ÚvodAktualityNárodní technické muzeum otevírá své pobočky v Plasích a Chomutově
Památky

Národní technické muzeum otevírá své pobočky v Plasích a Chomutově

  • 31. května 2021
Národní technické muzeum otevírá na letní sezónu své pobočky, které jsou oblíbeným cílem prázdninových výletů. V Centru stavitelského dědictví NTM Plasy, výjimečném muzeu věnovaném stavební historii, je možné od 1. června navštívit stálé expozice i několik výstav. Železniční depozitář NTM Chomutov, ve kterém je k vidění na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2021 otevřen od 4. června a v červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na rozšířenou otevírací dobu.
PlasyCentrum stavitelského dědictví v Plasích můžou návštěvníci navštívit v letošní sezóně od 1. června do 31. října. Stálá expozice stavitelství bude obohacena několika novými výstavami tematicky zaměřenými na stavitelství a architekturu a již tradičně také jedním z „pokladů“ ze sbírek Národního technického muzea, který nabízí pohled na odlišnou část historie vědy a techniky. V roce 2021 byla pro plaskou expozici vybrána 300 let stará Müllerova mapa Čech. Stálá expozice provází návštěvníky jednotlivými etapami stavby domu od jeho základů až po střechu. Historické exponáty i moderní interaktivní prvky jsou zasezeny do působivého prostředí starého pivovaru, a tak si přijdou na své i milovníci industriální architektury.

fenomén favoritVzhledem k velkému zájmu návštěvníků byla prodloužena výstava Fenomén Favorit, určená především početné skupině cyklistických fanoušků, a výstava Díl(n)a stavebního truhlářství, ukazující jak historické exponáty spojené s tímto řemeslem, tak konkrétní technologické postupy ručního i strojního zpracování dřeva. Speciální prostor na této výstavě je věnován historii parket a parketářství.

Na výstavu o truhlářství navazuje v letošním roce nová výstava Stavební zámečnictví, která bude otevřena od 15. června. K vidění zde bude bohatá sbírka dveřních a okenních kování, která prezentuje vývoj zámečnické práce od středověku do nedávné minulosti. Část výstavy pak dokumentuje vývoj visacích zámků.
 

Na mašinky do Chomutova

depozitář chomutovŽelezniční depozitář NTM Chomutov bude v roce 2021 pro návštěvníky zpřístupněn od 4. června do 31. října. Návštěvníci se mohou těšit v průběhu letních prázdnin na rozšířenou otevírací dobu – bude otevřeno každý den kromě pondělí. V Železničním depozitář je k vidění téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů. Novým přírůstkem je posunovací akumulátorová lokomotiva Ringhoffer č. 2., vyrobená v roce 1916 pro potřeby posunu na vlečce Ringhofferových závodů na Smíchově.
 
NTM ChomutovV Železničním depozitáři mohou zájemci v rámci sezónního zpřístupnění zhlédnout většinu železniční sbírky Národního technického muzea, která je největší státní sbírkou kolejových vozidel v ČR. Největší pozornost návštěvníků tradičně poutají parní lokomotivy, z nich pak rychlíková parní lokomotiva „Albatros“ 498.106, která v srpnu 1964 vytvořila rychlostní rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah. Obdiv budí rovněž majestátní první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“ vyrobená v Linci roku 1887. K vidění jsou motorové a elektrické lokomotivy, salonní, osobní i motorové vozy a historické drezíny. Novým přírůstkem je posunovací akumulátorová lokomotiva Ringhoffer č. 2, vyrobená v roce 1916 pro potřeby posunu na vlečce Ringhofferových závodů na Smíchově.
 
Nesmírně zajímavou historii železniční dopravy v regionu připomíná výstava Chomutov ve století páry. NTM ji připravilo ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově a Oblastním muzeem a galerií v Mostě při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku. Výstava prostřednictvím textových panelů, dobových fotografií a vybraných exponátů představí Chomutov jako významný železniční uzel, kterým byl už od sedmdesátých let 19. století.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích Památky

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Další aktuality

Noc kostelů 2025: místa, která stojí za vidění

Noc kostelů je tady! Sedmnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 23. května 2025. V letošním ročníku je přihlášeno 1864 kostelů a modliteben z celé České republiky. Letošní Noc kostelů nese téma "naděje" – jako světlo ve tmě, síla na cestě a opora v nejistotách. Noc kostelů se připojuje také k celosvětovému Svatému roku s mottem Poutníci naděje. Programy v jednotlivých kostelech zahrnuje koncerty, komentované prohlídky, modlitby, výstavy, divadelní představení a další aktivity, které propojují duchovní a kulturní rozměr křesťanství.
20. květen 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky