ÚvodAktualityLegenda jménem Mariánská Týnice
Památky

Legenda jménem Mariánská Týnice

  • 21. srpna 2019
Krajině Kralovicka vévodí červenobílá majestátní budova s impozantní kopulí, stojící na mírném návrší: Mariánská Týnice, sídlo Muzea a galerie severního Plzeňska. Její osud je neuvěřitelný: Santiniho velkoryse rozvržený barokní areál se napřed proměnil v ruinu na odstřel, ale během posledních desetiletí znovu povstal ze zapomnění a nyní se dokonce dostavuje podle původních plánů.
Překrásný barokní areál v Mariánské Týnici s poutním kostelem, ambity a proboštstvím nechal na návrší nad Kralovicemi postavit opat plaského cisterciáckého kláštera Eugen Tyttl podle projektu mistra české barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho. Santiniho plány byly skvělé a smělé, ovšem stavba se protáhla na více než půl století. Pro Metternichy, vládnoucí na plaském panství po zrušení kláštera za josefínských reforem, nebyla Mariánská Týnice nijak zajímavá. O její údržbu se příliš nestarali a bývalý klášter zvolna chátral.
 

Zázrak se zříceným chrámem

Na začátku 20. století se o Mariánské Týnici psalo jako o obrazu zármutku a zmaru: chrám zůstal opuštěný a jen budova proboštství prý sloužila za panskou hájovnu, v tichých celách mnichů hnízdili ptáci, refektář se proměnil v sýpku a nádherně malované ambity rajského dvora se staly skladištěm obilí, sena a slámy. A to tehdy ještě nikdo netušil, že v roce 1920 se zbortí chrámová kupole a část kleneb.

Od poloviny 20. století v Mariánské Týnici sídlí dnešní Muzeum a galerie severního Plzeňska. Rekonstrukce se začala chystat již v sedmdesátých letech, zázračnou proměnou však Mariánská Týnice prošla až v na přelomu tisíciletí. Ze zdevastované ruiny se stala obdivovaná památka, jedna z nejkrásnějších na Plzeňsku. Za vidění nestojí jen překrásná barokní architektura či rajský dvůr s ambity, skvělé místo k odpočinku a tichému zamyšlení, ale i muzejní expozice, věnované historii severního Plzeňska, národopisu, vývoji tradičních řemesel a zemědělství na venkově. Že i litinová kamna mohou být obdivuhodným uměleckým dílem dokládá expozice plaského železářství a litiny. Další lákadla představují tvůrčí dílny, koncerty nejen klasické hudby, přednášky, besedy a krátkodobé výstavy.
 

Dostavba barokního skvostu

Nová kupole byla nad chrámem Zvěstování Panny Marie vztyčena teprve v roce 2005, stejnou metodou a ze stejného materiálu jako kdysi za Jana Blažeje Santiniho. Až budete stát pod ní a hledět vzhůru k lucerně, nad vámi bude téměř šedesát metrů vysoký prostor – zkrátka tolik, že by se sem téměř vešla celá Petřínská rozhlednaPraze.

Z původního vybavení kostela se dochovalo jen málo, například rokokový oltář, opatské křeslo Eugena Tyttla, iluzivní architektonická kulisa hlavního oltáře se čtyřmi iluzivně malovanými figurami řádových patronů cisterciáků a čtyři malované kartuše; výmalba kupole je nová.

Obnovu poutního místa symbolicky završí dostavba východního ambitu, na který plaským cisterciákům chyběl v 18. století čas i finance. Dokončení Mariánské Týnice zahrnuje kromě druhého ambitu také obnovu tří mariánských kaplí a uzavření východního ambitového dvora; vznikne tak zázemí pro další kulturní a společenské aktivity zdejšího Centra baroka. S dokončením stavby se počítá patrně v roce 2020, symbolicky sto let po zřícení kupole.
 

Třikrát Santini

Dostavba Mariánské Týnice začala slavnostním poklepáním na základní kámen loni na jaře. Staví se ze speciálně vyrobených ručně pálených cihel a podle původních technologií, jen s využitím dnešního nářadí a zkušeností – a samozřejmě s úctou i respektem k Santiniho architektuře.

Otvíracích dob Muzeua v Mariánské Týnici se dostavba dotkne jen nepatrně, takže se denně mimo pondělí můžete přijet podívat například na expozici Baroko a jeho svět. Santiniho stavby na Plzeňsku, zejména pak na území někdejšího plaského kláštera, tu jsou představeny ve formě atraktivních modelů.

Stavbě Mariánské Týnice u Santiniho časově i myšlenkově předcházel projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, zvaného U Kajetánů v Nerudově ulici v Praze. Naopak týnický projekt s centrálním půdorysným schématem architekt lehce využil u dalších staveb, a to zejména u kostela sv. Václava ve Zvoli a poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách.
Barokní cyklotrasy na Plzeňsku Letní sporty

Barokní cyklotrasy na Plzeňsku

Barokní cyklotrasy na severním Plzeňsku se klikatí malebnou krajinou Plzeňského kraje. Po krásách přírodního a kulturního charakteru si můžete odpočinout u deseti barokních odpočívadel, která jsou zasazena do krajiny. Středobodem cyklotras jsou Plasy, kde začínají tři okruhy s různou obtížností.

Naučná stezka cesta jediného boha Potvorov – Mariánská Týnice Příroda

Naučná stezka cesta jediného boha Potvorov – Mariánská Týnice

Hlavním motivem celé stezky je křesťanství, seznamuje návštěvníky s dějinami křesťanství, rytířských a mnišských řádů. Stezka začíná v Potvorově, odtud vede přes Bílov a Červenou horu až do Mariánské Týnice.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras Příroda

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Říká se, že na Vánoce vedou všechny cesty domů. Nechť vedou vaše cesty taky do Plzně, která je v předvánočním čase opravdu kouzelná! Užijete si zde provoněné vánoční trhy s kulturním programem, tradiční adventní prohlídky selského statku U Matoušů anebo plzeňského pivovaru. Nalaďte se na předvánoční atmosféru Plzně, užívejte si společně strávený čas se svými blízkými a myslete na to, že Vánoce nejsou jen datum. Je to stav mysli!
21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 23. listopadu 2024 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jak poznat Plzeň za jeden den

Máte před sebou cestu do západních Čech, rádi byste se zastavili v Plzni, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které západočeská metropole nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, která snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 Svatomartinské posvícení, na kterém nebude chybět koštování mladých vín, středověký jarmark s ukázkami tradičních řemesel nebo komentované prohlídky. A na bílém koni samozřejmě přijede i svatý Martin.
8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Lyžaři a snowboardisté se již mohou dočkat přicházejí zimy a největší lyžařské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se připravuje pečlivě na nadcházející sezonu. Pozitivní zprávou jistě je, že ceny denních skipasů zůstávají stejné a celosezonní zlevnily. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké novinky areál pro vás chystá.
6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj