ÚvodAktualityPozdní jaro 2024 na hradech a zámcích: kam na nové prohlídky a zajímavé akce
Památky

Pozdní jaro 2024 na hradech a zámcích: kam na nové prohlídky a zajímavé akce

  • 17. května 2024
Sezona na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu je v plném proudu a pro milovníky historie a hradní či zámecké architektury je připraveno několik novinek a zajímavých kulturních akcí. Veděli jste, že si letos Bezděz připomíná 760 let od svého založení? Za vidění stojí i nový lovecký pokoj zámku Slatiňany nebo azalky na Opočně.
hrad BezdězHrad Bezděz si letos připomíná 760 let od svého založení a v rámci tohoto výročí si zde prohlédnete výstavu s názvem Přemysl Otakar II., král, rytíř, zakladatel, která na 22 výstavních panelech připomene tuto významnou osobnost – zajímavostí výstavy jsou například kopie pohřebních insignií Přemysla Otakara II. či jeho meče. Na 25. květen je připraven noční výstup doplněný kulturním programem s názvem Noc hradních kaplí na Bezdězu.

Císařský zámek Zákupy je jedním ze stěžejních objektů letošního Roku Habsburků a připomíná osudy tohoto rodu nejenom na dvou prohlídkových okruzích, které jsou nyní návštěvníkům otevřeny, ale i speciálními akcemi: v sobotu 18. 5. proběhne večerní kostýmovaná prohlídka s korunním princem Rudolfem a korunní princeznou Štěpánkou (akce se koná u příležitosti 160. výročí narození korunní princezny) a na sobotu 25. 5. jsou připraveny dvě exkluzivní kostýmované prohlídky doplněné koncertem v zámecké kapli. Na prohlídky je možné přijít pouze s předem zakoupenou vstupenkou online.

opočnoNa zámku Opočno byla 1. května zahájena prodejní výstava azalek, která je každou sobotu až do 1. června doplněna komentovanou prohlídkou (vždy jiné části) zámeckého parku. Na 18. květen si zde přichystali Den přírody, na 25. květen jsou naplánovány Letohrátky – dětský den v zámeckém parku. Také zde se můžete přijít podívat na novinky: v horní části zámeckého parku byly doplněny popisy exotických dřevin. Na pokladně je pak ke koupi nová brožura o historii zámku.

Ve Slatiňanech byl do prohlídkového okruhu nově zařazen lovecký pokoj obnovený podle historických inventářů a průzkumů. Lovecký pokoj se nachází vedle knihovny a nabídne pohled nejenom na africké a domácí trofeje, ale i na dobové fotografie a další vybavení rodiny Auerspergů.

kunětická horaHrad Kunětická hora zpřístupňuje o víkendech prostor dřevěné verandy nad kioskem s dětským koutkem, příjemným posezením a venkovní terasou. Veranda je zpřístupná o víkendech a státních svátcích za příznivého počasí. Na verandu i terasu si návštěvníci mohou odnášet občerstvení z hradního kiosku; dětský koutek obsahuje hrací kostky, magnetickou tabuli s puzzle s motivem objektu a také stolek se židlemi, které jsou kopií Jurkovičova nábytku. V severním křídle hradního paláce je na 19. květen nachystáno pohádkové představení, v druhé polovině května začínají představení na rondelu pod věží (The Backwards: "The Beatles ’66 Tour" 22. května, 25. května Dlouhý, Široký a Bystrozraký pro děti, 31. května muzikál Noc na Karlštejně).


Další květnové zajímavosti aneb kam si naplánovat výlet

  • sychrovNa zámku Lemberk je ve vybraných termínech zpřístupněna věž, 25. května bude poutníkům otevřena Zdislavina světnička.
  • Víkend 25. a 26. května bude na Sychrově patřit dětským návštěvníkům – v zámecké zahradě s pohádkovými postavami budou děti plnit různé úkoly a za jejich úspěšné splnění dostanou malou odměnu.
  • Na zámku Hrádek u Nechanic jsou mimořádně zpřístupněné hostinské pokoje, které byly obnoveny v loňském roce Harrachů. Letos k nim, v rámci roku Habsburků, přibylo císařské apartmá (toaletní pokoj, ložnice, komorníkův pokoj). Hostinské pokoje budou k vidění opět až během červnových víkendů a o letních prázdninách.
Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách Památky

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet Památky

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Král hradů – takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní Památky

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Hrad Kunětická hora – Kuňka Památky

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne nejdříve vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

Park a zámecká zahrada v Opočně Příroda

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky