Příhody lišky Bystroušky – 100 let
Jako první bude
30. října zpřístupněna
výstava ve vstupní hale
Dietrichsteinského paláce, která připomene sté výročí světové premiéry této slavné
Janáčkovy opery v
brněnském Národním divadle. První uvedení, tehdy pod názvem
Liška Bystrouška, bylo vrcholem oslav Janáčkových sedmdesátin.
Brněnské divadlo věnovalo přípravě světové premiéry mnoho úsilí. Hudebního nastudování se ujal šéf opery, vynikající dirigent František Neumann, režie mladý Ota Zítek a scénu spolu s nezapomenutelnými kostýmy navrhl malíř Eduard Milén. Premiéra se konala
6. listopadu 1924 v Městském (dnes
Mahenově) divadle a měla obrovský úspěch.
Janáčka toto nastudování natolik okouzlilo, že je uváděl jako vzorové.
Výstava představí
velkoformátové reprodukce dobových dokumentů včetně fotografií z představení a kostýmních návrhů. Doprovodí ji
rekonstrukce Milénových kostýmů. Připravil Jiří Zahrádka. Výstava potrvá do 1. prosince 2024.
Věc Janáček v památníku
Druhá výstava se koná v
Památníku Leoše Janáčka a je věnovaná výtvarnému umění a
různým podobám Janáčka, jak jej viděli malíři, kteří měli tu čest potkat se s ním osobně a jak naopak malíři současní.
Janáček byl za svého života prokazatelně ztvárněn osmi výtvarníky, dvěma sochaři a šesti malíři. Budou zde poprvé prezentovány dva dlouhá léta
neznámé portréty. První je
tušová kresba Eduarda Miléna z roku 1925, která se stala základem známého grafického listu, druhým
olejomalba významného malíře
Františka Ondrúška, kterému
Janáček seděl modelem v roce 1926. Právě tato malba se stala základem pozdějšího Ondrúškova
oficiálního portrétu skladatele, který dnes
visí na brněnské konzervatoři. A jak vidí Janáčka současní výtvarníci? S pietou i úsměvem, v nejrůznějších technikách a přístupech. Na výstavě budou zastoupeni výtvarníci Petr Lysáček, Christian Macketanz, Vendula Chalánková, Monogramista T.D, Marian Palla, Hana Svobodová a Jiří Šigut. Kurátorem je Jiří Zahrádka.
Výstava bude zahájena
31. října v 17.00 vernisáží v
Památníku Leoše Janáčka a potrvá
do 1. prosince 2024.
Leoš Janáček – Výlety páně Broučkovy
Výstava ve foyer
Janáčkova divadla představí
velkoformátové fotografie dokumentů vztahujících se k této významné, ale poněkud opomíjené Janáčkově opeře. V roce 1908 si Janáček vybral ke zhudebnění populární
prózu z pera Svatopluka Čecha Pravý výlet pana Broučka do Měsíce. To jistě netušil, že práce na opeře mu zabere celých devět let.
Hlavní překážkou se stalo libreto, respektive zdramatizování literární předlohy. Janáček na libretu spolupracoval s celou řadou spisovatelů: Karlem Maškem, Josefem Holým, Zikmundem Jankem, Františkem Gellnerem, Jiřím Mahenem, Viktorem Dykem, Františkem Serafínským Procházkou a Maxem Brodem. Práci tak dokončil až
rok po úspěšné premiéře Její pastorkyně v pražském
Národním divadle, v dubnu 1917. V témže roce ještě rozšířil Broučkův měsíční výlet o výlet do 15. století. Premiéra bilogie
Výlety páně Broučkovy se konala v
Národním divadle v Praze 23. dubna 1920 v nastudování dirigenta Otakara Ostrčila a režiséra Gustava Schmoranze, za scénické výpravy Karla Štapfera. Přijetí bylo nejednoznačné a skladatel je dával za vinu popisné režii a scéně. Další, mnohem šťastnější nastudování, se konalo v
brněnském Národním divadle pod taktovkou Františka Neumanna v režii Oty Zítka a scénické výpravě Josefa Čapka.
Výstava bude prezentovat mimo jiné
reprodukce Janáčkových rukopisů, scénických a
kostýmních návrhů Josefa Čapka atp. Připravil Jiří Zahrádka. Bude ke zhlédnutí v Janáčkově divadle během festivalových produkcí.
Výstava v kaFFe – Jako Janaček sem jel, jako doktor se vracim
V rámci doprovodných aktivit
TIC Brno k festivalu
Janáček Brno Moravské zemské muzeum spolupracuje na
výstavě „Jako Janaček sem jel, jako doktor se vracim“ v Čítárně a kavárně
kaFFe na Filozofické fakultě MU, na které budou k vidění
reprinty ilustrací výtvarnice Venduly Chalánkové s motivy
portrétů Janáčka a jeho blízkých podle fotografií uložených v Archivu Leoše Janáčka. Výstava dále akcentuje blížící se 100. výročí slavnostní
promoce Leoše Janáčka čestným doktorem Masarykovy univerzity, která se konala 28. ledna 1925, a připomíná také letošní 170. výročí Janáčkova narození a 100 let od světové premiéry Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Zahájení se bude konat v úterý
12. listopadu 2024 v 17:00. Výstava potrvá
do 31. ledna 2025.
Na festivalu Janáček Brno 2024 budou zahrnuty výstavy, přednášky a různé kulturní akce v rámci Roku české hudby, které se uskuteční od října do prosince 2024.
Na výstavě jsou k zhlédnutí velkoformátové reprodukce dobových dokumentů, fotografií z představení a kostýmních návrhů, a také rekonstrukce Milénových kostýmů.
Na výstavě jsou prezentovány neznámé portréty, včetně tušové kresby Eduarda Miléna a olejomalby Františka Ondrúška, které ukazují různé podoby Leoše Janáčka zobrazené jak jeho současnými, tak i historickými malíři.
Inspirací pro výstavu byla Janáčkova opera Výlety páně Broučkovy, která je prezentována pomocí velkoformátových fotografií a dokumentů vztahujících se k této operní práci.
Tato výstava zahrnuje reprinty ilustrací Venduly Chalánkové s motivy Janáčka a jeho blízkých, a také upozorňuje na 100. výročí slavnostní promoce Leoše Janáčka čestným doktorem Masarykovy univerzity.
Návštěvníci se mohou dozvědět o Janáčkově životě, tvorbě a prohlédnout si Janáčkovu kompletně dochovanou pracovnu, a expozici věnovanou jeho vrcholným dílům.
Mahenovo divadlo je historická budova, která byla postavena po požáru původního Městského divadla a dnes slouží jako jedna z hlavních scén Národního divadla v Brně.
V Dietrichsteinském paláci nabízí Moravské zemské muzeum stálé expozice dokumentující historii Moravy, sbírky minerálů a nerostů a mnoho dalších exponátů.
Janáčkovo divadlo je moderní budova určená pro velká operní a baletní představení, slavnostně otevřená v roce 1965, a slouží jako operní a baletní scéna Národního divadla v Brně.
Festival Janáček Brno 2024 slaví 100. výročí světové premiéry opery Příhody lišky Bystroušky a zároveň oslavuje 170. výročí narození Leoše Janáčka.