ÚvodAktualityPodzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea
Kultura

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

  • 28. října 2024
V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.

Příhody lišky Bystroušky – 100 let

liška bystrouškaJako první bude 30. října zpřístupněna výstava ve vstupní hale Dietrichsteinského paláce, která připomene sté výročí světové premiéry této slavné Janáčkovy opery v brněnském Národním divadle. První uvedení, tehdy pod názvem Liška Bystrouška, bylo vrcholem oslav Janáčkových sedmdesátin. Brněnské divadlo věnovalo přípravě světové premiéry mnoho úsilí. Hudebního nastudování se ujal šéf opery, vynikající dirigent František Neumann, režie mladý Ota Zítek a scénu spolu s nezapomenutelnými kostýmy navrhl malíř Eduard Milén. Premiéra se konala 6. listopadu 1924 v Městském (dnes Mahenově) divadle a měla obrovský úspěch. Janáčka toto nastudování natolik okouzlilo, že je uváděl jako vzorové. Výstava představí velkoformátové reprodukce dobových dokumentů včetně fotografií z představení a kostýmních návrhů. Doprovodí ji rekonstrukce Milénových kostýmů. Připravil Jiří Zahrádka. Výstava potrvá do 1. prosince 2024.
 

Věc Janáček v památníku

Leoš JanáčekDruhá výstava se koná v Památníku Leoše Janáčka a je věnovaná výtvarnému umění a různým podobám Janáčka, jak jej viděli malíři, kteří měli tu čest potkat se s ním osobně a jak naopak malíři současní. Janáček byl za svého života prokazatelně ztvárněn osmi výtvarníky, dvěma sochaři a šesti malíři. Budou zde poprvé prezentovány dva dlouhá léta neznámé portréty. První je tušová kresba Eduarda Miléna z roku 1925, která se stala základem známého grafického listu, druhým olejomalba významného malíře Františka Ondrúška, kterému Janáček seděl modelem v roce 1926. Právě tato malba se stala základem pozdějšího Ondrúškova oficiálního portrétu skladatele, který dnes visí na brněnské konzervatoři. A jak vidí Janáčka současní výtvarníci? S pietou i úsměvem, v nejrůznějších technikách a přístupech. Na výstavě budou zastoupeni výtvarníci Petr Lysáček, Christian Macketanz, Vendula Chalánková, Monogramista T.D, Marian Palla, Hana Svobodová a Jiří Šigut. Kurátorem je Jiří Zahrádka. Výstava bude zahájena 31. října v 17.00 vernisáží v Památníku Leoše Janáčka a potrvá do 1. prosince 2024.
 

Leoš Janáček – Výlety páně Broučkovy

Výlety pana BroučkaVýstava ve foyer Janáčkova divadla představí velkoformátové fotografie dokumentů vztahujících se k této významné, ale poněkud opomíjené Janáčkově opeře. V roce 1908 si Janáček vybral ke zhudebnění populární prózu z pera Svatopluka Čecha Pravý výlet pana Broučka do Měsíce. To jistě netušil, že práce na opeře mu zabere celých devět let. Hlavní překážkou se stalo libreto, respektive zdramatizování literární předlohy. Janáček na libretu spolupracoval s celou řadou spisovatelů: Karlem Maškem, Josefem Holým, Zikmundem Jankem, Františkem Gellnerem, Jiřím Mahenem, Viktorem Dykem, Františkem Serafínským Procházkou a Maxem Brodem. Práci tak dokončil až rok po úspěšné premiéře Její pastorkyně v pražském Národním divadle, v dubnu 1917. V témže roce ještě rozšířil Broučkův měsíční výlet o výlet do 15. století. Premiéra bilogie Výlety páně Broučkovy se konala v Národním divadle v Praze 23. dubna 1920 v nastudování dirigenta Otakara Ostrčila a režiséra Gustava Schmoranze, za scénické výpravy Karla Štapfera. Přijetí bylo nejednoznačné a skladatel je dával za vinu popisné režii a scéně. Další, mnohem šťastnější nastudování, se konalo v brněnském Národním divadle pod taktovkou Františka Neumanna v režii Oty Zítka a scénické výpravě Josefa Čapka. Výstava bude prezentovat mimo jiné reprodukce Janáčkových rukopisů, scénických a kostýmních návrhů Josefa Čapka atp. Připravil Jiří Zahrádka. Bude ke zhlédnutí v Janáčkově divadle během festivalových produkcí. 


Výstava v kaFFe – Jako Janaček sem jel, jako doktor se vracim

V rámci doprovodných aktivit TIC Brno k festivalu Janáček Brno Moravské zemské muzeum spolupracuje na výstavě „Jako Janaček sem jel, jako doktor se vracim“ v Čítárně a kavárně kaFFe na Filozofické fakultě MU, na které budou k vidění reprinty ilustrací výtvarnice Venduly Chalánkové s motivy portrétů Janáčka a jeho blízkých podle fotografií uložených v Archivu Leoše Janáčka. Výstava dále akcentuje blížící se 100. výročí slavnostní promoce Leoše Janáčka čestným doktorem Masarykovy univerzity, která se konala 28. ledna 1925, a připomíná také letošní 170. výročí Janáčkova narození a 100 let od světové premiéry Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Zahájení se bude konat v úterý 12. listopadu 2024 v 17:00. Výstava potrvá do 31. ledna 2025.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum Kultura

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Hudební festival Janáček Brno 2026

15. 10.17. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2026

Jubilejní 10. ročník festivalu Janáček Brno se odehraje v termínu 15. 10. – 17. 11. 2026. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.

Mahenovo divadlo v Brně Kultura

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně Kultura

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy. Objevte s námi nejlepší tipy na výlety v regionu a poznávejte nová místa!
6. červenec 2025 10:27
Příroda, Jihomoravský kraj

Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program

Od 10. do 13. července 2025 se v unikátním historickém jádru města – židovské čtvrti a jejím blízkém okolí koná festival Boskovice 2025. Právě místo konání a jeho otevřenost má zásadní podíl na neopakovatelné atmosféře, kterou byste si neměli nechat ujít. Letošní již 33. ročník festivalu přiláká do jihomoravského města Boskovice s jedinečným geniem loci umělce nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Festival s nezaměnitelnou atmosférou už více než tři desetiletí neodmyslitelně patří k létu a začátku prázdnin.
5. červenec 2025 21:52
Kultura, Jihomoravský kraj

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj