ÚvodAktuality21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!
Kultura

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

  • 19. ledna 2021
I když byl minulý rok velmi náročný, podařilo se dokončit řadu dlouhodobých rekonstrukcí, vytvořit nové expozice a připravit pro budoucí návštěvníky řadu dalších zajímavostí. Co si tedy zapsat do diářů a kam se letos vypravit? Přehled toho nejlepšího, co nás v roce 2021 čeká vám přináší Kudy z nudy.

1. Otevření Severočeského muzea v Liberci

severočeské muzeum liberecSeveročeské muzeum v Liberci prošlo bezmála tříletou rekonstrukcí. Zatím je otevřeno jen virtuálně. Návštěvníkům se jeho prostory, které získaly moderní vzhled, otevřou pravděpodobně v únoru 2021. Těšit se můžete na zbrusu nové expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým bude vyhrazeno celé jedno patro muzea. Nahlédnete tak do jednotlivých historických období, od starověku, přes středověk, renesanci a baroko až po současnost.
 
V přízemí bude nově k vidění instalovaný depozitář, aby mohli návštěvníci nahlédnout i do prostor, kam se běžně není možné dostat. Budou zde vystaveny předměty z různých fondů, například skla či uměleckého kovářství, a to formou depozitárního uložení, aby si návštěvníci udělali představu, jak to v něm vypadá.

Severočeské muzeum bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Vstupní schodiště nově střeží bronzové sochy lva a lvice z dílny známého českého výtvarníka Jaroslava Róny. Není to však žádná převratná novinka – se lvy se počítalo už v původním projektu z 19. století.


2. Královská mincovna v Kutné Hoře aneb centrální banka středověku

vlašský dvůrVlašský dvůrKutné Hoře proslavila ražba legendárních pražských grošů. Atmosféru středověku nyní do detailů přibližuje zcela nová expozice s názvem Královská mincovna. Vlašský dvůr se dočkal rozsáhlé renovace expozice po dlouhých 13 letech!

Hlavním cílem expozice je vyprávět poutavý příběh dějin Vlašského dvora, který se dá bez nadsázky nazvat „českou centrální bankou středověku“. Expozice je rozdělena na tři tematické okruhy: dějiny stavby, proces výroby mince a Pražský groš. Zapomeňte však na zaprášené skleněné vitríny! Expozice plně využívá moderních vizuálních prostředků a technologií, jako je velkoplošná obrazovka nebo LED diodové osvětlení a svým konceptem si nezadá s nejmodernějšími muzejními expozicemi v Evropě.


3. Hrad Strakonice a maltézští rytíři

hrad strakoniceGenerální rekonstrukci dokončuje hrad Strakonice, Muzeum středního Pootaví. Naprostým unikátem bude nová expozice řádu maltézských rytířů, která vznikla v prostorách bývalé komendy maltézského řádu a její zkušební provoz začne již od února 2021. Komenda řádu sloužila od roku 1243 až do roku 1925.

V nových expozicích nebude chybět ani největší sbírka dud ve střední Evropě nebo výstavy motocyklů a zbraní. Mezi další novinky bude patřit expozice textilnictví a průmyslová výroba značky ČZ. Své místo bude mít na strakonickém hradě také tradice loutkového divadla. Prvním návštěvníkům se otevře nejspíše v červenci 2021.

4. Hrad Helfštýn je jako nový

nový hrad HelfštýnHrad Helfštýn letos otevře již 6. března 2021. Milovníci hradní architektury budou moci obdivovat zcela zrekonstruované interiéry, včetně hradního paláce, jehož rekonstrukce po tři sezóny omezovala provoz hradu.
 
Po dvou stoletích chátrání, desítkách let hledání cesty záchrany a třech letech stavebních prací nabídne hradní palác z ochozu unikátní výhled do údolí Moravské brány. Po dvě staletí nebylo torzo paláce zastřešeno, což už ale neplatí. Palác se dočkal proskleného zastřešení, a navíc i několika schodišť a můstků, které propojily místa, kam lidská noha nevkročila po celá staletí. Těšit se můžete opět i na expozice uměleckého kovářství a archeologické artefakty pocházející z výzkumu z minulých let, ale i kamenicko-sochařské články jako žebra, konzoly nebo svorníky.
 

5. Do Adršpašských skal už pouze s rezervací

Skalní město AdršpachOd dubna 2021 již nebude možné jen tak přijet na výlet do skalního města v Adršpachu. Městečko v klínu skal doufá, že tím zabrání přílišné návštěvnosti skal a přetížení silnic v okolí skalního města. Rezervace bude dostupná na oficiálním webu skalního města, zatím je rezervační systém ve fázi vývoje. Díky němu ale bude možné v budoucnu zakoupit vstupné do skal a získat i parkovací místo na konkrétní časové období.

Turisté se do skal vypravují od 18. století – tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci a vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým. Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí.
 

6. Nové muzeum Svět Škodovek v Mrači

ŠkodovkaAutomuzeum Svět Škodovek mezi Mračí a Čerčany v Posázaví se otevře příznivcům automobilové techniky na jaře 2021. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě!

V areálu muzea nahlédnete také do staré učebny autoškoly s kompletním stimulátorovým vybavením a mnoha dobovými pomůckami. Muzeum se také zabývá historií dopravního značení v Československu. Součástí areálu by měl být do budoucna také závodní okruh.


7. Zámek Vimperk pozve do muzea i na klasickou prohlídku

zámek vimperkZámek ve Vimperku prochází zevrubnou rekonstrukcí. Nově nabídne svým návštěvníkům muzejní expozice Muzea Vimperska i klasickou prohlídkovou trasu zámeckými interiéry, které vyzdobí i vzácné vlámské tapiserie ze 17. století.
 
Návštěvníci se mohou těšit také na opravené nádvorní fasády i zcela nové návštěvnické zázemí. Zámecká prohlídková trasa bude ozvláštněna zrestaurovaným záklopovým stropem ze 17. století. Poprvé se na ni mohou milovníci památek vydat 1. května 2021.
 


8. Dokončení oprav barokního Clam–Gallasova paláce v Praze

clam-gallasův palácNa Starém Městě pražském probíhá generální rekonstrukce barokního Clam–Gallasova paláce. Vrcholně barokní podobu paláce vytvořil stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.
 
Celková proměna paláce má být dokončena do konce roku 2021. V historicky cenné budově by měly vzniknout restaurace, vinárna i výstavní prostory. Plocha nádvoří, spolu s interiéry paláce, umožní konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí, koncerty, divadelní stagiony apod.
 

9. Zpřístupnění katedrály svatého Bartoloměje v Plzni

chrám sv. BartolomějeKatedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás bezpochyby patří k nejobdivovanějším dominantám západočeské metropole. 2. června letošního roku se gotický klenot opět otevře veřejnosti po náročné revitalizaci, a to i s novou půdní expozicí nad katedrálou, která je součástí vstupu na věž.

Věřící i turisté, kteří do katedrály po opravě přijdou, zaznamenají hlavně nové osvětlení, vyhřívané lavice, sociální zázemí a nově přístupné podkroví. V tomto prostoru, odkud budou moci lidé nahlédnout do gotického krovu, bude umístěna nová expozice o historii katedrály a historii zvonů.
 

10. Zámek Telč pootevře své brány

Zámek TelčTaké na zámku v Telči probíhá dlouhodobá rekonstrukce. Letos by se ale měla památka částečně otevřít. Návštěvníci by tak mohli spatřit novou expozici v 15 místnostech zámku, která je seznámí s místní historií a dovolí nahlédnout do kaple Všech svatých s náhrobky „otce Telče“ Zachariáše z Hradce a jeho první ženy Kateřiny z Valdštejna.

Trasa A nadále zůstává v péči restaurátorů, pokud to situace dovolí, telčští průvodci vás provedou trasou B, která ukazuje byt posledního majitele. Otevřít by se měla k 1. květnu 2021.
 

11. Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči ožije

Větrný mlýn na Kanciborku_město TřebíčV Třebíči se od jara 2021 otevře po opravě velmi zajímavá památka, kterou je větrný mlýn na Kanciborku. Starodávný větrný mlýn holandského typu pochází z roku 1836. Byl postaven v pro potřeby Budischowského závodu a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo – to pak sloužilo koželuhům k čištění kůží.

Od jara bude na větrníku možnost prohlídky. V přízemí vznikne expozice koželužství s ukázkou mletí třísla a v prvním patře bude možné nahlédnout do nouzového bytu, který zde býval v letech 1929 až 1977.


12. Muzeum keramiky v Bechyni

muzeum keramikyMezinárodní muzeum keramiky bude nově umístěno v bývalém domě služeb v Bechyni. Nově bude v provozu po celý rok, návštěvníci zde naleznou menší stálou expozici keramiky.

Muzeum bude prostory využívat i pro krátkodobé expozice, které mají v budoucnu hostit třeba i výstavy designu, malby, soch nebo grafiky. První návštěvníci si prohlédnou nové expozice v září 2021.
 

13. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře dokončí opravy

Poutní kostel ŽďárObnova národní kulturní památky zapsané na Seznam UNESCO – poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře probíhá od roku 2018. Restaurátoři se zaměřují na obnovu exteriéru (fasáda, okna) i na interiéru památky (omítky, štuková výzdoba, mobiliář…).

