ÚvodAktualityPodzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea
Kultura

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

  • 28. října 2024
V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.

Příhody lišky Bystroušky – 100 let

liška bystrouškaJako první bude 30. října zpřístupněna výstava ve vstupní hale Dietrichsteinského paláce, která připomene sté výročí světové premiéry této slavné Janáčkovy opery v brněnském Národním divadle. První uvedení, tehdy pod názvem Liška Bystrouška, bylo vrcholem oslav Janáčkových sedmdesátin. Brněnské divadlo věnovalo přípravě světové premiéry mnoho úsilí. Hudebního nastudování se ujal šéf opery, vynikající dirigent František Neumann, režie mladý Ota Zítek a scénu spolu s nezapomenutelnými kostýmy navrhl malíř Eduard Milén. Premiéra se konala 6. listopadu 1924 v Městském (dnes Mahenově) divadle a měla obrovský úspěch. Janáčka toto nastudování natolik okouzlilo, že je uváděl jako vzorové. Výstava představí velkoformátové reprodukce dobových dokumentů včetně fotografií z představení a kostýmních návrhů. Doprovodí ji rekonstrukce Milénových kostýmů. Připravil Jiří Zahrádka. Výstava potrvá do 1. prosince 2024.
 

Věc Janáček v památníku

Leoš JanáčekDruhá výstava se koná v Památníku Leoše Janáčka a je věnovaná výtvarnému umění a různým podobám Janáčka, jak jej viděli malíři, kteří měli tu čest potkat se s ním osobně a jak naopak malíři současní. Janáček byl za svého života prokazatelně ztvárněn osmi výtvarníky, dvěma sochaři a šesti malíři. Budou zde poprvé prezentovány dva dlouhá léta neznámé portréty. První je tušová kresba Eduarda Miléna z roku 1925, která se stala základem známého grafického listu, druhým olejomalba významného malíře Františka Ondrúška, kterému Janáček seděl modelem v roce 1926. Právě tato malba se stala základem pozdějšího Ondrúškova oficiálního portrétu skladatele, který dnes visí na brněnské konzervatoři. A jak vidí Janáčka současní výtvarníci? S pietou i úsměvem, v nejrůznějších technikách a přístupech. Na výstavě budou zastoupeni výtvarníci Petr Lysáček, Christian Macketanz, Vendula Chalánková, Monogramista T.D, Marian Palla, Hana Svobodová a Jiří Šigut. Kurátorem je Jiří Zahrádka. Výstava bude zahájena 31. října v 17.00 vernisáží v Památníku Leoše Janáčka a potrvá do 1. prosince 2024.
 

Leoš Janáček – Výlety páně Broučkovy

Výlety pana BroučkaVýstava ve foyer Janáčkova divadla představí velkoformátové fotografie dokumentů vztahujících se k této významné, ale poněkud opomíjené Janáčkově opeře. V roce 1908 si Janáček vybral ke zhudebnění populární prózu z pera Svatopluka Čecha Pravý výlet pana Broučka do Měsíce. To jistě netušil, že práce na opeře mu zabere celých devět let. Hlavní překážkou se stalo libreto, respektive zdramatizování literární předlohy. Janáček na libretu spolupracoval s celou řadou spisovatelů: Karlem Maškem, Josefem Holým, Zikmundem Jankem, Františkem Gellnerem, Jiřím Mahenem, Viktorem Dykem, Františkem Serafínským Procházkou a Maxem Brodem. Práci tak dokončil až rok po úspěšné premiéře Její pastorkyně v pražském Národním divadle, v dubnu 1917. V témže roce ještě rozšířil Broučkův měsíční výlet o výlet do 15. století. Premiéra bilogie Výlety páně Broučkovy se konala v Národním divadle v Praze 23. dubna 1920 v nastudování dirigenta Otakara Ostrčila a režiséra Gustava Schmoranze, za scénické výpravy Karla Štapfera. Přijetí bylo nejednoznačné a skladatel je dával za vinu popisné režii a scéně. Další, mnohem šťastnější nastudování, se konalo v brněnském Národním divadle pod taktovkou Františka Neumanna v režii Oty Zítka a scénické výpravě Josefa Čapka. Výstava bude prezentovat mimo jiné reprodukce Janáčkových rukopisů, scénických a kostýmních návrhů Josefa Čapka atp. Připravil Jiří Zahrádka. Bude ke zhlédnutí v Janáčkově divadle během festivalových produkcí. 


Výstava v kaFFe – Jako Janaček sem jel, jako doktor se vracim

V rámci doprovodných aktivit TIC Brno k festivalu Janáček Brno Moravské zemské muzeum spolupracuje na výstavě „Jako Janaček sem jel, jako doktor se vracim“ v Čítárně a kavárně kaFFe na Filozofické fakultě MU, na které budou k vidění reprinty ilustrací výtvarnice Venduly Chalánkové s motivy portrétů Janáčka a jeho blízkých podle fotografií uložených v Archivu Leoše Janáčka. Výstava dále akcentuje blížící se 100. výročí slavnostní promoce Leoše Janáčka čestným doktorem Masarykovy univerzity, která se konala 28. ledna 1925, a připomíná také letošní 170. výročí Janáčkova narození a 100 let od světové premiéry Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Zahájení se bude konat v úterý 12. listopadu 2024 v 17:00. Výstava potrvá do 31. ledna 2025.
Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum Kultura

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Hudební festival Janáček Brno 2026

15. 10.17. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2026

Jubilejní 10. ročník festivalu Janáček Brno se odehraje v termínu 15. 10. – 17. 11. 2026. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.

Mahenovo divadlo v Brně Kultura

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně Kultura

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Další aktuality

Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí okolo čtyř set skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2024. První letošní vánoční kulička vypadla z orloje 22. listopadu, další jí následují až do 24. prosince. Každý den vypadne jedna v 11:00 hodin, během  pátku a o víkendech jich vypadne celkem třináct od 11:00 do 23:00.
3. prosinec 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Nejlepším vínem České republiky 2025 je Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2025, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 z Vinařství Volařík. Tuto prestižní soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
30. listopad 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Lednice zve na zimní prosincové prohlídky

Státní zámek v Lednici během prosince opět zve do svých interiérů milovníky památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou otevřeny denně až do 15. prosince 2024. Od 16. 12. 2024 do 31. 1. 2025 bude zámek uzavřen (kromě 26. 12. Štěpánské prohlídky). Zahrady a zámecký park jsou volně přístupné.
30. listopad 2024 11:40
Památky, Jihomoravský kraj

Zámek Valtice se pustil do rekonstrukce předzámčí

Západního předzámčí zámku Valtice prochází od listopadu 2024 rekonstrukcí. Část předzámčí je totiž v havarijním stavu a přilehlá věž má dokonce narušenou statiku. Rekonstrukce dá do pořádku nejen technický stav budov či věže, ale díky ní vznikne nová bezbariérová expozice orientálního umění, nové depozitáře a badatelna. Hotovo by mělo být v listopadu 2027.
29. listopad 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2024 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 219 lety. Výroční akce Austerlitz 2024 se zúčastní 1000 aktérů a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 30. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
26. listopad 2024 16:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 30. 11. až 1. 12. 2024 od 9:00 do 15:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
26. listopad 2024 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

V centru Brna se svezete speciální vánoční tramvají!

Historické centrum Brna bude po celou dobu adventní brázdit speciální vánoční tramvaj. Poprvé na svou cestu vyrazila 23. listopadu a naposled vyjede 23. prosince 2024. Ve třicetiminutových intervalech pojede z České například na Malinovského náměstí, Hlavní nádraží, Zelný trh nebo Náměstí Svobody. Spojí tak tři ze čtyř míst, na nichž se letos v Brně konají vánoční trhy!
25. listopad 2024 15:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Brně se projedete na obřím vyhlídkovém kole

Adventní stánky u Jošta jsou věnované především neziskovým organizacím. Podpořit je můžete nákupem jejich výrobků. Najdete zde také slámovou horu a kolotoč pro děti. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete i na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí můžete navštívit během adventu i po Vánocích. Kolo bude v provozu až do konce roku 2024.
24. listopad 2024 0:35
Zážitky, Jihomoravský kraj