ÚvodAktualityMěsta slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?
Kultura

Města slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?

  • 26. dubna 2017
Hádejte, co mají společného Frýdek-Místek, Ostrava, Rožnov pod Radhoštěm, Jeseník, Strakonice a Moravská Třebová? Jistě, vesměs jde o česká a moravská města, ale kdybyste sečetli jejich věk, dopočítali byste se k číslu 4 410. A všude se letos slaví!

Všechna města jsou samozřejmě mnohem starší; někde oslavují výročí první písemné zmínky, jinde povýšení na město. Například Břevnov, jedna z městských částí Prahy 6, už určitě oslavil tisícovku – na jeho území totiž stojí nejstarší mužský benediktinský klášter v Čechách, založený již roku 993.
 

Břevnov slaví 110 let

Břevnovští ovšem nebudou slavit vznik osady, ale připomenou si 110 let od chvíle, kdy bylo jedno z pražských předměstí povýšeno na město. Traduje se, že se tak stalo u příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa I. Historka vypráví, kterak stařičký mocnář Břevnovským poděkoval za pěkné přivítání a zároveň prohlásil, že Břevnov je krásné město. Toho se prý chytil pohotový starosta a císaři poděkoval, že pouhou obec právě povýšil. Ačkoli skutečnost asi byla trochu jiná, jisté je, že Břevnovští slaví s chutí a program oslav je skutečně bohatý. Slavit se bude celý prodloužený víkend od soboty 29. dubna, v neděli 30. dubna se navíc pořádají Jarní břevnovské trhy s pálením čarodějnic a v pondělí 1. května festival minipivovarů První Pivní Máj.
 

Ostrava: 750 let od první zmínky o městě

Ve stejném roce jako Břevnov povýšil císař také Michálkovice a Mariánské Hory, dnes městské části Ostravy. Letos ovšem slaví celé město, a to 750 let od první doložené zmínky v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku z listopadu 1267. I když je osídlení oblasti mnohem starší, důležité je, že v listině se o Moravské Ostravě píše jako o městě.

Výročí připomíná například výstava Ostrava nevídaná, která v Ostravském muzeu potrvá do června. Chystá se rovněž církevní výstava v kostele sv. Václava, o kterém je první listinná zmínka z roku 1297, závěr roku pak bude patřit výstavě Století plné zvratů aneb Ostrava ve 20. století. Vrcholem oslav bude historický víkend v centru města a v okolí Slezskostravského hradu 8. a 9. září, kde se bude konat středověký jarmark či rytířské turnaje. Ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským se v sobotu 9. září chystá veřejná mše svatá pro širokou veřejnost na Masarykově náměstí.
 

Rožnov pod Radhoštěm: 750 let

Ostravou spojuje Rožnov pod Radhoštěm nejenom stejné číslo – 750 let – ale také stejný autor: v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku je totiž uvedena vesnice Rosenowe. Rožnov slaví, historici se zlobí; tvrdí totiž, že může jít o docela jiné místo. Rožnovští se však hájí, že slaví založení města a osídlení údolí Bečvy, ne první písemnou zmínku. Město prý bylo původně celé dřevěné a bylo založeno při Brunových kolonizačních snahách doslova na zelené louce.

turistickém informačním centru si můžete koupit nejenom výroční turistickou známku a turistickou vizitku, ale také Rožnovský bylinný čaj, vyrobený speciálně k oslavám. Chystá se řada koncertů a akcí; například ve čtvrtek 1. června se Rožnovští pokusí o zápis do české knihy rekordů největším počtem zpěváků, zpívajících na Masarykově náměstí píseň Rožnovské hodiny. Spoustu akcí připravuje místní skanzen, například červencový Zvonečkový jarmark a Rožnovské slavnosti, a v rámci oslav také od dubna do září vždy jednu sobotu v měsíci budou jezdit oblíbené parní vlaky mezi Rožnovem a Valašským Meziříčím.
 

Frýdek-Místek: 750 let

Rovněž ve Frýdku-Místku se letošní rok nese v duchu oslav 750 let od první zmínky o předchůdci města Místku, osadě Friedeberg – a také ona je uvedena v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu. Trička, čokolády, kalendáře, propisky a další suvenýry s tématikou 750 let jsou k dostání na pobočkách Beskydského informačního centra nejenom ve Frýdku-Místku, ale také ve Frýdlantu nad Ostravicí a Ostravici. Sběratelským lákadlem je zejména speciální stříbrná mince a také výroční známka s jedním ze symbolů města, bazilikou minor Navštívení Panny Marie, jedinou bazilikou v Moravskoslezském kraji. Přes léto pak můžete v Muzeu Beskyd na frýdeckém zámku navštívit výstavu 750 let Frýdku-Místku, která přiblíží proměny města od jeho založení do aktuální přítomnosti; končí 10. září.
 

Další oslavenci: Strakonice, Moravská Třebová a Jeseník

Na oslavy 650 let se letos chystají Strakonice, Slavnosti města proběhnou 25. až 27. srpna. Ve stejné době od 24. do 27. srpna se odehrají velké městské slavnosti také v Moravské Třebové, která si připomíná 760 let. A konečně slavit se bude také v Jeseníku, kde první zmínka o lokalitě na místě dnešního města roku 1267 uvádí místo nazývané Vriwald, tedy místo zbavené lesa. Město k výročí 750 let vydá pamětní knihu, připravuje výstavyKatovně i Vodní tvrzi a zve návštěvníky na středověkou slavnost, kdy se městské ulice a náměstí představí v dobovém hávu. Na plánování výletu zatím máte dost času, odehraje se až v sobotu 16. září.
 
Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze Gurmánská turistika

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Další aktuality

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 21. a 22. září 2024 na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
19. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 20. do 22. září 2024 sejde světová špička sportovního lezení. Praha totiž bude opět hostit Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
18. září 2024 18:00
Letní sporty, Praha

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.
18. září 2024 16:00
Kultura, Praha

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha