Nejvýznamnější červencovou událostí je slavnostní otevření nové výstavy Dlouhá cesta za krásou 4. 7. na hradě Pernštejn v rámci celoročního projektu Rok pánů z Kunštátu. Připomínáme jím 550. výročí od dokončení několika na sebe navazujících diplomatických mírových misí, které vyslal český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad k západoevropským panovnickým dvorům. Výstava v nově zrekonstruovaných prostorách bývalé sýpky připomene diplomatické aktivity Jiřího z Poděbrad a ukáže dvorskou kulturu a umění té doby. Na zahájení 5. – 6. 7. naváží Pernštejnské slavnosti s turnajem poctě krále Jiřího.
V červenci před sto lety lidé očekávali, jak dopadne ultimátum, které Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku po sarajevském atentátu na Františka Ferdinanda d´Este, nástupníka trůnu, a jeho ženu Žofii. My si tuto dobu připomínáme výstavou Spojeni v životě i ve smrti na zámku Konopiště, hlavním a posledním sídle následníka trůnu. Výstava vypovídá o sarajevských událostech, ale i soukromém životě rodiny. Co dělal následník trůnu Františka Ferdinanda d´Este nedlouho před atentátem, ukazuje zase výstava Deset dní před Sarajevem na zámku Náměšť nad Oslavou. Zámek Březnice se k výročí přípojuje výstavou o Františku Josefovi I. a o historii I. světové války Mým národům.
V červenci a srpnu budou západočeské památky žít 6 týdnů baroka. Zahájeny budou 3. 7. na zámku Nebílovy slavností Barokní noc s ochutnávkami dobové a regionální kuchyně, barokními vůněmi, iluminacemi zámku a závěrečným slavnostním barokním ohňostrojem za doprovodu Západočeského symfonický orchestr.