ÚvodAktualityNa hrad či zámek levněji: NPÚ zavedl nový typ vstupného
Památky

Na hrad či zámek levněji: NPÚ zavedl nový typ vstupného

  • 8. června 2021
V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na nespočet nových prohlídkových tras, expozic a dalších novinek na památkách Národního památkového ústavu. Mnoho památkových objektů či areálů prošlo obnovou či rekonstrukcí a bylo by škoda se nepřijít podívat. Od letošního roku zavádí NPÚ nový systém vstupného na své památky, který je výhodnější zejména pro děti, mládež a turisty do 24 let.
BezdězNárodní památkový ústav si klade za cíl budovat pozitivní vztah ke kulturnímu dědictví od nejmladších generací, a proto od letošního roku přichází s novým modelem vstupného, který zavádí nové kategorie pro základní prohlídkové okruhy: děti do 6 let mají vstup zdarma, kategorii pro děti a mládež 6 – 18 let, kteří budou hradit polovinu základního vstupného, a věková kategorie 18 – 24 let bude hradit 80 procent základního vstupného, bez ohledu na to, zda je osoba studující či nikoliv.
 
Tímto krokem chce NPÚ státní památky učinit atraktivnější pro nejmladší skupiny návštěvníků a zároveň dostupnější pro různé typy rodin, například pro samoživitele s dětmi.
 

Vstupenku si můžete zakoupit on-line

npú vstupenkyJestliže se chystáte na dovolenou předem a máte rádi všechno promyšlené a připravené, přijdě vám vhod nákup e-vstupenky na památky NPÚ předem. Stačí zajít na webové stránky npu.cz, vybrat si památku, kterou chcete navštívit a kliknout na „Nákup vstupenek“. Systém vás dále povede k přesnému zvolení okruhu, jazyka, počtu míst na prohlídku a konkrétní datum a hodinu (rezervaci lze vyřídit minimálně den předem).

Po výběru data se vás systém zeptá na konkrétní hodinu, v košíku pak dokončíte rezervaci a zaplatíte on-line. Vstupenku si nezapomeňte vytisknout. Před návštěvou se na místo dostaňte v dostatečném předstihu a jestliže uplatňujete nárok na slevu, předložte při vstupu doklad v podobě průkazu nebo karty.

Dejte si pozor také na to, že e-vstupenku nelze na místě vrátit ani vyměnit či vystavit duplikát.
Neobjevené skvosty pro sezónu 2021

Neobjevené skvosty pro sezónu 2021

Objevte neobjevené! Poznejte téměř neznámé turistické cíle (zámky, hrady, technické památky, přírodní skvosty, naučné stezky, vyhlídky a jiné cíle). Rozhodně si zaslouží větší pozornost, než jaké se jim dostávalo doposud. Na výběru destinací spolupracoval CzechTourism s kraji České republiky a portálem Kudy z nudy.

Podcasty NPÚ přináší zajímavosti i kuriozity ze světa památek a památkové péče

Podcasty NPÚ přináší zajímavosti i kuriozity ze světa památek a památkové péče

Poslouchejte nový podcast Národního památkového ústavu! PodCastle vám každé úterý přinese rozhovory s inspirativními lidmi o památkách, památkové péči, architektuře i kulturním dědictví. Těšit se můžete i na pravidelné přehledy novinek ze světa památkové péče a zajímavé reportáže. Podcastle NPÚ najdete na Spotify, Youtube, Soundcloudu a Apple podcasty. Na webu NPÚ přepsané nejzajímavější části z jednotlivých rozhovorů.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Hrady a zámky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Hrady a zámky

Které hrady a zámky loni přilákaly nejvíc návštěvníků? Prvenství v této kategorii a zároveň titul nejnavštěvovanějšího místa České republiky patří již tradičně Pražskému hradu, sídlu českých panovníků a od roku 1918 také prezidentů. Rozsáhlý areál, společně s historickým centrem města je zapsaný v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na dalších místech se umístil zámek Lednice a Český Krumlov.

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte naše hrady, které nebyly nikdy dobyty? Pevností, které odolaly útoku nepřátel a mohou se pyšnit titulem „nedobytný hrad“ není mnoho, ale přesto je v našich luzích a hájích najdete. Z některých sídel měli panovníci dokonce takový strach, že je nechali schválně pobořit, jiným hradům se jako zázrakem podařilo přežít bez úhony až do dnešních dnů. Pojďte se s námi podívat, které to jsou a jaké zajímavé příběhy ve svých hradbách ukrývají.

10 rohanských zastavení v Česku

10 rohanských zastavení v Česku

Navštivte s námi hrady, zámky a šlechtická sídla, které vlastnili Rohanové. Kolébkou prastarého francouzského rodu Rohanů byla Bretaň, kde se o nich dá vystopovat nejstarší zmínka již v roce 951. Rodové heslo Potius mori quam foedari je překládáno v několika variantách – Raději zemřít, než být … zhanoben … ponížen … zneuctěn … nečestný. Víte, že sychrovské panství zakoupili Rohanové roku 1820 a 200 let od tohoto okamžiku zámek Sychrov oslavil otevřením nového prohlídkového okruhu soukromými apartmány Arthura a Gabriely Rohanových? Vydejte se po stopách jednoho z nejvlivnějších šlechtických rodů po Česku.

Krajina 7 zámků v Moravském krasu

Krajina 7 zámků v Moravském krasu

Turistická oblast Moravský kras a okolí se právem pyšní označením “Kraj sedmi zámků a sedmi podzemních řek”. Železářská produkce téhle oblasti je fenoménem, který neměl v celé habsburské říši konkurenci. Víte, že rod Salmů se na Blanensku nesmazatelně zapsal nejen rozvojem technologie zpracování železné rudy, která se v okolí nachází? Zámek v Rájci nad Svitavou je manifestem jejich vzdělanosti a bohatství, jejich přehledu o vědě a umění. Přepychově vybavené interiéry a kaskády rybníků v anglickém parku oslňují návštěvníky i dnes.

10 míst, kde můžete obdivovat sala terreny

10 míst, kde můžete obdivovat sala terreny

Patříte k milovníkům barokní architektury? Pak by vás mohly zajímat drobné stavbičky, které bývají umístěny v zahradách barokních paláců. Jedná se o takzvané sala terreny, zahradní pavilonky, kde šlechta relaxovala, poslouchala hudbu a dopřávala si čaj o páté. Některé stavby jsou navíc bohatě dekorované fontánkami a kašnami.

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

I když byl minulý rok velmi náročný, podařilo se dokončit řadu dlouhodobých rekonstrukcí, vytvořit nové expozice a připravit pro budoucí návštěvníky řadu dalších zajímavostí. Co si tedy zapsat do diářů a kam se letos vypravit? Přehled toho nejlepšího, co nás v roce 2021 čeká vám přináší Kudy z nudy.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky