ÚvodAktualityMezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

  • 16. dubna 2024
18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.

Oslava Mezinárodního dne památek a sídel byla navržena již v roce 1982 Mezinárodní radou pro památky. Rok nato se UNESCO usneslo, že svátek připadne na 18. dubna. Tento den zdůrazňuje důležitost památek a kulturního dědictví po celém světě, ale hlavně i potřebu jejich ochrany.
 

Mimořádné prohlídky: zahrada v Lysicích a zámek Slatiňany

zámek lysiceVe čtvrtek 18. dubna 2024 bude od 10:00 do 15:00 hodin mimořádně otevřena zámecká zahrada v Lysicích. Od roku 2021 zde probíhala rekonstrukce, a to nejen samotné zahrady, ale také tamního zahradnictví se skleníky a oranžérií i unikátní zámecké fíkovny. Během úprav vysázeli zahradníci přes šedesát druhů květin, stromů a keřů, půl hektaru pokrývá travní plocha a opravovaly se rovněž sochy. Přijďte se podívat na zámeckou zahradu po obnově, která jí vrátila původní podobu z konce 19. a počátku 20. století. Obdivovat zde můžete novou výsadbu, bohatou sochařskou výzdobu a poprvé se v zámeckém zahradnictví podíváte do plně funkční unikátní historické fíkovny s pojezdnou střechou.

zámek slatiňanyNa zámku Slatiňany čeká v neděli 21. dubna milovníky památek mimořádná kastelánská prohlídka Pokrok nezastavíš. Zavede vás nejen na netradiční místa, ale také na ta běžně nepřístupná. V přízemí nahlédnete do historických plánů a architektonických návrhů budov zámeckého areálu a dalších technicky zajímavých staveb v okolí města Slatiňany, v suterénu poznáte hospodářské části zámecké expozice – zámeckou ledárnu, kuchyni, nebo kotelnu z roku 1924, či anglický dvorek s renesančními sgrafity. Vystoupáte na půdu pod trámy barokního krovu a do zámecké věže, po točitém schodišti přes historickou šatnu a čistírnu oděvů s vestavěnými skříněmi knížete Ferdinanda sestoupáte do velké koupelny a poznáte úroveň zámecké hygieny na přelomu 19. a 20. století. Na závěr vás čeká procházka přes lodžii a nově obnovený 50 metrů dlouhý balkon u západního a jižního křídla.
 

Speciální prohlídka hradu Švihova

kaple švihovVe čtvrtek 18. dubna bude mimořádně otevřen hrad Švihov, který připravil speciální prohlídku jejíž tématem je restaurování švihovské hradní kaple. Otevřeno bude od 12 do 16 hodin a vstupné stojí 240 Kč dospělí. Návštěvníci se při prohlídce dozvědí, co takové restaurování obnáší a prohlédnou si konkrétní obnovené prvky tohoto prostoru. Hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie byla postavena roku 1489 panem Půtou Švihovským z Rýzmberka, jak dokládá dochovaný nápis. Prostor kaple obsahuje ukázku gotického umění, oltář a sochy čtyř církevních otců z 16. století. Vzácná nástěnná malba zpodobňuje Jindřicha z Rýzmberka jako sv. Jiří a statky, které vlastnil. Je zde znázorněn i švihovský hrad v podobě kolem roku 1520, tedy v době jeho největší slávy.
 

Bohatý program v Českých Budějovicích

České BudějoviceK Mezinárodnímu dni památek se velkolepě přidávají v Českých Budějovicích v sobotu 20. dubna. Letošní ročník nese podtitul Slavné osobnosti a jejich domy. Vybírat můžete z komentovaných prohlídek, speciálních prohlídek "Křížem krážem s památkářem" nebo mnoha zajímavých přednášek. Mimořádně otevřena bude řada objektů (Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, věž Železná panna, vyhlídková terasa obchodního domu Brouk a Babka, Dvůr u Ferusů) a připraven je i program pro rodiny s dětmi. Veškeré akce jsou zdarma, je pouze nutné se na konkrétní akci přihlášit – z důvodu omezené kapacity.

Během komentovaných prohlídek můžete navštívit například českobudějovickou radnici, dominikánský klášter, Eggertovu vilu, Kendeho vilu a další místa. S památkáři se vydáte po stopách budějovického stavitele Jakoba Stabernaka, Vojtěcha Lanny, barokního sochaře Josefa Dietricha anebo do unikátního domu budějovických měšťanů. Na přednáškách bude řeč o výjimečných osobnostech města, pohřbech bohatých měšťanů, Gymnáziu Česká a jeho prvním řediteli, počátcích pivovarnictví či budějovických fotoateliérech.
 

Hradozámecké akce na víkend

  • V sobotu 20. dubna můžete zavítat na moravský hrad Šternberk, který zpřístupní prostory půdy včetně strojovny výtahu.
  • V Hradci nad Moravicí budou v sobotu 20. dubna zdarma otevřeny spodní konírny červeného zámku.
  • Na Bítově bude od 20. do 21. dubna 2024 darma otevřená hradní parkánová zahrada s panely k historii rodu Haasů, posledních soukromých majitelů hradu. Baron Jiří Haas mladší byl posledním majitelem porcelánky ve Slavkově u Karlových Varů – byl velkým milovníkem zvířat a hlavně psů, jeho koníčkem byly také četné známosti se ženami...
  • zámek TřeboňZámek Třeboň zve v sobotu i neděli 20. – 21. dubna ve 12:00 a 14:00 hodin na speciální komentovanou prohlídku s názvem Na koňském hřbetu na trase C: Konírna, psí kuchyně, kasematy, která je běžně přístupná pouze v červenci a srpnu. Zájemci se dozví mnoho informací o tom, jak byly šlechtické rody spjaté s chovem koní. Další část prohlídky se bude věnovat také chovu psů, středověkému způsobu boje a dobývání hradeb.
  • hrad BezdězHrad Grabštejn přichystal kastelánskou prohlídku prodlouženou o interiéry (a někdy i exteriéry hradu), která se zaměřuje na konkrétní historické období či osoby z dějin hradu. Dozvíte se při nich mnoho informací i ze zákulisí a dostanete se i do míst, kam běžně návštěvníci nemají přístup.
  • Na Lemberku bude po celý víkend otevřena středověká věž.
  • Zámek Náchod zve v sobotu 20. dubna na přednášku Divadla na náchodském zámku spojenou s prohlídkou běžně nepřístupných prostor pod vedením kastelána.
  • V gotické hradní kapli na hradu Bezděz budou o víkendu mimořádně vystaveny vzácné dřevořezby z bezdězské křížové cesty, bude možnost navštívit její ochoz a prohlédnout si nově instalované vitráže.
Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet Památky

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Král hradů – takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem Památky

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska Památky

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Zámek Lysice Památky

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy Památky

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky