ÚvodAktualityLegenda jménem Mariánská Týnice
Památky

Legenda jménem Mariánská Týnice

  • 21. srpna 2019
Krajině Kralovicka vévodí červenobílá majestátní budova s impozantní kopulí, stojící na mírném návrší: Mariánská Týnice, sídlo Muzea a galerie severního Plzeňska. Její osud je neuvěřitelný: Santiniho velkoryse rozvržený barokní areál se napřed proměnil v ruinu na odstřel, ale během posledních desetiletí znovu povstal ze zapomnění a nyní se dokonce dostavuje podle původních plánů.
Překrásný barokní areál v Mariánské Týnici s poutním kostelem, ambity a proboštstvím nechal na návrší nad Kralovicemi postavit opat plaského cisterciáckého kláštera Eugen Tyttl podle projektu mistra české barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho. Santiniho plány byly skvělé a smělé, ovšem stavba se protáhla na více než půl století. Pro Metternichy, vládnoucí na plaském panství po zrušení kláštera za josefínských reforem, nebyla Mariánská Týnice nijak zajímavá. O její údržbu se příliš nestarali a bývalý klášter zvolna chátral.
 

Zázrak se zříceným chrámem

Na začátku 20. století se o Mariánské Týnici psalo jako o obrazu zármutku a zmaru: chrám zůstal opuštěný a jen budova proboštství prý sloužila za panskou hájovnu, v tichých celách mnichů hnízdili ptáci, refektář se proměnil v sýpku a nádherně malované ambity rajského dvora se staly skladištěm obilí, sena a slámy. A to tehdy ještě nikdo netušil, že v roce 1920 se zbortí chrámová kupole a část kleneb.

Od poloviny 20. století v Mariánské Týnici sídlí dnešní Muzeum a galerie severního Plzeňska. Rekonstrukce se začala chystat již v sedmdesátých letech, zázračnou proměnou však Mariánská Týnice prošla až v na přelomu tisíciletí. Ze zdevastované ruiny se stala obdivovaná památka, jedna z nejkrásnějších na Plzeňsku. Za vidění nestojí jen překrásná barokní architektura či rajský dvůr s ambity, skvělé místo k odpočinku a tichému zamyšlení, ale i muzejní expozice, věnované historii severního Plzeňska, národopisu, vývoji tradičních řemesel a zemědělství na venkově. Že i litinová kamna mohou být obdivuhodným uměleckým dílem dokládá expozice plaského železářství a litiny. Další lákadla představují tvůrčí dílny, koncerty nejen klasické hudby, přednášky, besedy a krátkodobé výstavy.
 

Dostavba barokního skvostu

Nová kupole byla nad chrámem Zvěstování Panny Marie vztyčena teprve v roce 2005, stejnou metodou a ze stejného materiálu jako kdysi za Jana Blažeje Santiniho. Až budete stát pod ní a hledět vzhůru k lucerně, nad vámi bude téměř šedesát metrů vysoký prostor – zkrátka tolik, že by se sem téměř vešla celá Petřínská rozhlednaPraze.

Z původního vybavení kostela se dochovalo jen málo, například rokokový oltář, opatské křeslo Eugena Tyttla, iluzivní architektonická kulisa hlavního oltáře se čtyřmi iluzivně malovanými figurami řádových patronů cisterciáků a čtyři malované kartuše; výmalba kupole je nová.

Obnovu poutního místa symbolicky završí dostavba východního ambitu, na který plaským cisterciákům chyběl v 18. století čas i finance. Dokončení Mariánské Týnice zahrnuje kromě druhého ambitu také obnovu tří mariánských kaplí a uzavření východního ambitového dvora; vznikne tak zázemí pro další kulturní a společenské aktivity zdejšího Centra baroka. S dokončením stavby se počítá patrně v roce 2020, symbolicky sto let po zřícení kupole.
 

Třikrát Santini

Dostavba Mariánské Týnice začala slavnostním poklepáním na základní kámen loni na jaře. Staví se ze speciálně vyrobených ručně pálených cihel a podle původních technologií, jen s využitím dnešního nářadí a zkušeností – a samozřejmě s úctou i respektem k Santiniho architektuře.

Otvíracích dob Muzeua v Mariánské Týnici se dostavba dotkne jen nepatrně, takže se denně mimo pondělí můžete přijet podívat například na expozici Baroko a jeho svět. Santiniho stavby na Plzeňsku, zejména pak na území někdejšího plaského kláštera, tu jsou představeny ve formě atraktivních modelů.

Stavbě Mariánské Týnice u Santiniho časově i myšlenkově předcházel projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, zvaného U Kajetánů v Nerudově ulici v Praze. Naopak týnický projekt s centrálním půdorysným schématem architekt lehce využil u dalších staveb, a to zejména u kostela sv. Václava ve Zvoli a poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách.
Barokní cyklotrasy na Plzeňsku Letní sporty

Barokní cyklotrasy na Plzeňsku

Barokní cyklotrasy na severním Plzeňsku se klikatí malebnou krajinou Plzeňského kraje. Po krásách přírodního a kulturního charakteru si můžete odpočinout u deseti barokních odpočívadel, která jsou zasazena do krajiny. Středobodem cyklotras jsou Plasy, kde začínají tři okruhy s různou obtížností.

Naučná stezka cesta jediného boha Potvorov – Mariánská Týnice Příroda

Naučná stezka cesta jediného boha Potvorov – Mariánská Týnice

Hlavním motivem celé stezky je křesťanství, seznamuje návštěvníky s dějinami křesťanství, rytířských a mnišských řádů. Stezka začíná v Potvorově, odtud vede přes Bílov a Červenou horu až do Mariánské Týnice.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras Příroda

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.

Další aktuality

Zámek Žinkovy je otevřen, uchvátí vás svou historií

Romantický zámek Žinkovy prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nový majitel Lázně Poděbrady ho otevřel pro veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídkový okruh, který jim ukáže historii budovy a to nejkrásnějších z různých stylů. Pokud zde chcete strávit svou dovolenou, či víkend, můžete se zde i ubytovat.
15. červenec 2025 11:27
Památky, Plzeňský kraj

Národní park Šumava letos vyhlásil Rok Návratů

V Národním parku Šumava probíhá v roce 2025 akce nazvaná "Rok návratů", která se zaměřuje na návrat rostlin a živočichů do jejich přirozeného prostředí. Součástí Roku návratů je setkávání se správci národního parku, kteří vám přiblíží osudy těch, kteří znovu našli svůj domov v tomto jedinečném místě, anebo výtvarná soutěž pro veřejnost "Znovu nalezený domov rostlin a živočichů Šumavy".
13. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 11. a 12. července 2025 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
10. červenec 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná od 4. července, a potrvá určitě alespoň do 20. července 2025.
4. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj