ÚvodAktualityRomantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek
Památky

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

  • 6. dubna 2025
Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!

Na Křivoklát za Filipinou a Ferdinandem

zámek březniceNa dámy jsme samozřejmě nezapomněli, a začneme u té nejstarší: Filipiny Welserové (1527–1580), přezdívané Bella Filipina. Bohatá, ale neurozená kráska se s budoucím manželem, druhorozeným synem císaře arcivévodou Ferdinandem II. Tyrolským (1529–1595), setkávala na březnickém zámku, který patřil její tetě. Vzali se v roce 1557; tajná svatba v mrazivé lednové noci je popsaná v řadě historických románů.

Manželství sice bylo tajné, ale zároveň jedno z nejšťastnějších v historii habsburského rodu. Utajení ale zašlo až tak daleko, že děti, které se manželům narodily, musely být „objeveny“ před dveřmi jejich domova coby několikadenní miminka, aby se jich Filipina mohla ujmout jako nalezenců. Nerovné manželství bylo uznáno pouhé čtyři roky před Filipininou smrtí, když po smrti svého otce Ferdinand II. vládl v Tyrolsku a Předním Rakousku. Traduje se, že pro Filipinu nechal postavit letohrádek Hvězdapražské stejnojmenné oboře, společně pak žili na hradě Křivoklátě. S jejich příběhem se seznámíte na okruhu "Hradní paláce"; je jim věnovaná část hradního muzea, k vidění je například renesanční malovaná truhla na šaty z 16. století, která údajně pochází z osobního majetku krásné Filipiny.
 

Do Brandýsa za Karlem a Zitou

Čechy byly osudové i pro vztah posledního habsburského císaře Karla I. (1887–1922): se svou budoucí ženou Zitou Bourbonsko-Parmskou (1892–1989) se seznámil ve Františkových Lázních. Od roku 1908, kdy byl arcivévoda Karel jako druhý následník trůnu po studiích na pražské univerzitě přeložen do Staré Boleslavi jako důstojník 7. pluku dragounů vévody Lotrinského, žil na zámku v Brandýse nad Labem. Pohodlné a nádherné renesanční sídlo si v minulých staletích oblíbila řada panovníků habsburské dynastie.

Svatba se konala v roce 1911 a po svatební cestě novomanželé zamířili právě na zámek do Brandýsa. Manželská idyla byla jen krátká: o tři roky později přišel rok 1914 a atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, po němž Karel postoupil v následnictví o stupínek výš. O dva roky později po smrti císaře Františka Josefa I. převzal trůn a v roce 1918 o něj přišel. Zemřel ve vyhnanství, v nedožitých pětatřiceti letech na ostrově Madeira. Zita už nikdy neoblékla jiné šaty než černé a novým smyslem jejího života se stala výchova osmi dětí. Do milovaného Brandýsa se už nikdy nepodívala.
 

Na Strž za Olgou a Karlem

Jejich vztah trval patnáct let, manželství jen tři roky: společná budoucnost Karla Čapka (1890–1938) s herečkou Olgou Scheinpflugovou (1902–1968) se dlouho zdála nemožná, kvůli zánětlivému onemocnění páteře Čapkovi lékaři manželství nedoporučovali. Žili tedy jako volní partneři, vzali se až při komorním obřadu v létě 1935. Ke svatbě ale dostali zvláštní dar: doživotní užívání půvabného empírového domu pod hrází rybníka Strž ve Staré Huti u Dobříše. Právě tam dnes sídlí Památník Karla Čapka, od dubna do října je otevřeno denně mimo pondělí.

Přijeďte si prohlédnout místo, kde slavný spisovatel napsal Válku s mloky, Bílou nemoc, První partu, Cestu na sever i své poslední a nedokončené dílo, Život a dílo skladatele Foltýna. Tady si společně s Olgou vychutnávali venkov, houbaření, malebnou přírodu a přijímali hosty. Kdo mohl tušit, že právě na Strži při odklízení škod po povodni v prosinci 1938 si Čapek přivodí lehkou chřipku, k níž se záhy připojí zánět ledvin a zápal plic? O Vánocích zemřel; Olga žila sama dalších třicet let. Její poslední rolí byla titulní postava v Čapkově dramatu Matka v Divadle na Vinohradech v roce 1967, po smrti byla pochována po boku manžela na Vyšehradském hřbitově.
 

Květ(n)omluva na zámku Loučeň

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodina provedou i květiny a se svými příběhy, to je Květ(n)omluva. Speciální májové prohlídky zámku Loučeň ukáží od 1. května do 1. června 2025, jaké vzkazy si mezi sebou posílali kníže Alexandr a kněžna Marie, kteří spolu strávili 59 let společného života? Nebo princ Erich s kněžnou Gabrielou, kteří spolu měli devět dětí? A týká se květomluva jen lásky, nebo toho můžete květinami vyjádřit mnohem více? Možná vás překvapí, co už o květomluvě víte, a ještě více to, co o ní zatím netušíte. A z prohlídky si odnesete i drobný dárek, který s květomluvou velmi úzce souvisí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

7 věcí, které nevíte o… květomluvě, floriografie a řeči květin

7 věcí, které nevíte o… květomluvě, floriografie a řeči květin

Řekněte to květinou, a rozhodně neuděláte chybu: darovat voňavou a upravenou kytici je galantní a láskyplné gesto, ať už jde o rande, výročí, oslavu narozenin nebo usmíření. Víte ale, že podle květomluvy má každá květina svůj symbolický význam? A dokonce u některých druhů květin říká každý barevný odstín něco jiného? A že existuje květina, která vašemu protějšku sdělí něco jako „táhni k šípku“? A není to šípek?

Renesanční zámek Březnice Památky

Renesanční zámek Březnice

Projeďte se v kočáře po parku, prohlédněte si pušky ze sbírky Hanuše z Kolovrat nebo nahlédněte do starobylé Lokšanské knihovny. Renesanční zámek svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou středověké tvrze.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

CHKO Křivoklátsko Příroda

CHKO Křivoklátsko

Křivoklátsko – chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy. Křivoklátsko se může v budoucnu stát pátým národním parkem v Česku.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije Památky

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Výlet na zámek a do okolí Březnice za Filipinou a Ferdinandem

Výlet na zámek a do okolí Březnice za Filipinou a Ferdinandem

Březnický zámek s renesanční zahradou, obklopenou baštami na jedné straně a anglickým parkem na straně druhé, se pyšní řadou nej. Sgrafitová omítka s motivy psaníček na zámeckých fasádách patří k nejstarším u nás, dochovala se tu jedinečná Lokšanská knihovna s původním mobiliářem a navíc právě tady se odehrála tajná svatba, která ve své době zamávala celou Evropou.

Další aktuality

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Za romantikou staré Anglie se vypravte na výlet na zámek Žleby

Na východě středních Čech nedaleko Čáslavi na vyvýšeném návrší z jedné strany obtékaném říčkou Doubravkou stojí novogotický zámek Žleby s mnoha věžičkami, pod kterým se rozkládá romantický park. V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými novotvary dovezenými odjinud. Kožené tapety, sbírky vitrají, mnohé obložení stěn, vybavení a instalace respektující dobové dokumenty, uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi "užitou sbírku starožitností" s jedinečnou atmosférou.
29. červen 2025 7:41
Zážitky, Středočeský kraj

Připomeňte si životní osudy Františka Ferdinanda D’Este na Konopišti

Životní osudy následníka rakousko-uherského trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželky Žofie z Hohenbergu, kteří zahynuli rukou atentátníka 28. června 1914 v Sarajevu, si můžete připomenout na zámku Konopiště. Zámek Konopiště byl hlavním a posledním sídlem arcivévody Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Žofie Chotkové.
28. červen 2025 8:55
Památky, Středočeský kraj

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

Během léta, od července do srpna 2025, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabízí nejen zábavu pro celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany.
26. červen 2025 17:00
Památky, Středočeský kraj