ÚvodAktualityNárodní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!
Kultura

Národní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!

  • 9. dubna 2018
Dvě stě let poznáváme svět. Poznejte vy nás! Těmito slovy zve Národní muzeum v Praze na víkend 14. a 15. dubna. Je to datum přímo symbolické: právě před 200 lety, 15. dubna 1818 bylo totiž Národní muzeum založeno. Oslavy dvoustých narozenin ale budou probíhat celý rok.
Oslavy zahájené právě nyní v dubnu vyvrcholí v říjnu slavnostním znovuotevřením Historické budovy Národního muzea po rekonstrukci. Bude to krásný symbolický dárek pro celý národ ke stému výročí samostatné republiky, ale do té doby muzeum nabídne ještě spousty dalších akcí: například hru Po stopách mamuta, červenec s hudbou, srpen s festivaly a září s historií. A co podniknete nyní, v dubnu?
 

Bojovky, výtvarné dílny a další programy

Co Národní muzeum na víkend 14. a 15. dubna nachystalo? Můžete se podívat do většiny jeho poboček, užít si spousty zajímavých aktivit pro malé a velké a také nahlédnout tam, kam se běžně nepodíváte. Vstupy na všechny výstavy, doprovodné programy a do expozic jsou samozřejmě zdarma.
V Nové budově Národního muzea na Václavském náměstíPraze nachystali na oba dny celodenní hru, inspirovanou historickými osobnostmi muzea, výtvarnou dílnu a workshop pro děti, kde se bude bádat nad tajemstvím rukopisů nebo určovat druhy trilobitů. Pokud máte zájem o komentované prohlídky budovy, ty probíhají také po celý víkend a podíváte se do běžně nepřístupných prostor, ovšem pozor, čeká vás 170 schodů, takže zvažte svou fyzičku! Lístky na ně si můžete rezervovat předem na webu muzea.

Učarovali vám indiáni a cizokrajné kultury? Pak se vydejte do Náprstkova muzea; na komentované prohlídky se objednávat nemusíte, začínají každou čtvrthodinu na muzejním nádvoří. Děti si ve výtvarné dílně vyrobí indiánské ozdoby do vlasů z peří, kůže, korálků či lastur, historií muzea vás navíc provede dobrodružná bojovka pro děti i rodiče. Program oživí umělecký přednes indiánských básní, přednášky a komentované prohlídky výstavy Indiáni.
 

Kam se jindy nepodíváte?

Komentované prohlídky stálých expozic i výstav chystá také Národopisné muzeum v letohrádku Kinských, České muzeum hudby, Muzeum Bedřicha Smetany a Muzeum Antonína Dvořáka, ale pak jsou tu unikátní místa, kam se jindy dostanete jen výjimečně. K těm patří karpatský kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských ve svazích Petřína, kůr varhan a běžně nepřístupný Prezidentský salonekNárodním památníku na Vítkově a hlavně depozitáře.

V nové budově depozitářů Přírodovědeckého muzea v Horních Počernicích se dozvíte, jak probíhají práce v terénu, jak se rostlinné nebo živočišné materiály získávají, uchovávají a studují, a odhalíte další zajímavé aktivity spojené s přírodními vědami. V pobočce Náprstkova muzea si prohlédnete depozitáře mimoevropské etnografie a v kreativní dílně si vyzkoušíte základy japonského tradičního způsobu skládání papíru. Velké depozitární prostory pro sbírky Historického muzea a pro knihovnu získalo Národní muzeumTerezíně; také sem jste zváni na prohlídku. Připomeňme jen, že pro vstup na všechny prohlídky depozitářů je nutná rezervace předem na nm.cz/200let/Doprovodne-akce/.
 

Co ještě byste měli vědět o Národním muzeu?

  • Výročí neslaví jen Národní muzeum, ale také muž, který je založil. Hrabě Kašpar Maria Sternberg (1761–1838) patří mezi nejvýznamnější postavy české přírodovědy 19. století. Zasloužil se zejména o rozvoj paleobotaniky, byl významným mecenášem a finančně podporoval české obrozence i vědecké příznivce. Letos v prosinci si připomeneme 180 let od jeho smrti.
  • Počátky Vlasteneckého muzea Království českého, dnešního Národního muzea, byly podobně jako jinde v Evropě spojené s dary velkých soukromých sbírek, především přírodovědeckých. Provolání o založení muzea z 15. dubna 1818 potvrdila vídeňská vláda a panovník v roce 1820. Následně vznikla Společnost vlasteneckého muzea v Čechách jako majitelka a správkyně sbírek i jako organizátorka veškeré muzejní práce, jejím prvním předsedou se stal hrabě Sternberg. Společnost vlastnila muzeum až do roku 1934, kdy bylo předáno do správy Země České, v roce 1949 byly sbírky převedeny do vlastnictví státu.
  • Národní muzeum od samého počátku řešilo otázku, kam muzejní sbírky uložit. Ze Šternberského paláce na Hradčanech se roku 1846 stěhovaly do Nostického paláce v ulici Na Příkopě a roku 1891 do nově postavené muzejní budovy na Václavském náměstí.
  • Kašpar Maria Sternberg zemřel 20. prosince 1838 na svém zámku Březina na panství Radnice. Zámeček je dnes v soukromém vlastnictví a z nádherné botanické zahrady se nedochovalo nic, navštívit ale můžete hrobku rodiny Sternbergů ve Stupně.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Lapidárium Národního muzea Památky

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově s hrobem Neznámého vojína nad strmými svahy vrchu Žižkova je národní kulturní památkou a moderní dominantou města.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha