ÚvodAktualityMěsta slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?
Kultura

Města slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?

  • 26. dubna 2017
Hádejte, co mají společného Frýdek-Místek, Ostrava, Rožnov pod Radhoštěm, Jeseník, Strakonice a Moravská Třebová? Jistě, vesměs jde o česká a moravská města, ale kdybyste sečetli jejich věk, dopočítali byste se k číslu 4 410. A všude se letos slaví!

Všechna města jsou samozřejmě mnohem starší; někde oslavují výročí první písemné zmínky, jinde povýšení na město. Například Břevnov, jedna z městských částí Prahy 6, už určitě oslavil tisícovku – na jeho území totiž stojí nejstarší mužský benediktinský klášter v Čechách, založený již roku 993.
 

Břevnov slaví 110 let

Břevnovští ovšem nebudou slavit vznik osady, ale připomenou si 110 let od chvíle, kdy bylo jedno z pražských předměstí povýšeno na město. Traduje se, že se tak stalo u příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa I. Historka vypráví, kterak stařičký mocnář Břevnovským poděkoval za pěkné přivítání a zároveň prohlásil, že Břevnov je krásné město. Toho se prý chytil pohotový starosta a císaři poděkoval, že pouhou obec právě povýšil. Ačkoli skutečnost asi byla trochu jiná, jisté je, že Břevnovští slaví s chutí a program oslav je skutečně bohatý. Slavit se bude celý prodloužený víkend od soboty 29. dubna, v neděli 30. dubna se navíc pořádají Jarní břevnovské trhy s pálením čarodějnic a v pondělí 1. května festival minipivovarů První Pivní Máj.
 

Ostrava: 750 let od první zmínky o městě

Ve stejném roce jako Břevnov povýšil císař také Michálkovice a Mariánské Hory, dnes městské části Ostravy. Letos ovšem slaví celé město, a to 750 let od první doložené zmínky v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku z listopadu 1267. I když je osídlení oblasti mnohem starší, důležité je, že v listině se o Moravské Ostravě píše jako o městě.

Výročí připomíná například výstava Ostrava nevídaná, která v Ostravském muzeu potrvá do června. Chystá se rovněž církevní výstava v kostele sv. Václava, o kterém je první listinná zmínka z roku 1297, závěr roku pak bude patřit výstavě Století plné zvratů aneb Ostrava ve 20. století. Vrcholem oslav bude historický víkend v centru města a v okolí Slezskostravského hradu 8. a 9. září, kde se bude konat středověký jarmark či rytířské turnaje. Ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským se v sobotu 9. září chystá veřejná mše svatá pro širokou veřejnost na Masarykově náměstí.
 

Rožnov pod Radhoštěm: 750 let

Ostravou spojuje Rožnov pod Radhoštěm nejenom stejné číslo – 750 let – ale také stejný autor: v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku je totiž uvedena vesnice Rosenowe. Rožnov slaví, historici se zlobí; tvrdí totiž, že může jít o docela jiné místo. Rožnovští se však hájí, že slaví založení města a osídlení údolí Bečvy, ne první písemnou zmínku. Město prý bylo původně celé dřevěné a bylo založeno při Brunových kolonizačních snahách doslova na zelené louce.

turistickém informačním centru si můžete koupit nejenom výroční turistickou známku a turistickou vizitku, ale také Rožnovský bylinný čaj, vyrobený speciálně k oslavám. Chystá se řada koncertů a akcí; například ve čtvrtek 1. června se Rožnovští pokusí o zápis do české knihy rekordů největším počtem zpěváků, zpívajících na Masarykově náměstí píseň Rožnovské hodiny. Spoustu akcí připravuje místní skanzen, například červencový Zvonečkový jarmark a Rožnovské slavnosti, a v rámci oslav také od dubna do září vždy jednu sobotu v měsíci budou jezdit oblíbené parní vlaky mezi Rožnovem a Valašským Meziříčím.
 

Frýdek-Místek: 750 let

Rovněž ve Frýdku-Místku se letošní rok nese v duchu oslav 750 let od první zmínky o předchůdci města Místku, osadě Friedeberg – a také ona je uvedena v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu. Trička, čokolády, kalendáře, propisky a další suvenýry s tématikou 750 let jsou k dostání na pobočkách Beskydského informačního centra nejenom ve Frýdku-Místku, ale také ve Frýdlantu nad Ostravicí a Ostravici. Sběratelským lákadlem je zejména speciální stříbrná mince a také výroční známka s jedním ze symbolů města, bazilikou minor Navštívení Panny Marie, jedinou bazilikou v Moravskoslezském kraji. Přes léto pak můžete v Muzeu Beskyd na frýdeckém zámku navštívit výstavu 750 let Frýdku-Místku, která přiblíží proměny města od jeho založení do aktuální přítomnosti; končí 10. září.
 

Další oslavenci: Strakonice, Moravská Třebová a Jeseník

Na oslavy 650 let se letos chystají Strakonice, Slavnosti města proběhnou 25. až 27. srpna. Ve stejné době od 24. do 27. srpna se odehrají velké městské slavnosti také v Moravské Třebové, která si připomíná 760 let. A konečně slavit se bude také v Jeseníku, kde první zmínka o lokalitě na místě dnešního města roku 1267 uvádí místo nazývané Vriwald, tedy místo zbavené lesa. Město k výročí 750 let vydá pamětní knihu, připravuje výstavyKatovně i Vodní tvrzi a zve návštěvníky na středověkou slavnost, kdy se městské ulice a náměstí představí v dobovém hávu. Na plánování výletu zatím máte dost času, odehraje se až v sobotu 16. září.
 
Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze Gurmánská turistika

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha