ÚvodAktualityNa hradech a zámcích bude v červenci opět živo
Renesancní zámek Breznice
Památky

Na hradech a zámcích bude v červenci opět živo

  • 28. června 2014
Návštěvnická sezóna na hradech, zámcích a dalších památkách ve správě NPÚ vrcholí. Hrady a zámky jsou otevřeny o víkendech i v pracovní dny (ve většině případů s výjimkou pondělí) a pro návštěvníky chystají kromě běžných prohlídkových tras i okruhů řadu doplňujících akcí. Teplé dny i večery přejí akcím pod otevřeným nebem, při nichž si na své přijdou malí návštěvníci se svými rodiči, ale také milovníci hudby různých žánrů. Dostane se však i na duchovní potřeby a estetické vyžití – přehled akcí řazený podle místa konání přikládáme.

Na Pernštějně se chystá výstava i slavnostiNejvýznamnější červencovou událostí je slavnostní otevření nové výstavy Dlouhá cesta za krásou 4. 7. na hradě Pernštejn v rámci celoročního projektu Rok pánů z Kunštátu. Připomínáme jím 550. výročí od dokončení několika na sebe navazujících diplomatických mírových misí, které vyslal český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad k západoevropským panovnickým dvorům. Výstava v nově zrekonstruovaných prostorách bývalé sýpky připomene diplomatické aktivity Jiřího z Poděbrad a ukáže dvorskou kulturu a umění té doby. Na zahájení 5. – 6. 7. naváží Pernštejnské slavnosti s turnajem poctě krále Jiřího.

V červenci před sto lety lidé očekávali, jak dopadne ultimátum, které Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku po sarajevském atentátu na Františka Ferdinanda d´Este, nástupníka trůnu, a jeho ženu Žofii. My si tuto dobu připomínáme výstavou Spojeni v životě i ve smrti na zámku Konopiště, hlavním a posledním sídle následníka trůnu. Výstava vypovídá o sarajevských událostech, ale i soukromém životě rodiny. Co dělal následník trůnu Františka Ferdinanda d´Este nedlouho před atentátem, ukazuje zase výstava Deset dní před Sarajevem na zámku Náměšť nad Oslavou. Zámek Březnice se k výročí přípojuje výstavou o Františku Josefovi I. a o historii I. světové války Mým národům.

V červenci a srpnu budou západočeské památky žít 6 týdnů baroka. Zahájeny budou 3. 7. na zámku Nebílovy slavností Barokní noc s ochutnávkami dobové a regionální kuchyně, barokními vůněmi, iluminacemi zámku a závěrečným slavnostním barokním ohňostrojem za doprovodu Západočeského symfonický orchestr. 

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou Památky

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Renesanční zámek Březnice Památky

Renesanční zámek Březnice

Projeďte se v kočáře po parku, prohlédněte si pušky ze sbírky Hanuše z Kolovrat nebo nahlédněte do starobylé Lokšanské knihovny. Renesanční zámek svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou středověké tvrze.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Pohádkový hrad Pernštejn Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Oslava svátku sv. Václava na zámku Konopiště 2024

28. 9.
Oslava svátku sv. Václava na zámku Konopiště 2024

Na svátek sv. Václava jsou odpoledne a navečer mimořádně připraveny prohlídky věže Václavky od suterénu po krov, tedy míst, kam se návštěvníci jindy nemají možnost dostat.

Další aktuality

28. září otevřou i nepřístupné prostory své brány veřejnosti! Kam se podíváte?

Den české státnosti připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Dny otevřených dveří 28. září nabízejí možnost prohlédnout si zblízka fungování a interiéry těch institucí a zajímavých prostor, které jsou po většinu roku návštěvníkům nepřístupné.
19. září 2024 9:33
Památky

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky