ÚvodAktualityMěsta slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?
Kultura

Města slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?

  • 26. dubna 2017
Hádejte, co mají společného Frýdek-Místek, Ostrava, Rožnov pod Radhoštěm, Jeseník, Strakonice a Moravská Třebová? Jistě, vesměs jde o česká a moravská města, ale kdybyste sečetli jejich věk, dopočítali byste se k číslu 4 410. A všude se letos slaví!
Všechna města jsou samozřejmě mnohem starší; někde oslavují výročí první písemné zmínky, jinde povýšení na město. Například Břevnov, jedna z městských částí Prahy 6, už určitě oslavil tisícovku – na jeho území totiž stojí nejstarší mužský benediktinský klášter v Čechách, založený již roku 993.
 

Břevnov slaví 110 let

Břevnovští ovšem nebudou slavit vznik osady, ale připomenou si 110 let od chvíle, kdy bylo jedno z pražských předměstí povýšeno na město. Traduje se, že se tak stalo u příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa I. Historka vypráví, kterak stařičký mocnář Břevnovským poděkoval za pěkné přivítání a zároveň prohlásil, že Břevnov je krásné město. Toho se prý chytil pohotový starosta a císaři poděkoval, že pouhou obec právě povýšil. Ačkoli skutečnost asi byla trochu jiná, jisté je, že Břevnovští slaví s chutí a program oslav je skutečně bohatý. Slavit se bude celý prodloužený víkend od soboty 29. dubna, v neděli 30. dubna se navíc pořádají Jarní břevnovské trhy s pálením čarodějnic a v pondělí 1. května festival minipivovarů První Pivní Máj.
 

Ostrava: 750 let od první zmínky o městě

Ve stejném roce jako Břevnov povýšil císař také Michálkovice a Mariánské Hory, dnes městské části Ostravy. Letos ovšem slaví celé město, a to 750 let od první doložené zmínky v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku z listopadu 1267. I když je osídlení oblasti mnohem starší, důležité je, že v listině se o Moravské Ostravě píše jako o městě.

Výročí připomíná například výstava Ostrava nevídaná, která v Ostravském muzeu potrvá do června. Chystá se rovněž církevní výstava v kostele sv. Václava, o kterém je první listinná zmínka z roku 1297, závěr roku pak bude patřit výstavě Století plné zvratů aneb Ostrava ve 20. století. Vrcholem oslav bude historický víkend v centru města a v okolí Slezskostravského hradu 8. a 9. září, kde se bude konat středověký jarmark či rytířské turnaje. Ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským se v sobotu 9. září chystá veřejná mše svatá pro širokou veřejnost na Masarykově náměstí.
 

Rožnov pod Radhoštěm: 750 let

Ostravou spojuje Rožnov pod Radhoštěm nejenom stejné číslo – 750 let – ale také stejný autor: v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku je totiž uvedena vesnice Rosenowe. Rožnov slaví, historici se zlobí; tvrdí totiž, že může jít o docela jiné místo. Rožnovští se však hájí, že slaví založení města a osídlení údolí Bečvy, ne první písemnou zmínku. Město prý bylo původně celé dřevěné a bylo založeno při Brunových kolonizačních snahách doslova na zelené louce.

turistickém informačním centru si můžete koupit nejenom výroční turistickou známku a turistickou vizitku, ale také Rožnovský bylinný čaj, vyrobený speciálně k oslavám. Chystá se řada koncertů a akcí; například ve čtvrtek 1. června se Rožnovští pokusí o zápis do české knihy rekordů největším počtem zpěváků, zpívajících na Masarykově náměstí píseň Rožnovské hodiny. Spoustu akcí připravuje místní skanzen, například červencový Zvonečkový jarmark a Rožnovské slavnosti, a v rámci oslav také od dubna do září vždy jednu sobotu v měsíci budou jezdit oblíbené parní vlaky mezi Rožnovem a Valašským Meziříčím.
 

Frýdek-Místek: 750 let

Rovněž ve Frýdku-Místku se letošní rok nese v duchu oslav 750 let od první zmínky o předchůdci města Místku, osadě Friedeberg – a také ona je uvedena v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu. Trička, čokolády, kalendáře, propisky a další suvenýry s tématikou 750 let jsou k dostání na pobočkách Beskydského informačního centra nejenom ve Frýdku-Místku, ale také ve Frýdlantu nad Ostravicí a Ostravici. Sběratelským lákadlem je zejména speciální stříbrná mince a také výroční známka s jedním ze symbolů města, bazilikou minor Navštívení Panny Marie, jedinou bazilikou v Moravskoslezském kraji. Přes léto pak můžete v Muzeu Beskyd na frýdeckém zámku navštívit výstavu 750 let Frýdku-Místku, která přiblíží proměny města od jeho založení do aktuální přítomnosti; končí 10. září.
 

Další oslavenci: Strakonice, Moravská Třebová a Jeseník

Na oslavy 650 let se letos chystají Strakonice, Slavnosti města proběhnou 25. až 27. srpna. Ve stejné době od 24. do 27. srpna se odehrají velké městské slavnosti také v Moravské Třebové, která si připomíná 760 let. A konečně slavit se bude také v Jeseníku, kde první zmínka o lokalitě na místě dnešního města roku 1267 uvádí místo nazývané Vriwald, tedy místo zbavené lesa. Město k výročí 750 let vydá pamětní knihu, připravuje výstavyKatovně i Vodní tvrzi a zve návštěvníky na středověkou slavnost, kdy se městské ulice a náměstí představí v dobovém hávu. Na plánování výletu zatím máte dost času, odehraje se až v sobotu 16. září.
Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze Gurmánská turistika

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií Břevnovského kláštera je úzce spjat i pivovar, který mohl vzniknout již krátce po založení kláštera. Jeho existence je nepřímo doložena listinou z 13. století a představuje významnou součást hospodářského zázemí kláštera.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Další aktuality

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:02
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha