, stojící na mírném návrší: Mariánská Týnice, sídlo Muzea a galerie severního Plzeňska. Její osud je neuvěřitelný: Santiniho velkoryse rozvržený barokní areál se napřed proměnil v ruinu na odstřel, ale během posledních desetiletí znovu povstal ze zapomnění a nyní se dokonce dostavuje podle původních plánů.
Překrásný barokní areál v Mariánské Týnici s poutním kostelem, ambity a proboštstvím nechal na návrší nad Kralovicemi postavit opat plaského cisterciáckého kláštera Eugen Tyttl podle projektu mistra české barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho. Santiniho plány byly skvělé a smělé, ovšem stavba se protáhla na více než půl století. Pro Metternichy, vládnoucí na plaském panství po zrušení kláštera za josefínských reforem, nebyla Mariánská Týnice nijak zajímavá. O její údržbu se příliš nestarali a bývalý klášter zvolna chátral.
 

Zázrak se zříceným chrámem

Na začátku 20. století se o Mariánské Týnici psalo jako o obrazu zármutku a zmaru: chrám zůstal opuštěný a jen budova proboštství prý sloužila za panskou hájovnu, v tichých celách mnichů hnízdili ptáci, refektář se proměnil v sýpku a nádherně malované ambity rajského dvora se staly skladištěm obilí, sena a slámy. A to tehdy ještě nikdo netušil, že v roce 1920 se zbortí chrámová kupole a část kleneb.

Od poloviny 20. století v Mariánské Týnici sídlí dnešní Muzeum a galerie severního Plzeňska. Rekonstrukce se začala chystat již v sedmdesátých letech, zázračnou proměnou však Mariánská Týnice prošla až v na přelomu tisíciletí. Ze zdevastované ruiny se stala obdivovaná památka, jedna z nejkrásnějších na Plzeňsku. Za vidění nestojí jen překrásná barokní architektura či rajský dvůr s ambity, skvělé místo k odpočinku a tichému zamyšlení, ale i muzejní expozice, věnované historii severního Plzeňska, národopisu, vývoji tradičních řemesel a zemědělství na venkově. Že i litinová kamna mohou být obdivuhodným uměleckým dílem dokládá expozice plaského železářství a litiny. Další lákadla představují tvůrčí dílny, koncerty nejen klasické hudby, přednášky, besedy a krátkodobé výstavy.
 

Dostavba barokního skvostu

Nová kupole byla nad chrámem Zvěstování Panny Marie vztyčena teprve v roce 2005, stejnou metodou a ze stejného materiálu jako kdysi za Jana Blažeje Santiniho. Až budete stát pod ní a hledět vzhůru k lucerně, nad vámi bude téměř šedesát metrů vysoký prostor – zkrátka tolik, že by se sem téměř vešla celá Petřínská rozhlednaPraze.

Z původního vybavení kostela se dochovalo jen málo, například rokokový oltář, opatské křeslo Eugena Tyttla, iluzivní architektonická kulisa hlavního oltáře se čtyřmi iluzivně malovanými figurami řádových patronů cisterciáků a čtyři malované kartuše; výmalba kupole je nová.

Obnovu poutního místa symbolicky završí dostavba východního ambitu, na který plaským cisterciákům chyběl v 18. století čas i finance. Dokončení Mariánské Týnice zahrnuje kromě druhého ambitu také obnovu tří mariánských kaplí a uzavření východního ambitového dvora; vznikne tak zázemí pro další kulturní a společenské aktivity zdejšího Centra baroka. S dokončením stavby se počítá patrně v roce 2020, symbolicky sto let po zřícení kupole.
 

Třikrát Santini

Dostavba Mariánské Týnice začala slavnostním poklepáním na základní kámen loni na jaře. Staví se ze speciálně vyrobených ručně pálených cihel a podle původních technologií, jen s využitím dnešního nářadí a zkušeností – a samozřejmě s úctou i respektem k Santiniho architektuře.

Otvíracích dob Muzeua v Mariánské Týnici se dostavba dotkne jen nepatrně, takže se denně mimo pondělí můžete přijet podívat například na expozici Baroko a jeho svět. Santiniho stavby na Plzeňsku, zejména pak na území někdejšího plaského kláštera, tu jsou představeny ve formě atraktivních modelů.

Stavbě Mariánské Týnice u Santiniho časově i myšlenkově předcházel projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, zvaného U Kajetánů v Nerudově ulici v Praze. Naopak týnický projekt s centrálním půdorysným schématem architekt lehce využil u dalších staveb, a to zejména u kostela sv. Václava ve Zvoli a poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách.
Barokní cyklotrasy na Plzeňsku Letní sporty

Barokní cyklotrasy na Plzeňsku

Barokní cyklotrasy na severním Plzeňsku se klikatí malebnou krajinou Plzeňského kraje. Po krásách přírodního a kulturního charakteru si můžete odpočinout u deseti barokních odpočívadel, která jsou zasazena do krajiny. Středobodem cyklotras jsou Plasy, kde začínají tři okruhy s různou obtížností.

Naučná stezka cesta jediného boha Potvorov – Mariánská Týnice Příroda

Naučná stezka cesta jediného boha Potvorov – Mariánská Týnice

Hlavním motivem celé stezky je křesťanství, seznamuje návštěvníky s dějinami křesťanství, rytířských a mnišských řádů. Stezka začíná v Potvorově, odtud vede přes Bílov a Červenou horu až do Mariánské Týnice.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras Příroda

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.

Další aktuality

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Festival pouličního jídla nabídne v Plzni pochoutky z celého světa

Další ročník plzeňského gastronomického festivalu Depo Street Food Market se uskuteční v sobotu 15. března 2025 od 10:00 hodin a slibuje opět velkou nabídku dobrého jídla z bister, stánků a food trucků s rychlým občerstvením. Na milovníky dobrého jídla čeká pestrá ochutnávka zajímavostí, známých z pouličních občerstvení z celého světa. Vstup na akci je tradičně zcela zdarma.
12. březen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj