ÚvodAktualityMezinárodní den archeologie láká na speciální akce
Památky

Mezinárodní den archeologie láká na speciální akce

  • 8. října 2024
Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně v říjnu se otvírají archeologická naleziště, muzejní expozice i jiné poklady všem. Přijďte si tedy užít svátek nejdobrodružnější vědy i vy a třeba se dozvíte odpovědi na své otázky! Nejrůznější akce se budou konat na různých místech napříč Českou republikou.
archeologKaždoročně během října nabízejí různé archeologické organizace napříč celým světem archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Může mít podobu archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek nebo zajímavých přednášek. Každopádně aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

Od 12. do 20. 10. 2024 si na více než 50 místech České republiky budete moci vyzkoušet, jak vypadá terénní práce archeologa a jak žili lidé v různých obdobích historie. Chystají se workshopy pro děti i dospělé, přednášky i komentované prohlídky muzejních expozic, tematických výstav či běžně nepřístupných památek.
 

Archeologové z Filozofické fakulty zvou na řemesla od pravěku do středověku

archeologieMezinárodní den archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se bude slavit v sobotu 12. října 2024. Na letošním Mezinárodním dni archeologie se na více jak dvaceti stanovištích dozvíte vše o řemeslech, která nás provází už od pravěku a středověku, jako je šperkařství, výroba kamenné a kostěnné industrie, textilní řemeslo, provaznictví, výroba svíček, pekařské a perníkářské řemeslo, barvířství, hrnčířství, výroba korálků a mnoho dalších. Od našich antropologů se dozvíte, jestli dokáží z kostí vyčíst, jaké profesi se daný člověk věnoval a zda zanechává řemeslná činnost stopy na kostech. Uvidíte ukázky replik i originálů pravěké a středověké keramiky, šperků, předmětů denní potřeby, jako jsou šídla, škrabadla, hroty zbraní, skleněné předměty, ukážeme vám tepání kovového výrobku dle franského originálu, vyrýžujete si zlato a vyrobíte repliku keltské mince a také si upečete placku z vlastnoručně namleté mouky. Součástí programu bude velká komentovaná "módní" přehlídka a takzvané archeologické jednohubky, krátké pětiminutové přednášky archeologů a antropologů na zajímavá témata.
 

Práce archeologa v Zeměráji

zeměrájPřijďte se seznámit s prací archeologa do Zeměráje. Můžete vyhledávat předměty v archeonalezišti, prozkoumat hroby, sestavovat nádoby, modely, tvořit ornamenty nebo hliněné amulety a přepravovat balvany. Archeologické práce se budou v Zeměráji konat už v sobotu 12. října. Čeká na vás také reálná vesnice z raného středověku obklopená zahradami a pastvinami, kde si můžete společně s jejími obyvateli vytočit nádobu na kruhu, příst a tkát, mlít mouku, podrbat kozy nebo třeba okopávat zahrádky. Připravena je i dětská vesnička Hrejkov – herní domky inspirované skutečnými stavbami lidové architektury zdejšího malebného kraje.
 

Archeologické prohlídky hradu Landštejn

LandštejnNa netradiční prohlídku můžete zavítat například hrad Landštejn. Tam se Mezinárodní den archeologie bude konat až 19. a 20. října 2024. Prohlídka začne ve 14 hodin u pokladny hradu. Pro děti budou celý den připraveny archeologické bedýnky, u kterých si mohou zahrát na archeology. Na hrad a archeologickou prohlídku bude platit běžné vstupné.
 

Archeologie v Pavlově aneb Jak jsem kopal

archeopark pavlovV Archeoparku v Pavlově se na návštěvníky těší 19. 10. od 10 do 15 hodin, přijít sem navíc můžete zcela zdarma. Mezinárodní den archeologie s podtitulem “Jak jsem kopal” se ponese v duchu letošní doprovodné výstavy Jak jsme (lovili) kopali mamuty. Připraveny jsou tři komentované prohlídky stálou expozicí v časech 10:00, 12:00 a 14:00. Vyprávění “O výzkumech pod Pálavou tehdy a teď s prof. Jiřím Svobodou” (Archeologický ústav Akademie věd ČR, Brno) se bude konat od 11:00. Ve 13:00 proběhne komentovaná prohlídka s autory doprovodné výstavy Jak jsme (lovili) kopali mamuty Mgr. Soňou Boriovou, Ph.D. a Mgr. Ondřejem Herčíkem (Archeologický ústav Akademie věd, Brno). V expozici bude možné se zúčastnit dvou her nejen pro rodiny s dětmi, a to do “Po tlapkách do minulosti” a také do hry “Poztrácené kosti.”
 

Pravěké stavby v Březnu u Loun

Březno u LounMezinárodní den archeologie chystá také Archeoskanzen Březno u Loun. Ten zde bude ve znamení pravěkých řemesel a experimentů. Například z oboru hutnictví uvidíte tavbu železné rudy v replice pravěké pece, dále nebude chybět kovářství, sklářství s výrobou skleněných korálků. Z dalších řemesel přijde na řadu košíkářství anebo keramika – výpal keramiky v hliněné peci. Pro děti bude přichystán doprovodný program na archeologickém hřišti a kolbišti. Staňte se na chvíli archeologem nebo válečníkem! Nebude chybět ani pravěké vaření a pečení. Těšit se můžete i na dobré občerstvení.
 

Archeologická vycházka v Rakovníku

archeologMuzeum T.G.M. Rakovník zve na oslavu Mezinárodního dne archeologie v sobotu 19. října 2024. Pro všechny zájemce připravilo naučnou vycházku na archeologickou lokalitu hradiště Dřevíč u Kozojed. Podle posledních výzkumů zde docházelo k obchodování s luxusním zbožím z různých koutů Evropy. Pochází odtud pozlacená ozdoba koňského postroje srovnatelná s nedalekým nálezem závěsu koňské ohlávky, jenž patřil jezdci z prostředí nejvyšší elity na přelomu 6. a 7. století. Součástí vycházky bude i malá ukázka vybraných nálezů. Sraz je na lesním parkovišti v poloze Rychvald ve 14:00 hodin.
 

Mezinárodní den archeologie v Moravském zemském muzeu

zemské muzeumKurátoři Archeologického ústavu Kateřina Bergerová a David Hons vás při příležitosti Mezinárodního dne archeologie 19. 10. 2024 provedou pravěkými a středověkými expozicemi Moravského zemského muzea a představí vám ty nejzajímavější lokality z pravěku, rané doby dějinné a středověku. Kromě vystavených exponátů si pro vás však připravili také něco navíc. Můžete se těšit na ukázku běžně nepřístupných artefaktů z muzejních depozitářů nebo na představení nových přírůstků do sbírek jako například měděný depot z eneolitu nebo vrcholně středověký meč. Komentovaná prohlídka stálé expozice Pravěk Moravy, Velká Morava a Morava ve středověku proběhne 19. října ve 13:00, 14:30 a 16:00 hodin v Dietrichsteinském paláci.
 

Středověk a novověk v Pardubicích

rytířMezinárodní den archeologie oslavíte na zámku v Pardubicích v sobotu 19. října. Tématem letošních oslav bude období středověku a novověku. Po celý den se můžete těšit na volný vstup do výstavy EXIT 91 / Vykopávky – nejkrásnější nálezy učiněné v rámci archeologických výzkumů při stavbách silnic a dálnic v Pardubickém kraji. Mimo to bude k vidění také ležení bojovníků z období Třicetileté války – Compagnia Della Morte; ukázky výstroje, výzbroje, oděvů a předmětů denní potřeby a archeologický stánek představí nástroje, nářadí, repliky nálezů a publikace. Dobrodružné výpravy za poklady poodhalí stánek sdružení Hledači historie Pardubicka z.s. Pivovar a šunkárna Agnes Zelená Bohdaneč vám nabídne unikátní pivo vařené dle pravěké receptury a další rozličné pochutiny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Evropské dny archeologie v Zeměráji

14. 6.
Evropské dny archeologie v Zeměráji

Přijďte se seznámit s prací archeologa. Můžete vyhledávat předměty v archeonalezišti, prozkoumat hroby, sestavovat nádoby, modely, tvořit ornamenty nebo hliněné amulety, přepravovat balvany, zapojit se do života obyvatel raně středověké vesnice v malebném zeměrajském archeoskanzenu.

Zážitkový park Zeměráj Zážitky

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.

Muzeum T. G. M. Rakovník – dočasně uzavřeno Kultura

Muzeum T. G. M. Rakovník – dočasně uzavřeno

Městské muzeum v Rakovníku vzniklo v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v roce 1895. Prohlédnete si zde expozice věnované vývoji Rakovnicka od pravěku do 19. století či expozici rakovnické továrny vyrábějící keramický obkladový materiál nesoucí světoznámou značku RAKO.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské Památky

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum Kultura

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Archeoskanzen Březno Památky

Archeoskanzen Březno

Součástí Oblastního muzea v Lounech s historickou a přírodovědnou expozicí je také skanzen v Březně, který leží asi čtyři kilometry od Loun u řeky Ohře.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Další aktuality

Noc kostelů 2025: místa, která stojí za vidění

Noc kostelů je tady! Sedmnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 23. května 2025. V letošním ročníku je přihlášeno 1864 kostelů a modliteben z celé České republiky. Letošní Noc kostelů nese téma "naděje" – jako světlo ve tmě, síla na cestě a opora v nejistotách. Noc kostelů se připojuje také k celosvětovému Svatému roku s mottem Poutníci naděje. Programy v jednotlivých kostelech zahrnuje koncerty, komentované prohlídky, modlitby, výstavy, divadelní představení a další aktivity, které propojují duchovní a kulturní rozměr křesťanství.
20. květen 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky