ÚvodAktualityNovinky turistické sezóny středních Čech 2023: zahrady, štola i dálkové trasy

Novinky turistické sezóny středních Čech 2023: zahrady, štola i dálkové trasy

  • 28. dubna 2023
Jaké turistické novinky se chystají ve středních Čechách pro rok 2023? Nebude jich málo. Pokud vše půjde podle představ a plánů, v letošním roce se otevře několik nových expozic, krásných zahrad nebo starý důl v Kutné Hoře. Milovníky dálkových pochodů potěší nově vyznačených tras do Prčice.

Tramping v Jílovém u Prahy

trampingRegionální muzeum v Jílovém u Prahy se dlouhodobě věnuje trampingu a hornictví v Posázaví. Od března 2023 navíc zpřístupní zcela novou expozici věnovanou historii i současnosti trampingu. Bude hravá, interaktivní a osloví jak pamětníky, tak mladé zájemce o přírodu, chataření, muziku a sport v osadách. Součástí expozice bude replika dřevěného trampského srubu, velká interaktivní mapa osad, kajak s figurínou trampa a iluze řeky, lesa, přírody i ohniště s poslechem hudby.
 

Klášterní zahrady v Sázavě zvou k odpočinku

sázavaPrvního dubna se veřejnosti opět otevře severní zahrada Sázavského kláštera. Uvidíte i základy kostela sv. Kříže z 11. století, které svým tvarem připomínají čtyřlístek. Měkký travnatý koberec zdobí několik vzrostlých stromů a vybízí k odpočinku a rozjímání. Je velmi pravděpodobné, že od jara bude v části zahrady blízko svatoprokopské jeskyně probíhat další zjišťovací archeologický průzkum, ten ale přístupnost zahrady neovlivní.


Nový Dům přírody Českého krasu

český krasČeský kras loni oslavil padesát let od svého vyhlášení, a letos chystá otevření nového návštěvnického centra. Už na jaře by měl být hotový Dům přírody Českého krasu, který se stane reprezentativním návštěvnickým centrem a zároveň vstupním prostorem do Koněpruských jeskyní. Seznámit se můžete s přírodou a významem Českého krasu, chráněné krajinné oblasti, která byla vyhlášena k ochraně nejcennější části barrandienské pánve. Protože v Domě přírody Českého krasu myslí také na zábavu, těšte se na různé pokusy i prolézačku umělou jeskyní.


Do Prčice po nových dálkových trasách

praha prčiceLegendární pochod Praha–Prčice zná snad každý turistický nadšenec. Vydejte se do Prčice 20. května, kdy se jeho letošní 56. ročník uskuteční, nebo kdykoliv jindy během roku: chystá se totiž vyznačení sítě dálkových tras do Prčice pro pěší i cyklisty. Začínat budou v Táboře, Milevsku, Sedlčanech a následně i v Mladé Vožici, a umožní vám prozkoumat krásný kout naší země: oblast Toulavy. Poznat můžete místa vyhlášená i ta méně známá.
 

Revitalizované zámecké zahrady v Brandýse nad Labem

boleslavOblíbeným letním sídlem habsburského panovníka Rudolfa II. byl renesanční zámek v Brandýse nad Labem, obklopený zahradami, které od loňského roku procházejí revitalizací. Svého času totiž patřily k nejvýznamnějším na starém kontinentě. Letos se můžete těšit na novou Plantáž, obnoveny budou mlatové cesty, kašna, přibude nová zeleň i příjemné posezení v konturách bývalých hospodářských stavení. Dochází také k obnově zámeckého skleníku, který se stane místem pro komorní kulturní a společenské akce.


Královský Beroun znovu opevněný?

Berounské hradby, původně chránící důležité královské město, procházejí revitalizací, která bude v tomto roce dokončena. Památkáři spolu s restaurátory zachraňují za pomoci nejmodernější technologie další úsek opevnění města. Při opravách dojde i na zabezpečení bašt, které pro návštěvníky prozatím zůstávají přístupné.
 

Kolínská dominanta opět přístupná

K závěru se blíží rekonstrukce chrámu svatého BartolomějeKolíně na Bartolomějském návrší, který byl na nějakou dobu nepřístupný. Plné obnovení návštěvnického provozu téměř bez omezení se očekává už od letošního jara. Nadšeni budete i kostnicí, do které se při prohlídkách chrámu vždy dostanete. Jen na varhany si budete muset ještě chvíli počkat, hudební nástroj se sem vrátí až v průběhu léta a k použití bude připraven do konce října. V tuto chvíli probíhá sbírka na obnovu varhan, pojmenovaná Darujte tón.


Otevře se štola Bylanka v Kutné Hoře?

Nejspíš již tento rok bude v Kutné Hoře přístupný důl Bylanka, a to formou zážitkové turistiky. Za svitu hornických kahanů a s hornickým vybavením bude vstup umožněn těm, kteří mají rádi dobrodružství. Vyzkoušet si budou moci lezení po žebřících, místy i po kolenou, nebo brodění vodou. Důl bude vybaven historicky věrným způsobem. Původně to byla jen skála v lese na Bylance, odkud vyvěrala voda. Díky úsilí a vytrvalosti se členům kutnohorského Hornického spolku Barbora podařilo během čtrnácti let výzkumu postupně vyčistit, zprůchodnit a zmapovat více než kilometr odvodňovací štoly Bylanka IV.
Dům přírody Českého krasu Příroda

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniklo u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Nový Dům přírody se otevřel na Velikonoce 2024.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Kultura

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Pochod Praha – Prčice 2025

17. 5.
Pochod Praha – Prčice 2025

58. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice se koná 17. května 2024.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli Památky

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína Památky

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře Památky

Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře

Původně to byla jen skála v lese na Bylance, odkud vyvěrala voda. Díky úsilí a vytrvalosti se členům kutnohorského hornického spolku Barbora podařilo během čtrnácti let výzkumu postupně vyčistit, zprůchodnit a zmapovat více než kilometr odvodňovací školy Bylanka IV.

Bartolomějské návrší v Kolíně Památky

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

Sedlec-Prčice

Sedlec-Prčice

Dvojměstí jsou města, která vznikla spojením dvou osad. Většinou zvítězí nový název, jen málokdy se používají obě původní jména. Někdy to ale jde; například v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi anebo ve městě Sedlec-Prčice, které leží uprostřed oblasti přezdívané Český Merán.

Městské hradby v Berouně Památky

Městské hradby v Berouně

Raně gotické hradby královského města založil roku 1295 Václav II., v 15. a 16. století byly zmodernizované a dodnes se dochovaly ve velkých úsecích. Většinou jsou volně přístupné jako součást parkové úpravy, mimo to se zachovaly dvě věžovité brány.

Další aktuality

Vánoční a adventní pohoda s turistickými informačními centry: tipy na prohlídky a procházky

Všichni se závěrem roku cítíme, že bychom se měli zastavit, vydechnout a užít si společný čas s blízkými a rodinou. Věříme, že i tento čas vám pomohou smysluplně strávit turistická informační centra. Tam totiž dostanete nejen tipy, kam se vydat, když prší, ale pracovníci často dokáží poradit dle vašich vlastních zájmů. A to osobně, telefonicky i on-line formou. Můžete tak objevit nečekanou atraktivitu muzeí, galerií, edukační rozměr zábavního parku nebo ojedinělost botanické zahrady či planetária. Ani prosincový sníh nezastaví mimořádné a netradiční prohlídky a exkurze. Dopřejte si příjemné zážitky při procházkách s průvodci.
23. listopad 2024 10:20
Zážitky

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2024. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
22. listopad 2024 19:01
Zážitky

Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!

Na konci listopadu, přesněji 24. 11. najdete v kalendářích svátků mezinárodní den bez nákupů „Buy nothing day“, tedy česky den „nenakupování ničeho“. Zkuste si to představit – den, kdy budete všechno dělat jako obvykle, ale vynecháte obchody, ani jednou nevytáhnete peněženku, kartu nebo telefon a nesáhnete ani pro drobné.
22. listopad 2024 18:58
Životní styl