ÚvodAktualityOblíbená místa prezidenta Masaryka: kam utíkal od politiky?
Památky

Oblíbená místa prezidenta Masaryka: kam utíkal od politiky?

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s Kudy z nudy po stopách muže, který věřil ve svobodu, pravdu a sílu vzdělání. První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk miloval krajinu, rozhledy, ticho i setkání s lidmi. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají? Jeho oblíbená místa najdeme v Česku, na Slovensku i za hranicemi – a každé z nich vypráví kus příběhu, který je i náš.
Krajina, ticho, rozhledy. Tomáš Garrigue Masaryk byl prezidentem i mužem Hradu, ale především člověkem – citlivým, vzdělaným a zakotveným v krajině. Ačkoli velkou část života strávil v zahraničí, jeho srdce patřilo české a slovenské zemi. Měl své oblíbené kouty, kam se vracel, kde našel klid, kde přemýšlel i diskutoval. Miloval výhledy, víno i rozhovory pod širým nebem. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která formovala Masarykův svět.
 
Všechna místa zvládnete navštívit během několika výletů nebo prodloužených víkendů. Mapu si můžete postavit podle nálady: od jihomoravských vinic po slovenské zámky, přes hory a lázně až po městské kavárny. Možná i vy budete na oblíbených Masarykových místech vnímat Českou republiku nejen jako stát, ale jako domov.
 

Za Masarykem do kraje dětství kolem Hodonína a Čejkovic

Masarykovo mládí bylo spojené s jižní Moravou: narodil se 7. března 1850 v Hodoníně, kde jeho rodiče pracovali na panském statku: otec Josef jako kočí, matka Terezie jako kuchařka. Rodině se nevedlo špatně, ale kvůli otcovu povolání se Masarykovi občas museli stěhovat. Tomáš tak chodil do škol nejenom v Hodoníně, ale také v Čejkovicích a v Čejči, pak navštěvoval reálku v Hustopečích a nakonec gymnázium v Brně.
 
Rodný dům TGM v Hodoníně už dávno neexistuje, zato v barokním zámečku můžete navštívit Masarykovo muzeum, kde je našemu prvnímu prezidentovi věnovaná speciální expozice. Místem, které si obzvlášť oblíbil, byly Čejkovice, tamní vinohrady, jižní slunce a moravská otevřenost. Dnes tu najdete nejen sklepy a krásné výhledy, ale i stopy Masarykovy paměti, například Masarykův domek. V expozici se například dozvíte, že už ve školních letech Tomáš cítil s pronásledovanými a slabšími, a právě proto raději než s čejkovickými dětmi kamarádil s „nepřáteli“ z nedalekého Potvorova aneb Nového i Starého Poddvorova.
 

Hustopeče, mandloňové sady a Masarykova stezka

Hustopečích se narodila Tomášova maminka – a právě místa spojená s životem rodiny Masarykových a studenta zdejší reálky mapuje naučná stezka Masaryk a Hustopeče. Příjemné město s mandloňovými sady a vinařskou tradicí poznáte během přibližně dva kilometry dlouhého putování. Projdete se historickým centrem i kolem bývalé piaristické reálky, kde nyní působí střední odborná škola a střední odborné učiliště. Poznáte místa, kde stával rodný dům Masarykovy maminky Terezie, zastavíte se také u domu, v němž po smrti své ženy žil tatínek Josef, a nakonec u Společenského domu, kde mladší Tomášův bratr Ludvík provozoval tiskárnu. Posledním zastavením je městský hřbitov, kde odpočívá řada předků a příbuzných TGM včetně jeho rodičů. Víte, že z jejich hrobu byla v roce 1937 po Masarykově smrti vyzvednuta symbolická hrst hlíny, která pak byla uložena do Masarykova hrobu v Lánech?
 
Abyste zbytečně nebloudili, v hustopečském informačním centru si můžete vyzvednout brožuru s mapkou. Nechybí v ní ani rodinný recept maminky Masarykové na makovou bábovku!
 

Brno – cesta z Moravy do světa

V Brně Masaryk poprvé ochutnal svět vysokého školství a také svět myšlení, které překračovalo hranice národa. Ačkoli se jeho akademická kariéra rozvíjela později ve Vídni a v Praze, právě zde se ukázala jeho schopnost spojovat morální hodnoty se vzděláním. Dnes jihomoravská metropole ctí Masarykovu památku univerzitou, která nese jeho jméno.
 

Židlochovice – zámek, Výhon a rozhledy

Do kraje dětství se Masaryk vracel jako prezident. Jedním z míst, kam jezdíval na letní pobyty, byl zámek v Židlochovicích. Zdaleka nešlo jen o odpočinek – často tu přijímal návštěvy, vedl rozhovory, četl a psal. Oblíbil si i blízký Výhon, kopec s krásným výhledem. Vyplatí se na něj vyrazit – ideálně pěšky po značené trase – a vnímat ticho, které měl prezident tolik rád.
 

Letní pobyty rodiny Masarykových

Po sňatku s Američankou Charlottou Garrigue se Masarykovi usadili ve Vídni. Když v roce 1882 přišla nabídka na místo mimořádného profesora na pražské univerzitě, rodina se přestěhovala do Prahy. Tady vystřídali několik bytů: žili na Smíchově v dnešní Holečkově ulici, na několika místech na Královských Vinohradech, na Malé Straně i na Hradčanech. Na léto rodiny jezdívala na venkov, například na jižní Moravu k rodičům TGM do Hrušovan a Hustopečí, do Potštejna, který si oblíbili i jiní Masarykovi kolegové z univerzity, do Řevnic, do obce Hutisko-Solanec v Beskydech, a také na Slovensko do Bystričky, malebné vesničky poblíž Martina.
 
Masarykovi si oblíbili také Bad Schandau, německé lázeňské město na břehu Labe v Saském Švýcarsku. Kraj s pískovcovými věžemi a hlubokými lesy odpovídal jeho potřebě soustředění. Dnes můžete navštívit nejen historické lázně, ale i národní park, a projít si stejné cesty, kterými se ubíral prezident v tichu myšlenek.
 

Prezidentská letní sídla

Poté, co se stal Tomáš Garrigue Masaryk prezidentem, začal se pro něho v roce 1919 upravovat byt na Pražském hradě. Kromě toho, že měl k dispozici vládní sídla v Topolčiankách na Slovensku a v jihomoravských Židlochovicích, pečlivě se vybíralo také nové a důstojné letní prezidentské sídlo. Nakonec volba padla na zámek Lány se zámeckým parkem, oborou a přilehlými polnostmi a lesy.
 
Rodina si Lány velmi oblíbila a prezident tu trávil víc času než na Pražském hradě. Tam pobýval jen pár dní v týdnu, veškerou potřebnou státnickou činnost včetně audiencí vykonával převážně v Lánech. Prezidenta Masaryka v Lánech dnes připomíná muzeum a jezdecká socha. Částečně přístupná je zámecká zahrada se skleníkem i obora, kam TGM jezdil na svém oblíbeném koni Hektorovi. Na místním hřbitově se pak můžete zastavit u Masarykova hrobu.
 
Dalším „druhým domovem“ se pro Masaryka stal zámek ve slovenských Topoľčiankách. Zámek a rozsáhlý anglický park, národní hřebčín a jízdárna s proslulým chovem koní, lesy, ticho – to vše odpovídalo jeho potřebě klidu i důstojnosti. Zámek dnes funguje jako muzeum a hotel a okolní krajina zve k delšímu pobytu.
 

Letní byty, lázně a regenerační místa

Masaryk si zakládal na duševní i fyzické rovnováze. Pravidelně navštěvoval lázně – Teplice, Mariánské Lázně, lázně Luhačovice nebo Lázně Bohdaneč. Šlo nejen o zdraví, ale i o kontakt s běžnými lidmi. Měl rád prostá slova, ne patos.
 
Tomáš Garrigue Masaryk měl rád také Karlovy Vary. Pravidelně se sem vracel a měl i svá oblíbená místa. Bydlíval v hotelu Imperial a například výletní kavárnu a restauraci Svatý Linhart prý navštívil při každé své návštěvě, tedy osmkrát. Od roku 2007 jeho návštěvy na Masarykově třídě připomíná bronzová socha.
 

Masaryk jako výletní průvodce


TGM byl prezidentem v časech, kdy stát vznikal z ničeho. A přesto si dokázal uchovat vnitřní klid a otevřenost světu. Jeho oblíbená místa nejsou jen historické body – jsou to živé krajiny, které mluví o hodnotách, klidu, práci i víře v člověka.
 
Zkuste se na ně podívat nejen očima turisty, ale i spolucestujícího. Třeba pak uslyšíte jeho slavné „nebát se a nekrást“ trochu jinak.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Židlochovice a zámecký park Příroda

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka Příroda

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech Kultura

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Domek na dolním konci ulice Za Školou nechala roku 1928 vlastním nákladem zřídit dr. Alice Masaryková, dcera pana prezidenta, jako dům Československého červeného kříže. V roce 2022 zde byla otevřena nová expozice.

Lánský hřbitov Památky

Lánský hřbitov

Lánský hřbitov je místem posledního odpočinku prvního prezidenta československé republiky T. G. Masaryka a členů jeho rodiny.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti Gurmánská turistika

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta Kultura

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Masarykovo muzeum v Hodoníně Kultura

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde.

Hotel Imperial Karlovy Vary Lázně a wellness

Hotel Imperial Karlovy Vary

Pětihvězdičkový hotel Imperial nabízí svým hostům vysoký standard služeb. Nově zrekonstruované prostory hotelu uspokojí i tu nejnáročnější klientelu.

Kyjov – srdce Slovácka Kultura

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Zámecký park Lány a palmový skleník Příroda

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Masarykova jezdecká socha v Lánech Památky

Masarykova jezdecká socha v Lánech

U příležitosti 160. výročí narození prvního prezidenta samostatného československého státu T. G. Masaryka byla v Lánech odhalena jeho jezdecká socha. Socha je dílem sochaře Petra Nováka a je umístěna před Muzeem TGM v Lánech.

Akátová rozhledna v Židlochovicích Příroda

Akátová rozhledna v Židlochovicích

Do Židlochovic na Brněnsku se vydejte na vrchol kopce Výhon s nově otevřenou rozhlednou. Osmnáctimetrová vížka je vyrobená z akátového dřeva, které roste v lokalitě na každém kroku.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích Kultura

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče Kultura

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka po stopách T. G. Masaryka v Hustopečích. 7 zastavení po městě, kterým chodil sám prezident Masaryk, ale také řada jeho předků. Na informačních tabulích jsou dobové fotografie a texty vysvětlující Masarykův vztah k určitému místu.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů Památky

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Relaxace v Hodoníně Životní styl

Relaxace v Hodoníně

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Církevní řády: u piaristů studovala řada českých vědců

Církevní řády: u piaristů studovala řada českých vědců

Piaristé zanechali nesmazatelnou stopu v dějinách české vzdělanosti. Řád, který propojil víru, výchovu a vzdělávání, má v naší zemi zvláštní postavení: piaristická kolej založená roku 1631 v Mikulově byla první, která vznikla jinde než v Itálii, kolébce piaristů. Vydejte se s Kudy z nudy do piaristických škol a za členy řádu piaristů.

Nový Poddvorov

Nový Poddvorov

Jihomoravská obec Nový Poddvorov se nachází v okrese Hodonín. První písemná zpráva pochází z roku 1785 a její dnešní název upomíná na jméno zaniklého městečka Potvorova. V obci se každoročně, poslední neděli v měsíci srpnu, konají tradiční krojované hody.

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče Příroda

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě Lázně a wellness

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Masarykova univerzita v Brně – třetí nejstarší univerzita v České republice

Masarykova univerzita v Brně – třetí nejstarší univerzita v České republice

Masarykova univerzita v Brně je po Univerzitě Karlově v Praze a Univerzitě Palackého v Olomouci třetí nejstarší univerzitou v českých zemích a druhou nejstarší na Moravě. Byla založena v roce 1919, má deset fakult a počtem studentů v akreditovaných studijních programech je druhou největší vysokou školu v České republice.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový globus, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky Příroda

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů Příroda

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů Lázně a wellness

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Kostel sv. Kunhuty v Čejkovicích Památky

Kostel sv. Kunhuty v Čejkovicích

Čejkovický kostel sv. Kunhuty ukazuje na založení německými templáři (13. stol.). V roce 1673 byl opraven jezuity, ale již roku 1692 vyhořel. Záhy byl znovu postaven, ale opět vyhořel při vpádu Uhrů.

Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

Tomáš Garrigue Masaryk byl bezpochyby jednou z nejvýznamnějších osobností našeho národa, která se osobně nejvíc zasloužila o vznik samostatného Československa. Kam jezdil Tomáš Garrigue Masaryk na letní byt? Víte, že prvním letním sídlem prezidenta Masaryka nebyl zámek Lány?

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně Zážitky

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Město Hodonín se pyšní neobvyklou zpívající fontánou před místní radnicí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou.

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

Praha 2

Praha 2

Vinohrady a kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, Nové Město s Karlovým náměstím, Vyšehrad opředený legendami z šerého dávnověku, starobylá rybářská čtvrť Podskalí i vinice Grébovka na svazích Nuselského údolí, to všechno zahrnuje území druhého pražského obvodu.

Praha 5

Praha 5

Pátý pražský obvod nabízí spousty zajímavých míst pro rodiny s dětmi. Na Barrandově objevíte aquapark AquaDream, oblíbeným cílem milovníků železnic je největší modelové kolejiště v Česku a také ikonická pražská železniční trať zvaná Pražský Semmering, která se kroutí nad Prokopským údolím.

Židlochovice

Židlochovice

Kde leží Židlochovice poznáte už zdálky: nad městečkem jižně od Brna při soutoku Litavy a Svratky se totiž vypíná kopec Výhon, nejvyšší bod Dyjsko-svrateckého úvalu. Rád sem jezdíval prezident TGM, ochutnat můžete místní víno, navštívit vinné sklepy a každoročně v prosinci si užít pochod čertů.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Českého a Saského Švýcarska

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Českého a Saského Švýcarska

Magické místo, v každém ročním období trochu jiné, ale pořád kouzelné, to je České Švýcarsko. Anebo České a Saské současně? Tentokrát se do oblíbené krajiny plné skal, strží a romantických výhledů podíváme trochu podrobněji a kromě deseti nejoblíbenějších míst oblasti České Švýcarsko na naší straně zabrousíme i za hranice, do německého národního parku Saské Švýcarsko. Schválně, jestli byste žebříček TOP 10 míst sestavili stejně jako my na portálu Kudy z nudy?

Starý Poddvorov

Starý Poddvorov

Prozkoumejte obec Starý Poddvorov v úrodné oblasti jihovýchodní Moravy, nedaleko hranic se Slovenskou republikou a nabídku turistických atraktivit. Zrekonstruovaný dřevěný mlýn z 19. století je dnes historickou dominantou obce. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Řevnice

Řevnice

Město Řevnice leží u toku Berounky při svazích brdských Hřebenů, 9 km jihozápadně od hranic Prahy. Nabízí řadu turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Čejč

Čejč

Obec Čejč se nachází na Hodonínsku a nabízí řadu turistických atraktivit. Zdejší prostředí je vyhlášené svou vinařskou krajinou a také dobou, kdy zde pobýval první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, přijde si tu na své.

Pražsko – lánská koněspřežní dráha Památky

Pražsko – lánská koněspřežní dráha

Jednalo se o druhou úzkorozchodnou koněspřežní železnici na evropské pevnině. Trať měla vést z Prahy až do Plzně, ale skončila po 62 kilometrech v lese u Brejle. Dráha sloužila původně k transportu dřeva z Křivoklátska, později byla dopravní tepnou zásobující Prahu kladenským černým uhlím.

Hodonín

Hodonín

Hodonín je jedním z center Slovácka, oblasti proslavené folklorem, lidovými řemesly a živými tradicemi. Město, ležící v rovinách u řeky Moravy, je rodištěm T. G. Masaryka, filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky, jehož osudy jsou spojeny také s řadou obcí v okolí.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Půvab a jedinečná atmosféra města Mariánské Lázně vám v kombinaci s léčivými prameny a bohatým kulturním programem dodají ztracenou energii. Přesvědčte se na vlastní kůži.

Lány

Lány

Nebýt našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, středočeské Lány by dnes byly jen jednou z mnoha malých obcí s velkými zámky. Roku 1921 lánský zámek koupila od Fürstenberků Československá republika a objekt byl prohlášen za přechodné a letní sídlo prezidentů.

Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč

Lázeňské městečko leží v krajině rybníků a lesů severozápadně od Pardubic. Jeho rozkvět nastal na přelomu 19. a 20. století, kdy tu bohdanečský rodák Jan Veselý založil slatinné lázně, zaměřené na léčbu pohybového ústrojí.

Hustopeče

Hustopeče

Hustopeče bývaly nejvýznamnějším středověkým vinařským městem a vinice je obklopovaly ze všech stran. Dávné vinařské tradice nyní připomínají vinné sklepy a četné vinařské slavnosti, vinařská expozice v renesančním domě U Synků a také kuriózní socha kvasinky vinné.

Charlotta Garrigue Masaryková – Američanka, která se stala Češkou

Charlotta Garrigue Masaryková – Američanka, která se stala Češkou

Manželka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, první „první dáma“ Československa, vzdělaná bojovnice za práva žen a matka pěti dětí: to byla Charlotta Garrigue Masaryková (20. listopadu 1850, Brooklyn, New York, USA – 13. května 1923, Lány).

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Potštejn

Potštejn

Korunou malebného městečka Potštejn v údolí Divoké Orlice v podhůří Orlických hor je hrad Potštejn. Ten odpradávna provází pověst o pohádkovém pokladu, který v některé z tajných podzemních chodeb ukryl ve 14. století loupeživý rytíř Mikuláš.

Čejkovice

Čejkovice

V jihomoravské vinařské obci samozřejmě objevíte spousty půvabných vinných sklepů, ale tím nabídka Čejkovic nekončí. Dochovaly se tu totiž památky na řád templářských rytířů včetně obřího středověkého sklepení a můžete se také vydat na zážitkovou prohlídku do světa bio čajů, koření a bylinek.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být Památník písemnictví v Rajhradě, muzeum v Ivančicích, stará huť u Adamova, Papouščí zoologická zahrada Bošovice, zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou anebo zámek Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
18. květen 2025 8:09
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mikulov zve na tradiční Slavnosti města

Přijďte nasát současnou i historickou vůni města jihu, přijďte prožít Slavnosti města Mikulova. Od 16. do 18. května 2025 jsou zváni všechny generace na pestrý víkendový program plný dobrého jídla, pití a zábavy. Těšit se můžete na oblíbený jarmark, hudební vystoupení na náměstí či promítání filmu na zeď panelového domu.
16. květen 2025 12:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 17. a 18. května 2025 se uskuteční osmý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos přes sto objektů, do čtyřicítky z nich je třeba rezervace, ale ostatní místa si lze prohlédnout bez rezervace. Některé z lokací jsou navíc ve sdíleném režimu, kdy je místo přístupné volně a rezervace jsou nutné jen na komentované prohlídky.
15. květen 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem vydejte ve dnech 16. až 18. května 2025 do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatým chřestovým menu a kuchařskou show, duely vína a jídla i nabitým doprovodným programem... a hlavně s pravým u nás vypěstovaným chřestem!
13. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Sezóna výletů Krajem vína 2025 pokračuje májovým putováním okolím Modrých Hor

Putování Malovaným krajem, sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách, pokračuje i v sobotu 17. května 2025. Tentokrát se cyklisté a pěší turisté vydají do Modrých hor ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny. Na trasách vás přivítají místní vinaři s ochutnávkami vín, biomoštů i specialit jako jsou domácí sýry, paštiky, vegetariánský boršč nebo škvarky. Ve Vinařství Mikulica předvedou sabráž předvede sabráž a nabídne hroznový olej, trdelník či koláče. Ve Vinařství Vinium navštívíte  Výstavu Vinná poezie a historické sklepení.
11. květen 2025 8:06
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
4. květen 2025 8:37
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Na Kyjovsko za lahodným mokem, krásnou krajinou i do mlýna

Vypravit se na Slovácko, to je vždycky dobrý nápad. Je to jedno z mála míst střední Evropy, kde je ještě folklor stále živý. Zdejší tanec verbuňk je dokonce zapsán na seznamu památek UNESCO. A k návštěvě zvou nejen folklorní slavnosti a festivaly, ale také archeologická naleziště a stará slovanská hradiště, poutní místa, hrady a zámky i zvlněná krajina Moravského Toskánska. Objevte tento rázovitý region při svých toulkách Českem!
3. květen 2025 10:53
Životní styl, Jihomoravský kraj

Kalendář 2025: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a portál Kudy z nudy ví, které to jsou!
2. květen 2025 12:37
Zážitky, Jihomoravský kraj