ÚvodAktualityHistorický festival Bitva Libušín láká na bohatý program
Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

  • 24. dubna 2024
Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.

LibušínHistorického festivalu v Libušíně se účastní pravidelně více než 2 000 šermířů a 4 000 diváků z České republiky i ze zahraničí. Letošní 31. ročník tradičního festivalu středověku, je věnován poctě svatého Jiří, patronu rytířů, neboť pod jeho ochranou se festival od svého počátku koná. Po celý den vás čeká bohatý středověký program s poučením i zábavou pro velké i malé diváky včetně ukázek středověkých řemesel v dobovém trhu a živé hudby.

Jako hlavní host letošního doprovodného programu festivalu se představí jedna z nejvýznamějších skupin historického šermu České republiky Berounští měšťané. Letos diváci uvidí jejich středověké divadlo, dále soud s čarodějnicí, ale i ukázky středověkých zbraní, největší dělo v ČR jménem Barbora v akci, dobývací stroj trebuchet. A především školu šermu a ukázky soubojů muž proti muži. Dobový tábor je během konání festivalu možné navštívit s celou rodinou, seznámit se v něm se způsoby středověkého táboření i života v jednotlivých historických obdobích, na vlastní oči vidět výstroj bojovníků i způsoby odívání prostého lidu, poznat dobové řemeslné umění a v historických stáncích si také krásné originální výrobky zakoupit. 
 

Historická atmosféra bude dotvářena dobovým tržištěm

Údolí pod hradištěm kněžny Libuše se již tradičně promění v areál festivalu rozdělený do několika částí. Na bitevním poli letos bude probíhat bojové klání od 10:00 až do večera, cca 19:00 hodin. Půjde o plně kontaktní středověký turnaj. Těšit se můžete na souboje v kategoriích dual, 2 proti 2 a 5 proti 5. Středobodem celého festivalu je scénická středověká bitva za účasti přibližně tisícovky bojovníků, ve které budou představeny nejen způsoby boje a vojenských taktik jednotlivých období středověku, ale k vidění budou také neopakovatelné pyrotechnické efekty, skutečné kaskadérské výkony, drama i napětí a strhující výjimečná podívaná dle scénáře inspirovaného skutečnými událostmi z naší středověké historie. 

Druhou část areálu představuje dobové tržiště, na kterém si prohlédnete a zakoupíte nejen repliky historických předmětů. Bude zde probíhat vystoupení kejklířů, šašků nebo třeba pouličních umělců. K vidění bude také představení středověkého práva útrpného včetně scénické ukázky popravy. Dobově oblečení řemeslníci předvedou ukázky řemesel a muzikanti zajistí živou historickou hudbu.
 

Jak do Libušína

Hradiště Libušín vzniklo s největší pravděpodobností v 10. století, neboť se o něm zmiňuje už Kosmas. Podle známé legendy zde kněžna Libuše pronesla svou slavnou věštbu o městě, jehož sláva se bude dotýkat hvězd. Pohanská svatyně se na tomto místě měla nacházet dokonce už v 6. století, z doby románské zde zbyl kostel sv. Jiří, dřevěná zvonice a hrobnický domek.

Prostředí hradiště je velmi zajímavé i z hlediska tamní flóry a fauny – na dvě stovky druhů rostlin nabízejí úkryt bezpočtu živočichům. Prohlédnout si můžete také zbytky starých ovocných sadů a mohutné keře dřínu. Libušín je dobře dostupný jak autem s možností parkování na louce nedaleko areálu, tak hromadnou dopravouKladna. Cyklisté a pěší se po zelené značce dostanou k nejvýznamnějšímu přemyslovskému hradišti v Čechách – Hradišti Libušín.
 

Navštivte okolí

HazmburkPokud se v sobotu do Libušína vypravíte, nezapomeňte také na jeho okolí! Jen čtyři kilometry od hradiště se nachází například obec Vinařice, kde se můžete napojit na naučnou stezku Vinařická hora, která vede chráněnou přírodní památkou v okolí Vinařické hory. Tento nenápadný kopec je ve skutečnosti třetihorní sopkou, která byla díky těžbě černého uhlí, ve které se proměnila její láva, důkladně prozkoumána.

Trasa stezky vede převážně po kamenitých cestách a pěšinách a značena je bílými a zelenými turistickými značkami. Cesta měří pouhých 2,5 kilometru, nicméně má mnoho velmi příkrých částí, proto je vhodná výhradně pro pěší. Pokud zvládnete všechna převýšení, můžete se těšit na odměnu! Tou je úchvatný výhled z Vinařického kopce –  a spatříte tak především další bývalé sopky, jako je hora Říp, České středohoří s Hazmburkem, Slánská hora či Doupovské hory.

Bitva Libušín 2025

26. 4.
Bitva Libušín 2025

V údolí pod ranně středověkým hradištěm v Libušíně u Kladna se koná 26. 4. 2025 již 32. ročník největšího středověkého festivalu svého druhu v Evropě. Více než 1000 účinkujících z ČR i zahraničí postaví středověký tábor a střetne se ve strhující bitvě, u které nemůžete chybět.

Hradiště Libušín – nejvýznamnější přemyslovské hradiště v Čechách Památky

Hradiště Libušín – nejvýznamnější přemyslovské hradiště v Čechách

Hradiště Libušín, ležící ve stejnojmenné obci nedaleko Kladna, je kombinací historie, přírody i ukázky negativního vlivu člověka na krajinu a snah o nápravu.

Naučná stezka Vinařická hora u Kladna Příroda

Naučná stezka Vinařická hora u Kladna

Naučná stezka seznamuje s přírodní památkou Vinařická hora, bývalou sopkou na okraji obce Vinařice u Kladna. Informuje o geologické stavbě Vinařické hory, přírodních poměrech a zdejší zajímavé flóře a fauně.

Další aktuality

Muzeum v Jílovém u Prahy láká k návštěvě zlatých štol

V Regionálním muzeu v Jílovém najdete poutavou expozici historie těžby a zpracování zlata, na kterou navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly. Ta zájemce přivede až ke štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského v Dolním Studeném a také ke štole Halíře v Borku. Ve starých zlatých dolech probíhají v letní sezóně prohlídky. Zájemci do nich mohou nahlédnout o víkendech a svátcích od dubna do října.
4. duben 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň zve na Velikonoce u Thurn Taxisů

Kněžna Marie strávila zimu na italském zámku Duino a vrací se oslavit svátky jara na Loučeň. Jako milovnice dětí a pohádek připravuje pro svá vnoučata i všechny děti z okolí velikonoční oslavy – první jarní slavnosti v této sezóně. Přijďte si i vy užít velikonoční prohlídky, které probíhají každý den od 5. do 27. dubna 2025 a prožijte jaro na knížecím dvoře!
3. duben 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn

Dovedete si představit, jak se žilo (anebo jak byste vy sami dokázali žít) v obydlí ne nepodobném jeskyni, které bylo vytesáno přímo do skály? Na první poslech to zní víc než romanticky, ale když přijde na praktické otázky, jako je neustálý chlad, nedostatek místa anebo napojení na elektrickou a vodovodní síť, začne brát romantika rychle za své. A kde můžete představy o skalním bydlení porovnat se skutečností? To vám prozradí Kudy z nudy.
3. duben 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Zámek Žleby zve na jarní prohlídky a do zámecké kuchyně

Zámek Žleby se návštěvníkům poprvé po zimě otevře o víkendu 5. a 6. dubna 2025 a až do měsíce bude otevřen každou sobotu a neděli. Zámek Žleby vás také zve na tradiční velikonoční prohlídky, které provedou malé i velké návštěvníky jarně vyzdobeným zámkem. V komnatách na vás čeká bohatá výzdoba, povídání o velikonočních zvycích, jarní pranostiky a nesmí chybět ani vůně a teplo roztopené historické kuchyně. Součástí Velikonoc na Žlebech bude i jarmark v areálu zámku.
3. duben 2025 8:00
Památky, Středočeský kraj

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.
2. duben 2025 18:30
Zážitky, Středočeský kraj

Hrad Točník oslaví novou sezónu spolu s medvědy Agátou a Martinem

Slavnostní zahájení sezony na hradě Točník s medvědy Agátou a Martinem je připraveno na sobotu 5. dubna 2025, kdy se hradní brána otevře návštěvníkům v 10:00 hodin. Na děti čeká medvědí stezka, šermíři i pohádka. Pro děti je v areálu hradu k dispozici i malé pískoviště. Program potrvá do 16:00 hodin.
1. duben 2025 8:50
Památky, Středočeský kraj

Útěk z města: Posázaví – tam, kde řeka zpívá a vlak houká

Pokud vás městský ruch unavuje, je nejvyšší čas vyrazit do Posázaví, turistické oblasti, kde se příroda prolíná s historií, kde šum řeky nahrazuje dopravní hluk a kde se po pár hodinách cítíte jako znovuzrození. A co je nejlepší? Žádné složité plánování, žádné dlouhé cesty. Stačí nasednout na vlak a nechat se unášet směrem ke klidu a pohodě. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat kraj kolem řeky Sázavy!
30. březen 2025 16:08
Životní styl, Středočeský kraj

Přivítejte jaro ve středočeských skanzenech

Jaro je tady a středočeské skanzeny po zimní pauze postupně otevírají své brány veřejnosti. Hřejivé sluneční paprsky svítí skrz okenice s háčkovanými a vyšívanými záclonami do světnice, kde čas jako by se zastavil. Jaké skanzeny lze ve středních Čechách navštívit? Například ten v Přerově nad Labem, Kouřimi anebo Vysokém Chlumci. Za tradicí a tradičními lidovými řemesly je možné vydat se také do Hamousova statku ve Zbečně anebo do historické vesnice Botanicus v Ostré.
29. březen 2025 6:00
Kultura, Středočeský kraj