Součástí projektu je i obnova poutní louky přiléhající ke kostelu. Místo se tak začíná měnit v poutní louku, čímž se navrací ke svému původnímu účelu. Práce by měly být hotové v průběhu letošního roku.
 

14. Nové muzeum náklaďáků Tatra v Kopřivnici

Slovenský Strelačervnu 2021 se otevře zcela nové Muzeum automobilů Tatra v Kopřivnici. Vzniká v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. Kopřivnická automobilka má pro novou expozici připraveno sedmdesát veteránů či první vůz, který jel dakarskou rallye. Nová expozice se tematicky se zaměří především na nákladní vozy.
 
Nový domov tu najde i vlak Slovenská strela, která dlouhou dobu stála před muzeem a dva poslední roky byla v rekonstrukci. Obnovený vůz bude také občas také jezdit v rámci takzvaných nostalgických jízd.


15. Rozhledna Cvilín v Krnově prokoukne

rozhledna cvilín: zdroj_ Info KrnovDo poloviny roku 2021 potrvá obnova cvilínské rozhledny. Kromě základů jsou dalšími problematickými místy venkovní přístupový ochoz včetně schodiště, betonové římsy, balkon, ztužovací ocelové pásy, střecha, vnitřní schodiště a zejména vyhlídková terasa, jejíž zděné zábradlí s cimbuřím není stabilní.

Dvacet osm metrů vysoká rozhledna na Cvilíně byla postavena v letech 1902 až 1903 podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku a za velké finanční podpory knížete Jana II. z Lichtenštejna.
 

16. Na Pernštejně se otevře Vrchnostenská zahrada

PernštejnHrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty v roce 2020 prošly komplexní revitalizací a v sezóně 2021 se konečně otevřou turistům.
 
Okrasná zahrada získala svou původní podobu z počátku 19. století, kdy patřila mezi patnáct nejvýznamnějších zahrad na Moravě a ve Slezsku. Nový prohlídkový okruh zahradou nabídne návštěvníkům možnost samostatné nebo komentované prohlídky, ale také klidovou zónu a procházky různé náročnosti včetně části přístupné návštěvníkům s omezenou mobilitou. V původně užitkové části zahrady bude umístěna expozice prezentující obnovené dílo zahradního umění se zaměřením na smyslové vnímání zahrady včetně jejího haptického modelu. Ke zlepšení standardu poskytovaných služeb přispěje i nová, na terase umístěná venkovní kavárna s vyhlídkou.
 

17. Vzkříšení dřevěného kostela v Gutech

kostel guty_zdroj npúŠikovným tesařům se podařilo dokončit repliku vyhořelého kostela v Třinci-Gutech. Kostel z 16. století shořel v roce 2017, když oheň úmyslně založili tři mladíci. V letních měsících roku 2020 se podařilo dokončit hrubou stavbu, od září pokračovaly práce na interiérech. Cílem všech zúčastněných bylo vytvořit takový mobiliář, který odpovídá tomu původnímu.

Znovu postavený kostel bude dokončený do května 2021, vysvěcení stavby a první bohoslužba by se měla konat dne 23. 5. 2021. Kostel bude oproti minulým letům dobře požárně zabezpečen, aby se neštěstí nemohlo opakovat.
 

18. Otevření pevnosti Dobrošov

Pevnost DobrošovV květnu roku 2018 začala plánovaná rekonstrukce pevnosti Dobrošov na Náchodsku. Opravy, které potrvají do června 2021 zahrnují tři podzemní sály, schodiště a výtah. Výletníci asi nejvíce ocení nové návštěvnické centrum, které nabídne přednáškový sál, občerstvení i sociální zázemí. Hotovo by mělo být do podzimu 2021.

Dobrošovská pevnost se začala stavět v září 1937, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření Mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena.
 

19. Nové krypty a sklepení v klatovských katakombách

katakomby klatovyKlatovské katakomby chystají další novinky ve svých expozicích. Návštěvnická trasa se rozroste o dosud nevyužívané sklepy. Součástí prohlídek po dokončení rekonstrukce nově budou i krypty směrem k Divadelní ulici. Návštěvníci si prohlédnou nové exponáty i ostatky, které dosud nebyly vystavené. Nová expozice by měla být hotová do letní sezóny 2021.

Příprava nového prohlídkového okruhu nijak nezasáhne do běžného provozu katakomb, hlavní expozice zůstane nadále přístupná. Otevře se opět, jakmile to dovolí vládní opatření.
 

20. Pernštejnská rezidence na pardubickém zámku

Zámek PardubiceZámek Pardubice je stále v rekonstrukci, i když návštěvníkům zůstávají přístupné expozice archeologie, historická expozice Pardubice – příběh města a expozice skla. K těmto novým výstavám přibyde během roku 2021 další, která rozsáhlou obnovu završí.
 
Expozice s názvem Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách se začne budovat hned poté, co zámek na konci dubna 2021 opustí stavbaři. Její součástí budou například „mluvící obrazy“ Pernštejnů, které ožijí v přítomnosti návštěvníků, nebo animace stavebně historického vývoje pardubického zámku včetně 3D modelů. Expozice, která zároveň připomene 500. výročí Viléma z Pernštejna, by měla být hotova do konce roku 2021.
 

21. Novinky z Krkonošských hřebenů: Petrovka a nouzové přístřešky

útulny KrkonošeNa krkonošských hřebenech čekají letos návštěvníky nové stavby. Konkrétně se jedná o několik let restaurovanou Petrovu boudu, kterou se podařilo dokončit v květnu 2020, ale zatím se kvůli vládním nařízením nemohla otevřít návštěvníkům. Zčásti bude sloužit firemní rekreaci společnosti Unicorn, přístupná bude ale i veřejnosti, a to včetně ubytování.
 
Druhou novinkou jsou originální nouzové přístřešky, které pomohou přečkat v nouzi špatné počasí. Šest přístřešků měli za úkol vytvořit a zrealizovat studenti architektury z ČVUT. Jejich nápadité výtvory potkáte například u Bílého Labe, pod Dvoračkami, na Rýchorském kříži nebo soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou.
 

Další novinky, na které se letos můžete těšit

  • skokanské můstky harrachovHarrachově se podařilo po letech chátrání obnovit skokanské můstky K40, K70 a K90! Nyní můstky opět slouží českým reprezentantům.
  • Z rybích sádek na Bečově postupně vzniká jedna z největších vodních zahrad v republice. Rozšíří areál tamní botanické zahrady a poslouží i jako zásobárna rostlin mizejících z českých vod.
  • Klášterní zahrady v Emauzích se letos dočkají obnovy. V jižní zahrad mezi ulicemi Pod Slovany, Trojickou a Vyšehradskou, jsou drobné dřevěné stavby, které by měly být využity jako návštěvnické zázemí, vzniknout by tu měla i nová kavárna.
  • Na jaře 2021 se turistům otevře nová trasa Ludvíkovským skalním městemJeseníkách.
  • Další zajímavou novinkou bude dokončení rekonstrukce chaloupky Maxe Švabinského.
  • Po rozsáhlých opravách se otevře návštěvníkům v letošní sezóně klášter Osek. Restaurátoři vrátili budově někdejší lesk vysoce hodnotného barokního interiéru s vynikající malířskou a štukatérskou výzdobou.
Petrova bouda ve Špindlerově Mlýně Památky

Petrova bouda ve Špindlerově Mlýně

Petrova bouda leží na hřebenu Krkonoš u státní hranice s Polskem. První zmínka je z roku 1790, kdy na současném místě stávala letní chata. Osud boudy zpečetil požár, který vypukl 31. července 2011. V současné době je na hřebenech postavená nová Petrovka, otevřít by se měla v průběhu roku 2021.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku Kultura

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem Památky

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Pevnost Dobrošov u Náchoda Památky

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Dřevěný kostelík v Gutech Památky

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn Příroda

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Rozhledna Cvilín u Krnova Příroda

Rozhledna Cvilín u Krnova

Pokud přijíždíte do Krnova, uvidíte již z dáli válcovitou kamennou romantickou rozhlednu, která se tyčí nad městem ve výšce 436 m n. m. Je vysoká 29 metrů, uvnitř s dřevěným schodištěm. První otevření rozhledny se datuje k 11. 6. 1903. Rozhledna prošla v letech 2020 – 2021 důslednou rekonstrukcí.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni – Alšova jihočeská galerie Kultura

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni – Alšova jihočeská galerie

Mezinárodní muzeum keramiky je umístěno v bývalém Domě služeb v Bechyni, který se nachází na dohled od bechyňského náměstí na rohu Čechovy a Novodvorské ulice. Muzeum (pobočka AJG) v Bechyni má celoroční provoz.

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči Památky

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Strakonický hrad Památky

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Severočeské muzeum v Liberci Kultura

Severočeské muzeum v Liberci

MUZA | Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni Památky

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány Kultura

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači Kultura

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek se zabývá všemi vozy značky Škoda. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě.

Nouzové útulny v Krkonoších Ubytování

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete dvacet, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici Kultura

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici Památky

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Najdete jej v železničním depozitáři v areálu Tatry. V letech 1936 až 1939 jezdila na trati mezi Bratislavou a Prahou, ve své době představovala světovou špičku jak po stránce designu, tak techniky.

Muzeum středního Pootaví Strakonice Kultura

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura