ÚvodAktualityOdkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?
Zážitky

Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?

Adventní věnec neodmyslitelně patří k symbolům předvánočního období. První adventní neděle je časem, kdy se zapaluje první svíčka adventního věnce. Krásně nazdobený věnec z chvojí nebo jiného materiálu je po celou dobu adventu ozdobou domácnosti, kterou navíc provoní příjemná vůně jehličí. Ale ruku na srdce – co o adventním věnci vlastně víme? Kde se vzal a jak má vypadat jeho tradiční výzdoba?
adventní věnecNa rozdíl od tradice zdobení příbytku jmelím, cesmínou nebo břečťanem je adventní věnec ryze křesťanskou záležitostí. Zvyk vzniknul asi před 150 lety v hamburském sirotčinci, kde byl vychovatelem p. Johann Hinrich Wichern, mladý pedagog a student teologie. Děti se ho v době před Vánocemi neustále ptaly, kdy už budou Vánoce. Johann jim v roce 1839 pro názornost vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců ze starého dřevěného kola, kde bylo 19 malých červených svíček a 4 bílé svíce. Každý den děti zapálily jednu červenou malou svíčku, v neděli pak velkou bílou. Pěkný nápad se začal rychle šířit, poprvé pro širší veřejnost byl věnec umístěn v protestantském kostele v Cáchách, měl však pouze čtyři svíce.

Adventní věnec se stal nejdříve ozdobou protestantských domácností a kostelů na severu Německa, potom v sousedních zemích. Ve 20. století jej přijala i katolická církev, nejprve na jihu Německa. Pomocí emigrantů se pak věnec dostal do Severní a Jižní Ameriky.
 

Podoba tradičního adventního věnce

adventní věnecTradiční adventní věnec má být vyroben ze zeleného základu – větví jehličnanů nebo cesmíny. Kruh symbolizuje věčnost. Na věnci nesmí chybět něco červeného – červená barva upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa. Obě barvy, tedy zelená a červená pak symbolizují život. Jako ozdoba se používají také jablíčka, od času ráje jsou plody života – kulaté jako věnec sám a dobré jako Boží přízeň.

Klasické adventní věnce se zavěšovaly na stuhách, od počátku 21. století je nahrazují věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl.


Barvy svíček pro katolíky, protestanty, luterány i anglikány

svíčkyRozdíly jsou patrné v barvách a počtu svíček. U nás je adventní liturgickou barvou fialová, a tudíž by se měly používat svíčky a stuhy fialové. Tato barva symbolizuje noblesu, důstojnost, rozjímání a pokání. Tři fialové svíčky doplňuje čtvrtá růžová – barva naděje a zrození.

Protestantské věnce využívají svíčky červené a zlaté. Červená symbolizuje Kristovu prolitou krev a zlatá potom život a vítězství dobra. Tyto barvy se vyskytují často i v rodinách pravoslavného vyznání.

luteránské a anglikánské církvi se věnce zdobí modrou barvou, symbolem královské hodnosti. Některé kostely používají modrou také jako symbol oblohy nebo vody, počátek nového stvoření.
 

Pátá svíčka symbolizuje Krista

advent bíláPopulární jsou také varianty věnce s pěti svíčkami – čtyři stejně barevné se zapalují vždy v adventní neděli a pátá bílá svíčka uprostřed na Kristovo narození. Bílá barva je symbolem duchovní čistoty a Vánoc, i samotného Ježíše Krista.

Bílá je tradiční sváteční barva v západní Evropě. Čtyři červené svíčky s jednou bílou ve středu je nejčastější uspořádání adventního věnce u protestantských církví ve Velké Británii.

Svíčky, které mají dokonce i svá jména, se mají zapalovat proti směru hodinových ručiček. První z nich „svíce proroků“ (naděje), druhá „betlémská“ (láska), třetí „pastýřská“ (radost) a čtvrtá „andělská“ (mír a pokoj). Pátá je "Kristova svíčka". Ta může být zapálena na Štědrý den a Boží hod vánoční.


Objevte kurzy, dílny a skvělé tipy, jak vyrobit adventní věnec

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech. Mapa hradů a zámků vám napoví cíle pro atraktivní výlety.

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.

Svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích Zážitky

Svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích

V areálu svíčkárny Rodas můžete navštívit různé výrobní dílny, ve kterých si můžete sami vyrábět, tvořit a zdobit: svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky, perníky a belgické čokolády. Také si můžete pohladit zvířátka, která žijí na zdejší minifarmě.

Adventní věnec na zámku Loučeň – největší adventní věnec v Čechách

Adventní věnec na zámku Loučeň – největší adventní věnec v Čechách

Od roku 2011 je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách. Vždy v období adventu zdobí kašnu na nádvoří. Obří věnec měří v průměru 15,67 metrů.

Unipar v Rožnově pod Radhoštěm – výroba, prodejna a galerie svíček Zážitky

Unipar v Rožnově pod Radhoštěm – výroba, prodejna a galerie svíček

Celoročně si můžete prohlédnout neobvyklou výrobu svíček, která probíhá s výkladem od lisování, přes zdobení až po nahlédnutí do galerie. Pro děti je ve výrobě připravená možnost vlastnoručního barvení svíček.

Vánoční kouzlo láká na zámek Loučeň do zahrad i komnat

Vánoční kouzlo láká na zámek Loučeň do zahrad i komnat

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím roku. Na zámku Loučeň si atmosféru nejkrásnějších svátků v roce můžete vychutnat po celé vánoční období. Chcete zažít cestu rozzářeným tisovým bludištěm? Přejít přes ozdobený zámecký most? Vyfotit se ve světelném kočáru? Vánočně nasvícený je i samotný zámek a největší adventní věnec v Čechách. Každý den na vás čeká i světelně-hudební show.

Další aktuality

Cestovatelské novinky roku 2025: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Co se chystá v roce 2025? Kde otevřou nové prohlídkové trasy, náplavky, muzea a cyklostezky? Které hotely vás přivítají v nové turistické sezoně a kde si užijete nejlepší koupání? Z očekávaných novinek roku 2025 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, cestovatelské kuriozity a také nápady pro rodiny s dětmi!
4. duben 2025 10:43
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. duben 2025 6:04
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Velikonoce na Kačině 2025, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Safari běh 2025 – odloženo. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
4. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky