Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
V úterý 6. října 2020 od 14:00 hodin ve Smetanově síni
Obecního domu v Praze se uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVIII. ročníku, v rámci kterého získalo
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích 1. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2019. Jihočeské muzeum
zvítězilo s novou stálou expozicí, která byla veřejnosti zpřístupněna v lednu 2020 a představuje to nejlepší z oblasti přírodních věd, geologie, archeologie a národopisu.
Druhou příčku obsadilo
Muzeum hlavního města Prahy za výstavu „Chudá Praha: Lidé – Místa – Instituce (1781–1948) / EPOS 257: Dýmová hora“, uspořádanou ve dnech 17. dubna – 29. prosince 2019. Projekt na téma
chudoby a sociálního vyloučení propojil historické i současné reálie se zkušenostmi návštěvníků. Část prezentace přibliž ující formou uměleckého průzkumu fungování bezdomovecké komunity v Praze na Třebešíně vybízela k hlubší úvaze o našich životních postojích a hodnotách. Návštěvu muzea však odložte, od června 2020 do podzimu 2022 je uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce.
Třetí místo patří
Technickému muzeu v Brně za výstavu „
V těžkých dobách: Boje o hranice (1918–1919)“,uspořádanou ve dnech 30. října 2019 – 27. září 2020 Projekt upozornil na skutečnost, že vznik Československa doprovázela řada dramatických událostí. Nový stát si musel svoji existenci
uhájit i v ozbrojených konfliktech, zejména s Maďarskem a Polskem. Pohraniční boje prakticky vymizely ze všeobecného povědomí, přestože byly projevem obětavého vlastenectví.
Zvláštní ocenění získalo
Muzeum dr. Aleše Hrdličky za „
Antropologickou expozici“, zpřístupněnou dne 31. května 2019. U příležitosti
150. výročí narození slavného humpoleckého rodáka byla otevřena
nová expozice věnovaná oboru antropologie a jeho využití v praxi. Instalace je koncipována velmi názorně a ilustrativní je i oddíl paleopatologie s viditelnými projevy zranění a nemocí našich dávných předků.
Muzejní publikace roku
Ze 30 projektů soutěžících v kategorii Muzejní publikace roku udělila odborná porota první místo
Muzeu umění Olomouc za dvoudílnou publikaci „
Karel z Lichtensteinu-Castelcorna (1624–1695)“ autorů Ondřeje Jakubce, Jiřího Kroupy, Martiny Potůčkové a Rostislava Šváchy. Rozsáhlá monografie prezentuje mimořádnou osobnost a dílo olomouckého biskupa, knížete, sběratele a mecenáše, jehož působení zasazuje do širokého kontextu středoevropských dějin. Reflektuje výsledky čtyřletého výzkumu a poukazuje na formování nové společnosti po skončení třicetileté války.
Druhé místo náleží
Národnímu technickému muzeu za publikaci „
Fenomén Ringhoffer: Rodina, podnikání, politika“ autorů Milana Hlavačky a Miloše Hořejše. Obsáhlá monografie přináší komplexní pohled na historii významné podnikatelské rodiny a její činnost v průmyslu, ale i v dalších oblastech veřejného a kulturního života. Mapuje také dosud neznámé či málo známé skutečnosti ze soukromí jednotlivých členů tohoto rodu.
Třetím oceněným je
Muzeum města Brna za publikaci „
Vize modernosti: Rudolf Sandalo 1899–1980“ autorů Dagmar Černouškové a Jindřicha Chatrného. Poutavě napsaná publikace v česko-anglické mutaci osvětluje vůbec poprvé životní příběh umělce, jehož dílo patří k zásadním hodnotám v dějinách fotografie 20. století. Především jeho snímky brněnské moderní architektury byly často publikovány u nás i v zahraničí.
Zvláštní ocenění v této kategorii udělila odborná porota
Městskému muzeu Skuteč za publikaci „
Vojáci Skutečska 1914–1920“ autorů Libora Akslera a Jiřího Junka. Kniha je pohledem do historie regionu a přibližuje osudy zdejších mužů, kteří působili v řadách legionářských vojsk i rakousko-uherské armády. Náročný průzkum, připomínající výročí 1. světové války, přinesl kompletní seznam legionářů a také přehled padlých z místních obcí.
Kategorie Muzejní počin roku 2019
Na první zlaté metě zazářilo
Muzeum Českého ráje v Turnově, za projekt „
Horolezectví: Z Českého ráje na vrcholy světa“. Architektonicky nápaditá rekonstrukce a dostavba budovy muzea vytvořila prostor pro mimořádně působivou expozici, která připomíná historii i současnost fenoménu českého horolezectví. V zásadě jednoduchý objekt se uvnitř proměnil v horskou krajinu, pracující s výraznou symbolikou.
Druhou příčku obsadilo
Městské muzeum a galerie Hořice za projekt „
Rekonstrukce muzea a nová expozice Od kamene k soše“ Celková obnova budovy i její moderní přístavba umožnily vznik expozice,mapující pískovec jako umělecko-řemeslný materiál, který má ve zdejší oblasti bohatou tradici. Muzejní komplex se stal součástí architektonicky nově ztvárněného historického centra města.
Dalším oceněným muzeem je
Národní zemědělské muzeum za projekt „
Modernizace areálu ve Valticích a nové expozice“. Renovací a dostavbou byl vytvořen objekt, který doslova od sklepa až po půdu splňuje náročné požadavky na ochranu a prezentaci muzejních sbírek. Součástí projektu bylo i vybudování scénograficky zajímavě řešených expozic krajinářství, sadovnictví a vinařství s využitím principů zážitkové pedagogiky.
Zvláštní ocenění patří
Muzeu města Brna za projekt „
Baron Trenck: Nová tvář legendy“. Antropologický, forenzní a historický výzkum mumifikovaného těla šlechtice Františka Trencka se stal zdrojem informací k poznání života elitního vojáka 18. století. Jedním z výstupů projektu byla výstava, která díky nejmodernějším technologiím představila jeho zrekonstruovanou postavu a tvář.