ÚvodAktualityRomantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek
Památky

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

  • 11. dubna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!

Na Křivoklát za Filipinou a Ferdinandem

zámek březniceNa dámy jsme samozřejmě nezapomněli, a začneme u té nejstarší: Filipiny Welserové (1527–1580), přezdívané Bella Filipina. Bohatá, ale neurozená kráska se s budoucím manželem, druhorozeným synem císaře arcivévodou Ferdinandem II. Tyrolským (1529–1595), setkávala na březnickém zámku, který patřil její tetě. Vzali se v roce 1557; tajná svatba v mrazivé lednové noci je popsaná v řadě historických románů.

Manželství sice bylo tajné, ale zároveň jedno z nejšťastnějších v historii habsburského rodu. Utajení ale zašlo až tak daleko, že děti, které se manželům narodily, musely být „objeveny“ před dveřmi jejich domova coby několikadenní miminka, aby se jich Filipina mohla ujmout jako nalezenců. Nerovné manželství bylo uznáno pouhé čtyři roky před Filipininou smrtí, když po smrti svého otce Ferdinand II. vládl v Tyrolsku a Předním Rakousku. Traduje se, že pro Filipinu nechal postavit letohrádek Hvězdapražské stejnojmenné oboře, společně pak žili na hradě Křivoklátě. S jejich příběhem se seznámíte na okruhu "Hradní paláce"; je jim věnovaná část hradního muzea, k vidění je například renesanční malovaná truhla na šaty z 16. století, která údajně pochází z osobního majetku krásné Filipiny.
 

Do Brandýsa za Karlem a Zitou

Čechy byly osudové i pro vztah posledního habsburského císaře Karla I. (1887–1922): se svou budoucí ženou Zitou Bourbonsko-Parmskou (1892–1989) se seznámil ve Františkových Lázních. Od roku 1908, kdy byl arcivévoda Karel jako druhý následník trůnu po studiích na pražské univerzitě přeložen do Staré Boleslavi jako důstojník 7. pluku dragounů vévody Lotrinského, žil na zámku v Brandýse nad Labem. Pohodlné a nádherné renesanční sídlo si v minulých staletích oblíbila řada panovníků habsburské dynastie.

Svatba se konala v roce 1911 a po svatební cestě novomanželé zamířili právě na zámek do Brandýsa. Manželská idyla byla jen krátká: o tři roky později přišel rok 1914 a atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, po němž Karel postoupil v následnictví o stupínek výš. O dva roky později po smrti císaře Františka Josefa I. převzal trůn a v roce 1918 o něj přišel. Zemřel ve vyhnanství, v nedožitých pětatřiceti letech na ostrově Madeira. Zita už nikdy neoblékla jiné šaty než černé a novým smyslem jejího života se stala výchova osmi dětí. Do milovaného Brandýsa se už nikdy nepodívala.
 

Na Strž za Olgou a Karlem

Jejich vztah trval patnáct let, manželství jen tři roky: společná budoucnost Karla Čapka (1890–1938) s herečkou Olgou Scheinpflugovou (1902–1968) se dlouho zdála nemožná, kvůli zánětlivému onemocnění páteře Čapkovi lékaři manželství nedoporučovali. Žili tedy jako volní partneři, vzali se až při komorním obřadu v létě 1935. Ke svatbě ale dostali zvláštní dar: doživotní užívání půvabného empírového domu pod hrází rybníka Strž ve Staré Huti u Dobříše. Právě tam dnes sídlí Památník Karla Čapka, od dubna do října je otevřeno denně mimo pondělí.

Přijeďte si prohlédnout místo, kde slavný spisovatel napsal Válku s mloky, Bílou nemoc, První partu, Cestu na sever i své poslední a nedokončené dílo, Život a dílo skladatele Foltýna. Tady si společně s Olgou vychutnávali venkov, houbaření, malebnou přírodu a přijímali hosty. Kdo mohl tušit, že právě na Strži při odklízení škod po povodni v prosinci 1938 si Čapek přivodí lehkou chřipku, k níž se záhy připojí zánět ledvin a zápal plic? O Vánocích zemřel; Olga žila sama dalších třicet let. Její poslední rolí byla titulní postava v Čapkově dramatu Matka v Divadle na Vinohradech v roce 1967, po smrti byla pochována po boku manžela na Vyšehradském hřbitově.
 

Květ(n)omluva na zámku Loučeň

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodina provedou i květiny a se svými příběhy, to je Květ(n)omluva. Speciální májové prohlídky zámku Loučeň ukáží od 29. dubna do 4. června 2023, jaké vzkazy si mezi sebou posílali kníže Alexandr a kněžna Marie, kteří spolu strávili 59 let společného života? Nebo princ Erich s kněžnou Gabrielou, kteří spolu měli devět dětí? A týká se květomluva jen lásky, nebo toho můžete květinami vyjádřit mnohem více? Možná vás překvapí, co už o květomluvě víte, a ještě více to, co o ní zatím netušíte. A z prohlídky si odnesete i drobný dárek, který s květomluvou velmi úzce souvisí.
Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije Památky

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla Příroda

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Další aktuality

Kulinářské setkání ve Velkých Popovicích: Přijeďte v sobotu na Klobáskofest!

Zpříjemněte si babí léto sobotním výletem za zábavou, poznáním, delikátními chutěmi a lákavými vůněmi. V malebném pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy se 21. září 2024 od 10 do 17 hodin koná tradiční Klobáskofest. Zváni jsou všichni milovníci dobrého piva, jídla a tradičních řemesel.
18. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
17. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 20. až 20. 9. 2024 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2020. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
17. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek Mníšek pod Brdy zve návštěvníky na prohlídky svých komnat téměř po celý rok. Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Nachází se v horní částí náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy, na skalnatém ostrohu na zámeckým rybníkem. Prohlídkové okruhy se věnují období první republiky, kdy zámek obývali poslední šlechtičtí majitelé rodu Kastů. Pro děti mají zdejší průvodci připraveny pohádkové okruhy s princeznou.
15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.
15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Prague Visitor Pass využijete v Kutné Hoře a dalších městech Středočeského kraje

Pražská turistická karta Prague Visitor Pass expanduje do Středočeského kraje. Turisté s ní budou moci v blízké době navštívit Kutnou Horu, a pokud se to osvědčí, bude pražská turistická karta postupně platit i v dalších městech středních Čech. Projekt začne na začátku příštího roku.
14. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

V Benešově se chystá Festival parních lokomotiv

Od pátku do neděle 13. až 15. září 2024 se milovníci světa na kolejích mohou těšit na již pátý ročník Festivalu parních lokomotiv, který se bude opět konat v Benešově u Prahy. Letos zde navíc oslavíte společně s městem Sedlčany výročí 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany a přímo v Benešově 130 let benešovské výtopny. Těšit se můžete na jízdy zvláštních vlaků, výstavu vozidel, otáčení na točně i noční focení.
11. září 2024 17:00
Zážitky, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v sobotu 14. září 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
10. září 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj